Ventilatory v skrinke - ich regulacia a napajanie

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
infrastellar
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Št 12. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Ventilatory v skrinke - ich regulacia a napajanie

Príspevok od používateľa infrastellar »

Zdravim, ako amater Vas prosim o radu, ako postupovat. Mam v skrinke dva vetraky 12cm z boku a 8cm vzadu na odsavanie tepleho vzduchu von od procesora. Obidva maju kabliky iba molex /tie velke/. Skrinka ma LCD displey /atrix 9001/, ktory umoznuje sledovanie otacok tychto ventilatorov, ale na tento displej sa musia ventilatory pripojit inym konektorom /3pin/ taky maly. Je teda zjavne, ze skrinka a jej displej nie su kompatibilne s ventilatormi, ktore v tej skrinke uz boli. /zda sa mi to hlupe/.
Takze sa potrebujem rozhodnut nasledovne:

1. kupim nove ventilatory, ktore maju napajanie na ten malinky konektor

2. existuje nejaka redukcia molex - 3pin s dierkami? /z toho LCD panela idu dva kabliky pre dva ventilatory - 3pin s pindikmi./

3. kupa regulatora otacok.

Teraz mam ventilatory napojene na molex od zdroja. Nemozem regulovat otacky, ktore su na maxime a tak je to hlucne.

Tu na fore som sa docital, ze existuju aj ventilatory, ktore sa reguluju same. Uprednostnujem manualnu regulaciu, ale mozno bude stacit zmena napajania, aby sa znizili otacky vsak?

Dakujem za pomoc, verim ze ma neposlete citat historiu, pretoze tak som uz urobil, a tie diskusie vzdy skoncia technickymi elektro nactrmi, ktore mi nic nehovoria a do "elektro" dobrodruzstiev sa nechcem pustat, radsej nieco kupim.
Používateľov profilový obrázok
Gogi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Št 03. Mar, 2005, 20:00
Bydlisko: TT

Príspevok od používateľa Gogi »

riesenie cislo 1 je najelegantnejsie - najdrahsie(fakt tiche ventilatory nieco stoja)

riesenie cislo 2 a 3 - podla toho co pises tak tie ventilatory fakt nemaju sledovanie otacok, taze aj keby si neaku redukciu zohnal, alebo zbastlil, tak budes schopny len regulovat ale nie sledovat otacky
\_AMD_x2_3800+_@2,6_/\_XFX_9600_GT @,75-1,9-2,2_/\_3G_RAM_Výrobca_=>_miš&maš_/\_Power_by_ASUSTeK_A8N_SLI_Premium_/\_2x80G_Samsung_/\_Casemod_-_hotovo,_uz_sa_mi_viac_nexce_/
A tak som si raz zmenil farbu podpisu na zelenú aby bolo jasné čo mi modrá môže
infrastellar
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Št 12. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa infrastellar »

Dik,

nasiel som toto:
http://www.zalman.co.kr/eng/product/vie ... 1&code=017

je to regulator. Ale zase tam nie je vidno rpm.

Idem teda kupit nove ventilatory. Namiesto toho 8cm, by to asi chcelo 12cm, ale na skrinke niesu na to dierky. Ked kupim samorezne sroby, tak prejdu cez ten plech?
Velmi vela je tu popisane ohladom typu ventilatora a znacky. Tak sa teda opytam aj ja. Ktory? Oplati sa ten s TC, ktory si reguluje otacky sam? Alebo mam kupit bez TC a regulovat otacky cez regulator? Ciselny udaj rpm nie je az taky dolezity. Skor chcem mat otacky pod kontrolou operativne podla potreby. Ked nehram hry, tak ventilatory vobec nepotrebujem, cize by som ich mohol vypnut. A ked hram hry, tak by som chcel pridavat otacky podla potreby. Okrem toho, ten regulator ma aj regulaciu otacok na cpu, chodit do biosu je dost nemotorne. Ale za to mam Q-fan technology, teda doska reguluje otacky chladica na cpu sama.

Vsetky vetraky idu na plno, okrem cpu, tam som v biose dal na 60%. Teploty su od 30-50 stupnov. Procesor je pri zatazi a niekolko hodinovom hrani okolo 40 stupnov. Cize vidim v rezervu v znizovani otacok ventilatorov. Ibaze maju tie poondene molex konektory.... takze kupim nove....

ospravedlnujem sa za tento zhluk otazok a uvah, nahlas rozmyslam...
Používateľov profilový obrázok
Gogi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Št 03. Mar, 2005, 20:00
Bydlisko: TT

Príspevok od používateľa Gogi »

nuz nad tym zalmanom som uvazoval aj ja ale potom som nasiel schema regulatora aj s otackomerom/voltmetrom, taky primitivny ale efektny bargraf,
ak je tvojou podmienkou vidiet otacky ventilator tak nemas na vyber - musis kupit nove co sa tyka hlucnosti tak by som tichost a kvalitu odstupnoval asi takto GlacialTech, potom Nexus a naj su zevraj Papst
mne osobne znalost otacok nechyba(ale ten bargraf vyzera celkom dobre)

co sa tyka tych 12cm ventilatorov - tak to budes muset siahnut minimalne po vrtacke kvoli dieram na sroby, ale mal by si zvecsit aj okno pre ventilator
alebo mozes pouzit redukciu zo 120 na 80, ale tie je u nas problem zohnat, sam som sa k nim dostal nahodou ked som bol v TNTrade pre nieco uplne ine

a k tym TC ventilatorom - povodne som chcel napisat toto :
Gogi napísal:ja by som ich asi nebral predsa len oni by merali teplotu na kraji skrinky a nie na procesore alebo grafarne, cize by mali skreslenu predstavu o tom kolko treba fukat
ale pocas pisania mi doslo ze je to blbost : tie TC fany by merali vlastne vonkajsiu teplotu, a ak by boli vyssia(cize by vhanali teplejsi vzduch do skrine) tak by pridali otacky a zvysili cirkulaciu vzduchu v skrini a ak by bol okolity vzduch chladny tak by fukali pomalsie lebo by netrebalo taku cirkulaciu
\_AMD_x2_3800+_@2,6_/\_XFX_9600_GT @,75-1,9-2,2_/\_3G_RAM_Výrobca_=>_miš&maš_/\_Power_by_ASUSTeK_A8N_SLI_Premium_/\_2x80G_Samsung_/\_Casemod_-_hotovo,_uz_sa_mi_viac_nexce_/
A tak som si raz zmenil farbu podpisu na zelenú aby bolo jasné čo mi modrá môže
Používateľov profilový obrázok
_skrat_
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 690
Dátum registrácie: St 08. Dec, 2004, 14:00
Bydlisko: Piešťany

Príspevok od používateľa _skrat_ »

-najlacnejsie riesenie je dvojpolohovy prepinac a za nim potenciometer. prepinacom si mozes ventilator vypnut a potenciometrom regulovat otacky ked bude zapnuty...alebo uplne vyhodit prepinac a pouzit iba potenciometer, kde podla potreby zregulujes az na minimalne otacky a uz fan nebudes pocut...tiez sa da pouzit (ako mam ja) iba 3-polohovy prepinac, kde prepinam medzi 0V / 5V / 12V a tym ho vlastne regulujem... no trosku zrucnosti v letovani bude treba :roll:

-alebo mozes kupit za minimalne 1000,- regulator do 5.25 pozicie a regulovat s nim.
P4 2.8 Prsctt*GA-8IK1100*80GB SATA*1,5 GB*SAMSUNG 616E*LG 4160B*Chill 400P2*Leadtek TV2000XP Expert*R9200SE*SB Audigy 2
infrastellar
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Št 12. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa infrastellar »

Asi teda kupim ten regulator otacok. Dakujem za pomoc. 12cm fan nemozem, lebo som zistil, ze sa tam aj tak nevojde. Tak dam 9cm a to by mohlo stacit.

BTW, nema niekto skusenost, na kolko otacok ma chladenie procesora? /procesor a chladic podla podpisu/.
Používateľov profilový obrázok
Wizik
VIP
VIP
Príspevky: 4060
Dátum registrácie: Št 06. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava-Nové Mesto (23)

Príspevok od používateľa Wizik »

Tu poslednu otazku som dobre nepochopil...co vlstne chces vediet? max. otazky freezera su asi 2900 ale je dost hlucny pri takych otackach a ja ked nehram hry ho regulujem na 40% cez speedfan...vtedy pohoda...
Notebook : Macbook Pro Retina 15" i7 2Ghz, 8GB RAM, 256GB SSD, Iris Pro, OS X Mavericks
Phone : iPhone 6 64GB space gray + HTC One M8
SONY RX100 - kompaktny bokeh
I MUSIC !
infrastellar
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Št 12. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa infrastellar »

wizik, ano na plne otacky je dost hlucny. chcel som si iba porovnat, na ake % vykonu ho reguluju ostatni uzivatelia. Takze ho skusim teda dat aj ja az na 40% vykonu.

Takisto by ma zaujimal pomer vykonov jednotlivych chladiacich sustav. Jednak procesorovy chladic a jednak vetraky. Optimum pomeru chladiaceho vykonu si asi najlepsie zvolim pomocou toho regulatora.
Skusal som chladic procesora na 60%, ventilatory som odpojil, PC je tak uplne tiche. Ale ked som hral hru, tak po chvili sa mi zapol alarm koli teplote. Cize som znovu zapol vetraky. Tie teraz nemozem regulovat.
Používateľov profilový obrázok
dingo27
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 204
Dátum registrácie: St 30. Nov, 2005, 20:00
Bydlisko: Liptovsky Mikulas

REgulacia

Príspevok od používateľa dingo27 »

Ked som ja reguloval otacky na CPU a HDD, stacilo urobit kompromis-dat najmensie, aby mal CPU malu teplotu, ale sranda je, ze ma este mensiu teplotu... Alel je tichsi, origi od intelu, a ma asi 2150 ot/min... a na hdd staci, aby ho jemne ofukovalo... PC mam tak asi o polovicu tichsi. :lol:
PC: CPU CeleronD 2.6 -> 3309 MHz Arctic cooling Super silent 4 ultra : ), Epox 4pda3I(i865PE+ich5), GF MSI 6200 AX-TD256/64, 2x256 GOODram DualChanellDDR 400(2.5,4,4,8 ), 200GB SATA Hitachi !, 300W modded case + homemade upravy, momentalne prebiehaju dalsie upravy

NTB: FujitsuSiemens Esprimo mobile V5505 : Intel CentrinoDuo, Core Duo T2330 1,6 GHz, 1GB 667DDR2 RAM DualChannel, Wifi a/b/g/n, LCD 15", HDD 80GB SATA, DVDRW, citacka, expres card, 3:45 hod. 4400MAh bateria, no proste paradicka
Používateľov profilový obrázok
MaxiPEP
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Po 13. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Nove Mesto nad Váhom

Príspevok od používateľa MaxiPEP »

:E :E :E
Chcem sa vas opytat ci sa da kupit aj ventilato 80mm a hrubka menej ako 25mm. Lebo potrebujem tensi.
TaK???
Tommi
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 24
Dátum registrácie: So 26. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Ventilatory,regulacia

Príspevok od používateľa Tommi »

To infrastellar: Ak sa nevyznas v elektrotechnike nevyrabaj ziadne regulatory.V predaji je mnozstvo typov od riadenia jedneho ventilatora az po multipanely na styri ventilatory.Ak chces mat prehlad aj o teplotach vyber si panel s cidlami a displejom. Je to aj bezpecne a nehrozi znicenie dosky,alebo a inych komponentov.Zalezi kolko si ochotny do toho investovat Ventilatorov je mnozstvo podla typov. Ak nemas prehlad zajdi si napriklad do TNTrade v Petrzalke a urcite Ti vo vsetkom poradia. Mam s nimi celkom dobre skusenosti
MB: MSI K7N2 Delta L, CPU: Sempron 3000+ (L2 512 KB, 2000 MHz), VGA: Leadtek Winfast A 6600 TD, RAM: 1024 MHz Dualchannel (Twinmos Dual 2x512 MB),HDD: Maxtor 120 GB, Maxtor 160 GB, PSU: Chill Innovation 510 W, Multipanel: Akasa AK- FC-03
infrastellar
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Št 12. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa infrastellar »

Tommi, dakujem za pomoc.

Tato vec je uz vyriesena a kupil som regulator, ktory mam v popise. Bolo to drahe, ale pre mna elegantne riesenie. Teraz som spokojny a uzivam si ticha. Teploty su velmi dobre, uvidime ake budu v lete.
Používateľov profilový obrázok
Panoramix0903
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 504
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2006, 02:00
Bydlisko: Pezinok

80x80x15

Príspevok od používateľa Panoramix0903 »

ZALMAN ZM-OP1

Pozri v www.tntrade.sk pod Zalman
Používateľov profilový obrázok
Voloda737
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Št 28. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: S*K*L*

Príspevok od používateľa Voloda737 »

Poznate niekto ten obchod www.tntrade.sk ??? Oplata sa tam nakupovat? Myslim solidnost, spolahlivost... popripade poznate nejaky iny DOBRy slovensky e-shop s pc vecami? Diky
Používateľov profilový obrázok
Martan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1543
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Petržalka

Príspevok od používateľa Martan »

Voloda737 napísal:Poznate niekto ten obchod www.tntrade.sk ??? Oplata sa tam nakupovat? Myslim solidnost, spolahlivost... popripade poznate nejaky iny DOBRy slovensky e-shop s pc vecami? Diky
Poznam www.alzasoft.sk primarne cesky obchod pred 2 rokomi sa dotiahli aj na SR a kvalita aj ceny su super, vrelo odporucam aj obchodnik je v pohode co je tu na pobocke a je to pekne v strede mesta takze supis.

Poslat sa da kurierom, na dobierku alebo priamo na pobocku na Zamocku pod Hradom. Zaplatit mozes cash na pobocke, proforma faktura posles prachy na ucet. Nad 2000,- SKK neplatis postovne z Prahy ;-).

Dodanie tovaru trva 2dni niekedy aj den ;-)

Nakupujem tam uz rok a vravim sqele :D
Spoiler: ukázať
MB: Asus Prime Z370-A | CPU: i5-8600K | RAM: Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz CL15 white
GPU: EVGA GTX 1080 FTW 2 Gaming iCX | SSD: Samsung 960 EVO 1TB + ADATA XPG SX8200 Pro 1TB
PSU: Corsair HX850i | CASE: Fractal Define C TG | EK & Bitspower & Alphacool & Noctua custom loop
LG 29" 29UB67 21:9 UltraWide IPS 2560x1080 || NAS QNAP TS-431+ 8TB RAID1
AOC 35" AG352UCG6 21:9 UltraWide VA 3440x1440@120Hz G-SYNC
LG 34" 34GK950F 21:9 UltraWide IPS 3440x1440@144Hz FreeSync2
Accessories: SS Ikari Laser^Everglide Titan Monster > Mionix NAOS 7000 ^ Mionix SARGAS 450 SK
MS SideWinder X6 || MS MCE Keyboard & Remote || MS XONE Wireless gamepad

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"