Ako na to ? OC i5-2500k

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
FlashShadow
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 06. Máj, 2011, 19:55

Ako na to ? OC i5-2500k

Príspevok od používateľa FlashShadow »

Cawte, potreboval by som poradiť ohľadom taktovania, čítal som veľa príspevkov, no mám v tom stále chaos.

Zostava:
MB: MSI P67A-C45 (B3)
CPU: intel i5-2500k + coolik corator DS
RAM: Kingston 4GB (Kit 2x2GB) HyperX 1600MHz DDR3 CL9 (9-9-9-27) DIMMs, chladič, XMP

Takže, skúsenosti s OC mám akurát s intel core 2 duo ... OC i5-2500k je pre mňa "španielska dedina" takže vás prosím, aby mi tu nejaký ochotný človek vysvetlil, čo presne mám urobiť, postláčať, akú teplotu neprekročiť, aké napätie neprekročiť ... atď. V podstate všetky činnosti krok za krokom.

Pridávam fotky biosu (ak bude treba viac fotiek, tak nieje problém):
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Dúfam, že nájdem pomoc tu ... vopred ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7256
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Ako na to ? OC i5-2500k

Príspevok od používateľa Kyselinka »

Daj iba Adjust CPU Ratio na 45, X.M.P. daj na enabled....este by som dal DRAM Timing mode na Link, aby sa ti zobrazila volba Advanced DRAM Configuration a tam si nastav manualne casovanie na 9-9-9-27. Aspon ja ked to nemam manualne nastavene, tak mi XMP profil hodi casovanie 9-10-10-28, tym padom aj vyssie napatie a moze to kolidovat a hadzat BSOD (co sa mi stavalo aj na defaulte).
F10 uloz a restartni. Potom vyskusaj stabilitu vo windowse.

...na taktovani SB nie je nic tazke, v podstate sa zvysuje len nasobic - Adjust CPU Ratio. Do 4,5GHz by ti to malo potiahnut aj na Auto CPU Core Voltage. Na vyssie hodnoty by si skor potreboval vodnika.
FlashShadow
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 06. Máj, 2011, 19:55

Re: Ako na to ? OC i5-2500k

Príspevok od používateľa FlashShadow »

A ešte sa chcem opýtať, že aké sú také optimálne teploty, aby som vedel ako mám nastaviť cpu cooler speed ... Inak ďakujem za rady.
Brandoo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5693
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ako na to ? OC i5-2500k

Príspevok od používateľa Brandoo »

Pri tychto Sandy Bridge "K" procakoch dvihas len ich nasobic a napatie. Vsetky ostatne hodnoty na Auto.

Najskor nastav na pamate
X.M.P - Enabled

Adjust CPU ratio - pre zaciatok skus 40 (40*100=4000MHz vysledny takt procesora)
CPU Core voltage skus nechat na Auto (neviem ako to je u MSI, no mam Asus dosku a tam si ona sama urcuje napatie podla hodnoty nasobica)

Pokial pri bootovani do OS alebo pocas zataze ukaze BSOD s koncovym kodom 101 alebo 124 (0x00000124), tak nastav CPU voltage manualne na dakych 1.3V. Nasledne skontroluj napatie aj v napr. CPU-Z softweri ci mu naozaj pusta tolko voltov alebo nie viac. Ak bude stabilne ... co by malo byt, mozes postupne znizovat napatie alebo zvysit nasobic.


Teploty sleduj najlepsie v HWmonitor alebo RealTemp. Teploty pri OC by nemali presiahnut 75C, no aj ked budu vyssie, tak to neposkodi procesor. Tiez napatie nad 1.4V je uz mensi risk. Prakticky kazde OC je na vlastne riziko.

Tak gl :good:
Spoiler: ukázať
Liquid cooled PC: MB: MSI Mpower Z77 CPU: Intel Core i7-2600K @ 4,5GHz + EK Supermancy CSQ Plexi+Nickel VGA: Gigabyte GTX780 + EK EK-FC Titan Clear Plexi+Nickel RAM: Kingston 2x 8GB DDR3 1600MHz SSD: Samsung 840 Pro 256GB HDD: WD Caviar Green 2TB EARS PSU: Seasonic X-560 Zvuková karta: Creative SoundBlaster Titanium HD USB CASE: Silverstone TJ07 Keyboard: SteelSeries 6G V2 Mouse: Logitech G5 Mousepad: SeelSeries QcK Diablo III Monitor: Samsung SyncMaster BX2440 OS: Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
FlashShadow
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 06. Máj, 2011, 19:55

Re: Ako na to ? OC i5-2500k

Príspevok od používateľa FlashShadow »

Ok, páni. Ďakujem za rady, takže pustil som sa do toho, presne podľa vašich rád, nasledovne:
1. Adjust CPU ratio ---> 45
2. X.M.P ---> ENABLED
3. Dram Timing som nastavil na 9 9 9 27 viď. foto:
Obrázok
4. Následne som to uložil a to je všetko.

Takže, tu je hotový výsledok z CPU-Z (poprosím o dôkladné prekontrolovanie údajov, či som niekde neurobil chybu náhodou, ďakujem).
Obrázok

Prikladám aj screeny z testovania, plus by som sa chcel opýtať: Prečo hodnota "core voltage" bola nižšia pri 100% chode cpu ??? ... a vyššia, keď bol cpu v "kľude".

Obrázok

Obrázok

... Opakujem sa, ale: Poprosím o dôkladné prekontrolovanie údajov, či som niekde neurobil chybu náhodou, Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
Monster1
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: Ut 20. Jan, 2009, 21:27
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Ako na to ? OC i5-2500k

Príspevok od používateľa Monster1 »

Cpu-z ti ukazuje menej kvôli Vdroopu a čiastočne aj Vdropu. Ak chceš aby ti Vcore v záťaži nepadalo na menšie hodnoty nastav v biose load line calibration na ON.
Ryzen 5900X @ 5,05 GHz + Asus Strix B550-A Gaming+ Team Group Vulcan 2x8 GB @ 3200 MHz CL16 + Asus TUF RTX 3080 OC @1845/19800MHz 0,85V + Samsung 970 EVO 500GB + Crucial MX200 512 GB + Enermax Platimax D.F. 600W + Fractal Define R4 + 2xPhobya Noisebuster insulating mats + Noctua NH-D15 Chromax Black + 3x Noiseblocker Eloop B14-ps
Master of Hertz
Samsung Odyssey G7 27'' 240
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7256
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Ako na to ? OC i5-2500k

Príspevok od používateľa Kyselinka »

Zapol si si setriace rezimy? CPU sa ti v klude podtaktovava na 1,6GHz? Inak teploty mas pekne :good:
Ked zmenis cpu ratio, tak sa ti automaticky vypnu setriace rezimy. V menu Green Power, alebo Overclocking/CPU Feature si zapni Intel C-State a Package C State Limit daj na No Limit. Popripade mozes zapnut aj C1E Support, lebo procak ho podporuje (no nie je to podmienka):
http://pc.sk/sites/default/files/images ... /bios4.jpg
...ovsem ak nechces aby sa ti v idle CPU podtaktoval (nizsia spotreba + nizsia teplota v idle), tak setriace rezimy nemusis mat zapnute.
FlashShadow napísal:... Opakujem sa, ale: Poprosím o dôkladné prekontrolovanie údajov, či som niekde neurobil chybu náhodou, Ďakujem
..pokial to mas stabilne, tak je to OK. Na taktovani SB sa chyba asi urobit neda ;)
FlashShadow
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 06. Máj, 2011, 19:55

Re: Ako na to ? OC i5-2500k

Príspevok od používateľa FlashShadow »

Ok, takže všetko som nastavil, tak ako si povedal, akurát Intel Turbo Boost som vypol, pretože som čítal, že pri taktovaní to brzdí jadro ... Už sa podtakttuvava na 1,6Ghz.

Pridávam aj foto:
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Ešte, by ma zaujímal ten "TurboBoost" ... či to mám nechať vypnuté, poprípade prestaviť, alebo ako je to vlastne s tým ...
FlashShadow
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 06. Máj, 2011, 19:55

Re: Ako na to ? OC i5-2500k

Príspevok od používateľa FlashShadow »

MonsterMX napísal:Cpu-z ti ukazuje menej kvôli Vdroopu a čiastočne aj Vdropu. Ak chceš aby ti Vcore v záťaži nepadalo na menšie hodnoty nastav v biose load line calibration na ON.
A ako pocítim rozdiel, keď to zmením ? Je lepšie to nechať vypnuté/zapnuté ?
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7256
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Ako na to ? OC i5-2500k

Príspevok od používateľa Kyselinka »

FlashShadow napísal:Ešte, by ma zaujímal ten "TurboBoost" ... či to mám nechať vypnuté, poprípade prestaviť, alebo ako je to vlastne s tým ...
Ja som ho vobec nevypinal, ale myslim ze ho mozes kludne vypnut, lebo turboboost sluzi na OC pri defaultnom nastaveni CPU, podla zatazenia jadier.
Pozri tu: http://pctuning.tyden.cz/hardware/proce ... e?start=11
Kedze mas natvrdo nastaveny nasobic na 45, tak turboboost bude v podstate nevyuzite. No to, ze by to brzdilo CPU pri OC pocujem prvy krat :?
Nic viac uz nastavovat nemusis, treba len poriadne otestovat stabilitu.
Naposledy upravil/-a Kyselinka v So 07. Máj, 2011, 12:17, upravené celkom 1 krát.
FlashShadow
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 06. Máj, 2011, 19:55

Re: Ako na to ? OC i5-2500k

Príspevok od používateľa FlashShadow »

No, podla mňa je to blbosť, ale čítal som to na nejakom fóre. A ešte prosím ťa, vieš mi odpovedať na otázku ktorú som položil "MonsterMX" ???
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7256
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Ako na to ? OC i5-2500k

Príspevok od používateľa Kyselinka »

Load line calibration nie je na MSI doskach. Jedine VDroop Control. Ty ho mas zapnute (High VDroop), takze je to v poriadku, budes to mat v OC stabilnejsie.

Len pre ilustraciu:
With Vdroop
Obrázok

Without Vdroop
Obrázok

..ak mas VCore na Auto, tak si doska reguluje voltage CPU. Pusta do neho len tolko voltov kolko procak potrebuje. Riesit to budes potom, ked mu to stacit nebude ;). Ale to by si musel ist na vyssie takty.
Naposledy upravil/-a Kyselinka v So 07. Máj, 2011, 12:33, upravené celkom 1 krát.
FlashShadow
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 06. Máj, 2011, 19:55

Re: Ako na to ? OC i5-2500k

Príspevok od používateľa FlashShadow »

Ok, tak myslím, že v mojom OC je teraz všetko v poriadku, veľmi pekne ďakujem za rady, hlavne užívateľovi "Kyselinka". :good:
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Re: Ako na to ? OC i5-2500k

Príspevok od používateľa Gudas »

"Prečo hodnota "core voltage" bola nižšia pri 100% chode cpu ??? ... a vyššia, keď bol cpu v "kľude"."
- je to štandardná funkcia Intel procesorov. Slúži predovšetkým na ochranu procesora proti napäťovým špičkám pri záťaži. Nie je to nič nezvyčajné alebo nebodaj nežiadúce, práve naopak. Dá sa to zrušiť aktiváciou Load Line Calibration, ale tým sa porušujú špecifikácie dané výrobcom a môže dôjsť k poškodeniu. Už samotným pretaktovaním sa tieto špecifikácie porušujú takže ťa to zrejme aj tak netrápi.
Bližšie vysvetlenie je tu: http://www.thetechrepository.com/showthread.php?t=126

Byť tebou, Load Line Calibration nezapínam.

Čo sa týka pretaktovania, netreba nič špeciálne riešiť. Nastav násobič na žiadanú hodnotu, daj napätie na 1,3V, maximálne 1,35V pre procesor, pamäte nechaj tak ako sú nastavené automaticky, ani XMP zapínať nie je nutné (vyššie takty/agresívnejšie časovania ti aj tak veľa výkonu neprinesú, je to problém vôbec zmerať, nie to ešte pocítiť).
TurboBoost pri pretaktovaní vždy vypnúť, šetriace režimy pokiaľ je to možné zapnúť.
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
FlashShadow
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 06. Máj, 2011, 19:55

Re: Ako na to ? OC i5-2500k

Príspevok od používateľa FlashShadow »

Ok, ďakujem za vysvetlenie/rady, ale k tomu X.M.P. Keď je vypnuté tak je na "rámkach" 1333Mhz, keď je zapnuté tak 1600Mhz, takže "rámky" idú v podstate na tej frekvencii, pre ktorú boli určené + podporujú X.M.P a časovanie som musel nastaviť manuálne na 9-9-9-27, pretože mi to hádzalo 9-10-10-28 po zapnutí X.M.P (opravte ma, ak sa mýlim).

Návrat na "Procesory"