Lightroom (color management)

Všetko o programoch, problémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
sm_oOx^
VIP
VIP
Príspevky: 3368
Dátum registrácie: Ut 24. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: nitra

Lightroom (color management)

Príspevok od používateľa sm_oOx^ »

Lightroom pouzivam na vyvolavanie z RAW a lahke upravy fotiek. Problem spociva v tom, ze rovnaka fotka vyzera inak v mode "Library" a inak v mode "Develop" - vid screeny.

http://www.pretaktovanie.sk/obr/smoox/lr_library.jpg
http://www.pretaktovanie.sk/obr/smoox/lr_develop.jpg

Domnievam sa, ze to bude mat nieco spolocne s icc profilmi. Monitor (HP LP2475w) mam skalibrovany sondou i1D2. Z mojho pohladu to vyzera tak, akoby v mod "Develop" pracoval so skalibrovanym icc profilom, ale "Library" nie.

Ma s tym niekto skusenosti, resp. da sa nejako docielit, aby fotky vyzerali rovnako v oboch modoch?

A druha otazka, pri vyvolavani fotiek (napr. do JPG) sa da nastavit icc profil, s ktorym sa ma fotka ulozit. Mam pouzivat standardne sRGB/AdobeRGB alebo tento svoj skalibrovany profil? Ako sa bude fotografia ulozena s "mojim" skalibrovanym ICC profilom spravat na inych monitoroch?

Dakujem za rady.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Lightroom (color management)

Príspevok od používateľa Snake »

V develop móde Lightroom používa svoj vlastný colorspace (ProPhoto RGB s sRGB gamma krivkou - ala Melissa RGB. Kdežto v Library mode sa používa Adobe RGB.

Pri "vyvolavani fotiek" pouzivaj bud sRGB alebo Adobe RGB, profil monitoru nesmies pouzivat. Toto je za predpokladu že máš kalibračný profil zavedený do systému a je loadnutý do cLUT GPU, v tomto prípade by si mal dostať korektné farby jedného alebo druhého color spacu.





.
Používateľov profilový obrázok
sm_oOx^
VIP
VIP
Príspevky: 3368
Dátum registrácie: Ut 24. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: nitra

Re: Lightroom (color management)

Príspevok od používateľa sm_oOx^ »

dik za odpoved.

ked exportnem fotky do sRGB, tak vyzeraju ako tie v mode "Library", tj. prasiva cervena. Ak ich exportnem so skalibrovanym icc profilom, tak vyzeraju ako tie v "Develop". Ono je to dost blbe, pretoze foto upravujem v mode Develop, takze by bolo ziaduce, aby pri exporte vyzerali ako v Develop mode, bo potom vobec neviem odhadnut, ako to bude vyzerat.

Ako defaultny mam nastaveny ten skalibrovany - 110816_v1
Win Default
http://www.pretaktovanie.sk/obr/smoox/i ... ult_01.png
http://www.pretaktovanie.sk/obr/smoox/i ... ult_02.png
PS
http://www.pretaktovanie.sk/obr/smoox/icc_ps.png

Ako zabezpecim toto, resp. sa presvedcim o tom, ze to tak je?
Toto je za predpokladu že máš kalibračný profil zavedený do systému a je loadnutý do cLUT GPU, v tomto prípade by si mal dostať korektné farby jedného alebo druhého color spacu.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Lightroom (color management)

Príspevok od používateľa Snake »

sm_oOx^ napísal:...
Pozri moju recku na Samsung 305T+, tam som v jednej časti opisoval, ako je to s wide gamut monitormi ktoré si nevedia orezať color space, a to je aj tvoj prípad, Windows ešte stále nevie korektne pracovať s ICC profilmi, takže ano, ty vidíš fotku v Lr dobre, ale jak ju vypluješ v sRGB, tak vyzerá presýtená, prečo? Písal som v recke.

Ono je to problém OSka a Monitoru zároveň (najmä teda monitoru).
CalibrationTester.rar
stiahni, otvor, a ak ti vypíše že krivky boli modifikované tak profil je čiastočne loadnuty. Prečo čiastočne? Lebo si musíš stiahnuť ešte LUT loader (dodáva sa ku kalibračnému softu na i2, je to jeden exáč ktorý hodíš do startup folderu, rebootneš mašinu, a všímneš si zmeny vo farebnosti, vtedy vieš že profil bol nahraný). Win je v tomto hodne blbý, preto keď chceš presný náhľad, tak používaj Adobe Bridge, a nie vstavaný viewer.





.
Používateľov profilový obrázok
sm_oOx^
VIP
VIP
Príspevky: 3368
Dátum registrácie: Ut 24. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: nitra

Re: Lightroom (color management)

Príspevok od používateľa sm_oOx^ »

j, mam tam ten d2 loader.

ale stale nerozumiem tomu, preco ked to exportnem s tym skalibrovanym icc, tak to vyzera ako chcem, resp. ako to vidim v Develope. ake su "nastrahy" toho, ze to budem exportovat s tym svojim icc?

lebo je fakt blbe robit v Develope a v podstate neviem, ako bude vyzerat vyexportovany obrazok.
ty vidíš fotku v Lr dobre, ale jak ju vypluješ v sRGB, tak vyzerá presýtená
po exporte do sRGB nie je presytena, ale naopak, mierne desaturovana.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Lightroom (color management)

Príspevok od používateľa Snake »

Za toto bohužial nemôže Lightroom, ale najmä monitor ako som hovoril. Daj ten LUT loader ktorý nastaví korektne farby aj pre systém a uvidíš. Taktiež neviem v čom to otváraš, a tak, takto riešiť na diaľku je o hubu, najlepšie sedeť pri mašine a konfigurovať tak :). Neviem jak máš CMko nastavené v Adobe aplikáciach a podobne.

Ak fotky budeš pozerať iba u teba na PC, tak si tam embedni tvoj profil, veď rawy si nechávaš predpokladám.





.

Návrat na "Programy a problémy s nimi"