Viete niekto hrať na piane ?

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
MaceKx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: So 26. Feb, 2011, 16:55
Bydlisko: Skalica

Viete niekto hrať na piane ?

Príspevok od používateľa MaceKx »

Ahojte, viete niekto hrať na piane (klavíre) ? Mám pár otázočiek :)
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Viete niekto hrať na piane ?

Príspevok od používateľa M1ch4l »

neviem, no to neznamena, ze ti nebudem vediet odpovedat na otazky. Ale preco tie otazky nepolozis rovno? Takto keby som mod dam lock a nebavim sa (ale nie som mod).
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
MaceKx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: So 26. Feb, 2011, 16:55
Bydlisko: Skalica

Re: Viete niekto hrať na piane ?

Príspevok od používateľa MaceKx »

Zaujímajú ma také veci na začiatok. Ako sa naučiť hrať je lepšie súkromný učiteľ alebo nejaká umelecká škola ? Nieje neskoro začať sa v 20 učiť hrať, predsa nieje to ako malé deti keď sa im hneť od malička rozvíja hudobný sluch ? Ako je to zo zložitosťou resp. ako dlho bude trvať než sa naučím zahrať nejaké primitívne veci ? Nieje to strata času keď nemám doma piano resp. by som trénoval len na hodinách ?
Používateľov profilový obrázok
V1CTORY
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 105
Dátum registrácie: So 22. Máj, 2010, 15:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Viete niekto hrať na piane ?

Príspevok od používateľa V1CTORY »

Z praxe ti viem odpovedat na jednu kedze na piane nehram, na hudobny nastroj neni nikdy neskoro. ;)
MB: ASUS P5K-VM (G33) CPU: Intel Core 2 Duo E6420 2,13 GHz @ 2,80 GHz + E8500 BOX RAM: 2x2GB Kingston HyperX DDR2 800 MHz CL4 GPU: Gigabyte GTX260 216SP 650/2000 HDD: WD Caviar Blue 500GB PSU: Arctic Cooling Fusion 550R Case: biela Monitor: LG W2252TQ-PF Mouse: Razer Lachesis Banshee Blue + Razer ExactMat Keyboard: Logitech G11 Headphones: SteelSeries Siberia HS black + AKG K77Audio: Realtek HD Audio 883 -> S/PDIF -> Philips FR 995 + repro z Philips FW670P / Creative SB Audigy Platinum eX Portable Audio: Sandisk Sansa Clip Plus / SE Xperia U + Pecky (Jays d-Jays vypovedali) Music Gear: Cort EVL-Z4 + Line6 Spider IV 15
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Viete niekto hrať na piane ?

Príspevok od používateľa M1ch4l »

1. sukromny bude asi lepsi (osobitny pristup), ale asi si aj zaplatis. umelecka skola as itiez v 20 uz nebue zadarmo, a mozno hej, neviem...ale urcite sukromny bude drahsi.

2. nikdy nie je neskoro. V 20 je to podla mna v pohode. Sluch do istej miery mas alebo nemas. Ale na to, aby si vedel zahrat pesnicku podla pocutia samozrejme potrebujes velmi velky trening.

3. zalezi na tom, co povazujes za primitivne. kohutik jaraby sa naucis za 5 minut.

4. strata casu to mozno nie je, ale rozhodne bude dost vhodne nastroj mat. Mozno by si nepotreboval komplet klavir, postacli by teoreticky nejake klavesy. Asi by to studium zahrnalo aj nejake domace ulohy alebo tak, a urcite by bolo vhodne si to doma skusat. Cele je to z obrovskej miery o treningu.

Potrebujes napriklad ziskat tzv. svalovu pamat pre akordy (neviem ci sa tomu tak vravi aj pri klaviroch)...mam na mysli to, aby si automaticky mal vzdy spravnu vzajomnu relativnu polohu prstov, ked chces napriklad zahrat Cckovy akord, a to ziskas len treningom, nijako inak.
Mam gitaru, neviem na nej nic (okrem toho, ze ju viem naladit samu na seba). Mam problem s tym, ze som v CR a ona je na Slovensku, nemam to v com preniest (cestujem vlakom) a taktiez akosi z lenivosti mam tendenciu uprednostnin menej narocne aktivity ako ucit sa na hudobny nastroj. Ale raz snad...
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4581
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Viete niekto hrať na piane ?

Príspevok od používateľa killswitch »

moj kolega zacal na klaviri v 63 rokoch :good:
chodi na sukromne lekcie do hudobnej skoly. ma ale doma na com hrat. ak doma nehra, tak dostane na hodine vynadane, ze preco necvicil. takze ak sa nieco naozaj chces naucit, tak odporucam doma rozhodne nastroj mat. na hodine ti akurat vysvetlia nejaku tu teoriu, ale cvicenie uz je na tebe. a pokial sa chces nieco naucit, tak to je rozhodne viac nez hodina tyzdenne ;)
Používateľov profilový obrázok
harrzy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 267
Dátum registrácie: So 16. Jan, 2010, 22:28
Bydlisko: Bratislava - staré mesto / Thüringen, Deutschland

Re: Viete niekto hrať na piane ?

Príspevok od používateľa harrzy »

Ahoj, M1ch4l zopar veci dobre vystihol, dolezite je, ze nikdy nie je neskoro. Jedinu pravdu mas naozaj s tym sluchom, ked sa to tie decka ucia odmalicka (teda pocuvanim) tak maju v tom vacsi cit (a jednak je to trochu geneticky podmienene). Ale dospely ma aj vela vyhod oproti detom, teda snad :D, napriklad svedomitejsi pristup a lahsie motoricke ucenie. Okrem toho lahsie prijmas rozne logicke stranky hrania ako takeho, ako je rytmus, prstoklad a podobne. Este konkretne aj zareagujem:
1. Platit si budes vsade. v ZUS ta asi moc nezoberu, a je to aj kvoli veku ale hlavne kvoli tomu, ze nemaju najlepsie podmienky, a preto si chcu drzat tych najlepsich ziakov a tym padom vela novych v tvojom veku nepriberaju. Musim povedat, ze ja som mal na ZUSke totalne osobity pristup a uzasnu ucitelku s ktorou sa dodnes stretavam (to ale nemusi byt pravidlom, aj na mojej ZUSke to bolo tak 50/50). Sukromny je risk, ale moze byt aj zisk. Ak sa da, skus sa riadit nejakou instituciou, v tomto je to s osobnymi ucitelmi trochu problem (pokial nemas referencie).
2. As seen above.
3. suhlas s M1ch4lom
4. tazka otazka. Zalezi od toho, co vlastne od toho chces. Ak si chces len prehravat zopar melodii zo znamych piesni, tak potom nema ani velky zmysel chodit do skoly. Na zaciatok by som odporucal najst si niekoho znameho, ku komu by si chodil hravat na klavir, tak by si preklenul obdobie, kde by si zistil ci chces, alebo nechces pokracovat a podla toho by si mozno investoval do nastroja.

Ako som spominal, ked si chces sem tam prehrat nejaku nenarocnu zalezitost, alebo len pochytit melodiu nejakej pesnicky a dofarbit si to harmoniou (akordami) tak ti staci skoro akyokolvek keyboard, a zopar sukromnych lekcii. Ale ak chces hrat trochu lepsie, resp. naozaj spoznat hru na klaviri, tak ti to stacit nebude. V tom by som odporucal nejaky lacnejsi elektricky klavir. Najlepsia investicia (a zaroven aj najvyssia) je do original pianina (najskor z druhej ruky, v obchodoch su strasne drahe). Ja som uz trochu deformovany a hrat na keyborde by som nedokazal, lebo 95 % s ktorymi pridem do styku nemaju dynamicke klavesy, maju ich umelohmotne a este ten zvuk...
A este si neodpustim (kedze som gitarovy samouk :D) - hranie na klaviri je o dost odlisne od hrania na gitare. Na tu gitaru ozaj potrebujes svalovu pamat na drzanie vsetkych prstov v jednej pozicii a rychle vystriedanie do inej. Na klaviri potrebujes kazdy prst sam o sebe, aj preto mi drzanie akordov pride uplne neprirodzene (som 15 rokov zvyknuty na nieco ine). Zas mam co dohanat ja :-)

Ako to tak citam je to cista grafomania, tak by som to vystihol tento dlhy prispevok asi tym, ze hudba je krasna a oplati sa jej venovat
Moja mašinka CPU i5-750 Chladič Noctua NH-D14 MB P55A-UD3 RAM Kingston 4GB 1600MHz CL8 HyperX VGA ASUS Nvidia GTX 570 + Accelero Xtreme Plus PSU Corsair TX-650 Myš Steelseries Kinzu HDD Samsung Spinpoint F3 0,5T *2 SSD Kingston HyperX 120 GB Audio Logitech Z-5450 Case Corsair 300R Fan control Scythe KazeMaster LCD BenQ G2420HDBL4
Používateľov profilový obrázok
MaceKx
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: So 26. Feb, 2011, 16:55
Bydlisko: Skalica

Re: Viete niekto hrať na piane ?

Príspevok od používateľa MaceKx »

Ďakujem za rady, vysvetlenie takže najskorej by som si mal zadovážiť elektrické klávesy alebo piano (elektricke) a potom sa do niečoho pustiť :)
ANONYM_a7

Re: Viete niekto hrať na piane ?

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

alebo neelektricke :)
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3757
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

Re: Viete niekto hrať na piane ?

Príspevok od používateľa lezgy »

http://www.youtube.com/watch?v=TXdmr2qDDHc
http://www.youtube.com/watch?v=bcKhpBPF ... re=related
take moje oblubene pianovky, na trening fantasticke
toto ked zahram tak to bude fajn :)
ja sa to marne snazim uz par mesiacov zahrat a napr zena to zahrala z fleku, obe
je to len o cviku a hlavne .....drina :)
cize nemusis hned kupit nejaku masinu za 2500e a po mesiaci ta to prejde ako drvivu vecsinu :) pozor na to
na zaciatok by som ti poradil jutube how to play piano
zistis ci ta to bude bavit aj po tyzdni treningu
a keby si vydrzal a naucil sa tak odporucam hammond :)
fantasticky zvuk
http://www.youtube.com/watch?v=bvsXA4ba8_4
drzime palce
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7291
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Viete niekto hrať na piane ?

Príspevok od používateľa Papek »

Viem hrat na klaviri, alebo aspon myslim, ze este cosi viem, kedze som si za to uz dost dlho nesadol. Ako maly som chodil do umeleckej skoly, mal som 2x do tyzdna klavir a 1x teoriu. Co sa tyka venovania, tak na klaviri sa ucitelka venovala iba mne osobitne, pristup vyborny. Na teorii nas bolo asi 15, ucili sme sa teoreticke veci najma okolo not, tempa, ligatury, akordy atp, neskor o autoroch, ich zivotopisy a rozne biflovacky (a na tie ja fakt niesom). V podstate potom to uz zacalo akosi upadat a po 4 rokoch som tu skolu nechal, co aj trochu lutujem. Na druhej strane, aby som sa doma este popri zakladnej skole bifloval dalsie hovadiny, ktore ma nezaujimali, a este popri tom stihal chodit von s kamosmi ...
V tomto si myslim, ze ma vyhodu sukromny ucitel. Co sa tyka hrania samotneho, oproti gitare je to ine, tam treba fakt tu svalovu pamat. Nevravim, ze klavir je easy, ale je to ine. Hudobny sluch bud mas, alebo nemas.
Kamos zacal hravat v 22 na gitaru, na hudobny sluch je to poleno, hudbu sa uci mechanicky. Samozrejme, ze pozna, ze urobil chybu, ale pokial mu nedas noty, tak ti podla sluchu nic nevybrnka.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-12400F ♦ 32 GB RAM ♦ RTX 4070 SUPER 12 GB
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13795
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Viete niekto hrať na piane ?

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

MaceKx napísal:Ďakujem za rady, vysvetlenie takže najskorej by som si mal zadovážiť elektrické klávesy alebo piano (elektricke) a potom sa do niečoho pustiť :)
ak len piano, tak od 400€ hore su midi kontroleri s kladivkovou mechanikou.. plus nejaka piano kniznicu
osobne mam aliciu keys

Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6653
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: Viete niekto hrať na piane ?

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
filuS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ut 26. Aug, 2008, 13:14
Bydlisko: Presov, Slovakia

Re: Viete niekto hrať na piane ?

Príspevok od používateľa filuS »

20 rokov je pomerne neskoro na zacinanie hrania na klaviri (u nas na ZUS-ke ak chcel clovek hrat na klaviri, tak musel absolvovat minimalne jeden rok pripravky a vacsinou nebrali ludi starsich ako 8 rokov). My doma mame pianino (klavir), sestra na tom hrava(la) od 5 rokov. Sem-tam si zahram, mam rad niektore songy + ak si chcem nieco zahrat, tak je jednoduchsie si to najprv vybrnkat na klaviri. Doma mame takisto gitaru, a hravat na gitaru je ovela jednoduchsie ako na klavir. Podla mna najvacsi problem je s tym, ze lava ruka na klaviri musi robit uplne nieco ine ako prava (a tym myslim nieco viac ako len drzat akord), trochu ako bicie ale este tazsie. Preto sa davaju deti na klavir tak skoro, ak to clovek netrenoval v utlom veku tak to potom ide tazsie.
Dalsia vec je, ci mas nejake hudobne vzdelanie, ak nie tak sa priprav, ze budes musiet aj co-to studovat, inac by z teba asi ucitel osedivel. To, ci mas alebo nemas hudobny sluch je imo irelevantne, jedine, co budes potrebovat je schopnost nieco zahrat z not, nemusi byt z teba boh-vie-aky jazzman, casom to snad aj tak pride (mam s tym svoje skusenosti, o mne na teorke ucitelka povedala, ze zo mna ziadny hudobnik nebude a aj tak "everything went better than expected" :P ).
S tym vsetkym, co tu bolo povedane suvisi aj cas, ako dlho ti bude trvat kym sa naucis zahrat si nejake primitivne veci (pod primitivnymi vecami myslim kusky ako hlavna tema z Titanicu, nejaka lahsia verzia z Requiem for a Dream a podobne). Ak nemas hudobne vzdelanie (aspon, co sa tyka schopnosti citat notovy zapis) a ani nijak obvzlast velky talent, moze ti to potrvat aj par rokov, kym si osvojis vsetko natolko, ze si budes moct do pohody nieco zahrat bez toho, aby si sa nervoval, ze trafias vedla. Zalezi aj na ucitelovi a kolko casu a energie do toho efektivne vlozis. Len sa nedaj odratit tym, ze na zaciatku budes robit uplne nezazivne veci.
Desktop
Spoiler: ukázať
Specs:
- AMD Ryzen 5 5600X + Noctua NH-U12S Chromax.black
- PowerColor Red Devil AMD Radeon RX 6700XT
- ASUS TUF Gaming B550M-PLUS
- Crucial Ballistix 32GB (4x8GB) 3600 MHz CL16
- Be Quiet! Pure Base 500DX Black + 5x Noctua fans
- Corsair RM650x + CableMod PRO ModMesh C-Series Kabel Kit (Black/Red)
- Samsung 970 EVO Plus 500GB + ADATA XPG SX8200 Pro 1TB
- Sound Blaster Z
OS: Windows 10 Home 64bit
Monitor: Zowie by BenQ XL2546K + Eizo FS2333
Peripherals:
- Logitech G PRO Superlight + Artisan Hien L Mid Wine Red
- Logitech G915 TKL (red)
- Audio-Technica ATH-G1WL

Návrat na "Debata o všetkom"