Navrh vodneho chladenia

Všetko o vodnom chladení a riešenie problémov ...
MadWizard
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 01. Feb, 2011, 13:33
Bydlisko: Humenne

Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa MadWizard »

Zdravim vseckych. Mam zaujem o instalaciu vodneho chladnia s ktorym nemam ziadne skusenosti. Po hardwarovom upgrade mojho pc povodom z roku 2007/2008 by som chcel zmenit sposob chladenia a to skor z dovodu hlucnosti. Takisto dovod je modding pc - chcem spravit plexi bocnice aby bolo do nej vydiet a dalsie vychytavky, cize vodne chladenie k tomu prispeje a dalej skladam 2 zostavu pc s ktorym takisto planujem pc case tunning ale uz komplexni kedze mam staru cca 10 rocnu skrinu a do nej by som posunul pravdepodobne moje starsie komponenty. Moja konfiguracia je :

Procesor :IntelCore Q8400
Doska : Asus P5B - stim ze ju zrejme vymenim za Gigabyte GA-G41M-COMBO mATX tichepc
GPU : MSI Gforce 460 GTX Hawk Talon Attack
Ram : Kingstone 4GB
Zdroj : momentalne LC 6550 GP 550- menim za COUGAR PowerX 550 -kupene tichepc
Chladenie : Noctua NH-U9B
Skrinka : Yesico http://www.yesico.de/en/products/openair/

Potrebujem poradit respektive prihodit nejaky navrh vodneho chladnia. Nakolko sa v nom moc nevyznam aspon by som chcel priesvitne nejake hadice , dalej moznost pouzitia tohto chladenia pre buduci mozni upgrade na najnovsie CPU respektive s nim spojene aj zakladne dosky . Suciastky preferujem skor priehladne aby bolo vydno vnutornosti blokov a tak. Cenu nemam vyticenu ale urcite ako sa vravi nie nejaky cinsky smejd ale solidnu alebo slusne kvalitnu zostavu ktora vydrzi ,
Používateľov profilový obrázok
Mirdis
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 2017
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Stará Ľubovňa/Prešov

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa Mirdis »

Zostavu, ktoru mas teraz sa da pekne uchladit aj vzduchom a bude to ovela lacnejsie ako voda. Bolo by velmi dobre keby si dal aspon nejaky ten cenovy strop :)
NTB1:MacBook Pro (13-inch, 2014, 2,5 GHz Dual-Core Intel Core i5, 8 GB RAM)
NTB2:MacBook Pro (13-inch, 2018, 2,7 GHz Quad-Core Intel Core i7,16 GB RAM)
NTB3:MacBook Pro (13-inch, 2020, Apple M1,16 GB RAM)
Brandoo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5693
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa Brandoo »

Napis aspon pribliznu cenu kompletneho vodnika aj s blokom pre grafiku (univerzalny alebo konkretny pre daku buducu grafiku). Tiez aky velky radiator chces a aky hrubi ma byt ak chces instalovat do tej skrinky. Zmesti sa ti tam expanzna v tvare valca ? ci chces do 5.25" pozicie ?

ostatne mi je +- jasne
Spoiler: ukázať
Liquid cooled PC: MB: MSI Mpower Z77 CPU: Intel Core i7-2600K @ 4,5GHz + EK Supermancy CSQ Plexi+Nickel VGA: Gigabyte GTX780 + EK EK-FC Titan Clear Plexi+Nickel RAM: Kingston 2x 8GB DDR3 1600MHz SSD: Samsung 840 Pro 256GB HDD: WD Caviar Green 2TB EARS PSU: Seasonic X-560 Zvuková karta: Creative SoundBlaster Titanium HD USB CASE: Silverstone TJ07 Keyboard: SteelSeries 6G V2 Mouse: Logitech G5 Mousepad: SeelSeries QcK Diablo III Monitor: Samsung SyncMaster BX2440 OS: Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
MadWizard
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 01. Feb, 2011, 13:33
Bydlisko: Humenne

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa MadWizard »

fuha co ja viem cenovy strop dajme tomu 200 euro ? ale nemusi to byt limit, ono chcem ho pouzit ako som uz spominal pre novu generaciu cpu a zakl. dosky ktoru kopim povedzme o 2 roky. Ta expanzna nadoba bysa aj mohla zmestit niekde dole k 3,25 pozicii ? ono tu nadobu staci hocikde pripevnit o plech , ci ? mam teda dost velku gpu, respektive da sa radiator dat do 5,25 pozicie tiez ?
Brandoo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5693
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa Brandoo »

:D:D:D

Zrejme sa nebudeme potit iba z tychto horucav vonku ale aj pri tebe sa dost zapotime.

Tak ta cena je dost o gule ... da sa poskladat len pre procesor aj to len taky zakladny, jednoduchy okruh.
Cena dobreho vodnika sa pohybuje od 400-500€ aj s blokom pre grafiku.

expanznu mozes dat do jednej alebo dvoch 5.25" pozicii.
radiator do 5.25" pozicie ? vies vobec co to je radiator? ... mas ho aj v izbe, pokial nemate podlahove kurenie. radiator pre vodne chladenie PC sa montuje na pozicie ventilatorov.

Trochu som zhodnotil tvoje moznosti a najlepsie pre teba bude tato kombinacia expanznej a pumpy
http://www.frozencpu.com/products/14981 ... 107s152b42

Maju to aj v tichepc.sk ... len som to nenasiel prave
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos- ... 4881_o.jpg
Spoiler: ukázať
Liquid cooled PC: MB: MSI Mpower Z77 CPU: Intel Core i7-2600K @ 4,5GHz + EK Supermancy CSQ Plexi+Nickel VGA: Gigabyte GTX780 + EK EK-FC Titan Clear Plexi+Nickel RAM: Kingston 2x 8GB DDR3 1600MHz SSD: Samsung 840 Pro 256GB HDD: WD Caviar Green 2TB EARS PSU: Seasonic X-560 Zvuková karta: Creative SoundBlaster Titanium HD USB CASE: Silverstone TJ07 Keyboard: SteelSeries 6G V2 Mouse: Logitech G5 Mousepad: SeelSeries QcK Diablo III Monitor: Samsung SyncMaster BX2440 OS: Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
MadWizard
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 01. Feb, 2011, 13:33
Bydlisko: Humenne

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa MadWizard »

jaj tak :laugh: ok tak s priestormi problem nebude , tak teda tu cenu navysme na tych cca 400 eciek :-) joj ale diky za ochotu. No jo pockaj tento tyzden bude este teplejsie mozno aj vam este zatopim.
Brandoo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5693
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa Brandoo »

Prvotny navrh ... zhruba som si predstavil ako by to mohlo byt, cize su tam aj uhlove redukcie, aby sa hadice lahsie zapajali

http://www.tichepc.sk/Kosik?arg1=NzI3NT ... kxMjQ4OjF8

Pre niekoho moze byt pumpa overpowered, ale je o cca 10€ drahsia ako najlacnejsia DDC+TOP a navyse je tichsia ako DDC.


A teraz trochu musis spolupracovat ...

zisti, ci sa ten radiator zmesti dako do skrinky (dlzkou aj sirkou + pripocitaj 25mm pre ventilator. Budes musiet ju upravovat a mozno tam pojde iba 240 radiator max. 280). Dalej ci sa zmesti ta expanzna medzi zakl. dosku a 5.25/3.25" pozicie ... ak nie, tak na zadny panel vedla grafiky ...


Upresni toto a doladia sa fittingy. Farba kvapaliny moze byt ? ci aku chces ... este bude treba 3x 120mm ventilator
Blok na grafiku bude univerzalny ktory chladi iba GPU cip, cize chladenie pamati a VRM si budes musiet dako vyriesit
Spoiler: ukázať
Liquid cooled PC: MB: MSI Mpower Z77 CPU: Intel Core i7-2600K @ 4,5GHz + EK Supermancy CSQ Plexi+Nickel VGA: Gigabyte GTX780 + EK EK-FC Titan Clear Plexi+Nickel RAM: Kingston 2x 8GB DDR3 1600MHz SSD: Samsung 840 Pro 256GB HDD: WD Caviar Green 2TB EARS PSU: Seasonic X-560 Zvuková karta: Creative SoundBlaster Titanium HD USB CASE: Silverstone TJ07 Keyboard: SteelSeries 6G V2 Mouse: Logitech G5 Mousepad: SeelSeries QcK Diablo III Monitor: Samsung SyncMaster BX2440 OS: Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
MadWizard
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 01. Feb, 2011, 13:33
Bydlisko: Humenne

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa MadWizard »

ja myslim ze ten radior nemam kam dat a jedine vonku a expanznu nadoba sa mi tam tiez nezmesti, aj v tom priestore mam trosku fugu lebo neni na celej ploche plech. Technicka otazka, aky je vlastne realny rozdiel v hlucnosti kedze ak mam pouzit dany radiator tak tam supnem 3 ventilatory a este aj 1 do predu zrejme ze, tak 4 ventilatory to bude asi fest pocut ne ? a este musim niekde namontovat pumpu.
Brandoo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5693
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa Brandoo »

MadWizard napísal:jaj tak :laugh: ok tak s priestormi problem nebude
Hlavne ze si napisal, ze bude miesta. Tak som dal take komponnety co to uchladia.

Co tak kupit aj poriadnu skrinku ? daku CM HAF, Bitfenix Shinobi XL alebo NZXT Switch 810 ... pozri si foto, video a cenu. Potom daj vediet

Ku tej slucnosti ... caro vodnika je v tom, ze ti dokaze uchladit lepsie a pri mensej hlucnosti (zalezi od radiatora ci ma piny na husto alebo nie) ako bezny aktivny chladic.

Pri vodnom chladeni je to trochu inak ako pri aktivnom. Pri aktivnom mas zvycajne ventilatory zapojene za sebou ... napr ked mas dual tower chladic ako napr Noctua D14 kde muzes dat az tri ventilatory. Kdez to u radiatora su vedla seba a ta chladiaca plocha je omnoho vatcsia cize teplo sa rozlozi na vatcsiu plochu. A cim viac alebo vykonejsich radiatorov mas, tym je chladenie ucinnejsie. Vodnik moze byt aj hlucny aj tichy ... to je to ze aku hustotu pinov ma radiator. Cim hustejsie, tym vykonejsie ventilatory treba pouzit.


Trebarz jeden rad. s najredsimi pinmi
XSPC RX
http://skinneelabs.com/assets/images/Ra ... v2_FPI.jpg

A jeden z rad. co ma najhustejsie
Black Ice GTX
http://skinneelabs.com/assets/images/Ra ... 60_fpi.jpg


Nieco viac sa mozes docitat tu ... http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... 54&t=37341
Spoiler: ukázať
Liquid cooled PC: MB: MSI Mpower Z77 CPU: Intel Core i7-2600K @ 4,5GHz + EK Supermancy CSQ Plexi+Nickel VGA: Gigabyte GTX780 + EK EK-FC Titan Clear Plexi+Nickel RAM: Kingston 2x 8GB DDR3 1600MHz SSD: Samsung 840 Pro 256GB HDD: WD Caviar Green 2TB EARS PSU: Seasonic X-560 Zvuková karta: Creative SoundBlaster Titanium HD USB CASE: Silverstone TJ07 Keyboard: SteelSeries 6G V2 Mouse: Logitech G5 Mousepad: SeelSeries QcK Diablo III Monitor: Samsung SyncMaster BX2440 OS: Microsoft Windows 10 Pro 64-bit
petuskoxyz
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 132
Dátum registrácie: So 11. Dec, 2010, 14:16
Bydlisko: BA SC

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa petuskoxyz »

do tej skrinky vodu ktorá bude tichá nenapcháš buď kúpiš novú skrinku alebo bude radiátor na skrinke alebo vedľa skrinky pokiaľ nemáš aspoň nejaké skúsenosti s vodou alebo nepoznáš niekoho kto to má doma tak radšej ostaň na vzduchu kúp skrinku a potom toho vodníka ktorý ti bol navrhnutý s tým 36O radiátorom

Návrat na "Vodné chladenie"