LPG- rady a skusenosti podrobne

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3754
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

LPG- rady a skusenosti podrobne

Príspevok od používateľa lezgy »

hm?
navody
rady
prax
plusy
minusy
?

ak sa to rozoberalo, uz inde podrobnejsie, poprosim zmazat
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
k1ll3c
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Pi 27. Máj, 2011, 23:45
Bydlisko: Trnava

Re: LPG- rady a skusenosti podrobne

Príspevok od používateľa k1ll3c »

Ak mas na mysli prestavbu auta z benzínu na lpg tak odporúčam prečítať na autobazáre.eu je tam samostatná sekcia kde sa to rieši aj s postupom pri vybavovaní.
http://forum.autobazar.eu/prihlasenie-l ... 01-15.html

Čo sa týka výhod, tak samozrejme je nižšia cena, ktorú zaplatíš na pumpe v porovnaní s benzínom.
Kultúra chodu auta môže byť iná ako pri chode na benzín. (niektorí tvrdia, že im ide auto lepšie iní, že horšie...)

Nevýhody ... pri prestavbe ťa čaká papierovanie.
Revízia plynovej nádrže (myslím že raz za 10 rokov).
podľa zákona nesmieš parkovať v podzemnej garáži.
Niektoré motory sú na prestavbu vhodnejšie ako iné. Zväčša na japonské značky (resp. vysokootáčkové motory) sa pridáva dodatočné mazanie sediel ventilov.
Podľa toho čo som si prečítal na autobazári, je VEĽMI podstatné kde si necháš namontovať LPG. resp niektorí precestovali takmer pol slovenska aby mali istotu, že im to spravia poriadne.
Tankuješ s redukciou (nadstavcom) ... ale to záleží od toho, kde si necháš vyviesť otvor na tankovanie.
okrujko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1449
Dátum registrácie: St 06. Jan, 2010, 19:15
Bydlisko: Sabinov

Re: LPG- rady a skusenosti podrobne

Príspevok od používateľa okrujko »

zatial mam LPG len kratko (cca 2 tyzdne), akurat dneska som tankoval druhu plnu, spotreba mi vysla na cca 8 litrov LPG a k tomu benzin, ale vela startov v zime, niekedy aj cela trasa na benzine, kedze vzdy studeny motor...
mam Tartarini s automatickym prepinanim po zahriati motora...
take zaujimavosti co som si stihol vsimnut: pokial motor nema beznu prevadzkovu teplotu (asi 85 stupnov), LPG nestiha a nevytiahnem motor na viac ako 4500 ot., na benzine v pohode...ked je nizsi tlak v nadrzi, pri vyssich otackach nestiha davat, takze sa vypina, na nizsich ide dalej...na plyn sa mi prepina pri -5 asi po cca 4km, pri 0 cca po 3km
Dell E5470
Xiaomi Redmi Note 4
Edifier S330D
Používateľov profilový obrázok
gammaray
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 7122
Dátum registrácie: Po 23. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: LPG- rady a skusenosti podrobne

Príspevok od používateľa gammaray »

Ja uz som kupil fabiu kombi na plyn a zatial si nemozem stazovat. Prepina mi to ked motor vytocim nad asi 2800 rpm. Spotrebu mam priblizne 7,5 l LPG no mozno cosi viac o par deci max. To mam 50 kW ročnik 2002. Cize som spokojny. Jazdim denne 80 km do roboty a neviem si predstavit jazdit to na benzin. Samo mi to neprepina, teda som aspon nezistil. Prepinam na LPG zhruba po 3-4 km vytocenim nad tych 2800 rpm.
Lezgy ak jazdis vela tak prestavba sa ti urcite oplati, len vstupne naklady su rataj 1000€. Ale to tankovanie za menej ako polovicu ceny benzinu si budes uzivat :). Sem tam treba pojazdit na benzin aby banzinovy system neskapal uplne. Spravanie auta pri chode na LPG je malinko ine a to v tom ze mozes badat znizenie vykonu o trochu, ale ja to takmer nebadam.
Dalsie auto co si kupim, teda az po par rokoch bude tiez na plyn. Nebudem predsa zivit zlodejov.
ZOSTAVA CPU: AMD 5600x MB: GIGABYTE B550M AORUS PRO-P (rev. 1.0) Cooler CPU: SilentiumPC Fera 5 RAM: Crucial Ballistix Black 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL16 M.2 SSD NVME system: Samsung 980 1TB M.2 SSD NVME data: Samsung 980 1TB DVD RW: Samsung SH-S183A GPU: GeForce RTX™ 3070 GAMING OC 8G (rev. 2.0) PSU: CORSAIR RM750x PSU 750W 80+ Gold 2021 Monitor: LG 32GK850F CASE: Fractal Design Define Mini Headset: KOSS SB/45 Repro: Fluid Audio F5 Myš: Logitech G Pro Klávesnica: Corsair K68 RGB OS: Windows 10 Pro 64bit
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6746
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: LPG- rady a skusenosti podrobne

Príspevok od používateľa molnart »

gammaray napísal:Nebudem predsa zivit zlodejov.
Nemusis sa bat, o par rokov EU pekne dorovna minimalnu spotrebnu dan z LPG tomu z benzinu :) Tak jazdi kym sa ti to vyplati, tych zlodejov zivis tak ci tak
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
gammaray
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 7122
Dátum registrácie: Po 23. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: LPG- rady a skusenosti podrobne

Príspevok od používateľa gammaray »

To chcu spravit alebo je to len tvoja domnienka ?
ZOSTAVA CPU: AMD 5600x MB: GIGABYTE B550M AORUS PRO-P (rev. 1.0) Cooler CPU: SilentiumPC Fera 5 RAM: Crucial Ballistix Black 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL16 M.2 SSD NVME system: Samsung 980 1TB M.2 SSD NVME data: Samsung 980 1TB DVD RW: Samsung SH-S183A GPU: GeForce RTX™ 3070 GAMING OC 8G (rev. 2.0) PSU: CORSAIR RM750x PSU 750W 80+ Gold 2021 Monitor: LG 32GK850F CASE: Fractal Design Define Mini Headset: KOSS SB/45 Repro: Fluid Audio F5 Myš: Logitech G Pro Klávesnica: Corsair K68 RGB OS: Windows 10 Pro 64bit
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6746
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: LPG- rady a skusenosti podrobne

Príspevok od používateľa molnart »

v robote som okrajovo videl nejake materialy, podla ktorych by sa to postupne malo dorovnavat, ale az od nejakeho roku 2020. v podstate u nas ta vyhodnost lpg je trosku taka nahoda, lebo v nejakom roku 2008 ked bol vo vlade hzds, tak nejaky ich funkcionar bol napojeny na jedneho z vacsich distributorov lpg na slovensku, a u fica si presadili znizenie spotrebnej dane, co im dovolilo trosku vykompenzovat marze. potom tusim radicova to trosku zvysila, ale je to stale pod urovnou co bolo pred 2008.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
jararak
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3115
Dátum registrácie: Št 13. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice, Bratislava (29)

Re: LPG- rady a skusenosti podrobne

Príspevok od používateľa jararak »

ja to vidim tak, ze ked dorovnaju dan na uroven ten co je na benzine/nafte, bude tak ci tak cena lpg 1/2 benzinu

mimochodom mame feldu v rodine spotreba do 8litrov system brc ale este podtlakovy, vykon ano bol troska nizsi a auto nad 140km/h nedalo, avsak co by som chcel za tie prachy :D 20e mi stacilo na 2 tyzdne, teraz ked tanknem 20e benzin tak mi neprestane svietit magicke oko.
taktiez mam skusenosti od kamosov z ich R6 aut kde na multivstrekovom plyne bol vykon este vyssi ako na benzine.

je velmi otazna navratnost systemu, ako gammaray cestuje 80km (vo fabii si to neviem predstavit) tak je relativne rychla navratnost - 12 mesiacov ak by si to dal prerabat sam
v mojom pripade by som to mal nazad aj za 6 mesiacov (plyn 1600e 15l plynu vs 14l benzinu)


problemy su akurat - blba pravna stranka na slovensku, vsade na svete je zakaz vstupu na plyn do poddzemnej garaze, u nas s plynom ;) (vsetky SUV su na plyn ktore niesu dizlove a predsa tam stoja)
kazdorocne EK - nieje na zahodenie, ide o bezpecnost, tych par e nieje problem cvaknut
no miesto v kufry, najlepsii je toroid namiesto nadrze, v dnesnej dobe uz ti aj tak jedna rezerva nestaci ked seknes 2 disky na vymoloch.
Watching you ...

Modra je dobra a preto ju mam aj v logu.
Používateľov profilový obrázok
Reinok
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1336
Dátum registrácie: Št 20. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Senec

Re: LPG- rady a skusenosti podrobne

Príspevok od používateľa Reinok »

Gammaray ja mam tiez FAbiu 2002 na plyn 1,4Mpi...mne to prepne prepne samo ked nastartujem a ked sa mi dostane motor do cca 2000otacok, len niekedy to prepne pri preradeni a vtedy to skape lebo ked pustim plyn tak to neudrzi tu pauzu medzi LPG a benalom....

Inak spotrebu mam taku ako keby jazdim za 5litrov nafty...jedine co ma tesi je ze ci jazdim brzda plyn alebo s lahkou nohou tak prejdem tak ci tak na 16€n nadrz cca 200-220km....tda už brzda plyn nejazdim, odisla zrejme spojka, pri prudsom pridani plynu len vyletia otacky ale auticko nezrchluje...predbiehanie sa mi stalo adrenalinovym sportom.

Inak je LPG urcite vyhodnejsie na prevadzkove naklady.

Kde inak tankujete? Ja len Agip...Slovnaft mi vydrzal o cca 20-40km menej na tom istom objeme a podobnom style jazdy. Dobry je este OMW ale najdrahsi..ine som radsej neskusal...jurky a spol...:D

Btw. mne praveze v zime na plyne jazdilo lepsie ako na benale...na benale mi to nejde viac ako 70km...zacne blikat kontrolka motora...;)
Moto: Yamaha FZ8 Fazer
okrujko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1449
Dátum registrácie: St 06. Jan, 2010, 19:15
Bydlisko: Sabinov

Re: LPG- rady a skusenosti podrobne

Príspevok od používateľa okrujko »

ja co viem, tak Flaga je jedna z naj a ked sa da, tak beriem iba od nich, ale uz som bral aj Slovnaft a u nas zo Shellky, ale netusim od koho to bol plyn...
Dell E5470
Xiaomi Redmi Note 4
Edifier S330D
Používateľov profilový obrázok
gammaray
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 7122
Dátum registrácie: Po 23. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: LPG- rady a skusenosti podrobne

Príspevok od používateľa gammaray »

jararak: ano 80km denne, ale cesta rychlo ubehne tak neni problem :) . Jazdi sa mi pohodlne tak neviem ci narazas na to ze to tam bucha trieska, no u mna nie. Ja mam auto porobene fajne :).

Reinok: No mne sa to prepina tak ako pisem, priblizne pri tych 1800 rpm to prepne. Automaticky sa mi to neprepina. Neviem ci to treba dat nastavit, vobec som sa o to nezaujimal. Tankujem len na Agip nikde ine. Maju LGP za 0,72€ a mam to po ceste, neviem aky LPG ma Slovnaft neporovnaval som. Spotreba menej ako 8 litrov. Kebyze mam jazdit na benzin do roboty tak skrachujem :D
Ale ak to mas nastavene tak ako pises, ze ti to prepina hned po nastartovani tak to neni dobre, motor nechaj zohriat. Ja to robim tak ze ked nastartujem tak idem na benzine asi 3km a potom vytocim cez 2000 rpm aby to preplo.
ZOSTAVA CPU: AMD 5600x MB: GIGABYTE B550M AORUS PRO-P (rev. 1.0) Cooler CPU: SilentiumPC Fera 5 RAM: Crucial Ballistix Black 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL16 M.2 SSD NVME system: Samsung 980 1TB M.2 SSD NVME data: Samsung 980 1TB DVD RW: Samsung SH-S183A GPU: GeForce RTX™ 3070 GAMING OC 8G (rev. 2.0) PSU: CORSAIR RM750x PSU 750W 80+ Gold 2021 Monitor: LG 32GK850F CASE: Fractal Design Define Mini Headset: KOSS SB/45 Repro: Fluid Audio F5 Myš: Logitech G Pro Klávesnica: Corsair K68 RGB OS: Windows 10 Pro 64bit
Používateľov profilový obrázok
Reinok
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1336
Dátum registrácie: Št 20. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Senec

Re: LPG- rady a skusenosti podrobne

Príspevok od používateľa Reinok »

Mne bolo v servise povedané že tento typ LPG čo mám nainstalovany tak treba aby motor bezal co najmenej na benzine...lebo to ma sviecky pre plyn, a ze tie to nici...

Ja nastartujem dam jednotku, rozbehnem sa a pri preradeni na dvojku to cvakne a idem dalej...v zime uplne v pohode, uz 10 rokov to tak funguje, a fabka je autoskolacka ma najazdených 192000 presne....takze vies si predstaavit co si prezilo auto...jedno ma stve ze ked to prepne obcas mi strasne klesne privod, a ked pustim spojku na dvojke tak ma normalne ohne v sedadle jak keby brzdim...

A napr. vyhoda u mna je ze na benzine mi auto na 4ke pod 60 nejde...na plyne chodim po meste na 5ke 50 a nema problem...a rozbehnem sa v pohode aj bez pridania plynu....kolko krat zabudnem ze mam dvojku zastavim a auto rozbehnem klasicky jak na jednotke...LPG forever ;)
Moto: Yamaha FZ8 Fazer
Používateľov profilový obrázok
jararak
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3115
Dátum registrácie: Št 13. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice, Bratislava (29)

Re: LPG- rady a skusenosti podrobne

Príspevok od používateľa jararak »

gammaray - narazam na tie fabiacke sedacky, ale svoje mam aj ja v nich odsedene, proste mam asi inu postavu (atlet niesom, priznajme sa)

ja som tento mesiac tankol 380l benzinu :(, mal som to dat uz na plyn.
Watching you ...

Modra je dobra a preto ju mam aj v logu.
Používateľov profilový obrázok
Tomasjerry
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2273
Dátum registrácie: St 12. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA (work) Velke Levare (home)

Re: LPG- rady a skusenosti podrobne

Príspevok od používateľa Tomasjerry »

Chlapy, tak ako to tedaje ??? Mne sa zase dostalo do usu, ze staci ma EK 1 x za 2 roky, ale treba ist na kontrolu tesnosti. Tak teraz uz fakt neviem. Ja mam inak 740i na LPG. Jedna basen, ak mam tazku nohu tak 12.5 l LPG, no mat taku spotrebu na benzine, tak autom jazdim tak 1 x za tyzden a nie kazy den do prace 22 km. Kuluta chodu pri tomto aute je uplne rovnaka. Taha to ako blazon, ale u mna sa musi moto zohriat inak mi LPG nezapne. Nieje to zavysle na otackach. Zase som si vsimol, ze ked dochadzam do ciela, tak je u mna dobre ist aspon 30 s nas5 na benzine, inak mi to potom zle startuje. Takneviem. Sedla ventilov OK, nadstavil som si mazanie z normal olejom z olejovej vane (inak auto je rocnik 95 aby sa vedelo), takze akokeby zral olej. Tak mi staci doliat 1 dc na 1000 km, to si myslim, ze je OK.
AMD Ryzen™ 7 3700X, ASROCK X470 Taichi, 16 GB RAM 3200 MHz, ASUS 2080Ti, Samsung SSD 256GB + Samsung Evo SSD 256GB + 2TB HDD,LG DVD +/-rw, Frakcial 600 W Newton R3
To vsetko v LIAN LI PC-X1000 :)
Používateľov profilový obrázok
jararak
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3115
Dátum registrácie: Št 13. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice, Bratislava (29)

Re: LPG- rady a skusenosti podrobne

Príspevok od používateľa jararak »

tomas - kazdu stredu mame zraz o 20:00 pri omw oproti auparku a potom presun na danubiu, prid sa pozriet, je tam viac blaznov co maju m62 na plyne ;)
to, ze musis prepnut na benzin pred vypnutim je taka specialitka m62 motora a to kedy sa ti prepne na plyn, je podla toho, ako mas nastaveny splynovac, btw co mas? stag? cochvilka budem mat kabel este asi aj nato :)
Watching you ...

Modra je dobra a preto ju mam aj v logu.

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"