Vidím, že konečne začínaš chápať, že k šíreniu svetla je potrebný éter. Na rozkmitanie elektrónov v každom atóme sa minie časť energie a preto z rastúcou vzdialenosťou intenzita svetla slabne. Samozrejme, že pri znečistenom ovzduší slabne oveľa rýchlejšie.Ondro1 napísal:Inak to funguje asi tak, že svetlo je sústavne pohlcované a vysielané atómami vo vzduchu a preto je spomaľované.
Jediné, v čom sa ešte rozchádzame je: či u atómov dochádza k vyžiareniu fotónu, alebo ľudské oko je schopné vnímať elektromagnetické žiarenie o vlnovej dĺžke viditeľného žiarenia.
Nechápem, prečo by mala byť v zime tma. Hrúbka atmosféry, v ktorej dochádza k zmenám teploty je zanedbateľná voči vzdialenosti medzi hviezdami a Zemou a preto tieto zmeny teploty nemajú viditeľný vplyv na jasnosť hviezd. Ak je v zime vidieť hviezd lepšia ako v lete, je to preto, lebo vo vzduchu sa nachádza menej vodnej pary, ktorá bráni síreniu svetla.Ondro1 napísal:Inak z toho balastu, ktorý si napísal po tej otázke, vyplýva, že v zime by mala byť všade tma a v noci by nemali byť vidieť hviezdy. Ale práveže v zime býva väčšinou viditeľnosť lepšia než cez leto...