No ono v podstate sa je hodno okrem účinnosti pozerať na dve veci, a to - podanie farieb a miera imitácie denného svetla. (samozrejme aj uhol vyžarovania je podstatný, ale to sa dá ošetriť).
Vo všeobecnosti sa svieti najviac keď nesvieti slnko...a tu vzniká problém. Pretože v ľudskom oku sú pre denné videnie
čapíky a pre
nočné práve tyčinky, pričom najlepšie reagujú na iné vlnové dĺžky.
Čapíky majú najvyššiu citlivosť na zelenú (555nm) a tyčinky zas na modrú-fialovú. Keďže denné videnie je vlastne slnko a budete mať doma svietidlo(LED/iné) ktoré čo najvernejšie imituje slnečné svetlo, tak síce budete vidieť verne farby, ale poserete si zas iné. (okrem toho klasická wolfrámová žiarovka má najvyšší index CRI, ale o tom potom).
Ak budete vtedy keď má byť tma - teda keď zapadne slnko, zbytočne "hore" pri osvetlení, ktoré imituje denné svetlo, zabráni to tvorbe melatonínu. Ľudovo povedané - melatonín je hormón spánku.
Takže pokiaľ nepotrebujete nutne mať super-verné zobrazenie farieb, dávajte si do miestností kde sa zdržujete bezprostredne pred/počas spánku také svietidlá, ktoré majú celé spektrum posunuté práve k modro-fialovej.
Čiže pre zhrnutie: riaďte sa
spotrebou,
podaním farieb(
index CRI, alias index farebného pozadia - najvyššia hodnota je
100 -
najvernešie farby; žiaľ, v tomto sú LED stále nahovno) - najlepšie sú na tom halogénky a 40W žiarovka, takisto
teplota svetla - má byť čo najbližšia k slnečnému svetlu na poludnie - t.j.
5500K. Samozrejme nezabúdať, že do spálne nepatrí slnečné svetlo, ale posunuté k menším vlnovým dĺžkam do modrej až fialovej, resp. k tzv. chladnejším farbám(>5500K)...snáď sa chápeme
