ako na LAN siet do bytu?

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6921
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

ako na LAN siet do bytu?

Príspevok od používateľa molnart »

Ahojte, mate nejake skusenosti ako vybudovat LAN siet v byte? Nejsom velky priatel wifi, tak by som to chcel spravit tak, aby som v kazdej miestnosti s vynimkou zachodu, kupelky a mozno kuchyne mal pristup na pevnu siet, pre smart telku, PC, NAS, prip. nejaky microserver apod.

momentalne je byt prazdny, este nie je tam zavedeny net, takze dost bude zavisiet ako UPC spravi pripojku a kde dam router/switch (chcel by som do spajza, co je v strede bytu). hlavne by ma zaujimalo ako umiestnit kable. chcem ich viest v stene a nie vonku. musim dat vyburat stenu pre osadenie kablov? alebo da sa to viest v zlaboch popri elektrike (samozrejme tienenym kablom)?

su na to nejake firmy ktore to robia? kabel samozrejme si viem spravit aj sam, aj v principe navrhnut, no ked bude treba burat/osadzovat, tak tam asi skoncim dost rychlo...
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Kknightley
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: Ut 04. Dec, 2012, 18:01
Bydlisko: BA

Re: ako na LAN siet do bytu?

Príspevok od používateľa Kknightley »

Pokial si v činžiaku, nevidím v tom veľkú nádej. Ja mám káble vedené popod okraje kobercov + diery cez zárubne a je to v pohode ... keď máš doma parkety tak to je týmto spôsobom neriešitelné. Neviem si predstaviť, že by si niekde po paneloch (vnútri nich) ťahal káble, ani akým spôsobom. Sekanie do steny tu vyzerá byť asi jediné riešenie, prípadne lišty alebo sekanie v spodnej časti pri podlahe / stene kde by sa to dalo viesť ...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5216
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: ako na LAN siet do bytu?

Príspevok od používateľa Chris »

ked neni si lavy tak si spravis aj sam. Predavaju take listy k plavajucej podlahe, kde mas priestor pre vedenie kablov.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7700
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: ako na LAN siet do bytu?

Príspevok od používateľa newmi »

ked ich chces viest v stene, tak urcite by si musel sekat.
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6921
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: ako na LAN siet do bytu?

Príspevok od používateľa molnart »

je to tehlovy byt s parketami a dlazbou (podlahove kurenie),takze pod kobercami nie, bocne listy tiez neprichadzaju do uvahy, lebo ratam tak 4-5 pripojok a musim ist cez niekolko dveri, navyse by som chcel aby pripojky boli ulozene priamo v stene ako toto http://www.tipa.eu/fotocache/bigorig/03370147.jpg a aby mi nevisel len kabel.

u nas v dome ked sa prerabala kuchyna a davali sa dodatocne rozvody tak sa to robilo tak, ze z elektrickej skrinky sa preburalo do podkrovia a odtial dole do kuchyne, ale v byte si neviem predstavit ze povediem kabel cez horneho suseda :-)

takze jedine husie krky cez steny, len najst kto to spravi, aj tak sme pred malovanim.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: ako na LAN siet do bytu?

Príspevok od používateľa felipe25 »

No sekat do steny kvoli LANkablom... neviem.
Ak bocne listy nepripadaju do uvahy, tak to bude velmi draha investicia, aby si vsade zaviedol lanku.
Ak tam uz mas dlazbu, ako dostanes kabel pod nu? Keby si mal nezariadeny byt tak ok, alebo bez podlahy,nejak si to pokablujes, ale ked mas hotovy byt, tak neviem.
Co inac znamena ze niesi priatel wifi?

Lebo pod Tebou nad Tebou budu mat ludia urcite nejake to wifi, lebo neviem ako si to myslel, ale uz som pocul nazor ludi ze nechcu mat nic bezdrotove z nejakeho zdravotneho hladiska...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7264
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: ako na LAN siet do bytu?

Príspevok od používateľa Kyselinka »

Pozeral si po niecom takomto? http://www.agem.sk/produkty/sietove-pro ... 8-673.html
Osobne to pouzivam v byte, nakolko privod internetu mam v kuchyni nad linkou :facepalm: a router potrebujem mat v obyvacke pri TV no byt nie je prekablovany. Len mi trosku unika pointa mat vyvody LAN v kazdej izbe :?
Ak to tak chces a chces ich mat az tolko, tak sekat budes musiet!
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2250
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: ako na LAN siet do bytu?

Príspevok od používateľa mirjak »

Ak je to teda tehla + omietka, tak drazkovacou frezou nebude problem porobit drazky, natahat kable a krabice a naslene to omietnut. Osobne by som do toho v byte nesiel, pokial sa teda nerobi komplet rekonstrukcia rozvodov. Pozri tie parkety, casto sa nechava pri stene dilatecne spary cca 1cm a tam sa da ethernet kable napchat. Pripadne rozumne umiestnit router a v blizkosti/cez priecky prehnat kable. WiFi sa aj tak dnes nevyhnes (touchapad, smartfon, ntb na WC..)
Používateľov profilový obrázok
Kknightley
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: Ut 04. Dec, 2012, 18:01
Bydlisko: BA

Re: ako na LAN siet do bytu?

Príspevok od používateľa Kknightley »

Presne tak, nebuď skeptický a konzervatívny a pusť sa do wifi :) ušetríš si naozaj mnoho roboty, nervov a možno aj nejaké tie € :) wifi je riešenie stavané presne na to, čo ty potrebuješ ...

A robiť brúskou spárky do steny tiež nie je sranda, pokiaľ sú stenou vedené rozvody elektrické (ktoré nebývajú veľmi hlboko) ... nedávno sme malovali a riešili sme podobný problém, v niektorých bytoch sú káble vedené v spodnej časti (podlaha/stena) no v tých starších idú tie káble naozaj hoc kade cez panely ...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6921
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: ako na LAN siet do bytu?

Príspevok od používateľa molnart »

ja s wifi nemam nejake zdravotne problemy, skorej mam problem so spolahlivostou, aj teraz pouzivam wifi na hlavny komp, a nemam s tym problem, ale v podstate medzi kompom a routrom je vzdialenost nejakych 80 cm vratane jednej tehlovej steny a satnikovej skrine. ale v minulosti ked som mal iny router a inu wifi kartu tak som mal problemy s pingom ktory sa casto splhal k 3 az 5 ms (na router samozrejme, nie na net).

hlavny problem s wifi je, ze ked je tam pripojenych viacero zariadeni tak tam klesa rychlost. ja mam mesacne traffic do netu cca 200 GB, interne v ramci LAN niekolko nasobok tohto. tych zariadeni pripojenych do siete budem mat min. 5 (bez smartfonov a tabletov), a trosku sa bojim toho ako zvladne wifi v 100 m2 byte streamovanie 15 GB videa, sucasne sosanie z netu na komp rychlostou 30 Mbit a popritom nejake browsovanie na tablete. nehovoriac o tom, ze chcem vyuzivat wake on lan, co pri wifi nie je mozne.

a ked zistim ze mi to infrasturkura nezvladne ked uz byt budem mat cerstvo vymalovany a zariadeny, tak uz s tym 10 rokov urcite nic nespravim. byt bude prazdny cca. do septembra, takze je jedinecna sanca to spravit.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6921
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: ako na LAN siet do bytu?

Príspevok od používateľa molnart »

tak referujem ako som dopadol: mam v byte vybudovanu lan siet s dokopy 9 pripojkami (4 v obyvacke, 2x spalna a detska, 1x kuchyna), privod netu od UPC mam zavedene do spajza, kde si vsetky zariadenia pekne schovam. cele ma to vyslo so sekanim, materialom, a zapojenim nieco cez 500 eur (plus sa tam robili aj ine drobnosti ako dalsie 4 zastrcky apod), co rozhodne nepovazujem za vyhodeny peniaz za to, ze mi to spravili takpovediac na kluc. este tam potrebujem dokupit nejake drobnosti ako rack, UPS a switch, ale tie by boli tak ci tak. po vnutornej sieti mam prenos krasnych 45-55 MB/sekundu.

v tejto suvislosti mi napadla kacirska otazka: bolo by mozne dialkovo prepojit dve lokality tak aby boli v jednej sieti pri rychlosti pouzielnej na streaming videa? lokality su od seba vzdialene vzdusnou ciarou necely km, bez priamej viditelnosti (relativne husta zastavba). momentalne to mam riesenie VPN pripojenim, ale na jednej strane mam 2 Mbit upload a na druhej 3 Mbit download (DSL), co nie je nic moc. je nejaky sposob ako spravit priame prepojenie, napr. cez wifi anterny priamo nasmerovane na seba?
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
jcdenton12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2221
Dátum registrácie: Št 22. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice

Re: ako na LAN siet do bytu?

Príspevok od používateľa jcdenton12 »

site-to-site VPN je asi najlepsie riesenie z mojho pohladu, len netreba mat pripojenie typu asocial

inac potom by si mohol uploadnut foto vsetkeho namontovaneho v spajzi?
asi mas vacsiu spajzu ako ja, lebo doma si to predstavit neviem :cool:
...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6921
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: ako na LAN siet do bytu?

Príspevok od používateľa molnart »

jj, vpn pouzivam teraz ako pisem, len problem je s tymu rychlostami. na jednej strane sa nedoplatim na vysoky upload u UPC a na druhej musim cakat kym bude dostupne normalne VDSL bez FUP. fotky hodim, prave dnes som namontoval rack a zistil som ze som kupoval primaly.... :-( je to 19" 9U/240mm, 400mm sa mi zdalo byt vela a 300mmove mali len 10 palcove). kable mam vyvedene zo steny ako zvavok, takze zaberaju dost vela miesta a nemam kam dat NAS. a nejaky microserver uz by som tam nenarval vobec :(((
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
jcdenton12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2221
Dátum registrácie: Št 22. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice

Re: ako na LAN siet do bytu?

Príspevok od používateľa jcdenton12 »

a aky datovy tok potrebujes tlacit cez ten VPN tunel?
este ma napada pouzit kompresiu na oboch koncoch, co sice prida mierne na letencii a zvysenej zatazi na cpu, no ak sa jedna o nekomprimovany obsah, tak to dost pomoze

kazdopadne to co mas za UPC ze mas upload 2mbps?
to mi pride moc tragicke, aj napriek tomu ze to je UPC

ja sa pamatam ked som riesil streaming cez VPN medzi Slovenskom (70/70mbps) a Finskom (cca 10/10mbps s tragickym FUPom 3GB/den) a prave danych 10mbps bolo uzke hrdlo
standardne mi stacilo 7-8mbps no v spickach som dosahoval az 15mbps a tam uz sa obraz rozpadaval

kazdopadne v hustej zastavbe bez LoS nevidim radio ako velmi schodne riesenie

ked si obmedzeny na 2mbps (realne kus menej) tak jedina moznost sa zda byt zmensit datovy tok, ktory potrebujes prenasat
...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6921
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: ako na LAN siet do bytu?

Príspevok od používateľa molnart »

posielam fotky z toho spajza:
https://www.dropbox.com/sh/9hk9xzo4irami1o/nFfIVYE4vy

UPC mam Fiber 30, takze upload je nakoniec 3 Mbit, nie 2 ale aj tak to nic moc nieje. kompresia by mi moc nepomohla, kezde VPN-ky bezia na ubohych routroch s MIPS procesormi. teraz je to celkom pouzitelne pre remote desktop, no chcelo by to trosku zlepsit latenciu. svine z UPC mi nanutili druhu viazanost za co som nic nedostal a este teraz platim viacej za 30/3 net ako ponukaju 50/5, a inu moznost rychleho internetu nemam. poucenie do buducna: pri skonceni prvej viazanosti sa vyje*at na ich ponuku na dalsiu viazanost za nizsiu cenu, ale uzavriet s nimi novy kontrakt.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)

Návrat na "Siete"