Firemny notas, osobny OS na separatnom disku

Všetko o operačných systémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
badyto

Firemny notas, osobny OS na separatnom disku

Príspevok od používateľa badyto »

Zdravim! :bye:
Vezmime si hypoteticku situaciu kde jeden clovek ma firemny notebook s biznis datami a speci biznis linux verziou OS ktora vsetko loguje a kontroluje. Na tomto pocitaci nie je dovolene instalovat nic, ani navstevovat stranky za inym ako biznis dovodom ani pripajat USB flashky. Disk je zasifrovany PGPckom. Teda pocitac, ktory nemozte pouzivat na nic ine ako na pracu a ked ho na nieco take pouzijete, je z toho velky problem.
Povedzme ze by si tento clovek teraz kupil bay adapter + novy disk ktory velmi lahko vlozi do tohto notebooku miesto dvd romky. Na tento disk si nainstaluje Windows, nahadze vsetky mozne veci ktore chce a volake tie hry :-) (instalacia toho OS urcite po fyzickom odpojeni povodneho vstavaneho disku) Po prichode domov z prace, plugne svoj vlastny disk do bay adapteru a bootne svoj vlastny OS so svojimi vlastnymi datami (a hrami) :-)

Otazka: Je nutne odpajat fyzicky povodny vstavany disk s firemnym OS vzdy ked sa chce bootnut svoj OS zo svojho vlastneho disku (paranoid mode on :-)? Cielom je aby sa nijak neovplyvnil povodny disk, ci uz datovo, bootovanie alebo cokolvek ine co ma teraz nenapada. Hlavne nech nie je ani ziaden pristup k tomuto disku, keby ten vlastny OS aj zavirim tak firemne data (a ja) su safe... Teda security issue/audit proof setup :cool:

Dakujem moc za akekolvek nazory, tipy, rady!
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Firemny notas, osobny OS na separatnom disku

Príspevok od používateľa Snake »

A čo tak sa zamyslieť nad tým, že je to firemný notebook ktorý pravdepodobne je pod vPro/ME platformou, takže taký zamestanec by okamžite šiel na koberec za porušenie firemnej politiky, nehovoriac o tom, že akékoľvek bootovanie z "bay" adapteru môže byť zakázané, plus ak má notebook TPM, tak pri výmene HW hodí narušenie a tým pádom nasledujú otázky typu: "Rozoberali ste notebook?" "Prečo ste ho rozoberali?" a pod.

Firmu neodrbeš, to si pamätaj, a keď ti na to prídu, vieš vyletieť, ten notebook si kúp sám ak ho chceš používať na sukromné účely.

PS: jediný OS, ktorý vie bootovať z USB, je Win 8, a aj to potrebuješ špeci HW a Enterprise edíciu Windows 8.





.
badyto

Re: Firemny notas, osobny OS na separatnom disku

Príspevok od používateľa badyto »

Dik za odpoved, samozrejme sa bavime o hypotetickej situacii, rozpravali sme sa o tom s kolegovcami pri obede a motivacia ani nie je ze by sme boli odkazani na nejake podobne riesenie, skor nad tym ci to je technicky realizovatelne, teda nie je nutne sa nad nicim zamyslat :-) Co sa tyka rozoberania tam by problem nebol, existuje rada situacii kde sa notebook moze rozobrat. Co sa tyka spominaneho bootovania z USB - nie je problem, pretoze dvd romka ak sa nemylim (teraz si ma zneistil) nie je pripojena do USB ale myslim ze to je sata. vPro/ME - pri velkosti firmy, neverim ze existuje efektivne vyuzitie tejto funkcionality prave na odhalovanie extremov ako o ktorom sa bavime. V kazdom pripade, da sa v biose vypnut.
Používateľov profilový obrázok
kanec1111
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 220
Dátum registrácie: So 20. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trenčín (NR, PU)

Re: Firemny notas, osobny OS na separatnom disku

Príspevok od používateľa kanec1111 »

Mám tiež firemný notebook HP Elitebook s eSATA portom a nezaheslovaným BIOSom, kupil som si eSATA HDD, Win 7 som nainštaloval na inom PC, potom pripojil eSATA k NTB a pustil bootovanie z tohto disku (pripojeného cez eSATA), a hneď po prvom spustení som zo správcu zariadení vyhodil primárny HDD .... všetko frčí a bez akýchkoľvek problémov.
Používateľov profilový obrázok
Ghost
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 823
Dátum registrácie: Št 14. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Krasno Nad Kysucou

Re: Firemny notas, osobny OS na separatnom disku

Príspevok od používateľa Ghost »

Mozem sa spytat aky model toho Elitebooku mas? A aky disk to vyuzivas cez to esata?

Cize funguje to tak, ze pripojis disk na esata a cez klav skratku bootovania si zvolis bootovanie z esata a frci to, hej? Co sa tyka odozvy je to v pohode?
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Firemny notas, osobny OS na separatnom disku

Príspevok od používateľa Snake »

je to normálne SATA, čo čakáš?





.
Používateľov profilový obrázok
Ghost
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 823
Dátum registrácie: Št 14. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Krasno Nad Kysucou

Re: Firemny notas, osobny OS na separatnom disku

Príspevok od používateľa Ghost »

Zaujimalo by ma, ci by toto fungovalo tiez:
http://www.ebay.com/itm/2-5-Hard-Disk-D ... 53f2fea2a6

Asi kupim a vyskusam :).

Este k tomu winu: hovoris ze si ho nsinatloval na inom PC, ked si ho potom pripojil k tomu notebooku, nebol problem s bootovanim, normalne si uz ovladace sam nasiel a preinstaloval?
Používateľov profilový obrázok
kanec1111
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 220
Dátum registrácie: So 20. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trenčín (NR, PU)

Re: Firemny notas, osobny OS na separatnom disku

Príspevok od používateľa kanec1111 »

Ghost napísal:Mozem sa spytat aky model toho Elitebooku mas?
8650w
Ghost napísal:A aky disk to vyuzivas cez to esata?
WD Scorpio Black 750Gb + eSata rámček http://www.alza.sk/zalman-zm-ve200-se-cerny-d399709.htm
Ghost napísal:Cize funguje to tak, ze pripojis disk na esata a cez klav skratku bootovania si zvolis bootovanie z esata a frci to, hej?
presne tak ako píšeš
Ghost napísal:Co sa tyka odozvy je to v pohode?
pohoda, tak ako bežný hdd pripojený cez SATA

A napadla ma jedna vec, je to trochu nespolahlivé ... tým myslím, že máš dva káble zapojené do NTB a sa stáva, že keď do toho drgneš alebo nedajbože prenášať sa stane, že niektorý konektor sa povolí a WIN spadne ... ale myslím, že to je iba drobná chyba krásy toho všetkého
Ghost napísal:Zaujimalo by ma, ci by toto fungovalo tiez:
http://www.ebay.com/itm/2-5-Hard-Disk-D ... 53f2fea2a6
Nevidím dôvod prečo by nemalo
Ghost napísal:Este k tomu winu: hovoris ze si ho nsinatloval na inom PC, ked si ho potom pripojil k tomu notebooku, nebol problem s bootovanim, normalne si uz ovladace sam nasiel a preinstaloval?
presne tak ako píšeš, ono bežne funguje to, že keď vyberieš HDD s Win7 z iného PC a dáš do druhého tak v pohode nabootuje
CPU: i7 920 2,66 @ 3,6GHz + Xigmatek S1283 Red Scorpion MB: ASUS P6T RAM: 3x2G Kingston 1600MHz CL8 @ 1450MHz CL7 1.65V GPU: Sapphire 7870 2Gb Dual-X GHz edition SSD: Corsair F120 HDD: WD6400AAKS 640Gb/16Mb DVD-RW: NEC Optiarc 16x SATA2 CASE: Coolermaster CM-690 PSU: Corsair HX520 LCD: ASUS 22" vw222s 2ms

Návrat na "Operačné Systémy"