Programovanie - Pomoc

Sekcia o programovaní, programovacích jazykoch...
snakehead28
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 179
Dátum registrácie: Ut 06. Sep, 2011, 16:37
Bydlisko: Jamnického, Bratislava IV, 841 05, Slovensko

Programovanie - Pomoc

Príspevok od používateľa snakehead28 »

Ahojte chalani, potreboval by som pomôcť s programovaním niektorých programov do školy.
Konkrétne povedané, potreboval by som aby ste mi naprogramovali 4 programy vy, pretože ja o tom nemám ani šajnu. Programovanie mi fakt nejde, som z toho lavý. Potreboval by som to mať hotové najneskôr v nedelu večer. Bol by som vám fakt moc vďačný za pomoc. Verím, že skúsený programátor by to mal hotové za chvíľu :-)

Teraz napíšem jednotlivé zadania k programom.

Program č.1:
Spoiler: ukázať
Názov úlohy: Meranie napätia v digitálnom tvare
Úloha:
1. Realizujte program v assembleri mikroprocesora 8051, kde budete merať napätie. Pomocou A/D prevodníka analógový tvar napätia preveďte do digitálneho tvaru.
2. Postupne podľa nastaveného stavu napätia na A/D prevodníku zobrazujte toto digitálne napätie na 3X7 segmentovom zobrazovači
3. A/D prevodník pripojte na port P1 a 3X7 segmentový zobrazovač pripojte na port P3

Popis pinov jednotlivých portov:
Port P3 - 3x7 segmentový zobrazovač
P3.7
P3.6 - Označenie rádu zobrazovanej hodnoty - stovky
P3.5 - Označenie rádu zobrazovanej hodnoty - desiatky
P3.4 - Označenie rádu zobrazovanej hodnoty - jednotky
P3.3 - Hodnota zobrazovaného napätia v binárnom tvare
P3.2 - Hodnota zobrazovaného napätia v binárnom tvare
P3.1 - Hodnota zobrazovaného napätia v binárnom tvare
P3.0 - Hodnota zobrazovaného napätia v binárnom tvare
Port P1 - A/D prevodník
P1.7 - Hodnota zobrazovaného napätia v binárnom tvare
P1.6 - Hodnota zobrazovaného napätia v binárnom tvare
P1.5 - Hodnota zobrazovaného napätia v binárnom tvare
P1.4 - Hodnota zobrazovaného napätia v binárnom tvare
P1.3
P1.2 - Označenie rádu zobrazovanej hodnoty - stovky
P1.1 - Označenie rádu zobrazovanej hodnoty - desiatky
P1.0 - Označenie rádu zobrazovanej hodnoty - jednotky


Program č.2:
Spoiler: ukázať
Názov úlohy: Práca s reproduktorom
Úloha:
1. Realizujte program v assembleri mikroprocesora 8051, ktorý bude klávesnicou riadiť akustický signál na reproduktore.
2. Pripojte klávesnicu 3x4 na port P3 a na port P1 zapojte reproduktor.
3. Postupujte podľa nasledujúcich pokynov:
Urobte program pre obsluhu klávesnice, ktorý bude v cykle snímať stlačené klávesy. Po stlačení klávesy program postupne porovnáva klávesu s kódom kláves uloženými v pamäti programu a vykoná príslušný podprogram pre reproduktor:
Ak je stlačená klávesa 0, reproduktor vydá súvislý tón „C“

Ak je stlačená klávesa 1, reproduktor vydá prerušovaný tón.

Ak je stlačená klávesa 2, reproduktor vydá zvuk požiarneho alarmu.

Ak je stlačená klávesa 3, reproduktor vydá zvuk poplašnej sirény.

Tón „C“ generujte pomocou časovača.

Po vykonaní podprogramu sa riadenie programu opäť vráti na začiatok.


Program č.3:
Spoiler: ukázať
Názov Úlohy: Ovládanie jednosmerného motorčeka
Úloha:
1. Realizujte program v assembleri mikroprocesora 8051, ktorý bude klávesnicou riadiť činnosť krokového motorčeka.
2. Pripojte klávesnicu 3x4 na port P3 a na port P1 zapojte krokový motorček. (Ešte podotknem, že sa nejedná o klasickú klávesnicu s ktorou normálne píšeme na počítači ale o periférne zariadenie k I8051 - čiže to musí byť realizované tou špeciálnou klávesnicou nie klasickou).
3. Postupujte podľa nasledujúcich pokynov:
Urobte program pre obsluhu klávesnice, ktorý bude v cykle snímať stlačené klávesy. Po stlačení klávesy program postupne porovnáva klávesu s kódom kláves uloženými v pamäti a vykoná príslušný podprogram pre motorček:

Ak je stlačená klávesa 0, motorček stojí.

Ak je stlačená klávesa 1, otáčanie v smere hodinových ručičiek.

Ak je stlačená klávesa 2, otáčanie proti smeru hodinových ručičiek.

Ak je stlačená klávesa 3, zvyšovanie rýchlosti v smere ručičiek od min. otáčok po max.

Ak je stlačená klávesa 4, zvyšovanie rýchlosti proti smeru ručičiek od min. otáčok po max.

Po vykonaní podprogramu sa riadenie programu opäť vráti na začiatok.


Program č.4:
Spoiler: ukázať
Názov úlohy: rezonančné obvody
Úloha:
1. Vytvorte program na zobrazovanie rezonančných kriviek, to je frekvenčných charakteristík impedancie, pre zadané sériové a paralelné obvody.
2. Vypracujte program, ktorý vyrieši danú úlohu a bude zobrazovať rezonančné krivky na obrazovke. Program môžete vytvoriť v programovacom jazyku Pascal alebo C (programi Turbo Pascal, BorlandC)
3. Realizujte program tak, aby jeho vstupnými hodnotami boli parametre súčiastok jednotlivých rezonančných obvodov a výstupom programu boli schémy obvodov a priebehy rezonančných kriviek vytvorené v grafickom režime.
4. Objasnite tvorbu a štruktúru programu a použité prvky programu.
5. Popíšte praktické využitie programu pri úlohách vo vašej doterajšej práci.


Ďakujem pekne za pomoc, chalani. V prípade akýchkoľvek otázok sa pýtajte.
Periférne zariadenia typu I8051 doma určite nemáte, koniec koniec sú to už historické exponáty, takže asi sa tie programi nebudú dať skontrolovať či fungujú, ale to nevadí. Aj keby tam boli drobné chyby tak je to v poriadku.
Budem rád ak bude aspoň niečo.
Ešte raz ďakujem.
MB: MSI Z77A-GD55, CPU: Intel Core i5 3570K + Enermax ETS-T40-TB, RAM: Kingston 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 HyperX X2 Grey Series, GPU: MSI R7850 Twin Frozr 2GD5/OC, HDD: WESTERN DIGITAL Caviar Green 1500GB 64MB cache, ODD: ASUS DRW-24B5ST/BLK/B/AS čierna, Case:Fractal Design Core 3000, PSU: Corsair TX650M
marcus-16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 938
Dátum registrácie: Ut 18. Jan, 2011, 22:11
Bydlisko: Pezinok

Re: Programovanie - Pomoc

Príspevok od používateľa marcus-16 »

dam ti Malu radu..taketo veci sa nerobia zadarmo :D
popros sikovneho spoluziaka za financnu odmenu
CPU: i3 2120 + Gelid Tranquillo + UCTB12P MB: ASUS P8Z77-V LX VGA: Sapphire HD 7770 GHz Edition RAM: 8GB Crucial DDR3 1600MHz HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB PSU: Arctic Cooling Fusion 550W LCD: Benq G2420HDBL Case: Fractal R3 + UCTB12P
snakehead28
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 179
Dátum registrácie: Ut 06. Sep, 2011, 16:37
Bydlisko: Jamnického, Bratislava IV, 841 05, Slovensko

Re: Programovanie - Pomoc

Príspevok od používateľa snakehead28 »

myslel som si :-)

ale skušam či sa nenajde dobra duša, ktorá nevie čo robit cez víkend :D
MB: MSI Z77A-GD55, CPU: Intel Core i5 3570K + Enermax ETS-T40-TB, RAM: Kingston 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 HyperX X2 Grey Series, GPU: MSI R7850 Twin Frozr 2GD5/OC, HDD: WESTERN DIGITAL Caviar Green 1500GB 64MB cache, ODD: ASUS DRW-24B5ST/BLK/B/AS čierna, Case:Fractal Design Core 3000, PSU: Corsair TX650M
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Programovanie - Pomoc

Príspevok od používateľa Snake »

nenájde. LOCK





.

Návrat na "Programovanie"