Wifi edu (študent)

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
MIRKO3221
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ut 02. Nov, 2010, 20:09

Wifi edu (študent)

Príspevok od používateľa MIRKO3221 »

Dobrý deň, mám taký problém že neviem prihlasovacie údaje na wifi edu študent ide o to že naša škola na tu wifinu kašle učitelia ani riaditeľka nevedia prihlas. údaje a na škole nieje nikto, kto sa aspoň trochu vyzná do siete jeden čas tu bol technik ale ten zrejme už nepríde :) Ide o to že ma to automaticky presmeruje na stránku a tam mam zadať spominané meno a heslo, na tej stránke je že projekt bol vybudovaný v rámci projektu infovek 2. Na niektorých školách dokonca učitelia dávaju meno a heslo po vyplnení formulára. kedže máme triedu presne nad multimediálnou učebňou tak signál je dosť silný, skúšal som to cez aplikaciu dsploit v mobile ale ta vie zistiť iba heslo od routera a mne táto vec je nanič kedže ma to presmeruje ked niečo napišem do prehliadača viem že je tam

wifi router -- Cisco Aironet 1240 AG
je tam modem model presne neviem ale určite sa pozriem ak bude treba doplnim info, potom ten modem je zapojeny do switchu otázky je načo im je modem ked im stači router to nepochopím ale teraz k veci kedže na škole som jediný ktorý sa ako tak vyzná v sietach a programovaní tak ak niečo spravím tak učiteľka čo uči informatiku bude vedieť že som to bol ja :)) Otázka znie bude stačiť ked resetnem wifi router na factory nastavenia alebo bude potrebné ešte aj vojsť do routra a neakým spôsobom zmeniť presmerovanie....... Dúfam že som všetko vysvetlil dopodrobna a že to neako vyrieším Ďakujem vopred :)
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Wifi edu (študent)

Príspevok od používateľa felipe25 »

1. v ziadnom pripade. to heslo co pyta je heslo na serveroch telekomu a nema nic spolocne s routrom. je to nieco ako prihlasenie na dialku. uz len kvoli tomu ze vidis tu priblasovaciu stranku ber ze ty sa na router dostanes aj bez hesla... to heslo sposlali spravcovi infoveku na skole ako doporucena list. ak ho nevedia, tak http://www.uips.sk

2. modem je tam potrebny lebo tie routre su napojene na dsl linku telekomu. cize najprv je modem dsl- lan az tak je router
pozrikonkretne infovek2. http://www.rirs.iedu.sk/Menu/InternetovePripojenie.aspx

3. Este k tomu DSLku - speed je tam asi 2Mbps - dobre pocujes, asi preto to vobec nema vyznam riesit, lebo ked sa na to napoji 6userov, tak Ti to pomaly neotvori ani stranku, a zdiela to este aj net celej skoly. Cize pocet PC na nete sa deli / 2Mbps.. Ak tam nemate lepsiu speed /ak to telekom umoznuje/ alebo Sanet
Na tej stranke sa da poziadat o vyssiu speed ak mate 2Mbps - Chceme zmeniť / prejsť na vyššý typ pripojenia
Vyplnte prosím tento formulár: formát .doc / formát .odt. Všetky údaje sú povinné. - Samozrejme to pojde len ked to Telekom dokaze urobit.

4. Posledna vec: ked si precitas toto:
http://www.rirs.iedu.sk/Dokumenty/inter ... et_EDU.pdf
a toto:
http://www.rirs.iedu.sk/Lists/Interneto ... 0v1.05.pdf
a
"Môže sa učiteľ (žiak) prihlásiť do WiFiEdu na inej škole použitím svojich prihlasovacích údajov ?
Áno, všetky školy sú pokryté dvoma rovnakými SSID sieťami a učiteľ alebo žiak, ktorý má meno a heslo bude schopný sa pripojiť na hociktorej škole."

Tak pochopis, ze nakonfigurovat tie hesla a podobne je dost narocne. System totiz vygeneruje nejake kluce, a napr v mobile sa na to vobec nenapojis. Tie hesla su ukladane na serveri Telekomu a ako je tam napisane, ked Ti niekto urobi konto, na ktorejkolvek skole kde budes a bude tam toto Wifi sa mozes pripojit. Je to ale zbytocne komplikovane a narocne, a preto to 50% skol ani nezapina, ani nikdy nepouzivalo...
Naposledy upravil/-a felipe25 v Pi 24. Máj, 2013, 21:07, upravené celkom 3 krát.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
MIRKO3221
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ut 02. Nov, 2010, 20:09

Re: Wifi edu (študent)

Príspevok od používateľa MIRKO3221 »

Ďakujem za odpoveď, tu stranku som už našiel takže zrejme mi niektorá učiteľka zatajila že prihlas. udaje dostala.. keď tak rozmyšľam tie prihlas. udaje su v databaze telekomu takže ked opytam meno a heslo od niekoho ineho z inej školy tak by to malo isť na tej stranke stojí že by to malo ísť.... týmto chcem každého ochotného človeka poprosiť aby mi poslal sukromnu správu alebo nech napíše sem prihlasovacie údaje.... a ešte jedna vec felipe ja som myslel ked zapojim lan kabel z routra do ntb tak cez predvolenu branu sa viem dostať do nastavení routra čiže do lokálneho nastavenia odkiaľ by mali učitelia pridávať žiakov tym pádom by išlo všetko ľahšie ale predsa skuste poslať vaše údaje... Ďakujem :)
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Wifi edu (študent)

Príspevok od používateľa felipe25 »

--
Naposledy upravil/-a felipe25 v Pi 24. Máj, 2013, 21:13, upravené celkom 1 krát.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Wifi edu (študent)

Príspevok od používateľa felipe25 »

"a ešte jedna vec felipe ja som myslel ked zapojim lan kabel z routra do ntb tak cez predvolenu branu sa viem dostať do nastavení routra čiže do lokálneho nastavenia odkiaľ by mali učitelia pridávať žiakov tym pádom by išlo všetko ľahšie ale predsa skuste poslať vaše údaje... Ďakujem "

V ziadnom pripade, tieto routre nefunguje tak ako si myslis. Oni funguju na baze dialkovej spravy. Cez tu stranku:
http://10.255.243.22/wifi/portal.jsp
dokazes pridelit mena a hesla, no ta stranka funguje LEN POD TYMI Wifickami samozrejme.

Takze este raz a naposledy. Routre sa kongiruruju na dialku, cez webove rozhranie telekomu. DO tej siete sa bez prideleneho mena a hesla zo stranky telekomu ani nedostanes. Aj keby si tam pichol iny router, nepojde Ti to. Teda router s tym nema nic spolocne, v routri sa nedaju pridavat uzivatelia a hesla.

Na skole je len jedna osoba ktora je kontaktou osobu pre Infovek, a ta tie udaje musi mat. AK ich nema, moze si ich vyziadat tu:
Žiadosti o zriadenie a zrušenie pripojenia, prekládky, zvyšovanie rýchlosti a technická podpora :
Lucia Sidorová - lucia.sidorova@uips.sk, telefón + 421 2 692 95 323.


Inac u je to cele vyssie vysvetlene asi najjednochsie:
http://www.rirs.iedu.sk/Dokumenty/inter ... 20WIFI.pdf



Používanie wifi
Pre vytvorenie používateľa sa musí najskôr správca prihlásiť na portál na správu wifi na adrese
http://10.255.243.22/wifi/portal.jsp. Tento portál je prístupný len z vnútra EDU VPN, teda cez DSL
pripojenie. Školy pripojené cez SANET sa na tento portál dostanú len tak, že si správca notebook –
počítač pripojí priamo káblom do voľného portu na ASA boxe pripojeného na internet. Inak bude tento
portál nedostupný. Nedostupný bude aj z domu a podobne. Správca sa prihlási s prístupovými údajmi,
ktoré dostal mailom. Následne vytvorí používateľov. Práca s portálom je podrobne popísaná v príručke,
ktorá je v prílohe tejto správy, ale v najaktuálnejšej podobe aj zavesená na samotnom portáli pre správu
wifi.
Je dôležité si uvedomiť, že správca musí vytvoriť používateľa aj pre seba. Prístupové údaje, ktoré dostal
mailom NESLÚŽIA pre prihlásenie sa do wifi hotspotu.. ATD

Teda, suma sumarum, aj hacknut nieco take je nerealne, lebo Ty sa nepripajas na router ktory by si hackoval :D Proste, bez toho mena a hesla Ti telekom nepusti stranku do kompu, ale zobrazi stale tu svoje so ziadostou o meno a heslo ktoru si videl ked sa napojit na router :)
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
MIRKO3221
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ut 02. Nov, 2010, 20:09

Re: Wifi edu (študent)

Príspevok od používateľa MIRKO3221 »

Aha tak Ďakujem za vysvetlenie vedela by mi tá pani napísať kto je spravca infoveku na našej škole?
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Wifi edu (študent)

Príspevok od používateľa felipe25 »

Pochybujem, tu musi riesit skola, riaditel a min. osoba ktora je zodpovedna za to :)
SKusit jej mozes napisat, ze si studentom danej skoly, a ze Vam to vobec nepristupnili a ze by si rad vedel, na koho na skole by si sa mohol obratit. Heslo vobec nepytaj :) ) Ani neskusaj.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
MIRKO3221
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ut 02. Nov, 2010, 20:09

Re: Wifi edu (študent)

Príspevok od používateľa MIRKO3221 »

Tak to vyzerá že nádeje klesli úplne na minimum :) pochybujem že niektorá učiteľka sa vôbec bude o to zaujímať :) jediné ak by to bola správkyňa multimediálnej učebni tá by to dovolila :) a dalšia vec je že prečo píše na tej stranke že údaje ktore dostanem možem použiť aj na inej škole? je to vôbec možné keď učiteľ/ka musí pridať žiaka cez ten "asa box" ?
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Wifi edu (študent)

Príspevok od používateľa felipe25 »

Dobre, takto :)

Toto co vies Ty, co si chcel pouzit, sa pouziva ked chces nastavit domaciu router.. proste sa nan napojit cez kabel, a priamo v tom routri nastavis meno a heslo siete, a tak sa na nu pripoja ludia.
Nevies nastavit ale 20tim ludom rozne hesla, aspon nie na lacnom routri - to nejde, vies dat len jedno.


Tieto routre z infoveku funguju tak, ze su len akysi sprostredkovatel, rovno poviem ze je to skor access point, ktory je riadeny telekom serverom. Proste, tie wificka len sprostredkovatel medzi tvojim pc a telekomom.
Modelova situacia: si v hoteli, mas book a za pripojenie na net chcu 5€ na den. Ako inac, ako podobnym systemom aky ma telekom by zariadili, aby si nebol za 5€ pripojeny viac dni? Tiez tam funguje nieco podobne len jednoduchsie, ze za 24h ta proste "vypneL z ich siete, a vybehne ti stranka aby si siel znova zaplatit.
Telekom funguje podobne, len s tym ze to mas nastalo, ale HESLA sa nastavuju centralne na telekomackom "serveri" na ktore su napojene vsetky tie WIFIcka na vsetkych skolach na SR. CHapenzi? :)
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
MIRKO3221
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ut 02. Nov, 2010, 20:09

Re: Wifi edu (študent)

Príspevok od používateľa MIRKO3221 »

Ok Ďakujem za pomoc..vidim že si trošku poupravoval príspevky :) ešte jedna otázka to vážne iba 2mbps? viem že v tej miestnosti je modem ktorý ma rýchlosť 10MBPS a ten ide do switchu mame tam 6pc ale to mi je jedno mne ide o ten router ked tam budem iba ja pripojeny tam 2mbps no fuha asi mi to na facebook a podobne blbosti vystačí. skusim sa v pondelok popýtať informatičky možno mi dovtedy odpiše aj tá pani a budem vedieť kto je spravca infoveku :) ale neverím že to ma 2mbps to nieje možne :D taky slow net


Ďalšia otázka je že ked by som pripojil router do switchu tak by som nenarušil rovnováhu net by išiel na počitačoch a ten router by som teoreticky odpojil od telekomu a pripojil na isp v našom meste nie?
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Wifi edu (študent)

Príspevok od používateľa felipe25 »

Odkial vies aku ma rychlost? Meral si cez speedtest.net? Rataj s tym, ze ak je Vasa speed 2Mbps tak vsetci zdielaju tuto speed. Cize, to by Tvoj PC musel byt napojeny sam na net aby si mal net 2Mbps. Riaditel nema net?? Napr? Na Facebook ak dobre viem zabudni, ASA firewall to blokuje, aj kopu inych stranok. Aj ked to mozno upravuju na dialku.



Ďalšia otázka je že ked by som pripojil router do switchu tak by som nenarušil rovnováhu net by išiel na počitačoch a ten router by som teoreticky odpojil od telekomu a pripojil na isp v našom meste nie?
- toto som vobec nepochopil.. AKeho ISP v meste?? Vy mate na skole 2net pripojenia? Ak nie, a odpojis modem, tak prakticky odpojis celu skolu od netu :D
Taktiez, parakticky vsetky zariadenia co mate z Infoveku az na switch su na inej sieti nepouzitelne. Ak tam napojis iny ISP net napr na wifi router, tie nepojdu.. :) To je vsetko nakonfigurovane na Telekom, a necudoval by som sa keby tam bol aj manazovatelny switch, kedze sumy tych zariadeni co som videl co daval Infovek a Infovek2 su v desiattkach tisicoch Sk...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
MIRKO3221
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ut 02. Nov, 2010, 20:09

Re: Wifi edu (študent)

Príspevok od používateľa MIRKO3221 »

Presne tak v škole mame 4 wifiny 3 su od ISP v nasom meste.. ISP je Kromsat
A tá zvyšna 1 je telekom-infovek 2....
problem je že mi v našej triede chytíme akurat edu učiteľ a edu študent :)

Bohužiaľ si mi zničil všetky moje nádeje :D :D :D :E ale nie ja som myslel že ten cisco router že do neho ide neaky kabel od telekomu ako mam ja doma mam taky biely kabel a som rozmyšlal že keby som ten modem prepojil s routrom tak by išla wifina aj normalna lan sieť lenže ty si napísal že ten cisco router je už dopredu nakonfigurovaný na telekom..... možno factory reset by mu pomohol :DD


Mam prihlasovacie udaje od jedného použivateľa snád to pôjde :)
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Wifi edu (študent)

Príspevok od používateľa felipe25 »

ale edu ucitel a edu student ide z rovnakeho routra :DD ktory ma dve nazvy, tak ako pises nepojde to, ani factory reset.. :)
abo sa poopravim, podla mna to nebude router, skor APcko.. pretoze router je v podstate ASA box ktory je aj firewall :)aspon myslim, ale to nieje dolezite

ak by si napojil cisto novy obycajny wifi router -do nho kabel LAN co ide do niektoreho z PC kablovo, tak to pojde :)
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro

Návrat na "Siete"