Wifi vs Kabel na 60M

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 13210
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Wifi vs Kabel na 60M

Príspevok od používateľa HellAngel »

ahojte, chcem sa poradit ohladne prepojenia 2 barakov. Domy su od seba vzdialene vzdusnou ciarov 40-45m, po zemi je to cca 55 - 60m.
tu mam otazku, ci kupit 2 AP a spojit ich vzduchom, alebo radsej zakopat cca 60m kabla do zeme. Wifi ratam ze bude mat podattne vacsiu latenciu ako ten kabel.
NB: Lenovo Legion 15 15AHP10: AMD Ryzen 7 260, 32GB RAM, 2+1TB SSD, RTX 5050 8GB
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13676
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Wifi vs Kabel na 60M

Príspevok od používateľa Snake »

wifi urcite





.
Používateľov profilový obrázok
Pepeb007xx
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3392
Dátum registrácie: St 16. Mar, 2011, 18:22
Bydlisko: NM

Re: Wifi vs Kabel na 60M

Príspevok od používateľa Pepeb007xx »

barak myslis panelak alebo rod.dom?

rozhodne je lepsie nastavit to AP & Station ako robit to cez kabel i ked ak medzi nimi neni prekazka mozno by si mal uvazovat aj o tejto moznosti :)

odozva je uplne minimalna na tu vzialenost ti to spravi max 2-3ms..
PC MB Asus B550-F CPU AMD 5800X3D @4,4GHz CPU AIO FD Lumen S36 GPU Sapphire NITRO+ RX9070XT RAM Patriot 64GB DDR4 SSD Samsung 990 PRO 2 TB PSU Corsair RM850x Case FD North Chalk Monitor LG C5 42" OS Win 11PRO64SK Audio Edifier S880DBmk2 DAC Topping DX1 II GamePad Xbox wireless Phone  iPhone17PM Buds Noble Rex5 Dongle Noble Sceptre #lifetimespotifypremium NAS MB Asrock Z790 CPU Intel 14400 @2.5GHz CPU fan ARCTIC Freezer RAM Crucial 32GB DDR5 SSD cache WD 2x500GB HDD Toshiba 3x22TB PSU Corsair RM750x Case Jonsbo N5 UPS EATON 5E OS UNRAID #homeassistant #plex NETWORK Router Mikrotik hAP ac³ MESH 3×Asus RT-AX55 Surveillance Reolink RLN16-410 8TB UPS EATON ECO800 AV TV Philips 65OLED806 NVIDIA Shield PRO Samsung HW-Q950A 11.1.4 TV Philips 77OLED769 Google TV Chromecast Streamer 4K TCL TS8111
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 13210
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Wifi vs Kabel na 60M

Príspevok od používateľa HellAngel »

takze navrhujete spravit klasicky bridge s AP?
mohli by byt tieto AP:
http://www.alza.sk/d-link-airplus-xtremeg-d46296.htm 2x + smerovu antenu
NB: Lenovo Legion 15 15AHP10: AMD Ryzen 7 260, 32GB RAM, 2+1TB SSD, RTX 5050 8GB
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Wifi vs Kabel na 60M

Príspevok od používateľa Sugyi »

Na co to konkretne potrebujes?
Ak si naozaj ochotny zakopat kabel a je to schodne, kabel by mal vyhodu v
-nepodstatne vyssich rychlostiach
-vacsej stabilite
-vyssia bezpecnost, kedze tam by aj tazsie odchytavali tvoj signal
-mensie zarusenie vlastneho prostredia vlnami a nerusenie mozno aj ostatnych ktori tam prenasaju nieco na vacsie vzdialenosti
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7735
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: Wifi vs Kabel na 60M

Príspevok od používateľa Toman »

ak nieje problem polozit kabel siel by som do kabla
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
jcdenton12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2236
Dátum registrácie: Št 22. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice

Re: Wifi vs Kabel na 60M

Príspevok od používateľa jcdenton12 »

zalezi ake rychlosti chces dosahovat a co od toho ocakavas
idealne by bolo natiahnut optiku, aby si nemal problem s roznou zemou v barakoch

no ak rozmyslas o wifine, tak toto bude asi cez tvoj rozpocet
s wifinou to skus otestovat a ak ti to bude rychlostne stacit, tak preco nie

pripadne sa pozri po kartach podporujucich 802.11ac, nech mas aspon nejaku rychlost
...
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 13210
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Wifi vs Kabel na 60M

Príspevok od používateľa HellAngel »

tak kabel zakopat nemam problem. Do nehosom chcel ist prave koli cene. Kabel mam cat 5E. Kabel by som musel uzemnit na oboch stranach do switchu, alebo len na jednej strane? Viem ze optiku by bolo najlepsie tahat, ale to je uz financne narocne.

internet planujem od Slovanetu 30Mbit/s. Je tahany u nas optikou.
NB: Lenovo Legion 15 15AHP10: AMD Ryzen 7 260, 32GB RAM, 2+1TB SSD, RTX 5050 8GB
Používateľov profilový obrázok
jcdenton12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2236
Dátum registrácie: Št 22. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Košice

Re: Wifi vs Kabel na 60M

Príspevok od používateľa jcdenton12 »

no ak chces sharovat 30mbps, tak wifina bude postacujuca

ak by si chcel sharovat nejake mnozstvo dat medzi tymi 2 domami, tak GigE bude nutnost, lebo prides o nervy
ak mas nezarusene prostredie na 5GHz, 802.11ac by nemuselo byt zle, no predsalen je to stale draft
a ked to nasadi este par ludi, tak zaseru komplet cele pasmo takymto stylom (160MHz channel bonding)

ono tahat dalsi bleskozvod v zemi tiez nie je vyhra, preto optika
...
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: Wifi vs Kabel na 60M

Príspevok od používateľa Sugyi »

Tak ked mas kabel, tak uz kus financii mas poriesenych. Aj ked 5E nie je moc do buducnosti, ale urcite rychlejsie ako wifi-na.

Este predtym ako pojdes do instalacie, prejdi si trasu. V pripade wifiny, kam by si dal anteny? Kde by boli AP-cka? Ako k nim dotiahnes kabel, elektrinu atd. To iste v pripade kabla, nejakou trasou musi vojst aj do domu ked uz po dvore nie je problem.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 13210
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Wifi vs Kabel na 60M

Príspevok od používateľa HellAngel »

wifi by bolo riesene APckami, klasicky bridge. APcko by som nehal pod strechol a vytiahol von len smerovu antenu. Na dalsej streche by som spravil to iste.
Len je to vacsia invseticia, APcka, anteny. Vyhlad na seba by mali bezproblemovy, ziadny strom nic.
kabel by som tahal z popod strechy, pomure dole do zeme. V druhom baraku by som kabel napojil cca 1m od zeme, lebo by som ho potiahol cez kotolnu.
Len neviem preco by som sa mal bat burky, moze dojist k stiahnutiu blesku to tohto kabla ak nepojde vzduchom?
NB: Lenovo Legion 15 15AHP10: AMD Ryzen 7 260, 32GB RAM, 2+1TB SSD, RTX 5050 8GB

Návrat na "Siete"