Ktorý CMS je vhodný pre môj projekt?

Sekcia o programovaní, programovacích jazykoch...
Kenbi
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 10
Dátum registrácie: St 12. Dec, 2012, 07:25

Ktorý CMS je vhodný pre môj projekt?

Príspevok od používateľa Kenbi »

Zdravím všetkých,
chcel by som sa opýtať ktorý CMS je najlepši pre môj projekt?
INFO o projekte-Je to budúci portál o cyklo-túrach,turistike v ktorom by som potreboval pridávať do indexu- nejaké tie novinky,tip týždňa na výlet..
A potom pridávať tie samostatné tipy na výlet.. a tak..
Znalosti:HTML,CSS, základy PHP/MYSQL
napr. index by mohol vyzerať podobne ako http://www.mtbiker.sk/
a samostatné trasy nejako takto http://cyklovylety.sk/slovensko/zilinsky-kraj/ len by som to chcel viac prepracovať ..
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: Ktorý CMS je vhodný pre môj projekt?

Príspevok od používateľa Hrochy »

Robil som v Joomle a v Drupal 6 a 7. Joomla mala dost platenych tem a pravdepodobne aj modulov. To bol dovod, preco som presiel na Drupal 6. Nakolko vsak je v sucastnosti dobre podporovana 7. verizia, tak pracujem v nej. Je trochu pomalsia ako 6tka, ale da sa to zrychlit povypinanim modulov Toolbar, Overlay, Update Manager a zrychlit pomocou cache, komprimacia CSS, Boost modul a pod...

Zobrazovanie takychto sprav "aktualit" sa v Drupali robi jednoducho. Vytvori sa obsah a pomocou modulu Views sa necha zobrazi v danej casti stranky. Na filtrovanie sa pouzivaju filtre, mozu sa zobrazovat casti obsahu ako nahlad, specificke polia (Fields) pre dany typ obsahu (Content type), mozes realizovat slideshow z prispevkov, obrazkov a pod.
Prave vcera som dorobil web, ktory bezi na joomle s platenym templatom ktory obsauhje desktop aj mobilnu verziu Templatu. Vsetky sluzby, ktore boli dostupne na Joomla verzii som zreprodukoval v Drupali + pridal veci navyse. Este nie je nahodeny na hostingu (problemy s PHP verziami :laugh: ).

Velky problem drupalu: PHP - relativne pomale, open source a teda kolisajuca kvalita modulov, vsetko sa riesi modulmi :) (kodene v PHP + Java), potrebujes hosting s MySQL kvoli databaze, pomerne caste aktualizacie modulov aj jadra Drupalu ktore mozu narobit problemy na stranke, o ktorych sa dovies napr. po mesiaci od nasadenia modulu (naposledy som riesil automaticke odpublikovanie v Menu, ked som zmenil prekladany obsah), ak vela stranok bezi na drupale a je potrebne mat aktualizovane vsetky = vela prace navyse (to sa tyka snad kazdeho CMS), nekompaibilita 6, 7 a 8 verzii a z toho vyplyvajuca potreba podpory modulov, problematicky upgrade core napr. zo 6 na 7, obsacne problemy s krizenim sa modulov (ak jeden modul ovplyvnuje iny).

Vyhody su jasne: open source a aktivne riesenie problemov, komunita bude s tebou komunikovat, ak budes mat realny problem a vcsinou vyjde na dany problem do par dni nejaky .patch, mozes jednoducho doprogramovat modul (ale velky pozor na premenne a hooks), jednoducho upravitelne temy vzhladu (Themes), mobilne a profesionalne vyzerajuce temy vzhladu su Free (o drupal sa nezaujima vela sukromnikov :)), skoto vsetko sa da vygooglit.

Nemam skusenosti s inymi CSM.
Spoiler: ukázať
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7688
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: Ktorý CMS je vhodný pre môj projekt?

Príspevok od používateľa newmi »

Skus Wordpress, nejak sa poslednu dobu rozmohol :D a fici na nom kopec stranok (nielen blogov) + miliony tem, doplnkov a vela ich je aj zadarmo.
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: Ktorý CMS je vhodný pre môj projekt?

Príspevok od používateľa Hrochy »

Keby som vedel, ake farebne to bude s Drupalom, tiez by som siel skusit Wordpress :).
Neviem ho vsak porovnat.
Spoiler: ukázať
Kenbi
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 10
Dátum registrácie: St 12. Dec, 2012, 07:25

Re: Ktorý CMS je vhodný pre môj projekt?

Príspevok od používateľa Kenbi »

Hm vďaka za návrhy a čo hovoríte na vytvorenie Vlastného CMS v frameworku Django? podľa mňa to nie je až také zložité je dostupných dosť návodov..čo vy na to ?
BieX
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 11. Jún, 2013, 14:19
Bydlisko: Praha

Re: Ktorý CMS je vhodný pre môj projekt?

Príspevok od používateľa BieX »

Kenbi napísal:Znalosti:HTML,CSS, základy PHP/MYSQL
Kenbi napísal:podľa mňa to nie je až také zložité je dostupných dosť návodov..čo vy na to ?
Môžeš začať, ak chceš. Ale sám skoro uvidíš, že to zložité naozaj je ;)
Otvor si radšej kód trebárs wordpressu a skús to pochopiť, urobiť si nejaké vlastné doplnky a tak.
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7688
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: Ktorý CMS je vhodný pre môj projekt?

Príspevok od používateľa newmi »

nechapem tu logiku stale nove a vlastne CMS robit ked ich je kopec uz vytvorenych, kvalitnych o ktore sa stara siroka komunita. Ak si ich chce niekto prisposobit ani nepotrebuje ovladat php, html a podobne a ten kto to ovlada, ma zas aspon sirsie moznosti prisposobenia. Ked ten CMS nebudes dalej ponukat a fakt na nom makat aby bol kvalitny, bezpecny, user friendly,..., tak sa ti to neoplati a akurat o nervy prides.
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: Ktorý CMS je vhodný pre môj projekt?

Príspevok od používateľa Hrochy »

Presne tak. Ja neovladam php (nieco sice zbuchat viem) ani javu a predsa som sa vzdy dopravoval k rozumnemu vysledku :-).
Spoiler: ukázať
Kenbi
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 10
Dátum registrácie: St 12. Dec, 2012, 07:25

Re: Ktorý CMS je vhodný pre môj projekt?

Príspevok od používateľa Kenbi »

Takže co by ste radšej brali WP alebo Drupal :) potrebujem tam forum,fotogaleriu okrem inych .
BieX
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 11. Jún, 2013, 14:19
Bydlisko: Praha

Re: Ktorý CMS je vhodný pre môj projekt?

Príspevok od používateľa BieX »

Vyskúšaj oba a vyber si.
Kenbi
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 10
Dátum registrácie: St 12. Dec, 2012, 07:25

Re: Ktorý CMS je vhodný pre môj projekt?

Príspevok od používateľa Kenbi »

OK ,tak diky vsetkym za rady, prijemny den prajem .

Návrat na "Programovanie"