Problém s internetom.

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Problém s internetom.

Príspevok od používateľa Leon »

CageJ ani jednej vete som nechápal čo si napísal :D skús prosím viac laicky :)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Problém s internetom.

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tak poprve ma TTL 251 (vypis) a nie 254 ako pises, a podruhe tej vete fakt nerozumelo minimalne 99.999999% citatelov tohoto fora a som presvedceny ze aj autorovi to moc nepridalo.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7982
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Problém s internetom.

Príspevok od používateľa CageJ »

Leon napísal:CageJ ani jednej vete som nechápal čo si napísal :D skús prosím viac laicky :)
v routri skontroluj hodnoty VPI a VCI a tiez MTU


A zavolaj na 0800 123 777 ci ake to cislo ma Telekom, ak mas od neho net... Technik ti resetne port..
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: Problém s internetom.

Príspevok od používateľa Hrochy »

Cisla VPI a VCI su identifikatory pouzivane v ATM technologii na oddelovanie virtualnych okruhov a ciest.
VPI - Virtual Path Identifier
VCI - Virtual Circuit Identifier

Ak by tieto 2 hodnoty boli zle, internet by ti nemal vobec ist.
Pre Internetovy pristup je: VPI = 1, VCI = 32. Ak chces prijimat napr. IPTV - Magio, staci si zmenit tieto hodnoty na tie, ktore udava telekom pre IPTV a mozes ho prijimat v sifrovanej podobe bez ohladu na realny fyzicku rychlost linky na ATM urovni :). Ine hodnoty ma zas VoIP.

MTU - to je maximlana velkost IP paketu v bajtoch. Ta sa obmedzuje casto kvoli pouzivaniu VLAN tagov. MTU je tusim 1492B.
Ostatne nastavenia najdes tu.

Kazdopadne treba riesit adsl router/modem a telekom podporu. Oni vidia stav tvojho modemu cez SNMP a tam si vedia pozriet aj pocet opravenych ATM buniek resp. poskodenych. To je hlavny identifikator kvality ADSL linky - ci nie je nahodou velmi rusena. Rusenie sa da pozriet aj pomocou cisla SNR - tzv. odstup uzitocneho signalu od sumu. Cim je toto vislo udavane v dB vyssie, tym je uzitocny signal lepsie citatelny, lebo je nikolkonasobne silnejsi ako sum. Kazde 3dB navyse znamena 2nasobny narast energie uzitocneho signalu nad energiou sumu.

Moze to vyzerat napr. takto, ako u mna:

ADSL Information - ATM statistiky
TX Blocks - 1725230598 = pocet vyslanych ATM buniek
RX Blocks - 1725230598
Corrected Blocks - 1932 = opravene poskodene bunky pomocou CRC
Uncorrected Blocks - 483 = neopravitelne prenasane ATM bunky, ktore boli zahodene a teda aj IP paket, ktory sa sklada z viacerych ATM buniek musel byt zahodeny, nakolko nebol kompletny. Ak by si mal toto cislo privelke, tak to bude sposobovat zahadzovanie paketov ako tie Time outs v tvojom vypise.

Aj tak si myslim, ze problem bude niekde inde ako na linke. Telekom nedava ludom linky, ktore su na tom zle. Samozrejme ak sa zavedie DSL singal na inu linku nejakemu susedovi, ktory je v tom istom kablovom zvazku ako tvoja DSL linka, vtedy moze nastat rusenie od jeho DSL linky. Vacsinou byva problem bud v zblbnutom porte v DSLAMe (switch kde je ukocena tvoja DSL linka), alebo priamo v routri.
Naposledy upravil/-a Hrochy v Ne 05. Jan, 2014, 01:33, upravené celkom 1 krát.
Spoiler: ukázať
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7982
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Problém s internetom.

Príspevok od používateľa CageJ »

Dakujeme Hrochovi, mne sa to pisat nechcelo.. IPTV by malo mat asi 8/35 virtualny okruh..

Signal to noise na lepsich linkach nie je doveryhodny zdroj kvality.. Uz sa mi stalo, ze mi pri 18780kbps profile padlo na 1,5dB a tuto hodnotu router drzal aj niekolko dni do dalsieho restartu, kde nabehlo uz rovno 6dB.. Kazdopadne plati.. aDSL 10-12dB+
aDSL2+... 3-6dB+

Návrat na "Siete"