pokrytie bytu wifi signálom - AP/repeater/iné?

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
zachary
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: Pi 23. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

pokrytie bytu wifi signálom - AP/repeater/iné?

Príspevok od používateľa zachary »

prosím skúsenejších o radu:
bývame v podnájme, v klasickom panelákovom byte v Prahe, dali sme si zaviesť internet od UPC 30MBit..
wifi router sme brali z ich ponuky, CISCO EPC3925, bez externej antény + bez možnosti pripojiť externú anténu :( (iný wifi router v ponuke nemajú)

bohužiaľ coax prípojka a celý byt je vcelku nevhodne riešený, t.j. medzi obývačkou kde je router a 2 miestnosťami, kde by sme potrebovali wifi signál prijímať, sú 2 nosné priečky, takže v týchto miestnostiach notebook prijíma cca polovičný signál (a prenosová rýchlosť okolo 10mbit/s), mobil minimálny, takmer žiadny

otázka na Vás, ako to riešiť:
1. jednoduchý repeater, napr. huawei ws320
- zosilní signál dostatočne?
- aká bude maximálna možná prenosová rýchlosť pri teoretickej maximálne 30Mb/s z routeru? len polovičná?

2. dokúpiť k routeru AP s externou anténou, avšak toto AP by bolo tiež umiestnené niekde v blízkosti routeru:
- zosilní signál dostatočne?
- aké AP kúpiť - N štandard? s 2-3 anténami?
- AP by malo poskytnúť plnú rýchlosť pripojenia pri dobrom signále?
- pripojiť AP k routeru ethernet káblom alebo je možná komunikácia medzi nimi cez wifi?

vďaka za každú odpoveď, v oblastí sietí sa moc nevyznám :red:
PC:
Spoiler: ukázať
CPU: i5-7600K + Noctua NH-U12F | MB: Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | RAM: 2x8GB DDR4 Corsair Vengeance LPX | GK: Gainward GeForce GTX1060 6GB | SSD: Crucial MX100 256GB | HDD: Seagate Barracuda LP 2TB @ Scythe Quiet Drive | DVD-RW: Samsung SH-S223F | audio: on board + HyperX Cloud + Kurzweil KS-40A | PSU: Corsair RM 750i | fans: 3x Noctua, Enermax | case Corsair 330R carbide series| LCD Dell S2721DGFA | Rapoo E9270p + Logitech G500
LIVESTRONG
Používateľov profilový obrázok
Toman
VIP
VIP
Príspevky: 7733
Dátum registrácie: St 06. Júl, 2005, 20:00
Bydlisko: Engerau/Dreamland (Bratislava/Senec) (22)

Re: pokrytie bytu wifi signálom - AP/repeater/iné?

Príspevok od používateľa Toman »

- najjednoduchsie je preskenovat okolie a zvolit najvhodnejsi kanal
- ja v BA chytam doma 34 APciek...... takze kvalitny signal mam akurat v jednej izbe....
- router s antekou ti nebomoze - ta antenka je uplne ronana ako v integrovanom (teda na hovno) samotna antenka ma 2cm!!!! lenje zabalena v 15cm plastovej trubke - aby to vyzeralo "akoze super"....
- ak annamontujes smerovu antenu tak ti to velmi nepomoze lebo je len z jednej starany....
- AP s 2-3 antenami niesu tu niesu preto aby poslitovali lepsi signal, ale aby zvecili rychlost!! = vysielaju sucasne na 3 kanaloch ale na prijem potrebujes takties NTB z 3 antenkami..... (MIMO), co samozrejme nemas..... a prevackovat ""MIMO" v zastavanich oblastiach je tragedia.... pretoze je pasmo obsadene....., funguje to akurat "na somote u lesa"....

- tie lacne APcka maju slaby CPU, daktore nezvladaju viac nez 20Mb/b, je dobre si najst recenziu pre konkretny model a pozriet kolko zvlada realne
- mozno by si mal prejst na 5Ghz - tam je vecia sanca ze budes mas cistejsie pasmo
AMD 7600X, B650M, 32Gb 6400, RTX 3070TI, Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
zachary
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: Pi 23. Mar, 2007, 08:00
Bydlisko: Martin

Re: pokrytie bytu wifi signálom - AP/repeater/iné?

Príspevok od používateľa zachary »

- kanály som skúšal meniť, problém je skôr v hrúbke stien, aj na najmenej používanom kanáli boli signál a rýchlosť rovnaké :(
- tie externé antény s 5-8-10dB sú teda nanič?
- 5 GHz som skúsil nastaviť v Cisco routere, bohužiaľ žiadne zariadenie mi tento signál nenašlo, nechytilo - treba na to osobitný prijímač pre ntb, smartphone?
- ako je to s tým repeaterom?
PC:
Spoiler: ukázať
CPU: i5-7600K + Noctua NH-U12F | MB: Gigabyte GA-Z270X-Gaming K5 | RAM: 2x8GB DDR4 Corsair Vengeance LPX | GK: Gainward GeForce GTX1060 6GB | SSD: Crucial MX100 256GB | HDD: Seagate Barracuda LP 2TB @ Scythe Quiet Drive | DVD-RW: Samsung SH-S223F | audio: on board + HyperX Cloud + Kurzweil KS-40A | PSU: Corsair RM 750i | fans: 3x Noctua, Enermax | case Corsair 330R carbide series| LCD Dell S2721DGFA | Rapoo E9270p + Logitech G500
LIVESTRONG
martinko115
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 7
Dátum registrácie: So 01. Mar, 2014, 22:14

Re: pokrytie bytu wifi signálom - AP/repeater/iné?

Príspevok od používateľa martinko115 »

zachary napísal:- kanály som skúšal meniť, problém je skôr v hrúbke stien, aj na najmenej používanom kanáli boli signál a rýchlosť rovnaké :(
- tie externé antény s 5-8-10dB sú teda nanič?
- 5 GHz som skúsil nastaviť v Cisco routere, bohužiaľ žiadne zariadenie mi tento signál nenašlo, nechytilo - treba na to osobitný prijímač pre ntb, smartphone?
- ako je to s tým repeaterom?
ahoj,nenašlo ti 5 GHz pásmo lebo ti to nepodrporuje AP-ROUTER alebo nejaké NanoStation... zaobtaraj si niečo nové ktoré má podbporu 5Ghz,presne s týmto som sa trápim ja :( vyrieši si niečo ?
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: pokrytie bytu wifi signálom - AP/repeater/iné?

Príspevok od používateľa felipe25 »

daj si wifianalyzer do android mobilu... spusti, a pozri kolko wifi tam mas, ci su volne kanaly, ak chces mat cez wifi co najlepsiu speed, musis mat nejake pasmo volnejsie..

podla mna dpdany cisco router isto nema nejake shit riesenie, predpokladam, ze ta antenka v nom isto vysiela proovnatelny signal ako routre za 30-40€.

ak chces fakt full speed, nemozes tahat kable a vrtat, pozrel by som sa po tomto: ("pretiahnes:" LAN kabel cez elektriku z jednej izby do druhej)
http://81.2.216.168/tp-link-tl-pa2010ki ... tarter-kit

u znameho som to riesil, silou mocou chcel wifi na druhej strane domu.. kupil som wifi extender, doniesol som, vyskusal, zistil ze straca 50% rychlosti, vratil som to, a vzal tento powerline. ano, nema wifi, ale ma 100% rychlost kablom.

pripadne varianta. powerline adapter 2x, a do miestnosti kde budes mat book kupit wifi router, ak chces mat "mobilny net".

pripadne, pretiahni kabel na druhu stranu bytu ak je to mozne /bez powerline/, a tam daj nejaky AP http://www.alza.sk/tp-link-tl-wr941nd-d185182.htm

jednoznacne si myslim - jak si pisal hrubka stien a pod., ze ti treba dostat LANkou signal do miestnosti, kde chces mat full signal, a tam dat napr APcko. BUd vrtanim, alebo Powerline..
Prip. sa pohraj s tym programom wifianalyzer, ukazuje ti silu signalu, aj ako klesa... Ak si pozicias iny router, mozes porovnat signal za stenami,..,
https://play.google.com/store/apps/deta ... yzer&hl=sk
a zistis, ci ti treba nove AP na druhu stranu bytu, alebo ci staci nahradit cisco niecim trojantenkovym /napr tplink 1043nd/ /ak sa to da/

myysim ale je isto lepsie AP dat na druhu stranu bytu /len tam musis dostat kabel/, ako vedla cisca, ak by som ho dal vedla cisca, vypol by som na nom wifi vysielanie..
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro

Návrat na "Siete"