Arctic Accelero Xtreme IV + Sapphire R9 290
Arctic Accelero Xtreme IV + Sapphire R9 290
Tak po riadnych útrapách som konečne dokončil chladenie pre moju referenčnú Sapphire R9 290, tak sa podelím o skúsenosti.
Okrem samotnej karty som mal k "hraniu" k dispozícii ešte chladič Arctic Accelero Xtreme IV + pre blaho mojej duše som riešil aj nejaké tie hliníkové pasívy pre celú kartu.
Dosť mi pomohla hlavne táto recka :
http://people.overclockers.ru/Diamond/1 ... dorabotka/
Ešte pred samotnou kúpou karty a chladiča som si v skrinke pomeral asi všetko čo sa dalo aj nedalo, len aby nedošlo k nejakej kolízii s doskou (hlavne treba dávať pozor na plastové fixačné podložky, aby nekolidovali s chladením čipsetu dosky a nebránili k úplnému docvaknutiu karty do PCI-E slotu) alebo s CPU chladičom (kvôli tomu obrovskému pasívu na zadnej strane karty),...
Pri riešení VRM chladenia som po nejakom čase dospel k nejakému takémuto predbežnému náčrtu:
Tiež som si vyrobil všetkých 16 mini pasívov pre pamäte (rozmery cca. platia rovnako ako pre použitie Accelera Xtreme III), doma sa našla aj obojstranne lepiaca teplovodivá páska Alphacool Adhesive Thermal Pad 100 x 100 x 0.5 mm, pomocou ktorej sú pasívy nalepené na pam. čipy (veľmi odporúčam, je ako žuvačka a drží super, o dosť lepšie ako ekvivalent od Akasy).
Samotná karta sa nedá odomknúť na R9 290X (nemal som až tak šťastný výber), ASIC karty je 76,1%, originál chladenie je tak hlučné (aspoň pre netopiera ako som ja ), že fan som sa ani neodvážil dať na takých 80%.
Referenčná karta dokáže pekne uchladiť hlavnú sekciu VRM, no má dosť veľký problém s jadrom. Pri Accelere bude problém opačný (ale nepredbiehajme).
Po rozobraní karty prišlo na rad meranie rozmerov pasívov oboch sekcií napájacej kaskády (VRM1 pre jadro a VRM2 pre pamäte). Tiež som narazil na rôzne kolízie so samotným Accelerom napr. hliníkový pasív pre pam.čip (ten čo je šikmo) mierne kolidoval s krajnou heatpipe, tak som musel urezať kúsok z pasívu, aby to sedelo.
Tiež som musel prispôsobiť pasív pre pam.čip pri PCI-E konektore, ktorý by kolidoval s inštalačným rámčekom Accelera pri základni.
Inak ospravedlňte nedostatok fotiek, nejak som sa pozabudol, a fotil až s nahodenými pasívmi.
Ale na "pochopenie situácie" stačia aj tieto:
Na samotné jadro putovala teplovodivá pasta Gelid GC03-EXTREME (používam ju snáď všade a ešte ma nesklamala + ľahko sa rozotiera). Pod oba VRM pasívy sa nasťahovala teplovodivá podložka Phobya pad XT 7W/mk 1mm, no aby pasívy nekolidovali s malými SMD-čkami (ktoré sú dosť blízko pri napájacej kaskáde), tak by som musel použiť cca 2mm podložky. No doma som mal len 1mm, tak som musel použiť 2 vrstvy na sebe. Hlavné je ale to, že fungujú dobre aj tak. Na všetky ostatné možné kolízne body s pasívom som pre istotu nalepil obojstranne lepiacu teplovodivú pásku Alphacool.
Obidva pasívy sú priskrutkované o samotné PCB karty pomocou 2 skrutiek s jemným závitom, takže o prítlak je určite postarané.
Tým som mal vyriešené chladenie prednej strany karty, ešte bolo treba poriešiť zadnú stranu. Do ochrannej fólie som vyrezal potrebné otvory pre modrú teplovodivú podložku, ktorú som umiestnil na zadnú stranu karty v miestach, kde sú obe napájacie kaskády.
Po dotiahnutí som ešte doinštaloval 5 ks plastových fixačných podložiek pre veľký pasív na zadnej strane karty. Tie 3, ktoré sú z čelnej strany karty, je potrebné umiestniť tak, aby sa potom dala namontovať kovová vzpera pre celú kartu, ktorá sa priskrutkuje k PCI záslepkám.
A už sa len modliť, aby nekolidovala karta s CPU chladičom.
Inak karta v konečnom stave váži tesne pod 1,5 kg
Testovanie:
Chladenie som otestoval iba počas 5min vo Furmarku, cca rovnako ako "ruský bohatier" vo vyššie spomenutej recke, a tu je výsledok. Ešte upozorňujem, že systémové fany išli stále na idle otáčkach (500-600 RPM) a fany na accelere cca na 1500 RPM, takže žiadny prievan a príjemné ticho:
GPU: max 71°C
VRM1: max 85°C
VRM2: max 53°C
Ešte som teda otestoval rovnakých 5 min pri plných otáčkach (systémové fany rú riadené podľa teploty CPU, keďže dosť nedocenený speedfan nefunguje na lepších Z87 doskách). Tiež som nechal na 100% aj fany na Accelere IV (inak hlučnosť je veľmi podobná, ako od systémových fanov, takže pohoda, klídek a tabáček):
GPU: max 64°C
VRM1: max 74°C
VRM2: max 44°C
Netreba zabúdať, že to je výsledok "kotla" R9 290 vo Furmarku (síce iba 5 min, ale aj to stačí), v reálnej prevádzke to budú určite nižšie teploty.
Neskôr ešte postupne popridávam pretaktovanie, iné testy, benchmarky a tak...
Takže u mňa rozhodne spokojnosť, a ak sú nejaké otázky, postrehy, pripomienky alebo nepresnosti, rád si ich prečítam.
VEĽKÝ UPDATE:
Po dlhšej dobe nejaký ten posun, keďže ten čierny backplate z Accelera mi už trocha liezol na nervy.
Grafika sa riadne zle vyberala z PCI-E konektora a PCB karty bolo dosť dokrivené od tých plastových úchytiek, čo držali ten backplate na mieste.
Jednoducho ten backplate je obrovský a ak by som chcel na procesor nahodiť niečo väčšie, tak by tam to tam kolidovalo.
Tak keď už niečo zmeniť, tak poriadne.
Doma som ponachádzal M2 skrutky a z referenčnej karty som použil backplate, až to má nejaký ten prítlak.
Na nový chladič som použil KK200 hliníkový profil, Fujipoly Ultra Extreme teplovodivú podložku a tiež čierny EK-FC R9-290X Backplate.
Na lepšie nameranie na nový hliníkový profil som odstránil z referenčného chladenia hliníkový chladič.
Nejako sa mi nechce tu presne rozpisovať, čo všetko som urobil (asi by som si ani na všetko nespomenul), tak len napíšem, že to trvalo hodne dlho.
Tu je výsledok:
Na uchytenie chladiča k PCB som použil M3 skrutky, no aby som mohol nahodiť EK backplate, tak som navŕtal M2-kové dierky so závitom tam, kde sa montuje ten EK backplate.
Na malé smd-čka a iné súčiastky som použil klasiku, Alphacool obojstrannú lepiacu teplovodivú pásku + kúsky tenkej a tvrdej fólie.
Na pamäte som hodil 0,5mm Phobya XT teplovodivé podložky, na VRM2 1mm Phobya XT teplovodivé podložky a na VRM1 1mm hrubý pásik z Fujipoly Ultra Extreme teplovodivej podložky.
Na jadro putovala Gelid GC-Extreme teplovodivá pasta.
Tu je nejaký ten porovnávací test:
Test so "starým" VRM chladením, ale už bez toho veľkého backplatu:
A tu je test už s novým VRM chladičom (oproti predošlemú testu bola teplota v izbe vyššia o 1,2°C):
8°C dole dole je v celku super, tak ešte uvidím, koľko dám dole, keď nahodím EK backplate.
Ešte som urobil jeden test na porovnanie:
Tu je výsledok chladenia ešte s tým veľkým backplatom z Accelera:
A tu je výsledok s už novým VRM chladením:
Takže dokonca nejaké to zlepšenie oproti tomu čiernemu backplatu.
Ešte pre porovnanie tu mám 5 minút vo Furmarku:
S menšími VRM chladičmi a s tým veľkým backplatom z accelera:
S novým VRM chladičom a ešte stále bez EK backplatu:
Takže nakoniec cca rovnaké teploty ako predtým, snáď ten EK backplate ešte čosi stiahne nadol.
Ešte musím čakať na ten EK backplate, až to celé môžem dokončiť a porobiť nejaké tie fotky zostavy, ale zatiaľ to vyzerá super.
EK's backplate:
Tak po riadne dlhom čakaní na backplate som sa k nemu konečne dopracoval.
Musel som trochu zbrúsiť plochu okolo jadra, kolidoval tam ten backplate z referenčného chladenia, čo som použil na prítlak.
Tiež som musel použiť vlastné M2 skrutky do už predvŕtaných M2 dier, keďže som predtým asi zle prečítal EK manuál (používajú M3-ky).
Na zadnú stranu som pohádzal thermal pady a bez problémov nahodil backplate.
A mohlo sa v týchto horúčavách testovať:
8 minút v GPU-Z (+200mV, 1225/5400):
bez backplatu: s backplatom:
Teplota v izbe bola vyššia o cca 3,3 °C, jadro je na tom cca rovnako ako predýtm, VRM1 kleslo o cca 2 °C a VRM2 o cca 1 °C.
30 minút v GPU-Z (default V, 1050/5000):
bez backplatu: s backplatom:
Znova vyššia teplota o cca 3,5 °C, jadro približne rovnaká teplota, VRM1 a VRM2 klesli o 1,5 °C.
5 minút vo FurMarku (default V, 1000/5000):
bez backplatu: s backplatom:
Zas a znova vyššia teplota okolia o 2,5 °C, jadro znova rovnaká teplota, teplota VRM1 klesla o 4,5 °C (žeby sa tá Fujipoly zapiekla?) a VRM2 pre zmenu zas vyššia o 0,5 °C.
Takže takto nejako to so mnou dopadlo. Kto to vydržal až potiaľto, tak si zaslúži metál.
A ešte takto nejako ten mod vyzerá v bedni:
UPDATE: november 2017
Snáď už naozaj finálna podoba.
Cez leto som nastriekal hliníkový pasív na chladenie VRM ako aj samotný pasív Accelera. Ako základ som použil reaktívny sprej určený na hliník a ako vrchnú farbu sprej s čiernou matnou farbou.
Nie práve najľahšie to nasprejovať tak, aby sa farba dostala všade, no výsledok je celkom v pohode (samozrejme mohlo to byť lepšie):
Fany na Accelere mali tiež už dosť za sebou, začali byť hlučnejšie (aspoň pre mňa), a tak som začal riešiť iné PWM fany.
Voľba padla na be quiet Pure Wings 2 92mm PWM. A už len vymyslieť, ako ich čo najjednoduchšie primontovať k Acceleru a hlavne zapojiť do grafickej karty.
Čo sa týka zapojenia, nesmel chýbať Gelid PWM VGA adaptér a Phobya 3xPWM splitter.
Primontovanie fanov na Accelero vyzeralo zložitejšie než v skutočnosti bolo.
Z tvrdšieho plastu (hrúbka cca 2mm) som si vyrezal štyri kúsky, do ktorých som vyvŕtal diery pre šróbiky a zmontoval som 3 PWM fany dokopy.
A keďže mi z Accelera Xtreme IV zostali plastové "prkotiny" na inštaláciu veľkého backplatu, presne sa mi hodili na primontovanie fanov k Akcceleru (iba trocha potrebovali zbrúsiť).
Po zmontovaní bolo okrem káblov hotovo:
Trocha izolačky a čiernych "drôtikov" a všetky káble som narval poza kartu.
Karta nakoniec váži úctihodných 1,65 kg.
Takže takto nejako som sa nakoniec dopracoval k hádam už zdarnému koncu.
Teploty síce o čosi vyššie (jadro do 65°C a VRM cca do 70°C), no aj tak nižšie než s originál vysávačom. Vyzerá to však super a hlavne to ticho (do 1000 rpm nepočuteľné a na max 2000 rpm je fakt počuť len prúdenie vzduchu, oproti originál fanom na Accelere je to o poznanie tichšie).
Inak samozrejme srry za nekvalitné foto, všetko fotené len s mobilom.
Okrem samotnej karty som mal k "hraniu" k dispozícii ešte chladič Arctic Accelero Xtreme IV + pre blaho mojej duše som riešil aj nejaké tie hliníkové pasívy pre celú kartu.
Dosť mi pomohla hlavne táto recka :
http://people.overclockers.ru/Diamond/1 ... dorabotka/
Ešte pred samotnou kúpou karty a chladiča som si v skrinke pomeral asi všetko čo sa dalo aj nedalo, len aby nedošlo k nejakej kolízii s doskou (hlavne treba dávať pozor na plastové fixačné podložky, aby nekolidovali s chladením čipsetu dosky a nebránili k úplnému docvaknutiu karty do PCI-E slotu) alebo s CPU chladičom (kvôli tomu obrovskému pasívu na zadnej strane karty),...
Pri riešení VRM chladenia som po nejakom čase dospel k nejakému takémuto predbežnému náčrtu:
Tiež som si vyrobil všetkých 16 mini pasívov pre pamäte (rozmery cca. platia rovnako ako pre použitie Accelera Xtreme III), doma sa našla aj obojstranne lepiaca teplovodivá páska Alphacool Adhesive Thermal Pad 100 x 100 x 0.5 mm, pomocou ktorej sú pasívy nalepené na pam. čipy (veľmi odporúčam, je ako žuvačka a drží super, o dosť lepšie ako ekvivalent od Akasy).
Samotná karta sa nedá odomknúť na R9 290X (nemal som až tak šťastný výber), ASIC karty je 76,1%, originál chladenie je tak hlučné (aspoň pre netopiera ako som ja ), že fan som sa ani neodvážil dať na takých 80%.
Referenčná karta dokáže pekne uchladiť hlavnú sekciu VRM, no má dosť veľký problém s jadrom. Pri Accelere bude problém opačný (ale nepredbiehajme).
Po rozobraní karty prišlo na rad meranie rozmerov pasívov oboch sekcií napájacej kaskády (VRM1 pre jadro a VRM2 pre pamäte). Tiež som narazil na rôzne kolízie so samotným Accelerom napr. hliníkový pasív pre pam.čip (ten čo je šikmo) mierne kolidoval s krajnou heatpipe, tak som musel urezať kúsok z pasívu, aby to sedelo.
Tiež som musel prispôsobiť pasív pre pam.čip pri PCI-E konektore, ktorý by kolidoval s inštalačným rámčekom Accelera pri základni.
Inak ospravedlňte nedostatok fotiek, nejak som sa pozabudol, a fotil až s nahodenými pasívmi.
Ale na "pochopenie situácie" stačia aj tieto:
Na samotné jadro putovala teplovodivá pasta Gelid GC03-EXTREME (používam ju snáď všade a ešte ma nesklamala + ľahko sa rozotiera). Pod oba VRM pasívy sa nasťahovala teplovodivá podložka Phobya pad XT 7W/mk 1mm, no aby pasívy nekolidovali s malými SMD-čkami (ktoré sú dosť blízko pri napájacej kaskáde), tak by som musel použiť cca 2mm podložky. No doma som mal len 1mm, tak som musel použiť 2 vrstvy na sebe. Hlavné je ale to, že fungujú dobre aj tak. Na všetky ostatné možné kolízne body s pasívom som pre istotu nalepil obojstranne lepiacu teplovodivú pásku Alphacool.
Obidva pasívy sú priskrutkované o samotné PCB karty pomocou 2 skrutiek s jemným závitom, takže o prítlak je určite postarané.
Tým som mal vyriešené chladenie prednej strany karty, ešte bolo treba poriešiť zadnú stranu. Do ochrannej fólie som vyrezal potrebné otvory pre modrú teplovodivú podložku, ktorú som umiestnil na zadnú stranu karty v miestach, kde sú obe napájacie kaskády.
Po dotiahnutí som ešte doinštaloval 5 ks plastových fixačných podložiek pre veľký pasív na zadnej strane karty. Tie 3, ktoré sú z čelnej strany karty, je potrebné umiestniť tak, aby sa potom dala namontovať kovová vzpera pre celú kartu, ktorá sa priskrutkuje k PCI záslepkám.
A už sa len modliť, aby nekolidovala karta s CPU chladičom.
Inak karta v konečnom stave váži tesne pod 1,5 kg
Testovanie:
Chladenie som otestoval iba počas 5min vo Furmarku, cca rovnako ako "ruský bohatier" vo vyššie spomenutej recke, a tu je výsledok. Ešte upozorňujem, že systémové fany išli stále na idle otáčkach (500-600 RPM) a fany na accelere cca na 1500 RPM, takže žiadny prievan a príjemné ticho:
GPU: max 71°C
VRM1: max 85°C
VRM2: max 53°C
Ešte som teda otestoval rovnakých 5 min pri plných otáčkach (systémové fany rú riadené podľa teploty CPU, keďže dosť nedocenený speedfan nefunguje na lepších Z87 doskách). Tiež som nechal na 100% aj fany na Accelere IV (inak hlučnosť je veľmi podobná, ako od systémových fanov, takže pohoda, klídek a tabáček):
GPU: max 64°C
VRM1: max 74°C
VRM2: max 44°C
Netreba zabúdať, že to je výsledok "kotla" R9 290 vo Furmarku (síce iba 5 min, ale aj to stačí), v reálnej prevádzke to budú určite nižšie teploty.
Neskôr ešte postupne popridávam pretaktovanie, iné testy, benchmarky a tak...
Takže u mňa rozhodne spokojnosť, a ak sú nejaké otázky, postrehy, pripomienky alebo nepresnosti, rád si ich prečítam.
VEĽKÝ UPDATE:
Po dlhšej dobe nejaký ten posun, keďže ten čierny backplate z Accelera mi už trocha liezol na nervy.
Grafika sa riadne zle vyberala z PCI-E konektora a PCB karty bolo dosť dokrivené od tých plastových úchytiek, čo držali ten backplate na mieste.
Jednoducho ten backplate je obrovský a ak by som chcel na procesor nahodiť niečo väčšie, tak by tam to tam kolidovalo.
Tak keď už niečo zmeniť, tak poriadne.
Doma som ponachádzal M2 skrutky a z referenčnej karty som použil backplate, až to má nejaký ten prítlak.
Na nový chladič som použil KK200 hliníkový profil, Fujipoly Ultra Extreme teplovodivú podložku a tiež čierny EK-FC R9-290X Backplate.
Na lepšie nameranie na nový hliníkový profil som odstránil z referenčného chladenia hliníkový chladič.
Nejako sa mi nechce tu presne rozpisovať, čo všetko som urobil (asi by som si ani na všetko nespomenul), tak len napíšem, že to trvalo hodne dlho.
Tu je výsledok:
Na uchytenie chladiča k PCB som použil M3 skrutky, no aby som mohol nahodiť EK backplate, tak som navŕtal M2-kové dierky so závitom tam, kde sa montuje ten EK backplate.
Na malé smd-čka a iné súčiastky som použil klasiku, Alphacool obojstrannú lepiacu teplovodivú pásku + kúsky tenkej a tvrdej fólie.
Na pamäte som hodil 0,5mm Phobya XT teplovodivé podložky, na VRM2 1mm Phobya XT teplovodivé podložky a na VRM1 1mm hrubý pásik z Fujipoly Ultra Extreme teplovodivej podložky.
Na jadro putovala Gelid GC-Extreme teplovodivá pasta.
Tu je nejaký ten porovnávací test:
Test so "starým" VRM chladením, ale už bez toho veľkého backplatu:
A tu je test už s novým VRM chladičom (oproti predošlemú testu bola teplota v izbe vyššia o 1,2°C):
8°C dole dole je v celku super, tak ešte uvidím, koľko dám dole, keď nahodím EK backplate.
Ešte som urobil jeden test na porovnanie:
Tu je výsledok chladenia ešte s tým veľkým backplatom z Accelera:
A tu je výsledok s už novým VRM chladením:
Takže dokonca nejaké to zlepšenie oproti tomu čiernemu backplatu.
Ešte pre porovnanie tu mám 5 minút vo Furmarku:
S menšími VRM chladičmi a s tým veľkým backplatom z accelera:
S novým VRM chladičom a ešte stále bez EK backplatu:
Takže nakoniec cca rovnaké teploty ako predtým, snáď ten EK backplate ešte čosi stiahne nadol.
Ešte musím čakať na ten EK backplate, až to celé môžem dokončiť a porobiť nejaké tie fotky zostavy, ale zatiaľ to vyzerá super.
EK's backplate:
Tak po riadne dlhom čakaní na backplate som sa k nemu konečne dopracoval.
Musel som trochu zbrúsiť plochu okolo jadra, kolidoval tam ten backplate z referenčného chladenia, čo som použil na prítlak.
Tiež som musel použiť vlastné M2 skrutky do už predvŕtaných M2 dier, keďže som predtým asi zle prečítal EK manuál (používajú M3-ky).
Na zadnú stranu som pohádzal thermal pady a bez problémov nahodil backplate.
A mohlo sa v týchto horúčavách testovať:
8 minút v GPU-Z (+200mV, 1225/5400):
bez backplatu: s backplatom:
Teplota v izbe bola vyššia o cca 3,3 °C, jadro je na tom cca rovnako ako predýtm, VRM1 kleslo o cca 2 °C a VRM2 o cca 1 °C.
30 minút v GPU-Z (default V, 1050/5000):
bez backplatu: s backplatom:
Znova vyššia teplota o cca 3,5 °C, jadro približne rovnaká teplota, VRM1 a VRM2 klesli o 1,5 °C.
5 minút vo FurMarku (default V, 1000/5000):
bez backplatu: s backplatom:
Zas a znova vyššia teplota okolia o 2,5 °C, jadro znova rovnaká teplota, teplota VRM1 klesla o 4,5 °C (žeby sa tá Fujipoly zapiekla?) a VRM2 pre zmenu zas vyššia o 0,5 °C.
Takže takto nejako to so mnou dopadlo. Kto to vydržal až potiaľto, tak si zaslúži metál.
A ešte takto nejako ten mod vyzerá v bedni:
UPDATE: november 2017
Snáď už naozaj finálna podoba.
Cez leto som nastriekal hliníkový pasív na chladenie VRM ako aj samotný pasív Accelera. Ako základ som použil reaktívny sprej určený na hliník a ako vrchnú farbu sprej s čiernou matnou farbou.
Nie práve najľahšie to nasprejovať tak, aby sa farba dostala všade, no výsledok je celkom v pohode (samozrejme mohlo to byť lepšie):
Fany na Accelere mali tiež už dosť za sebou, začali byť hlučnejšie (aspoň pre mňa), a tak som začal riešiť iné PWM fany.
Voľba padla na be quiet Pure Wings 2 92mm PWM. A už len vymyslieť, ako ich čo najjednoduchšie primontovať k Acceleru a hlavne zapojiť do grafickej karty.
Čo sa týka zapojenia, nesmel chýbať Gelid PWM VGA adaptér a Phobya 3xPWM splitter.
Primontovanie fanov na Accelero vyzeralo zložitejšie než v skutočnosti bolo.
Z tvrdšieho plastu (hrúbka cca 2mm) som si vyrezal štyri kúsky, do ktorých som vyvŕtal diery pre šróbiky a zmontoval som 3 PWM fany dokopy.
A keďže mi z Accelera Xtreme IV zostali plastové "prkotiny" na inštaláciu veľkého backplatu, presne sa mi hodili na primontovanie fanov k Akcceleru (iba trocha potrebovali zbrúsiť).
Po zmontovaní bolo okrem káblov hotovo:
Trocha izolačky a čiernych "drôtikov" a všetky káble som narval poza kartu.
Karta nakoniec váži úctihodných 1,65 kg.
Takže takto nejako som sa nakoniec dopracoval k hádam už zdarnému koncu.
Teploty síce o čosi vyššie (jadro do 65°C a VRM cca do 70°C), no aj tak nižšie než s originál vysávačom. Vyzerá to však super a hlavne to ticho (do 1000 rpm nepočuteľné a na max 2000 rpm je fakt počuť len prúdenie vzduchu, oproti originál fanom na Accelere je to o poznanie tichšie).
Inak samozrejme srry za nekvalitné foto, všetko fotené len s mobilom.
Naposledy upravil/-a Jurij757 v Ne 12. Nov, 2017, 13:28, upravené celkom 4 krát.
Spoiler: ukázať
- Kyselinka
- Pokročilý používateľ
- Príspevky: 7265
- Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
- Bydlisko: SC
Re: Arctic Accelero Xtreme IV + Sapphire R9 290
Velmi pekne
S tymi Phobya padmi si urobil dobre, su vyborne...aj ked sa trosku drolia, ale ucel plnia myslim na jednicku
S tymi Phobya padmi si urobil dobre, su vyborne...aj ked sa trosku drolia, ale ucel plnia myslim na jednicku
- Monster1
- Pokročilý používateľ
- Príspevky: 4484
- Dátum registrácie: Ut 20. Jan, 2009, 21:27
- Bydlisko: Považská Bystrica
Re: Arctic Accelero Xtreme IV + Sapphire R9 290
Vyborne spravene chladenie, obdivujem tychto kutilov, este ze tam je ta podpera pre grafiku inak by sa pekne prehybala
Ryzen 5900X @ 5,05 GHz + Asus Strix B550-A Gaming+ Team Group Vulcan 2x8 GB @ 3200 MHz CL16 + Asus TUF RTX 3080 OC @1845/19800MHz 0,85V + Samsung 970 EVO 500GB + Crucial MX200 512 GB + Enermax Platimax D.F. 600W + Fractal Define R4 + 2xPhobya Noisebuster insulating mats + Noctua NH-D15 Chromax Black + 3x Noiseblocker Eloop B14-ps
Master of Hertz
Samsung Odyssey G7 27'' 240
Master of Hertz
Samsung Odyssey G7 27'' 240
Re: Arctic Accelero Xtreme IV + Sapphire R9 290
Díky,
áno, to drolenie je trocha problém, človek musí s nimi narábať hodne opatrne a dávať tie pady len na rovnejšie plochy...
Zabudol som (zatiaľ ) ešte na jednu vec:
Keď som kartu nahodil do dosky, tak pri jemnom kliknutí mi hneď napadlo, že bude asi riadny problém vybrať kartu z PCI-E slotu.
áno, to drolenie je trocha problém, človek musí s nimi narábať hodne opatrne a dávať tie pady len na rovnejšie plochy...
Zabudol som (zatiaľ ) ešte na jednu vec:
Keď som kartu nahodil do dosky, tak pri jemnom kliknutí mi hneď napadlo, že bude asi riadny problém vybrať kartu z PCI-E slotu.
Spoiler: ukázať
- pipo137
- Pokročilý používateľ
- Príspevky: 6417
- Dátum registrácie: Ut 08. Feb, 2011, 17:28
- Bydlisko: Bratislava - Petržalka
Re: Arctic Accelero Xtreme IV + Sapphire R9 290
Vitaj v klube
...konečne ďalší, čo to s chladením žravej gpu myslí poriadne vážne
A s chladením vrm si ma pekne predbehol ... niečo hentaké poriadne masívnejšie mám aj ja v pláne na tie vrm nahodiť/vyrobiť (mimochodom, mino_85, niečo takéto podobné som vtedy myslel), len sa mi ešte nepodarilo zohnať poriadny pasív z ktorého to bude.
Jurij, čo si (resp. odkiaľ) použil??
...konečne ďalší, čo to s chladením žravej gpu myslí poriadne vážne
A s chladením vrm si ma pekne predbehol ... niečo hentaké poriadne masívnejšie mám aj ja v pláne na tie vrm nahodiť/vyrobiť (mimochodom, mino_85, niečo takéto podobné som vtedy myslel), len sa mi ešte nepodarilo zohnať poriadny pasív z ktorého to bude.
Jurij, čo si (resp. odkiaľ) použil??
DESKTOP MB: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC CPU: AMD Ryzen 5 5600 + Nocua NH-D14 Black RAM: Patriot Viper Steel 2x8GB @ 3600MHz 14-16-16-16-36 1T GPU: Sapphire NITRO+ Radeon RX580 8GB @ 1500/8900MHz SSD: Samsung 970 EVO 500GB + Crucial M4 256GB PSU: EVGA SuperNOVA G2 750W Sound card: Asus Xonar Essence STX Case: Projekt "R4R" - Fractal Design Define R4 Monitor: Dell U2415 OS: Windows 10 Pro 64bit SK Mouse: Cyborg R.A.T. 7 Mouse Pad: A4tech Bloody B-081 Keyboard: Microsoft SideWinder X4
DESKTOP 2 MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB)
Smartphone: Redmi Note 13 Pro 5G, Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
DESKTOP 2 MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB)
Smartphone: Redmi Note 13 Pro 5G, Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
Re: Arctic Accelero Xtreme IV + Sapphire R9 290
Jediná rozumná voľba bola ten K76:
http://www.gamaaluminium.sk/download/ka ... _small.pdf
Tu som bral 10cm kusy:
http://eshop.eling.sk/katalog/sortiment ... adic-100mm
Spoiler: ukázať
- mino_85
- Pokročilý používateľ
- Príspevky: 6312
- Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
- Bydlisko: Prešov
Re: Arctic Accelero Xtreme IV + Sapphire R9 290
Pripájam sa, super robota Jurij, aj si to pekne zdokumentoval, palec hore.
Dík za linky, pozriem ten katalóg, lebo tiež by som chcel niečo podobné zmastiť. Čo som zatiaľ googloval, tak všetko čo malo vhodný rozmel malo príliš riedke rebrovanie. Ten tvoj K76 by bol super, ibaže u mňa by bol úzky. Na môj plošák by bolo treba asi o 3 cm širší kus. Prejdem si ešte to pdf-ko, či tam niečo vhodné nebude.
pipo hej, myslel som si, že máš niečo také na mysli, prípadne či náhodou nechceš nahodiť ten starší VRM pasív od Thermalright. Tuším niekto na fóre linkoval jak sa to zmodované dalo nasadiť na 290/290X.
Mal by som zriešiť aj ja niečo, lebo teploty VRM šli po výmene chladiča hore asi o 10°C a to sa mi nepáči. Navyše je tam kopec nevyužitého miesta pod pasívnom, ktoré by sa dalo krásne zaplniť. Nemal by byť problém, lebo stock pasív drží na skrutkách, dali by sa krásne využiť a DC2 plošák má pekne všetky mosfety v rade, takže by ani nebolo treba rezať také divoké tvary ako tu. Budem si na to musieť nájsť čas.
Dík za linky, pozriem ten katalóg, lebo tiež by som chcel niečo podobné zmastiť. Čo som zatiaľ googloval, tak všetko čo malo vhodný rozmel malo príliš riedke rebrovanie. Ten tvoj K76 by bol super, ibaže u mňa by bol úzky. Na môj plošák by bolo treba asi o 3 cm širší kus. Prejdem si ešte to pdf-ko, či tam niečo vhodné nebude.
pipo hej, myslel som si, že máš niečo také na mysli, prípadne či náhodou nechceš nahodiť ten starší VRM pasív od Thermalright. Tuším niekto na fóre linkoval jak sa to zmodované dalo nasadiť na 290/290X.
Mal by som zriešiť aj ja niečo, lebo teploty VRM šli po výmene chladiča hore asi o 10°C a to sa mi nepáči. Navyše je tam kopec nevyužitého miesta pod pasívnom, ktoré by sa dalo krásne zaplniť. Nemal by byť problém, lebo stock pasív drží na skrutkách, dali by sa krásne využiť a DC2 plošák má pekne všetky mosfety v rade, takže by ani nebolo treba rezať také divoké tvary ako tu. Budem si na to musieť nájsť čas.
Spoiler: ukázať
- pipo137
- Pokročilý používateľ
- Príspevky: 6417
- Dátum registrácie: Ut 08. Feb, 2011, 17:28
- Bydlisko: Bratislava - Petržalka
Re: Arctic Accelero Xtreme IV + Sapphire R9 290
Ach jasné... GAMA, ich sortiment som už pozeral a vedel by som si vybrať, len som sa nevedel dopracovať k tomu, že odkiaľ. GM nemá ich sortiment (aspoň som o tom doteraz nevedel/neviem) a SOS keď som raz dávnejšie skúšal, tak mali nejaké problémy, keď som im písal, že by som chcel len tú jednu vec (alebo chceli strašné poštovné... už sa nepamätám, len viem, že ma to odradilo). Ale pozriem ešte henten shop.
Inak, mňa skôr viac už dávnejšie zaujala tá KK200... či myslíte, že tá K76 je lepšia ??
Mino: aj tá verzia "ala Thermalright" by nebola odveci, len hento zohnať (natrafiť na to) sa mi zdá mission impossible (aj keď motyka môže vystreliť), takže som skôr rozmýšľal nad nejakým full-cover pasívom, ktorý by chladil komplet pcb, alebo aspoň niečo hentak veľké na tej hlavnej vrm časti
Inak, mňa skôr viac už dávnejšie zaujala tá KK200... či myslíte, že tá K76 je lepšia ??
Mino: aj tá verzia "ala Thermalright" by nebola odveci, len hento zohnať (natrafiť na to) sa mi zdá mission impossible (aj keď motyka môže vystreliť), takže som skôr rozmýšľal nad nejakým full-cover pasívom, ktorý by chladil komplet pcb, alebo aspoň niečo hentak veľké na tej hlavnej vrm časti
DESKTOP MB: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC CPU: AMD Ryzen 5 5600 + Nocua NH-D14 Black RAM: Patriot Viper Steel 2x8GB @ 3600MHz 14-16-16-16-36 1T GPU: Sapphire NITRO+ Radeon RX580 8GB @ 1500/8900MHz SSD: Samsung 970 EVO 500GB + Crucial M4 256GB PSU: EVGA SuperNOVA G2 750W Sound card: Asus Xonar Essence STX Case: Projekt "R4R" - Fractal Design Define R4 Monitor: Dell U2415 OS: Windows 10 Pro 64bit SK Mouse: Cyborg R.A.T. 7 Mouse Pad: A4tech Bloody B-081 Keyboard: Microsoft SideWinder X4
DESKTOP 2 MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB)
Smartphone: Redmi Note 13 Pro 5G, Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
DESKTOP 2 MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB)
Smartphone: Redmi Note 13 Pro 5G, Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
Re: Arctic Accelero Xtreme IV + Sapphire R9 290
Tá KK200 má 20 cm na šírku, čo je super, je viac priestoru na manévrovanie, dá sa z nej spraviť napr. aj backplate.
Rebrovanie je iba o čosi redšie ako pri tej K76 a na výšku má 1,5cm, čo si myslím v pohode stačí asi všade (moje pasívy na VRM majú výšku cca 1,3cm + cca 1,8mm je hrúbka teplovodivej vrstvy).
Čiže, ak by si poupravoval iba spodnú stranu, aby si sa vyhol smd-čkam a tak, mohol by si jemne priskruktovať pasív o kartu a medzi pasív a pás tých VRM dať MX-2/MX-4 pastu.
Zrejme by to chladilo ešte lepšie.
Čo sa týka ELINGU, u mňa bola veľká spokojnosť, dalo sa v pohode dohodnúť, či chcem v kuse napr. ten K76 pasív buď dlhý napr. 30cm, či viac kusov po 10cm, a tak...
Poštovné nebolo hrozné, veľmi dobre zabalené (možno aj lepšie ako balí zásielky Gabo ) a faktúru doposielajú poštou.
BTW. aký bios používaš na tej referenčnej 290X?
A ešte otázočka, myslíte si, že by bol nejaký problém používať na mojej referenčnej 290-tke bios z 290-tkovej Tri-X verzie (predsa len má novšie verzie biosu)?
Vyzerá to tak, že obidve karty majú úplne rovnaké PCB.
Rebrovanie je iba o čosi redšie ako pri tej K76 a na výšku má 1,5cm, čo si myslím v pohode stačí asi všade (moje pasívy na VRM majú výšku cca 1,3cm + cca 1,8mm je hrúbka teplovodivej vrstvy).
Čiže, ak by si poupravoval iba spodnú stranu, aby si sa vyhol smd-čkam a tak, mohol by si jemne priskruktovať pasív o kartu a medzi pasív a pás tých VRM dať MX-2/MX-4 pastu.
Zrejme by to chladilo ešte lepšie.
Čo sa týka ELINGU, u mňa bola veľká spokojnosť, dalo sa v pohode dohodnúť, či chcem v kuse napr. ten K76 pasív buď dlhý napr. 30cm, či viac kusov po 10cm, a tak...
Poštovné nebolo hrozné, veľmi dobre zabalené (možno aj lepšie ako balí zásielky Gabo ) a faktúru doposielajú poštou.
BTW. aký bios používaš na tej referenčnej 290X?
A ešte otázočka, myslíte si, že by bol nejaký problém používať na mojej referenčnej 290-tke bios z 290-tkovej Tri-X verzie (predsa len má novšie verzie biosu)?
Vyzerá to tak, že obidve karty majú úplne rovnaké PCB.
Spoiler: ukázať
- mino_85
- Pokročilý používateľ
- Príspevky: 6312
- Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
- Bydlisko: Prešov
Re: Arctic Accelero Xtreme IV + Sapphire R9 290
KK200 vyzerá dobre tiež, presne ten by sa mi mohol hodiť. Podľa mňa tam nebude veľký rozdiel vo výkone, ťažko povedať. Rebrá sú ďalej od seba než u K76, takže pri rovnakom rozmere má 76-ka väčšiu "kontaktnú plochu" so vzduchom, teoreticky teda aj väčšiu efektivitu. Ale záleží aj od ofuku, pri mojich 450-800 rpm sa mi snáď aj hodí redšie rebrovanie. Musím zmerať koľko mám miesta pod pasívom, tých 15 mm výšky by mohlo byť pre mňa ideálnych, ušetril by som rez kvôli výške. Už len kde to kúpiť.
//edit: aha Jurij, ty si dal aj odkaz na shop, som slepý. Tak to sa ide riešiť!
Dík za tip, asi by som sa k tomu nedokopal aj pol roka.
//edit: aha Jurij, ty si dal aj odkaz na shop, som slepý. Tak to sa ide riešiť!
Dík za tip, asi by som sa k tomu nedokopal aj pol roka.
Spoiler: ukázať
- pipo137
- Pokročilý používateľ
- Príspevky: 6417
- Dátum registrácie: Ut 08. Feb, 2011, 17:28
- Bydlisko: Bratislava - Petržalka
Re: Arctic Accelero Xtreme IV + Sapphire R9 290
Jurij: Ten bios, kľudne môžeš skúsiť aj ten. Dokonca pokiaľ viem, tak neni vôbec problém používať na 290 bios z 290X. Síce sa nemusí odomknúť (záleží od jadra) ale ísť to má normálne. Napr. bol dosť odporúčaný Asus bios z 290X. Momentálne tam mám špeciálny bios z lepšími časovaniami na ram (a neviem čoho ešte), ktorý dvíha výkon pri miningu, ale herný výkon zas výrazne znižuje. S tým Asus biosom sú spravené tie testy, čo mám v tom svojom vlákne o karte http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... 7#p1131795 .
Potom, dosť haluz sú tieto biosy http://kingpincooling.com/forum/showthread.php?t=2473 ale pozor, to už je hardcore na teploty, keďže tam potom neni problém pustiť do karty 1,35V (a viac) plne stabilných a nie takých kolísavých, ako si to normálne bios reguluje. S tým je spravených tých 806W .
K Elingu... no, na skúšku som odtiaľ objednal 1ks K76, dal som pošta+dobierka, objednal som a v maili vidím stále cenu len za pasív a cenu za prepravné mi to vyhadzuje že 0€.. to som zvedavý, ak to tak bude, tak ... alebo to budem mať ako prekvapenie, keď prídem na poštu, že koľko si tam z brucha prihodia ??
Edit: Už mi prišlo aj potvrdenie o prijatí objednávky a cena stále 3,51€
A drobnosť, pod Accelero sa zmestí max tak pasív o výšky 15mm (skôr 14mm)... aj to už je veľa a potom sa to dosť výrazne opiera o rebrovanie Accelera
Potom, dosť haluz sú tieto biosy http://kingpincooling.com/forum/showthread.php?t=2473 ale pozor, to už je hardcore na teploty, keďže tam potom neni problém pustiť do karty 1,35V (a viac) plne stabilných a nie takých kolísavých, ako si to normálne bios reguluje. S tým je spravených tých 806W .
K Elingu... no, na skúšku som odtiaľ objednal 1ks K76, dal som pošta+dobierka, objednal som a v maili vidím stále cenu len za pasív a cenu za prepravné mi to vyhadzuje že 0€.. to som zvedavý, ak to tak bude, tak ... alebo to budem mať ako prekvapenie, keď prídem na poštu, že koľko si tam z brucha prihodia ??
Edit: Už mi prišlo aj potvrdenie o prijatí objednávky a cena stále 3,51€
A drobnosť, pod Accelero sa zmestí max tak pasív o výšky 15mm (skôr 14mm)... aj to už je veľa a potom sa to dosť výrazne opiera o rebrovanie Accelera
DESKTOP MB: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC CPU: AMD Ryzen 5 5600 + Nocua NH-D14 Black RAM: Patriot Viper Steel 2x8GB @ 3600MHz 14-16-16-16-36 1T GPU: Sapphire NITRO+ Radeon RX580 8GB @ 1500/8900MHz SSD: Samsung 970 EVO 500GB + Crucial M4 256GB PSU: EVGA SuperNOVA G2 750W Sound card: Asus Xonar Essence STX Case: Projekt "R4R" - Fractal Design Define R4 Monitor: Dell U2415 OS: Windows 10 Pro 64bit SK Mouse: Cyborg R.A.T. 7 Mouse Pad: A4tech Bloody B-081 Keyboard: Microsoft SideWinder X4
DESKTOP 2 MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB)
Smartphone: Redmi Note 13 Pro 5G, Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
DESKTOP 2 MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB)
Smartphone: Redmi Note 13 Pro 5G, Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
- mino_85
- Pokročilý používateľ
- Príspevky: 6312
- Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
- Bydlisko: Prešov
Re: Arctic Accelero Xtreme IV + Sapphire R9 290
Objednal som dve KK200 /keby som náhodou jednu pokazil/.
Tiež mi to píše poštu za nula, tak som zvedavý. Podľa mňa skôr chyba systému.
Tiež mi to píše poštu za nula, tak som zvedavý. Podľa mňa skôr chyba systému.
Spoiler: ukázať
Re: Arctic Accelero Xtreme IV + Sapphire R9 290
Tiež som si vtedy myslel, že to bude bez pošty, ale normálne potom prišla zásielka cez UPS s už pripočítaným poštovným.
Spoiler: ukázať
- pipo137
- Pokročilý používateľ
- Príspevky: 6417
- Dátum registrácie: Ut 08. Feb, 2011, 17:28
- Bydlisko: Bratislava - Petržalka
Re: Arctic Accelero Xtreme IV + Sapphire R9 290
Ako, nie som znalec, ale to mi v tom prípade nepríde úplne "kóšer"... či??
A koľko bolo nakoniec to poštovné... lebo ak mi za jeden 3€ malý pasív bez informovania dopredu navalia nejakých 5+€ za obyčajnú poštu s dobierkou, tak to si to rovno na tej pošte môžu nechať
A koľko bolo nakoniec to poštovné... lebo ak mi za jeden 3€ malý pasív bez informovania dopredu navalia nejakých 5+€ za obyčajnú poštu s dobierkou, tak to si to rovno na tej pošte môžu nechať
DESKTOP MB: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC CPU: AMD Ryzen 5 5600 + Nocua NH-D14 Black RAM: Patriot Viper Steel 2x8GB @ 3600MHz 14-16-16-16-36 1T GPU: Sapphire NITRO+ Radeon RX580 8GB @ 1500/8900MHz SSD: Samsung 970 EVO 500GB + Crucial M4 256GB PSU: EVGA SuperNOVA G2 750W Sound card: Asus Xonar Essence STX Case: Projekt "R4R" - Fractal Design Define R4 Monitor: Dell U2415 OS: Windows 10 Pro 64bit SK Mouse: Cyborg R.A.T. 7 Mouse Pad: A4tech Bloody B-081 Keyboard: Microsoft SideWinder X4
DESKTOP 2 MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB)
Smartphone: Redmi Note 13 Pro 5G, Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
DESKTOP 2 MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB)
Smartphone: Redmi Note 13 Pro 5G, Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
- mino_85
- Pokročilý používateľ
- Príspevky: 6312
- Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
- Bydlisko: Prešov
Re: Arctic Accelero Xtreme IV + Sapphire R9 290
Podľa mňa nie si ďaleko od pravdy s tým 3+5 €.
Nie je to OK, to je istá vec. Holt slovensko...
Nie je to OK, to je istá vec. Holt slovensko...
Spoiler: ukázať