Bzučanie/cvrlikanie zdroja v záťaži. Vada, alebo bežná vec?

Všetko o zdrojoch, skrinkách a ich modifikovaní, o projektoch a modifikáciách všeobecne...
Boreas
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2014, 09:57

Bzučanie/cvrlikanie zdroja v záťaži. Vada, alebo bežná vec?

Príspevok od používateľa Boreas »

Zdravím všetkých.
Posledných pár dní som si všimol že mi zdroj vydáva cvrlikavé zvuky pri hraní hier. Prejavuje sa to tak že je nejaká scéna a stači len natočiť kameru iným smerom a zdroj začne bzučať. Otočím sa na druhú stranu a prestane. Najprv som mal podozrenie na grafiku, alebo monitor, ale na 100% to vychádza zo zdroja. Predtým som mal grafickú kartu GTX 570 ktorá mala 2x6 pin napájanie a teraz mám GTX 780 ktorá má 6+8pin. Mám pocit že to začalo akurát výmenou grafickej karty, lenže obe karty maju +/- v zaťaži rovnakú spotrebu takže zdroj viac nezaťažujem. Začínam z toho besnieť, lebo ten zvuk ma privádza do šialenstva a je ho počuť dobre od stolíka za ktorým sedím takže to nie je nič príjemné. Ešte je možné že to robilo aj predtým ale moja staršia karta bola tak hlučná že som si to jednoducho nevšimol. Nie som si istý či to ide nejakým spôsobom odstrániť, ale asi ma čaká výmena zdroja či existuje iná možnosť? Zdroj je Enermax Pro 625 W a mam ho cca 4_tý rok.
Používateľov profilový obrázok
xsi69
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3601
Dátum registrácie: Pi 07. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Bzučanie/cvrlikanie zdroja v záťaži. Vada, alebo bežná v

Príspevok od používateľa xsi69 »

ten zdroj by to mal zvládať v pohode.
URČITE to nejde z grafiky ?
Zvyknú pískať cievky na grafike.
Spusti furmark a daj vedieť, že či píska :) (tam sú cievky na grafike väčšinou ticho čo som si všimol)
Spoiler: ukázať
PC:
CPU/Cooler: i5-4670K 3,4ghz@4,7Ghz 1,4V + Alpenföhn Brocken 2+XF140
MB: Asrock Z87M-Extreme4
RAM: 2x8gb Crucial Ballistix tactical@2133mhz 10-9-10-24 T1 1,4V
GPU: 1070ti Asus Turboblower
NVME: 512gb VPN100
SSD1: Samsung 860 qvo 512gb
SSD2: Samsung 840 EVO 250gb
SSD3: Hikvision C100 1TB (hot_backup)
HDD: 2x WD RED 3TB RAID 1 v silentmaxxoch (cold_backup)
PSU: Superflower Golden King 550w 80+platinum
CASE: Fractal Arc Mini
LCD: AOC Q3279VWF
Audio: Xonar DX , Microlab B77+solo6c , Fiio X3 64gb , Sony MDR-1R
OS: Win 10
Cooling: 4x120mm fractal silent@350rpm, cryorig XF140@ 400rpm, Enermax tb silence@ 300rpm, SS he01 140x38mm fan @ 400rpm

NB_Personal: HP elitebook 830 G5
CPU: i7 8650u
RAM: 32gb
GPU: Intel 620
SSD: 1tb nvme
LCD: fHD sureview 120hz
LTE: áno

NB_Work: HP elitebook 840 G5
CPU: i7 8650u
RAM: 32gb
GPU: Intel 620
SSD: 512gb nvme
LCD: fHD
LTE: áno


Phone: Xiaomi mi8 128gb weekly rom
Boreas
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2014, 09:57

Re: Bzučanie/cvrlikanie zdroja v záťaži. Vada, alebo bežná v

Príspevok od používateľa Boreas »

Pravidelne pouzivam v_sync a cievky pocut len pri vysokych FPS s v_syncom vypnutym. Vcera som 2 hodiny nacuval ako netopier. Isto to ide zo zdroja. Mam tam este jeden volny 2x6+2 pin tak skusim grafiku zapojit tam a ak to neprestane tak s tym asi nehnem. Nemam rad tieto parazitne zvuky lebo niekedy to skutocne nemusi byt ten komponent co si clovek mysli lebo ten zvuk sa toci divne a je tazke najst presne miesto, ale viac som si isty ze od grafiky to nejde. Radsej by som bol keby to bolo zdrojom :) GK je nova a ani neviem ci by sa mi to podarilo vyreklamovat. Zdroj ozeliem a kupim novy ale aspon nejaka rada aby som vedel kde hladat chybu by bola fajn. Ucho uz blizsie k zdroju nedokazem dat :D
Naposledy upravil/-a Boreas v Ut 06. Máj, 2014, 12:20, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Bzučanie/cvrlikanie zdroja v záťaži. Vada, alebo bežná v

Príspevok od používateľa dendroid »

Pokojne to môže byť aj zdroj, tiež zvyknú pískať. Nemáš možnosť vyskúšať tú grafiku v inom PC ?
Boreas
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2014, 09:57

Re: Bzučanie/cvrlikanie zdroja v záťaži. Vada, alebo bežná v

Príspevok od používateľa Boreas »

Nie taku moznost nemam a so starou grafikou sa to neprejavovalo takze znovu zapajat tu asi nic nevyriesi.
Používateľov profilový obrázok
xsi69
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3601
Dátum registrácie: Pi 07. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Bzučanie/cvrlikanie zdroja v záťaži. Vada, alebo bežná v

Príspevok od používateľa xsi69 »

Niekedy je ťažké presne lokalizovať pískanie cievky keď sa zvuk v bedni odráža hore-dole.
Zdroj má 3 +12V vetvy, skús to poprehadzovať a uvidíš či pomôže.
Skúsil si už ten furmark :?
Zdroj ti môže pískať kvôli vysokému odberu ktorý sa pri furmarku vyšplhá na maximum.
Spoiler: ukázať
PC:
CPU/Cooler: i5-4670K 3,4ghz@4,7Ghz 1,4V + Alpenföhn Brocken 2+XF140
MB: Asrock Z87M-Extreme4
RAM: 2x8gb Crucial Ballistix tactical@2133mhz 10-9-10-24 T1 1,4V
GPU: 1070ti Asus Turboblower
NVME: 512gb VPN100
SSD1: Samsung 860 qvo 512gb
SSD2: Samsung 840 EVO 250gb
SSD3: Hikvision C100 1TB (hot_backup)
HDD: 2x WD RED 3TB RAID 1 v silentmaxxoch (cold_backup)
PSU: Superflower Golden King 550w 80+platinum
CASE: Fractal Arc Mini
LCD: AOC Q3279VWF
Audio: Xonar DX , Microlab B77+solo6c , Fiio X3 64gb , Sony MDR-1R
OS: Win 10
Cooling: 4x120mm fractal silent@350rpm, cryorig XF140@ 400rpm, Enermax tb silence@ 300rpm, SS he01 140x38mm fan @ 400rpm

NB_Personal: HP elitebook 830 G5
CPU: i7 8650u
RAM: 32gb
GPU: Intel 620
SSD: 1tb nvme
LCD: fHD sureview 120hz
LTE: áno

NB_Work: HP elitebook 840 G5
CPU: i7 8650u
RAM: 32gb
GPU: Intel 620
SSD: 512gb nvme
LCD: fHD
LTE: áno


Phone: Xiaomi mi8 128gb weekly rom
Používateľov profilový obrázok
spencer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1933
Dátum registrácie: Št 08. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Rajecké teplice , Vek: 31 r

Re: Bzučanie/cvrlikanie zdroja v záťaži. Vada, alebo bežná v

Príspevok od používateľa spencer »

Ak pocujes vyrazne že to ide zo zdroja tak neni vo cem cievky v zdroji piskaju často pri odbere mne corsair 400w tiež pískal pri záťaži ale asi s tým moc neurobis lebo kto by vymieňal cievky v zdroji ja teda nie zmieril by som sa s tým ako som sa zmieril s bzucanim trafka v mojich repro od génius ;) tu
Spoiler: ukázať
Notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3-15IMH05 Onyx BlackCPU :Intel Core i5 10300H Comet Lake RAM : RAM 24GB DDR4GPU : NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4GBSSD : SSD 512GBHDD :1000 GB HDD Sound cardFiiO E10 OlympusOS : Windows 10 64-bit Headphones : Beyerdynamic Custom One Pro Myš :evolveo wm430
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8610
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Bzučanie/cvrlikanie zdroja v záťaži. Vada, alebo bežná v

Príspevok od používateľa shiro »

Boreas napísal:Pravidelne pouzivam v_sync a cievky pocut len pri vysokych FPS s v_syncom vypnutym.
toto som vzdy videl prave pri grafikach, nie zdroji. Aj ked teoreticky...pri vypnuti vsync prestane byt grafika obmedzovana a renderuje viac fps, tak aj viac zerie a tudiz moze zdroj cvrlikat....ale to sa zase bije s tym co som pisal predtym.

Piskot je zvuk ktory sa v uzavretom priestore najtazsie lokalizuje.

Kedy si davno, ked som menil creva, mal som starsi Fortron 500W. Akonahle som zapol hru, tak zacal pistat, proste uz nestihal, lebo som na neho navesal viac zeruce cpu a grafiku. Po vymene za Corsair 650W no problem.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
trojan4x4
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: Ne 17. Feb, 2013, 15:55
Bydlisko: Nitra - Vráble (22)

Re: Bzučanie/cvrlikanie zdroja v záťaži. Vada, alebo bežná v

Príspevok od používateľa trojan4x4 »

Bože šak vyber ten zdroj z case a pusti ho mimo case. Snad ho tam nemas nanitovany... Imho piskanie cievky ti nik nevyreklamuje ak sa jedna o vyssie fps, v pripade, ze by to robilo pri standardnych 45-60fps tak to uz dovod je. Piskala mi aj 780Ti v 3D marku... Bezna vec, no pri +300fps ;)
Spoiler: ukázať
CPU ► AMD FX-8320
COL ► Scythe Orochi
MOB ► Gigabyte-990XA-UD3
RAM ► Kingston HyperX Predator 2x4GB 1600Mhz
GPU ► AMD MSi R9 280X OC Edition
SSD ► Crucial M4 128GB
HDD ► Barracuda 1TB
PSU ► Cooler Master RS-700W
CSE ► Zalman Z11+
PHO ► Nokia Lumia 930 32GB WP8.1
I AM FX =
Boreas
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2014, 09:57

Re: Bzučanie/cvrlikanie zdroja v záťaži. Vada, alebo bežná v

Príspevok od používateľa Boreas »

xsi69 napísal:Niekedy je ťažké presne lokalizovať pískanie cievky keď sa zvuk v bedni odráža hore-dole.
Zdroj má 3 +12V vetvy, skús to poprehadzovať a uvidíš či pomôže.
Skúsil si už ten furmark :?
Zdroj ti môže pískať kvôli vysokému odberu ktorý sa pri furmarku vyšplhá na maximum.
teraz som v praci tak len vecer doma skusim. Zatil iba zbieram rady na vecerny "odposluch" :)

@spencer_

len vies ide o to ze stara karta papierovo mala rovnaku spotrebu takze vymena karty by na to nemala mat vplyv. Druha vec je ze mozno som bol iba "hluchy" lebo vetrak na starej karte nepatril k najtichsim ( MSI GTX 570 Twin Frozr III) ale teraz co mam 780_ku ( MSI Gaming) tak ta je tak neuveritelne ticha ze tieto neprijemne zvuky zacinam vnimat az teraz. Teraz mam PC v zatazi tak "hlucne" ako predtym mimo zataze.
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Bzučanie/cvrlikanie zdroja v záťaži. Vada, alebo bežná v

Príspevok od používateľa mino_85 »

Nedá sa vylúčiť ani zdroj, ale toto je typický prejav grafiky, keď to pri zapnuton Vsync zmizne a pri vysokých FPS bzučí. Navyše ako si písal, že sa ten zvuk mení s pohybom kamery v hre, viď http://www.youtube.com/watch?v=HP73edpQwgc Najčastejšie sa takto prejavujú grafiky s referenčným plošákom.
Zdroj môže bzučať pri zvýšenej záťaži, ale jeho odber je v 3D aplikácii viac-menej vyrovnaný,ale tie reakcie na zmenu pohľadu v hre skôr ukazujú na grafiku. Skús sa ešte raz poriadne započúvať.

V princípe to nie je funkčná vada, takže s reklamáciou by v tom prípade mohol byť problém, resp. záleží ako sa k tomu ten ktorý výrobca stavia.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Boreas
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2014, 09:57

Re: Bzučanie/cvrlikanie zdroja v záťaži. Vada, alebo bežná v

Príspevok od používateľa Boreas »

trojan4x4 napísal:Bože šak vyber ten zdroj z case a pusti ho mimo case. Snad ho tam nemas nanitovany... Imho piskanie cievky ti nik nevyreklamuje ak sa jedna o vyssie fps, v pripade, ze by to robilo pri standardnych 45-60fps tak to uz dovod je. Piskala mi aj 780Ti v 3D marku... Bezna vec, no pri +300fps ;)
nepotrebujem ho vyberat. Je umiestneny v case hore takze k nemu mam pristup priamo ak zlozim vrchny panel zo skrinky. Je to zdrojom na 99,9%. Na grafike mi pistia cievky az nad cca 500+ FPS, ale vravim v_sync pouzivam pravidelne takze hravam do 60 a karta nevydava ziadne zvuky zato od zdroja to pocut. Mozno je to prave tym ako som pisal skor ked som pripojil este +2pin lebo tato nova karta ma napajanie o 2 piny naviac(6+8).

Poprepajam a vecer dam vediet ci som an nieco prisiel Isto nechcem takto hravat, lebo skoncim v blazinci.

@mino_85_

Prave ze ja v_sync nikdy nevypinam a to bzucanie pocut pri beznom hrani s v_syncom do 60 FPS. To ze karty bzucia/pistia s vypnutym v_syncom mi je jasne pri vysokych FPS ale toto sa mi deje za bezneho hrania na 60 FPS a okrem toho ako pisti karta pri vysokych viem kedze obcas pustim nejaky benchmark ale toto je iny zvuk. Toto je skor cvrlikanie/bzucanie ako ked huci neonka, alebo stra CRT telka od zdroja pri vysokom jase ked brum prenika do reproduktorov.
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Bzučanie/cvrlikanie zdroja v záťaži. Vada, alebo bežná v

Príspevok od používateľa mino_85 »

Boreas napísal:Pravidelne pouzivam v_sync a cievky pocut len pri vysokych FPS s v_syncom vypnutym.
Už viem jak si to myslel /vo všeobecnosti/, ale je to tak napísané, že si to človek vyloží presne naopak. :)

Ináč ja som pred časom tiež bojoval s cvrlikaním zdroja a nakoniec boli na vine el. rozvody. Na jednej zástrčke v spoločnej vetve boli labilné kontakty a prenášalo sa to po celej vetve. Pootváral som všetky zástrčky, dotiahol čo sa dalo a bzučanie prestalo.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5397
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: Bzučanie/cvrlikanie zdroja v záťaži. Vada, alebo bežná v

Príspevok od používateľa kllr007 »

Stary zdroj tiez bzucal ( Corsair HX620 - nech mu je zem lahka :D ) ale iba pri 1000+ FPS ( urcite zdorj lebosom menil aj grafiky a piskal stale, po vymene zdroja to prestalo) Takze staci zapnut v sync ( ci uz v hre alebo adaptivny v NV control ) a malo by to byt ok ( mne pisakl aj pri vsyncu ale malicko).

Ale tak ci tak nemalo byto nicomu vadit, nech si popiskuje, pokial zapnes repraky nemal by si to pri vsyncu pocut...

PS: tiez sa to menilo aj pohybom kamery... ale som si 100% isty ze to bol zdroj lebo ako vravim testoval som aj ine grafiky, aj ine zdroje ...


PPS: a aj ine zastrcky ( robil oto aj ked bol PC v inej miestnosti teraz je zasa v inej a tu to robilo tiez)
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Boreas
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2014, 09:57

Re: Bzučanie/cvrlikanie zdroja v záťaži. Vada, alebo bežná v

Príspevok od používateľa Boreas »

dakujem vsetkym za odpovede. Ja som tiez predvedceny ze to ide od zdroja i ked seknut sa mozem tiez. Dam vediet co som vyriesil a ci vobec nieco.

Návrat na "Zdroje, skrinky ich modifikácie a projekty"