preniknutie do AP v autobuse

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Vladys
VIP
VIP
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Ut 25. Feb, 2014, 12:45

preniknutie do AP v autobuse

Príspevok od používateľa Vladys »

Zdravím sieťarskú spoločnosť. Minule cestou busom ma prestalo baviť "fejsbukovať" a len tak zo zvedavosti som sa skúsil pozrieť na wifi AP v autobuse. Aké bolo moje prekvapenie ked na prvý pokus a meno/heslo v tvare admin/admin som sa ocitol vo webovom rozhraní samotného 3G gateway-a. Nič som na zariadení nezmenil a iba som sa popozeral. Je takáto činnosť proti zákonom?
Naposledy upravil/-a Vladys v Št 01. Máj, 2014, 09:43, upravené celkom 1 krát.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: preniknutie do AP v autobuse

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ano, jednoznacne je.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Vladys
VIP
VIP
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Ut 25. Feb, 2014, 12:45

Re: preniknutie do AP v autobuse

Príspevok od používateľa Vladys »

hopla... takže by bola asi blbosť nabudúce šoféra priateľsky upozorniť nech si zmenia heslo k admin. prístupu pretože tým pádom by vedel, že som sa tam dostal. Nabudúce sa tam totiž môže dostať niekto zlomyseľný a pomeniť nastavenia (tým sa nechcem ospravedlňovať ale naozaj nemám potrebu škodiť cestujúcim).
ANONYM_a7

Re: preniknutie do AP v autobuse

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

mp3turbo napísal:ano, jednoznacne je.
Aký zákon porušuje?
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8683
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: preniknutie do AP v autobuse

Príspevok od používateľa shiro »

by som povedal, ze ziadny. Ak si naham otvorene dvere do domu od ulice, tak potom nemam co vrieskat, ked sa mi tam kadekto prechadza a nieco mi vezme. Je to chyba toho co to nastavoval (pochybujem ze vodic toto riesi, to nieje jeho povinnost) a tomu to treba dat zosobnit.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Vladys
VIP
VIP
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Ut 25. Feb, 2014, 12:45

Re: preniknutie do AP v autobuse

Príspevok od používateľa Vladys »

Ešte by som dodal, že na AP som sa dostal aj cez telnet do admin. rozhrania, SSH zariadenie nemalo povolené. To asi tiež nie je celkom košér no ako poznamenal shiro, ja som nerobil žiaden backtracking ani nič, proste ich neznalosť :D
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5785
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: preniknutie do AP v autobuse

Príspevok od používateľa Jednoduska »

neporusujes zakon ziaden...fiha normalne mam chut sa previezt autobusom :D

Zakon by porusoval ak by bolo na login banneri napisane ze pristup len povolenym osobam bla bla bla... Ak ti nepovedia ze sa nahlasit nemozes odkial to ma clovek vediet? :P
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: preniknutie do AP v autobuse

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Ak si naham otvorene dvere do domu od ulice, tak potom nemam co vrieskat, ked sa mi tam kadekto prechadza a nieco mi vezme

kradez je kradez, aj keby na tom baraku bol billboard "mam otvorene nezamknute". Ani nic taketo ti nedava ziadne pravo scudzit niekomu jeho majetok ktory nadobudol.

Sofera upozornovat nemusis, to nema vyznam.

Ano, porusil zakon. Ano, nic realne mu za to nehrozi ale zakon porusil. Nikto ta nechyti, podla MAC adresy nebude vysetrovat. Zneuzitie a neopravnene pouzivanie cudzej veci, myslim ze je to paragraf 247 Trestneho zakona, strucne vyberam co sa tam riesi :


útok na počítač, program, údaje, komunikačné zariadenie: fyzické útoky na zariadenie výpočtovej techniky, magnetické médiá, vedenie počítačovej siete alebo elektrického rozvodu a pod., vymazanie alebo pozmenenie dát, formátovanie pamäťových médií nesúcich dáta, pôsobenie počítačových infiltrácií, nelegálna tvorba a rozširovanie kópií programov, získanie kópie hospodárskych dát, databáz zákazníkov, v štátnych orgánoch únik informácií o občanoch a pod. Z hľadiska rozsahu najväčších škôd pravdepodobne najväčší podiel patrí nelegálnej tvorbe a predaju autorsky chráneného programového vybavenia v počítačovom slangu označovaná ako Warez.

neoprávnené užívanie počítača alebo komunikačného zariadenia: využívanie počítačovej techniky, faxov, prostriedkov počítačových sietí, databáz a programov zamestnancami firiem a organizácií na vlastnú zárobkovú činnosť.

neoprávnený prístup k údajom, získanie utajovaných informácií (počítačová špionáž) alebo iných informácií o osobách, činnosti a pod.: prenikanie do bankových systémov, systémov národnej obrany, do počítačových sietí dôležitých inštitúcií a pod. Niekedy táto činnosť spôsobuje priame škody veľkého rozsahu, napr. nelegálne bankové operácie, ako aj nepriame škody spôsobené únikom informácií. V súvislosti s týmto trestným činom môže byť aj súbežný trestný čin ako napr. vydieranie, nekalá súťaž, ohrozenie hospodárskeho tajomstva, vyzvedačstvo, ohrozenie štátneho tajomstva.

krádež počítača, programu, údajov, komunikačného zariadenia

zmena v programoch a údajoch (okrajovo i v technickom zapojení počítača resp. komunikačného zariadenia): zmena programov a údajov inými programami alebo priamymi zásahmi programátora, úprava v zapojení alebo inom atribúte technického vybavenia počítača.

zneužívanie počítačových prostriedkov k páchaniu inej trestnej činnosti: manipulácia s údajmi ako napr. zostavy v skladoch, tržby, nemocenské poistenie, stavy pracovníkov, stav účtov a pod., patria sem aj krádeže motorových vozidiel, falšovanie technickej dokumentácie, priekupníctvo, daňové podvody, falšovanie a pozmeňovanie cenín, úradných listín a dokladov, dokonca aj peňazí.

podvody páchané v súvislosti s výpočtovou technikou: využitie niečieho omylu vo svoj prospech (hry s vkladom finančnej čiastky a rozosielaním listov “následníkom” so sľubom zaručeného zisku). Tento druh trestnej činnosti možno vykonávať aj bez použitia výpočtovej techniky, ale s jej použitím je táto činnosť efektívnejšia.

šírenie poplašných správ: vytvorenie poplašnej správy upozorňujúcej na fiktívne nebezpečenstvo. Najčastejším motívom páchateľov tejto trestnej činnosti je pobaviť sa na nevedomosti ostatných, no môže ísť i o správy spojené s páchaním inej trestnej činnosti. Tieto správy sú v počítačovom slangu označovaná ako Hoax.



som si isty ze v niektorych bodoch si sa nasiel, nehovor mi ze prve tri veci ti nic nehovoria i ked nie v suvislosti s osobnym prospechom. Ale to je jedno. Absolutne jednojednoznacne si NEOPRAVNENE pouzil cudzie telekomunikacne zariadenie, absolutne jednoznacne si ziskal neopravneny pristup k udajom (nevadi ze si z toho nic nemal, proste si NEOPRAVNENE ziskal pristup tam kde si nemal co hladat - ze to bolo jednoduche a koho to je chyba vobec neriesime, nemal si tam co hladat rovnako ako v pripade Shira co v tejto teme tvrdi ze ked niekto necha nezamknuty dom/auto/pivnicu ze mu odtial mozes odniest co ta napadne pripadne ze "je to jeho chyba". Vacsiu kravinu som tento rok este nepocul.

Skus si to, Shiro. Nebud truhlik... kradez je kradez. To ze niekto necha otvorene dvere neznamena ze tam nabehnes s kamaratmi a ze si cisty. Ak chces, mozem ta pozvat ku mne. Dam ti adresu, dohodneme cas, pridu aj chlapci od nas zo zboru a to nemyslim hasicskeho, skusis nieco z mojho domu vyniest von.

Skus odhadnut ako dlho nebudes prispievat na forum.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Vladys
VIP
VIP
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Ut 25. Feb, 2014, 12:45

Re: preniknutie do AP v autobuse

Príspevok od používateľa Vladys »

Ok nie som v týchto veciach doma preto som sa pýtal. A jasné, že krádež je krádež a nesmie sa to ani keby ako ty píšeš bol pred domom billboard, ktorý hlása otvorený barak. Išlo mi skôr ešte aj to, či je zakázané len odcudziť nejaké dáta alebo je zakázané aj "pozeranie sa bez dotyku". Priložené výňatky zo zákona to však upresňujú, ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Vladys
VIP
VIP
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Ut 25. Feb, 2014, 12:45

Re: preniknutie do AP v autobuse

Príspevok od používateľa Vladys »

A btw nešlo o žiadnu štátnu SAD ale o súkromného prepravcu a tuším, nie som si teraz 100% istý, že zrovna v ten deň bol šoférom zároveň majiteľ tej spoločnosti takže v tomto prípade by upozornenie možno malo význam. Sám šofér/majiteľ by konfiguráciu možno nezmenil ak by to nevedel, ale aspoň by o tom vedel a požiadal o pomoc niekoho. Otázne je ako by prijal fakt, že sa mu niekto hrabal v AP.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: preniknutie do AP v autobuse

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Zakon by porusoval ak by bolo na login banneri napisane ze pristup len povolenym osobam bla bla bla...
>> Ak ti nepovedia ze sa nahlasit nemozes odkial to ma clovek vediet?


jednoduska jednoduska, u vas v Košicoch šicko take jednoduche ? Šedzim v cudzom autobuse, mam access point ktory som si nezakupil (hadam si este pamatas ci si si nieco kupil alebo nekupil a ked nie tak ti to organy cinne v trestnom konani mozu dakedy zratat ale taketo OSOBNE skusenosti FAKT NECHCES MAT, to mi ver), len tak sa prihlasujem na divne IPcky ktore pasuju do IP rozsahu ktory som dostal od niekoho ineho...

tá hvariš že toten šebe si neznal ? Prosim ta aspon nebud blazon, ked uz si naivny a mlady/neskuseny (vsimni si ze som ani nahodou nepouzil slovo blby).

Ako si asi tak mal dofrasa vediet ze to fakt neni tvoje telekomunikacne zariadenie kam sa prihlasujes ale ze je cudzie ? Je to fakt narocne posudit. Velmi narocne. Intergalakticky komplikovane.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5785
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: preniknutie do AP v autobuse

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ola Ola! Bavime sa tu o dierach v zakone nie o tom ci si chlapec nevsimol ze to nie je jeho autobus :laugh:

Tiez by som sa nehadal s panom policajtom s nafuknutymi licami ze ja som nic neurobil, ale napojit sa na AP kde nie je napisane "only for ..." alebo nieco take mozme prirovnat k tomu co pisal shiro, ale s tym rozdielom ze sa nic nekradne :)

nemas ziaden plot a niekto ti prejde cez dvor, zaco na neho zakricis ak nevedel?

Ja sa len opieram o nejaky pripad chalanov spred vela rokov (zakon sa urcite upravil) ktory sa na sude obhajili tym ze ked sa dostali do switchu MOTD banner bol "Welcome"... A hadaj co? Amerika, uhrali to a boli v pohode :)

Ale to je uz o inom no.
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: preniknutie do AP v autobuse

Príspevok od používateľa galen »

vsetci si pamatame kauzu NBU ... nbuuser/nbuuser123 ...
treba pozriet, ako dopadol sudny spor o tom, ci to bolo hack alebo nie ...
kedze sa jedna o "obdobny" pripad
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8683
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: preniknutie do AP v autobuse

Príspevok od používateľa shiro »

mp3turbo napísal:>> Ak si naham otvorene dvere do domu od ulice, tak potom nemam co vrieskat, ked sa mi tam kadekto prechadza a nieco mi vezme
kradez je kradez, aj keby na tom baraku bol billboard "mam otvorene nezamknute". Ani nic taketo ti nedava ziadne pravo scudzit niekomu jeho majetok ktory nadobudol.
keby dakto daco ukradol, potom je z toho kradez, to ano. No ako rozumne uvazujuci clovek musim pocitat s nasledkami, aj ked nebudem okradnuty, ale mi tam dakto len vojde, poobzera sa a odide. Zavinil som si to sam, ked som nechal otvorene dvere. Logicke. Ked nechcem aby mi tam dakto co i len ocumoval, zamknem a nemam problem.
mp3turbo napísal:Absolutne jednojednoznacne si NEOPRAVNENE pouzil cudzie telekomunikacne zariadenie, absolutne jednoznacne si ziskal neopravneny pristup k udajom (nevadi ze si z toho nic nemal, proste si NEOPRAVNENE ziskal pristup tam kde si nemal co hladat - ze to bolo jednoduche a koho to je chyba vobec neriesime, nemal si tam co hladat
Neopravnene? Ked tam nemali heslo? Neopravnene by to bolo keby som heslo crackol. Inac mi mozu prd. Naopak, co ked to tam spravili schvalne, aby dakoho takto chytili a nabalili sa na odskodnom, ze im vosiel do nejakeho routrika? Zazalujem ich ja. A teraz dokazuj v nasom zhnitom pravnom systeme :D
mp3turbo napísal:rovnakoako v pripade Shira co v tejto teme tvrdi ze ked niekto necha nezamknuty dom/auto/pivnicu ze mu odtial mozes odniest co ta napadne pripadne ze "je to jeho chyba". Vacsiu kravinu som tento rok este nepocul.
Opat, je vina daneho vlastnika, ze si svoje veci nezaisti, nezamkne. Ma pocitat s nasledkami. Neviem co na tom vidis za kravinu. Ked das vyhadzovacovi v bare facku, mas ratat s tym, ze dostanes nazad minimalne rovnaku facku, je to totiz ten isty princip. Podla toho co tvrdis, by si ho zaloval za to, ze ti to vratil, ked ty si si zacal? Vysmial by ta cely okres, kde byvas, heh. Ale pravda je, ako si pisal, ze je to kradez. Ja skor riesim, ze vlastnik danych dveri ma ratat s neprijemnymi dosledkami ich nezamknutia. Nech uz niekto nieco ukradne, alebo nie.
mp3turbo napísal:Skus si to, Shiro. Nebud truhlik... kradez je kradez. To ze niekto necha otvorene dvere neznamena ze tam nabehnes s kamaratmi a ze si cisty. Ak chces, mozem ta pozvat ku mne. Dam ti adresu, dohodneme cas, pridu aj chlapci od nas zo zboru a to nemyslim hasicskeho, skusis nieco z mojho domu vyniest von.
A ked tam len vojdem, pozriem si aku mas podlahu a obyvacku a odidem? Ha :-) Pretoze toto presne spravil tazatel, len sa pomotal v nastavovacom menu routera. Nestalo sa nic zle, o nic nikto neprisiel, ziadna skoda, dvere boli otvorene (ci uz fyzicke alebo virtualne).


Skus odhadnut ako dlho nebudes prispievat na forum.[/quote]
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: preniknutie do AP v autobuse

Príspevok od používateľa shajek »

oukej, tak si ten byt otvor keď tak veľmi to obhajuješ ... ale ak to spraví niekto mne ide trestné za neopravnene vniknutie ....
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345

Návrat na "Siete"