Súdruhovia, nechcem sa do toho nejako silno miešať ako novoprišelec (aj keď už ani zďaleka nie nováčik)...
... ale zamysleli ste sa nad tým, či má zmysel dávať mu také nezmyselné rady, ako že "tá platforma je z hľadiska upgradu mŕtva" a podobné nezmysly?!
Ak si ide vynovovať starší počítač za menšiu sumu, tak určite teraz nebude riešiť také veci, ako je plán nejakého ďalšieho upgradu.
A je vôbec ťažké odhadnúť, čo nie je „mŕtva platforma z hľadiska upgradu“. [Napríklad v intelovských päticiach sa síce veľmi nevyznám, ale Intel ich vymieňa takmer ako špinavú bielizeň, takže je napríklad pätica H2 (LGA 1155, pre Pieskový most alebo Brečtanový most) mŕtva platforma, alebo nie? Veď nič iné tam nedáte a s Hajzlom by ste pravdepodobne museli vymeniť napríklad aj napájací zdroj, prípadne staré SSD-čko s radičom SF-1200 a podobne – nielen základnú dosku.]
Taktiež zrejme nemá zmysel dávať mu odkazy na (kapitalistické) obchody. Kupovať nejaké nové „šupky“ naozaj nemá žiadny zmysel, lebo sú v pomere k svojej užitočnosti jednoducho predražené.
Najlepšou voľbou je vyskúšať bazáry, prípadne dražobné siene (v oboch prípadoch internetové).
(Napokon, on sa nepýtal na nový počítač, ale na súčiastky do neho, takže zrejme si ich bude vedieť poskladať do celku sám.)
Skutočne, treba len trochu hľadať a v tých bazároch alebo v dražobných sieňach sa dajú získať oveľa lepšie súčiastky. a navyše častokrát aj lacnejšie Že sú bez 2-ročnej záruky predsa nemôže prekážať – keď by sa pokazili, tak vtedy sa bude upgradovať, hoci aj celá platforma; zvyšné súčiastky možno rozdať alebo rozpredať podobným spôsobom.
Len tak mimochodom, za tých cca 150 € som takto zohnal napríklad základnú dosku ASRock ALiveDual-eSata2 (AM2+ – hlavne ako takú kuriozitku – tým to vlastne začalo – bolo by hriechom, aby počítačový nadšenec nemal v zbierke takú dosku ;-)), procesor AMD Phenom II X4 965 (AM3; to najlepšie, čo tá doska dokáže prijať bez výmeny modulu A.G.E.S.A. v BIOSe za novší), 4 GiB Mushkin DDR2 XP2-8000 (socialistická pamäť,
) a k tomu 1 z grafických kariet (stáli zhruba rovnako): ATI Radeon HD 3850 AGP (zohnal som na ňu lacno celokryjúci vodný blok EK-FC3850), ATI Radeon HD 4670 AGP (pre jeden pokus a pre zábavu s vlastnoručne upraveným vodným blokom od Viscoolu – pamätníci isto vedia, o čom je reč), alebo ATI Radeon 5770 PCI-E (hlavne pre OS, pre ktoré nejestvuje GART ovládač pre ten nForce3 mostík) – a zostava s tou poslednou už utiahne aj nejaké hry. A toto všetko ma vyšlo na tých ~150 €.
Boli to síce nákupy skôr zo zábavy, než z nejakej nutnosti (doma fičím na AMD FX-8350 a AMD Radeone HD 6970 v ASRocku 990FX Extreme4 so 16 GiB Mushkinmi Blackline DDR3 1600 8-8-8-24), ale po dokúpení ďalších 4 GiB takej pamäte (minulý týždeň) sa na tom už dá aj pracovať, aj si niečo zahrať.
Takže: naozaj nemá zmysel skúšať nové spodiny, lepšie i zábavnejšie je zamerať sa na použité veci. Možno tak získať aj lepšie a výkonnejšie súčiastky, ktoré by aj bez pretaktovávania boli výkonnejšie.
Ozaj, ešte poznámočka k tomu pojmu „mŕtva platforma“ – možno len nechápem, o čo tu ide. Ak tým myslíte, že do nej pôjdu len súčiastky, ktoré sa už nevyrábajú (AGP grafické karty, AM3 procesory), prípadne že sú 2-krát drahšie (pamäte DDR2), tak tie už nevyrábajúce sa veci možno zohnať v bazároch alebo dražobných sieňach a tie veci, ktoré sú v obchode 2-krát drahšie, tam môžete poľahky zohnať za 1/2 (vrátane poštovného; navyše ešte s lepšími vlastnosťami) oproti podobným veciam z obchodu.
Takže tak.