PC ako router?

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

PC ako router?

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Mal by som jednu otázočku: Zaujímalo by ma, či by išlo z PC s dvoma sieťovými kartami vyrobiť router. Resp. takto - z nemenovaných dôvodov potrebujem, aby sa mi do siete prihlasoval PC. Išlo by spraviť to, že ak by som nejaké externé zariadenie - Notebook alebo Wi-Fi router pripojil k druhej sieťovej karte, že by poslal "internet" do toho externého zariadenia, aniž by sa na vonok tváril, že je v sieti viac zariadení(pravdepodobne asi vytvorením novej siete na sieťovke 2, ktorá by si brala vonkajšiu konektivitu von zo sieťovej karty 1, ale nedala sieťovke 1 o svojej existencii vedieť)?
A ak áno, tak ako?
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6922
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: PC ako router?

Príspevok od používateľa molnart »

Celkom nechapem o co ti ide, ale pc ako router sa rozhodne vyuzivat da. Mp3turbo takto funguje, urcite ti poradi. Vacsinou sa na to puzivaju dedikovane operacne systemy ako pfsense apod.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: PC ako router?

Príspevok od používateľa Hrochy »

... aby sa javilo, ze tam ide len o jedno PC = Proxy server? :)
Spoiler: ukázať
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: PC ako router?

Príspevok od používateľa Ondro1 »

nie, ja nechcem inštalovať OS, mňa zaujíma, či to ide vo windowsoch nastaviť
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5216
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: PC ako router?

Príspevok od používateľa Chris »

Ak mas server verziu win tak si pozri "RRAS"
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Koro

Re: PC ako router?

Príspevok od používateľa Koro »

Áno, dá sa to nastaviť vo windows.

Stačí v nastaveniach adaptérov na tom servery zazdieľať pripojenie a urobiť bridge medzi sieťovými kartami. Ak nepotrebuješ DHCP, tak si len na karte pre lokálnu sieť nastavíš pevnú IP a masku podsiete, predvolenú bránu a DNS necháš prázdne. Na ostatných PC si potom ručne poprideluješ IP adresy a do predvolenej brány napíšeš IP servera.
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: PC ako router?

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Prosím, mohol by si ma linknúť na nejaký návod ako na to? Lebo mi to príliš nefachá ak nastavím to, čo popisuješ, pravdepodobne nastavujem zle.
We'll bang, ok?
Používateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1409
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: PC ako router?

Príspevok od používateľa Ondro1 »

Keďže som omylom poslel dva krát tento príspevok, tak aspoň využijem druhý k napísaniu, čo všetko robím:
Išiel som na Centrum Sietí>Nastavenia Adaptéru:
Mám tu 2 adaptéry, Pripojenie miestnej siete(budeme volať Adaptér 1) a Pripojenie miestnej siete 2(ďalej len Adaptér 2), pričom by som chcel nazdieľať internet do adaptéru 1 z adaptéru 2 a na adaptéri 1 vytvoriť lokálnu sieť, kam pripojím wi-fi router.
Rozklikne vlastnosti adaptéru dvojklikom na Pripojenie miestnej siete. Dám zdieľanie, zaškrtnem "Povoliť užívateľom v sieti využívať pripojenie k internetu tohoto počítača". Idem na záložku Siete, dvojkliknem na IPv4, zakliknem "Použiť predvolenú IP adresu". Nastavím ľubovolnú IP adresu, napr. 100.100.100.1, samo mi to nahodí masku podsiete a napíšem úplne ľubovolnú bránu.
Na oboch počítačoch úplne vypnem overovanie(odškrtnem Overovanie podľa štandardu IEEE 802.1X v tabe Overovanie).
Na druhom počítači - pripojím sa pomocou wi-fi k routru, nastavím IP počítača úplne ľubovolnú, maska naskočí sama a ako bránu dám IP adresu počítača, ktorý je pripojený k routru.
Robím to správne?
Skúšal som tak isto ako s wi-fi routerom aj priamo káblom do druhého compu, ale nefungovalo tak ani tak. :(

Čo chcem - presne, ako to bolo spomenuté, PC nastaviť ako proxy server, že ak k nemu napojím router, tak sa bude dať cez ten router pristupovať do internetu, ale na vonok, ak napichnem sieť, ktorá dáva internet môjmu domácemu "proxy serveru", sa bude zdať, že je v sieti pripojený iba server. Totižto na sieti máme nastavené zabezpečenia a kryptografiu, ktorú router nezvláda a nemám wi-fi kartu na PC a rád by som mal doma wi-fi.
Naposledy upravil/-a Ondro1 v St 28. Máj, 2014, 13:31, upravené celkom 3 krát.
We'll bang, ok?

Návrat na "Siete"