Nejde bootovať z disku

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Používateľov profilový obrázok
Mi_t_is
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 412
Dátum registrácie: Ut 17. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Žilina - okolie

Nejde bootovať z disku

Príspevok od používateľa Mi_t_is »

Zdravím vás

Mam dva staršie jednojadrove PC..

Dva disky 20GB IDe a 40GB IDE na oboch je rovnaky čisty install windows xp

Dva PC - PC1 a PC2

v PC1 - ide bootovať aj z prveho aj druheho disku
v PC2- ide bootovať len z 20GB disku,
- ked ale disky vymením a zapojím tam 40GB, zrazu nejde bootovať, pričom v druhom PC funguje bezchybne

ak na PC2 - dam bootovať z CD.. system nakopčí cez tu modru obrazovku subory na disk, vyberiem si particie a podobne, reštartuje sa, potom by mal čitať z disku a inštalovať system.. ale to sa nestane, nenabootuje.

ked skušam isť cez recovery konzolu, prikaz fixboot funguje.. ale prikaz fixmbr neurobí nič.. nespyta sa ma na žiadne potvrdenie o prepísani ani nič podobné.

Sedím nad tym už 10hodín a s takymto problemom som sa ešte nikdy nestretol a nečakal som že inštalacia windows xp mi bude trvať takto dlho.. hociake rady pomôžu lebo už fakt som zufaly, obidva disky su nastavene na Single, skušal som aj cable select aj ostatne možnosti, kable uvolnene nie su.. Komponenty vyzeraju funkčné lebo s 20GB diskom všetko ide v pohode ale s tym druhým to ide len v jednom compe.

Ďakujem vam moc
Main:
CPU: INTEL Core i5-750 Quad-Core | CPU cooler: Scythe Mugen 4 | MB: Gigabyte GA-P55-UD3 R | RAM: 12GB DDR3-1600 Kingston HyperX XMP | GPU: SAPPHIRE HD 4890 1GB GDDR5 PCI-E + AC Accelero S1 rev.2 + Gelid silent 80mm 2x @3V | PSU: ARCTIC Cooling Fusion 550 | HDD: WD 200GB + 3TB Seagate Baracuda | CASE: Zalman Z11 | Cooling: Enermax T.B. Silence 120mm 5x @3V

VMware PC:
CPU: INTEL Core i5 4570S | CPU cooler: Zalman CNPS10X FLEX + Enermax T.B. Silence @3V | MB: MSI B85M-E45 | RAM: KINGSTON 32GB 1600MHz DDR3 HyperX FURY Blue | GPU: none | PSU: Corsair RM450 Semi-pasive | HDD: Hitachi 500GB SataII | CASE: Zalman Z1 | Cooling: Enermax T.B. Silence 120mm 3x @3V
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8595
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Nejde bootovať z disku

Príspevok od používateľa shiro »

naco potrebujes boot z oboch diskov v jednom pc? riesis zbytocnost.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5777
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Nejde bootovať z disku

Príspevok od používateľa felipe25 »

a ako riesit boot v prvom PC? zmenu bootu? Cez BIOS?


V druhom PC skus pred instalaciou odpojit 20GB disk, nechaj tam len 40GB, odstran vsetky particie disku, urob plny format /instalujes XP predpokladam/, a tak skus pokracovat... ak mas pri instalacii nastaveny boot z CD/DVD po tej prvej casti instalacie to radsej zmen na HDD. Ak to nepojde, tak je vadny HDD...
Ale rovno napisem ze v dnesnej dobe sa drbat s IDE diskami, Xpckom.. zbytocnost, pri cenach novych PC.. Tiez som sa stretol s pripadmi, kedy nieco neslo, aj ked to na 100inych PC islo :)
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Mi_t_is
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 412
Dátum registrácie: Ut 17. Júl, 2007, 08:00
Bydlisko: Žilina - okolie

Re: Nejde bootovať z disku

Príspevok od používateľa Mi_t_is »

shiro- to je len popis problemu 20GB disk patri do funkčneho PC a služi len aby ste videli že funguje na oboch

40GB disk patrí do toho PC kde nejde nabootovať ale v druhom PC bootuje v pohode..

Tu ide práve o to že 40Gb disk nechce bootovať v tom PC kde patrí ale v ostatnych hej.


felipe - diky za radu, to som už skúšal , nabootujem z CD, odstranim všetky particie, hodím plny format, system nakopiruje inštalačne subory na ten disk, reštartuje comp, dalej by mal bootovať z disku a pokračovať inštalacia v normalnom prostredí, ale toto sa nestane, dam bootovať z disku(na ktorom su skopirovane inštalačne subory pre windows xp). A napíše že sa z neho neda bootovať.. Pričom v tom druhom PC ked v tejto situacii dam bootovať bude pokračovať inštalacia ako má.

ale ked píšeš o vadnom disku, ako je možné že nejde len v jednom compe a v druhom sa tvár akože nič?
Ja sa rád drbem so starým železom a nie je to až taka stará doba, potrebujem PC s com portom na diagnostiku áut. Riešiť to nakupom predraženeho notebooku nechcem, stolovy PC do garaže padne ako uliaty, problém je len tento a dosť závažný, prinajhošom kupim 80GB disk z bazošu ale ja rád problémy riešim a nie im utekám a toto je záhada.
Main:
CPU: INTEL Core i5-750 Quad-Core | CPU cooler: Scythe Mugen 4 | MB: Gigabyte GA-P55-UD3 R | RAM: 12GB DDR3-1600 Kingston HyperX XMP | GPU: SAPPHIRE HD 4890 1GB GDDR5 PCI-E + AC Accelero S1 rev.2 + Gelid silent 80mm 2x @3V | PSU: ARCTIC Cooling Fusion 550 | HDD: WD 200GB + 3TB Seagate Baracuda | CASE: Zalman Z11 | Cooling: Enermax T.B. Silence 120mm 5x @3V

VMware PC:
CPU: INTEL Core i5 4570S | CPU cooler: Zalman CNPS10X FLEX + Enermax T.B. Silence @3V | MB: MSI B85M-E45 | RAM: KINGSTON 32GB 1600MHz DDR3 HyperX FURY Blue | GPU: none | PSU: Corsair RM450 Semi-pasive | HDD: Hitachi 500GB SataII | CASE: Zalman Z1 | Cooling: Enermax T.B. Silence 120mm 3x @3V
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8595
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Nejde bootovať z disku

Príspevok od používateľa shiro »

tam to vyzera skorej na nejaky problem s doskou, ked ten disk inde bootuje ok. pripadne skus vymenit datovy kabel medzi nim a doskou, resetni bios na default a nastav len boot priority, nic ine.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"