Vysoka teplota i7 4790K

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
matus12345
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 01. Nov, 2009, 12:41

Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa matus12345 »

Caute,
konecne dosli komponenty co som si objednal s ktorymi som si aj dal poradit... (http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... 9&t=102037) .Ale stale neviem prist na chut teplotam CPU ktore vidim pri zatazi CPU chladic tam mam Fortis 2 XE1226 od silentium a pastu MX4. Teplota v idle sa pohybuje okolo 30 stupnov ale ak zatazim vsetkych 8 threadov na plno, tak to vyleti na 92+ kde sa to uz drzi asi kvoli ochranam. Ked zataz vypnem za sekundu sa schladi spat na 40-. Predpokladam ze toto asi nie je idealna teplota ak by mal takto bezat dlhsie. Frekvencia je zakladnych 4Ghz a prepastovaval som to mozno uz aj 3x a skusal som aj stock chladic no vysledok podobny. Verim ze mate mnoho skusenosti s takymito vecami tak ak by sa nasiel niekto kto by vedel poradit co by sa mohlo vylepsit aby som dosiahol nizsie teploty aspon na tych 4 ghz, budem velmi vdacny...
matus
Používateľov profilový obrázok
apac112
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 109
Dátum registrácie: St 22. Aug, 2007, 08:00

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa apac112 »

cim si zatazoval ten procak zatazovim testom alebo hrou? inak tieto CPU haswell maju vysoke teploty kvoly tomu ze pod IHS je obycajna pasta a nie pajka
MB: Asus VII Hero, CPU: i7 4790K@4,5Ghz-1,28V+Thermalright HR- 02 Macho , RAM: Crosair Vengeance LP 2x4Gb 1866mhz CL9, VGA: MSI N760 TF 2GD5/OC Gaming@1280/7000 , SSD: Samsung 850 EVO 250 GB, HDD1: SEAGATE.B 250GB, HDD2: SEAGATE.B 1TB, PSU: OCZ zs550W 80+bronze, CASE: LANCOOL K62, LCD: SAMSUNG BX2450L, OS: Win10 Pro 64x
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa lacika »

ber to tak, ze ta pasta sa potrebuje trochu zapiect aby sli teploty nizsie.
ale nic extremne necakaj. Ked to bude takych 85°C tak si myslim, ze fajn na ten chladic v plnej zatazi.
Asnod
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2299
Dátum registrácie: St 25. Sep, 2013, 12:05
Bydlisko: Spisska Nova Ves

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa Asnod »

na tvojom mieste tam skusim dat box, alebo znovu osadit a uvidis co sa zmeni s teplotami, ci mas zly kontakt alebo kus cpu
Na nezmyselne komenty miestnych intelektualov nereagujem.
Používateľov profilový obrázok
flubertn
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 383
Dátum registrácie: Pi 04. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Mníchova Lehota

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa flubertn »

Pre porovnanie ja mam v IBT 80°C a v OCCT 72°C pri hrach sa splha do max cca 60°C

Mám zapnuty turbo mod na 4,4Ghz. Je teda velmi rozdielna teplota podla toho aky test pouzivas.

Mas zapnute aj turbo mod? Kolko maš nastavene napetie na CPU ?


EDIT: Asnod čítaj pozorne. Box chladič už skúšal.
Fractal Define R4 + 5x Noctua NF-A14 pwm, Asus Maximus Ranger VII, Intel I7-4790k + Noctua NH-D15, Asus GTX-780 OC DC2 + RAIJINTEK Morpheus +2x Noctua NF-F12 PWM, SDD Crucial M550 240GB, LG DVD RW, HDD 500GB WD Green, 2x8GB Crucial Ballistic Tractical @ cl8x1866GHz, Seasonic X-650, Dell P2414H, Dell AC511, Logitech K270, Logitech MX620, Winows10, Office 365
Používateľov profilový obrázok
j4ro
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 973
Dátum registrácie: Pi 19. Mar, 2010, 18:37
Bydlisko: Humenné

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa j4ro »

Treba dotlačiť zákazníkov k nákupu vodníkov. Ale či zrovna za takú cenu, že aj 4 ročný 6 jadrový 45nm cpu od AMD ma nižšie teploty v burne, tak to mi ostáva rozum stáť.

Hlavne, že 22nm a nízka spotreba.
Som zelený a rozdávam dvojaký meter týždenne. Kto som?
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa lacika »

vodnik ti nepomoze ak je tam ten NGTIM. Sice je lepsi od 4770K ale nie dost.


vypec to cez intel extreme utility, ta ti ukaze, ci mas pri tej teplote termal throttling.
Používateľov profilový obrázok
j4ro
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 973
Dátum registrácie: Pi 19. Mar, 2010, 18:37
Bydlisko: Humenné

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa j4ro »

Ako nepomôže, snáď mi nechceš povedať, že odvod tepla je pod IHS tak zablokovaný?
Naposledy upravil/-a j4ro v Ne 24. Aug, 2014, 01:26, upravené celkom 2 krát.
Som zelený a rozdávam dvojaký meter týždenne. Kto som?
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa lacika »

Az tak velmi nie.. ale je dost zabrzdeny.

no najprv by som skusil ci trotluje, ake ma otacky ten chladic, ci to nebrzdi vyfuk skrinky a nechat tej paste aj cas na zapecenie.

Ako Noctua NH-D14S s dvojicou NF-A14 na 1500rpm do davalo na stock 4790K okolo 78°C!

Cize pokles tam je, ale osobne by som cakal asi ine cislo.
Používateľov profilový obrázok
j4ro
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 973
Dátum registrácie: Pi 19. Mar, 2010, 18:37
Bydlisko: Humenné

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa j4ro »

Čo som pozeral delidy predchádzajúch generácií intelov na youtube, tak veľkú zmenu nepriniesli. Dostávame sa opäť k veľakrát omieľanému - nový výrobný proces od začiatku nebol po stránke prevádzkových vlastností žiadna sláva a refreshe zázraky neprinesú.
Som zelený a rozdávam dvojaký meter týždenne. Kto som?
BubakB
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 157
Dátum registrácie: Po 03. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Nitra

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa BubakB »

Pojmem to pomerne krátkym príspevkom, i keď by sa voči týmto okolnostiam ma napadá pomerne veľa paralel prierezom dejinám, že to stále bude iba tranzistor tvorený hlavne kremíkom ako Coppermine -procesor môjho detstva. :laugh: (ten, kto je starším to bude 386 či podobne, pre iných Nehalem, prípadne dnešné modely). Spoločné toho paradoxne majú vlastne dosť.

Práve večer som pozeral test Asusu Z97 PRO na Anandteche: ( http://www.anandtech.com/show/8249/asus ... c-review/3 )
http://images.anandtech.com/doci/8249/3 ... _575px.png

Vidím tam nejaký problém v teplotách na štandarde? Nie, chybou Haswellu to nie je, skôr opatrnosťou výrobcov a tým, že posledným CPU v desktope, ktorý mal pevnú identifikáciu VID v regulátore boli ešte niektoré Northwoody bez HT. Haswell si plní všetko na čo bol vytvorený, je to efektívna platforma. Problémom je, že sa užívateľmi stále prekonáva valencia danej platformy a je to hodnotené ako úplne samozrejmé a vlastne sú všetci tak i vedení (už si asi nikto nespomenie, že Yonah, resp. 64bit Merom bol unikátny tým, že sa podarilo optimalizovať spotrebu jadra o 50% s nárastom výkonu o 20% voči NetBurstu, a nie tým, že jeho 45nm redizajn taktovači hnali cez 4Ghz a radšej sa nechválili vyprodukovaným teplom ). Užívatelia v minulosti lappovali IHS až im ruky úplne vyšúchalo, teraz robia delidy a podobne. Iste, šľachtí to proces veľkovýroby. Mne i tak starý Meron v NTB transformoval do okolia teplo a energiu úplne spoľahlivo tak, že bola a je v okolí celej základnej dosky :D. C2D T7200 dával na 2Ghz 1,2V a hnal sa nad 100 stupňov = nastavil som mu 1V, resp. 0,95V a maximálne a dosť výnimočne atakuje 80. :good:

Snáď na konci tohto príspevku je asi najvhodnejšie povedať, že je vlastne na takú menšiu škodu, že ten efekt degradácie nie je taký ako tu spomenuté posledné revízie Northwoodu v prvých (i posledných revíziách) s jej náhlym syndrómom smrti nad 1,7V. Myslím, že mnohým by to v celkom aspekte už konečne otvorilo oči. :)

K téme teda dodať, nastaviť 1,1V čo by snáď každý Haswell mal zvládať (či všeobecne, všetko pod 1,2V) na 4Ghz a je po probléme.
Naposledy upravil/-a BubakB v Ne 24. Aug, 2014, 02:27, upravené celkom 1 krát.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Čo som pozeral delidy predchádzajúch generácií intelov na youtube, tak veľkú zmenu nepriniesli.


no tak to si musel pozerat velmi velmi zle. 15 stupnov absolutne bezne kvoli lepsiemu pritlaku IHS na cip, vymena pasty napriklad za Collaboratory Liquid prispieva dalsie 3-4 stupne polahky, takze ten kto ziskal menej ako 10 stupnov deliddom nieco spravil extremne zle. Tych clankov a vysledkov je milion, linkujem prvy z googla : http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2261855


Uplne bezne je rozdiel v teplotach tesne pod 20 stupnov. Ak toto nie je velka zmena podla teba, tak uz potom neviem co by bolo. Ludia ktori tvrdia ze dosiahli drop 25 stupnov uz mozno kecaju, ale 16 az 19 stupnov v pohode.

Autorovi temy : prieser je bednicka miniatx (neviem ci si doslova posluchol radu z linkovanej temy), prieser je chladic samotny (nepatri medzi svetovu spicku, ved nema taku ani cenu ze) a prieser je nepritomnost akehokolvek flow vo skrinke. Len ten prietah samotny ked pridas nasavaci ventilator alebo dva dopredu a vyfukovaci ventilator dozadu vie kludne spravit desat stupnov rozdiel :

http://www.bit-tech.net/hardware/2012/0 ... tigation/1

takze tak. 4790k netreba deliddovat, ak si dobre pamatam ma radovo o sest az devat stupnov mensie teploty nez 4770k napriek tomu ze ma podstatne vyssi takt. Samozrejme ze deliddom, odstranenim toho "tesnenia", vacsim pritlakom IHS na cip samotny, vymenou pasty a pouzitim superkvalitnej pasty aj medzi IHS a chladic sa nieco ziska, avsak ten zisk je daleko mensi ako pri 4670/4770k cipoch. Tam bol rozdiel doslova a dopismena PRIEPASTNY.

Pozor na jednu vec : prietah neprietah vo skrinke, pokial ti procesor vyleti cez 90 stupnov v priebehu par sekund, prietah to nezachrani. Nejedna sa totiz o postupne hromadenie tepla v skrinke v dosledku coho chladic straca svoju ucinnost a teplota sa postupne zvysuje, ale jedna sa o neschopnost chladica vysporiadat sa s tym teplom a odviest ho z procesoru.

Mino ma opravi kde je treba, jeho vedomostiam o chladicoch, fanoch a chladeni vseobecne nesiaham ani po clenky.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
j4ro
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 973
Dátum registrácie: Pi 19. Mar, 2010, 18:37
Bydlisko: Humenné

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa j4ro »

Nechoďte na mňa s podvoltovaním a zázračným delidovaním.

Načo je potom voltage identifier - VID? Chcete mi povedať, že bežný užívateľ bude doma sám hľadať najnižšie napätia pre defaultnu frekvenciu? Či žiletkou bojovať za -15C?

Dá sa to rôzne zaobaliť, ale pri súčasnom výrobnom procese sa čakalo na iné prevádzkové vlastnosti. Aspoň defaultne frekvencie so vzdch. chladičmi, no realita je jasná, realita je investícia do vodného chladenia.
Som zelený a rozdávam dvojaký meter týždenne. Kto som?
BubakB
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 157
Dátum registrácie: Po 03. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Nitra

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa BubakB »

@j4ro: Zámerne si prečítaj ten začiatok tretieho odseku mojej predošlej správy dôslednejšie a zober v úvahu to, že v mojom príspevku sa neobjavuje vôbec slovo podvoltovanie či niečo ako nad, či pod. Pretože tá hodnota, ktorou najskôr myslíš štandard nie je relevantná: najskôr tým, čo nastaví BIOS dosky, respektíve má zapísané, však? Spomínam si, že som mal základnú dosku s jednou verziou BIOSu, ktorá pri zmene nastavení vtedy ešte FSB nejakým priamo úmerným či lineárnym spôsobom navyšovala a znižovala napätia v závislosti na aktuálnom takte.
Zámerne, v datasheetoch či ARKu (napríklad teraz to už Intel pozerám takú hodnotu, či rozsah už vôbec) Intel presnú hodnotu vôbec neuvádza. V minulosti, či najskôr i staršie CPU tam proste jednoducho budú mať uvedenú všetky hodnoty, čo regulátor VID dovoľoval (C2D zvyklo mávať rozsah 0,85V až 1,35V). To je špecifikácia, ktorú Intel pustí do sveta. Ja som argumentoval tým, že ak by jedna presná hodnota z tej sústavy (nové odberové skupiny 2013 a regulátor má 8 hodnoť v binárnej sústave) by proste udali jednu hodnotu z toho kódu jednu hodnotu strelím 1,280V a tá sa bude uvádzať. Proste, to, čo uvádzaš sa prakticky neuvádza a je to pomerne voľné, takže vzniká priestor pre presné individuálne nastavenie a optimalizáciu.

Práve v tom vznikajú také rozdiely či skôr je poznať ako výrobcovia dosiek (či skôr by sa dalo povedať, že zodpovednosť za správne nastavenie v konečnom dôsledku je na nich ramenách, veď koniec koncov napájacia sústava je súčasť ich produktu, nie? Ak by som to tak formálne pomenovať) a ich proces neustáleho vývoja v reálnom čase. Proste, v skratke, pre nich je štandard snáď naozaj tá hodnota VID 1,280V, ktorá je vysoko nadhodnotená. V konečnom dôsledku sa tu do toho ešte potom pletie problematika Turbo módu, ktorá tiež u samotných užívateľov tiež pôsobí určité zdesenie. A to je pri tom taká skvelá technológia, ktorá veľmi pomôže i u many core (hot spoty jadier na jednom čipe, manažment jadier, účinnosť threadov, zdrojového kódu a tieto všetky diskusie potom skončia u samotnej architektúry x86). Ale, táto oblasť už zasahuje ďalej a je už na inú diskusiu...

VID tu bol i predtým, i regulátor takéto Copperminu mal svoj VID o 6 hodnotách sa mi zdá (dali sa potom spájať a meniť piny, a určitou zmenou a spojením pinov meniť u určitých typov CPU iné hodnoty, ak im sedel rozsah, 1,7V verzie lebo mali iný binárny kód nevedeli nastaviť určité hodnoty a podobne). Jo a ešte fakt, áno, stavy (C1E, C0 až C7) hodnoty napätia menili, takže VID je variabilné. Prakticky a polopaticky povedané, na všetky šetriace stavy je prednastavená hodnota vo VID, ale na štandardné napätie nie. :laugh: (Čo je sranda, pretože predtým práve tieto veci neboli vôbec optimalizované!) Nakoniec, ono je dosť naivné si myslieť, že niečo, čo vzíde z továrne, vzíde z jednej wafľe (wafer myslím) stále sa mení, a síce sa podrobí výstupnej kontrole z veľkovýroby a výrobného bude tak optimalizované a venované do úplnej podrobnosti (ako uvádzam, Delid a lapping je Šľachtenie procesu veľkovýroby.). Buď vznikne malovýrobná séria (čo sa v konečnom dôsledku i deje, CPU pre tie všetky rôzne ujeté taktovacie eventy), alebo sa jednoducho tomu budú venovať iné spoločnosti, ktoré to budú doslova v svojom rozsahu tuninigovať.

Neviem, prečo vôbec hromžíš. Vlastne je to fakt, že tá výroba je už taká spotrebná a každodenná ako mixér, mikrovlnka či šporák v domácnosti, že na jej optimalizovanie potrebujeme odborníkov čo ti to vyladia ako každú inú vec. Nakoniec, od toho modulárna idea desktopu PC (vlastne, i NTB, ak by boli štandardizované návrhy šasi a základnej dosiek ako v destope, tak by nebol problém) i je, jej možnosť a variabilita súčastí je i na druhej strane určitým nedostatkom.

Na záver dodávam a predovšetkým uvádzam, že tento odsek myslím skôr všeobecne ako určitú kritiku aktuálnych trendov a tým i končím: Ale hej, je kríza vnímania, a ľudia nechcú pohnúť ani nohou a chcú rovno všetko pod svoj hrant a nie to ešte zapnúť rozum. Typická teória ruka v ruke s odcudzením, že technológia nakoniec pôsobí naozaj deštruktívne v každodennosti (BFU). Myslím si, že také preštudovanie manuálu, či termálnych špecifikácií na stránkach firmy nikoho nezabije a zvládne to úplne ktokoľvek, kto má aspoň trošku otvorenú myseľ a dedukciu (A úprimne, ten, kto je stupídny a hlúpy, tak taký aj zostane). Tak, viem, že pre niektorých je to prejav slabosti si otvoriť manuál a mať aspoň nejakú teoretickú predstavu o probléme a dosť sa to nenosí. :)
ujo MateSo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1980
Dátum registrácie: Št 24. Júl, 2008, 17:14
Bydlisko: Bratislava

Re: Vysoka teplota i7 4790K

Príspevok od používateľa ujo MateSo »

matus123atd:
Skus si skontrolovat napatia a nastavenia dosky kolko dava cpu pri zatazi.
Pokial ti teplota klesa po vypnuti zataze tak ako pises, pastu mas v poriadku.
Ja moju pri 4,5GHz tlacim 1,296V a v zatazi /intel burn test/ ma cca 70 stupnov /delid+voda/ na MX4 paste , cize prihod 15 stupnov naviac a mal by si ist 85-90, viac nie.
Skontroluj ci mas rovnu plochu na chladici ktora dopada na IHSko, idealne nozom z orezavatka, pripadne skus iny chladic /nemyslim ten co si mal v krabici spolu s cpu/ :bye:

edit:
lacika: ty co chces stale zapekat ? zapecie sa ti co ja viem jedine liquid po par mesiacoch, ale bezna pasta ? a pod ihskom ?? moja 4770k cca 6 mesiacov pouzivana ktoru som delidol a 4790k - nezapnuta mali pod ihskom pastu ktora mala rovnaku konzistenciu ale iny odtien, cize pecenie sa podla vsetkeho nekonalo :D

ps: este sa zapeka na box chladicoh po par rokoch pouzivania original pasta od intelu, ale to beriem ako vadu a nie prinos :)
PC> Asus X99-E WS, 5960x@4.7, 32GB/2400, 2xTitanX, Corsair ax1500i

Návrat na "Procesory"