Vodne/Tiche Chladenie

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
nobrux
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ut 17. Okt, 2006, 02:00

Vodne/Tiche Chladenie

Príspevok od používateľa nobrux »

Zdravim,
chcel by som vodne/tiche chladenie na moj PC:
i5-3570K Ivy Bridge @ 3.4GHz
Nvidia Geforce GTX-580 (cpu aj gpu nepretaktovane)
zdroj: Corsair TX 650W V2 PSU - 80plus Bronze Certified
skrinka: Fraktal R3

Momentalne tam mam 'Gelid Tranquillo Rev 2. Quiet CPU Cooler' a PC je dost hlucne pri pozerani filmov, takisto pri praci mi vadi mierne bzucanie ventilatorov. Vsetky komponenty su vyse 2.5 roka stare.

Co odporucate aby to bolo co najtichsie a co najlacnejsie? Ako sa eliminuje hluk zdroja pri vodnom chladeni?

Vdaka..
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12963
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Vodne/Tiche Chladenie

Príspevok od používateľa loleqboleq »

možno by mal na toto niekto iný názor, no hlavne pre GPU je to zbytočné, vodu by som dával na novú kartu a nie 580, ktorá je už žiaľ...pre dnešnú dobu slabá, CPU by sa aj oplatilo (po delide, čo je výmena pasty pod tým plieškom, ktorý vidíme, teda tzv. IHS), rovnako hlučný môže byť zdroj a tie myslím pôvodné fractal ventilátory určite a zdroj vodou nechladíš, teda nič s tým nespravíš

takže...vodné chladenie pre aktuálnu zostavu je pridrahé a zbytočné, takže pokiaľ neplánuješ upgrade PC, tak by som zvažoval následovné
1. vyhodiť pôvodné ventilátory a kúpiť niečo overené, pre šetrenie by som povedal buď noctua redux alebo noiseblocker blacksilent pro
2. ak nechceš investovať do nového zdroja, tak tu je taktiež potrebná výmena ventilátora (ak hučí zdroj), kde by znovu mohla ísť noctua redux alebo NB BS pro, no samozrejme aj niečo iné
3. gelid by teoreticky nemal byť hlučný v idle, pokiaľ ti nebeží na plné otáčky, pričom ak ho máš v CPU_fan header-y na matičnej a máš v biose zapnutú nejakú reguláciu, trebárs aj nejakú pôvodnú krivku, tak by mal byť zregulovaný na niečo, čo nepíli uši
4. aké máš disky ? aj tie môžu tvoriť značnú časť zdroja hluku - hlavne, ak by si mal napríklad WD Black
5. proste voda nie...nie pri tejto zostave (znovu hovorím, že CPU by zmysel malo samozrejme, lenže ty to svoje nemáš ani pretaktované, teda neviem si ani predstaviť, ako by si tam dával vodu už len z hľadiska toho zostavovania - neber to útočne/urážlivo, prosím)

nie je tiež na škodu spomenúť aj MB a RAM, ktoré máš, aj keď sa tie chladiť nebudú
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3923
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Vodne/Tiche Chladenie

Príspevok od používateľa Memnon »

co najtichsie a co najlacnejsie? tak to vodne chladenie urcite nebude riesenim
resp napis aspon aky mas rozpocet
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22017
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Vodne/Tiche Chladenie

Príspevok od používateľa dexterav »

o uni blokoch na GK ste aj počuli alebo?
pokiaľ máš E kludne by som na to vodu dal, 1. investícia síce nieje nič moc ale kludne to prežije pár dalších PC
ja mám blok na GK už od 480GTX :-)
na CPU tuším od i7 920
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X32GB6,8GHz CL32 Vengeancel, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s+A50s+T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3923
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Vodne/Tiche Chladenie

Príspevok od používateľa Memnon »

Heh dex ja som sa k fullcover vs uni block ani nedostal, mna skor zaujimalo aku ma predstavu kolko stoji schopny vodnik cpu/gpu
Pretoze ako ako pise chce nieco tiche a lacne a v tejto kategorii mi pride vzduch taky ideal, sam funguje na def taktoch tak daky zbesily oc sa po 3r pouzivania asi cakat neda
Vyhodu by som videl v tom na dlho vyriesene komplikacie s chladenim gpu, ktore su pri vzduchu a celkovo nizsie teploty
350€+ za vodnika mi do kategorie "lacne" nepride, tak len tolko
(Ano pri zostave s 5960x ti to mozno pride ako lacne :laugh: )
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12963
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Vodne/Tiche Chladenie

Príspevok od používateľa loleqboleq »

áno, lenže ako dlho mu to vydrží ? hlavne pri dnešnej situáciu s VRM, ktoré hrejú ako šialené, kde by musel stále riešiť nový veľký pasív, k tomu kupovať niečo ako PCI držiak na ventilátory (používaný s petrami, no prolimatech to vyrobilo tiež ako taký standalone - cena 20€), aj reálny ventilátor k tomu a sme doma, no keď sme pri tom, tak ak si niekto všimol od alphacoolu nexxxos gpx, tak to sú zaujímavé srandy, no zbytočné, ten gigantický pasív spôsobí, že to je celé ako uniblok, že len na danú kartu a ak si k tomu pripočíta človek ten držiak od prolima a 2 ventilátory, ktoré to pekne ofúknu, tak už sme na cene fullcover bloku
takže čo ja viem, mne toto riešenie mať vždy uniblok a ostatok riešiť pasívom a ventilátorom mi už ako tak dobrý nápad nepríde

v jeho prípade, ak naozaj trvá na tých starých komponentoch by malo zmysel
1. vymeniť ventilátory v skrinke
2. výmena ventilátora v zdroji
3. eventuálne vymeniť disky za niečo tichšie, teda SSD + také wd red
4. na CPU napríklad thermalright macho
5. na GPU napríklad morphea

podľa mňa bude spokojnejší viac ako vymýšľať a navrhovať vodu...
keď sa k tomu komponenty ani netaktovali, lebo s vodou podľa môjho názoru automaticky prichádza aj...priam nutnosť taktovať, pokiaľ ten potenciál aj chceme využiť, no možno je to len môj názor
ale nemusí to byť dobrý názor, ja by som vodu dával skôr na 2011tkové komponenty, kde je predsa už ako okamžitý výkon, tak aj rezerva do budúcna lepšia

a len tak pre orientáciu (použijem ako príklad http://www.tichepc.sk/Noctua-NF-S12B-re ... 0-PWM.html):
1. skrinka - daná noctua 3x (dopredu - do pozície vyššie; dozadu; dole)
2. zdroj - 1x
3. tu nešpecifikujem nič
4. napríklad celkom zaujímavá kombinácia http://www.tichepc.sk/RAIJINTEK-EreBoss-CORE.html + referovaná s12b reduxka
5. http://www.tichepc.sk/RAIJINTEK-Morpheus-Black.html (absolútne som sa zamiloval do čierneho prevedenia :good: ) + 2x s12b
teda 7x13,34€=93,38€+37,38=130,76€+56,95€=187,71€ a máme skvelý potenciál na skvelo chladenú a krásne tichú zostavu za cenu poriadneho radiátora 240tky (napríklad nemesisu 240tky od HWLabs+uni bloku na jadro gpu alebo nejakého ek cpu blocku)
vybrané produkty sú len čisto orientačné a také, že dnes je slnečno, tak ma len napadlo, že také tam hodím
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
nobrux
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ut 17. Okt, 2006, 02:00

Re: Vodne/Tiche Chladenie

Príspevok od používateľa nobrux »

RAM 16GB, MB MSI Z77A-G43
Systemovy disk mam SSD; Datovy HDD WD Caviar Green 3 TB (vypina sa vo Win pri neaktivite).

Rozpocet nemam pevny, chcem mat co najtichsie PC za rozumnu cenu. Pri pozerani full HD filmu to zacne doslova hucat, v idle je ho tiez dost pocut.
Povedne som vyberal komponenty zostavy s ohladom na hlucnost - nechal som si poradit na tomto fore (vid. Gelid Tranquillo), ale nesplnilo to moje ocakavania tak som zacal rozmyslat nad vodnym chladenim.

Ventilatory v skrinke som takisto vyberal "tiche" tu na fore, tusim su to nejake Noctua (nemozem najst fakturu). Nestaci ich dat na 5V?

S vodnym chladenim nemam ziadne skusenosti, ale PC som si skladal sam, tak myslim ze to zvladnem pokial montaz nie je extra komplikovana.

Vdaka za rady :)
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12963
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Vodne/Tiche Chladenie

Príspevok od používateľa loleqboleq »

tak ak prevádzkuješ noctuy na 12V, tak sa nečudujem...síce noctuy sú perfektné, no na 12V sú hlučné, no zdravo hlučné, dominuje vtedy aerodynamický hluk

ak by si bol tak milý,tak bolo by dobré, ak by si nám zmapoval to, kde a aký model noctuy máš ;)

hneď na úvod poviem, že tu ti pomôže speedfan, pracoval si už niekedy so speedfanom ? ak sa z neho človek vysomári, tak je to unikátna pomôcka

čo to taktovanie ? budeš taktovať ? či default ? je škoda 3570k mať na defaulte, už by sa mu zišlo OC
grafika ? či necítiš potrebu, že nová by bodla?
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Memnon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3923
Dátum registrácie: Po 11. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Vodne/Tiche Chladenie

Príspevok od používateľa Memnon »

strasne malo informacii
ake vetraky to su, kde su umiestnene, ako su regulovane, kolko druhov mas zapojenych, ake mas teploty cpu, ako zregulovany cpu chladic
urcite ide hluk prave z geilda a nie z grafiky? aka je to grafika vyrobca/model (tak aby sme vedeli aky to je chladic)
na stock taktoch to musi byt pri 2D performance tiche aj so intel chladicom

najprv si zisti odkial ide vlastne hluk
taketo asi a myslim si je uplne nanic :)
ak mas SSD, WD green, noctua S12 a geild a rozumne zregulovane, tak na vine bude najskor grafika

otvor bednu odpoj vsetky vetraky aj cpu cooler, odpoj aj ten wd green a sleduj hlucnost/teploty
hvoris ze ti huci aj v idle/filmoch, tak tam ti cpu nezhori

ps: ak chces toho vodnika tak si zadefinuj rozpocet, co ja viem stop 400e a podobne
pripadne sa inspiruj tu http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewforum.php?f=54
ps2: ak ti ho doska vezme tak cez speedfan mozes povypinat vsetky vetraky cez sw a nemusis sa k tomu pc ani zohnut(pri predpoklade ze ich mas zapojene do dosky samozrejme :) )
MB:ASUS Maximus XI Hero / CPU:i9 9900k@5.1(4.8cache)@1.234V / CPUcooler:AC Liquid Freezer II 240 + CM Maker Gel / RAM:4x8GB Patriot Viper 4133Mhz@4oooCL18 / GPU:Gigabyte RTX 4070ti Eagle@0.925V/2670/24600 / SSD:Samsung 970 Evo Plus 2TB / HeadSet:Steelseries Arctis 7 / mouse:Steelseries Rival 650 / keyboard:Fnatic Streak RGB / PSU:Seasonic Focus Plus 850 gold / case:Fractal Design Define R6 Black + Noctua NF-A14 PWM / monitor:Acer Predator XB323UGP
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22017
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Vodne/Tiche Chladenie

Príspevok od používateľa dexterav »

na VRM stačí ten držiak a akékoľvek chladiče na ram/vrm napr ten alphacool za 10 ;)
ak tam je niečo od výroby hoci aj 5mm hrebienok z priamym ofukom to uchladí ako nič
ja som z FCB prestal dávno kedže je to dosť nepredajné :D
bloky na GK aj CPU by som aj z bazáru zobral kedže tam zase až toľko k pokazeniu neni a tam sa dá dosť ušetriť
čerpadlo aj rad asik nové fitingy sa dajú bazárové možno aj hadica aj je nepoužívaná
záleží od chalana ako sa k tomu postaví
na tej 5960x mám vodníka starého teda dosť a práve o tom hovorím, síce nové čerpadlo ale to len pre istotu, staré je zabalené v krabici a čaká na svoju príležitosť , malo cca 3 roky :D
ako vravím vydrží to dosť dlho potom :)
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X32GB6,8GHz CL32 Vengeancel, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s+A50s+T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12963
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Vodne/Tiche Chladenie

Príspevok od používateľa loleqboleq »

ja s tebou súhlasím, no do vody by mal ísť človek, čo o tom už aj niečo vie, čím nechcem autora uraziť, len...no dúfam, že sa dá pochopiť, čo tým chcem povedať
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
BiFino
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1803
Dátum registrácie: So 19. Jan, 2013, 18:24
Bydlisko: Bratislava

Re: Vodne/Tiche Chladenie

Príspevok od používateľa BiFino »

Chalani a môžno by mu len stačilo ponížiť otáčky na vetroňoch. Predpokladám, že to má všetko nastavené na AUTO a to fakt nie je OK. Vyskúšal by som v biose nastaviť nižšie otáčky, alebo nech kúpi takéto srandy http://www.alza.sk/aimaxx-envicooler-si ... 409940.htm a možno by to vyriešilo celý jeho problém.
Spoiler: ukázať
CPU: AMD RYZEN 9 5900X
MB: ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO
RAM: G.SKILL F4-4000C19D-32GTZKK @ 3800 MHz CL16
VGA: ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING 10G
SSD: Samsung 970 PRO 512 GB
SSD 2: Samsung 960 EVO 1 TB
SSD 3: HDD: 2x 4 TB Samsung 870 EVO raid0
PSU: Seasonic Prime Ultra 850 W Titanium
Case: Fractal Design Define 7 Black – TG + 6x Noiseblocker NB-eLoop Fan B14-PS Black Edition
CPU cooler: Be quiet! DARK ROCK PRO 4
Monitor: LG 34GN850
Myš: Logitech G Pro Wireless
Klávesnica: Fnatic RUSH Pro Silent, Red MX Cherry Switches
Podložka: SteelSeries QcK Edge, XL
DAC: SMSL M3
Slúchadlá: Beyerdynamic MMX-300 2. Generation
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12963
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Vodne/Tiche Chladenie

Príspevok od používateľa loleqboleq »

veď to, že hučať môže čokoľvek, pravdepodobne aj ten gelid nemá dobre nastavenú krivku, disky sú vylúčené, zdroj môže a nemusí a ako som písal, ak sú tie noctuy na 12V, tak ďakujem pekne, dokonca aj na 7V na istých pozíciach je počuť aerodynamický hluk
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
nobrux
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Ut 17. Okt, 2006, 02:00

Re: Vodne/Tiche Chladenie

Príspevok od používateľa nobrux »

Ok, pozriem sa do biosu na nastavenia vetrakov, otvorim skrinku ze odkial ide najvacsi hluk, a vyskusam ten speedfan

Ako/kde nastavim tu krivku na tom Gelide?
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12963
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Vodne/Tiche Chladenie

Príspevok od používateľa loleqboleq »

ak otvoríš speedfan
http://www.bleepstatic.com/download/scr ... eedfan.jpg
tak s "CPU" by si mal mať možnosť regulovať ten gelid (pokiaľ si ho pichol do CPU_fan)
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305

Návrat na "Nákupná poradňa"