Zostava pre Fotografa 900E-1000E

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
skfist
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Pi 06. Feb, 2015, 14:11

Zostava pre Fotografa 900E-1000E

Príspevok od používateľa skfist »

ahojte, chcel by som vas poprosit o navrhy zostavy pre fotografa (uprava RAW vo Photoshope a obcasne hranie) v cenovom rozmedzi 900E-1000E.

ma sa jednat len o PC bez monitora a klavesnice/mysi.

moja predstava:

i5 alebo i7
graficku kartu - photoshop ju vyuziva na akceleraciu pokial viem, no neviem do akej miery vie vyuzit silnejsie grafiky
dosku si necham poradit, no mala by mat krivkovu regulaciu fanov uz v Biose priamo (takze ziaden Gigabyte)
zdroj si necham poradit
RAMky si necham poradit
skrinku si necham poradit
ak nieco zvysi mohla by tam ist wifi karta do PCIe alebo PCI

dakujem velmi pekne
chatpall
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 315
Dátum registrácie: Ne 18. Jan, 2015, 09:43
Bydlisko: Ziar nad Hronom

Re: Zostava pre Fotografa 900E-1000E

Príspevok od používateľa chatpall »

vsetko je prakticky rovnake ako pri inych pocitacoch do tejto cenovej kategorie akurat tam treba napchat Nvidiu Quadro kartu. Adobe podporuje vsetko od Quadro 600 hore. Myslim ze vyssia rada sa tam nevopcha ako Quadro K600.
Všetko o materiáloch

MB: MSI Z97 Gaming 5, CPU: i7 4970K,GPU:Nvidia gtx750ti, RAM: Kingston Hyper X Savage 1600 Mhz, Cooler: NOCTUA NH-U12P SE2, HDD: Crucial Mx100, BEDŇA: NZXT SOURCE 340 Midi-Tower, ZDROJ: Seasonic S12G, RT 80+ Gold Monitor: Dell H2214Hb, OS:Ubuntu 14.04
Používateľov profilový obrázok
warrior606
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 677
Dátum registrácie: Ut 20. Aug, 2013, 17:55
Bydlisko: Legan, IRL

Re: Zostava pre Fotografa 900E-1000E

Príspevok od používateľa warrior606 »

Je to pre fotografa amatera alebo profesionala ? Pokial sa tym zivis skusil by som nieco prihodit a isiel by som do haswell-E.

CPU: https://www.alza.sk/intel-core-i7-5820k-d2147642.htm €419,62
MB: https://www.alza.sk/asus-x99-a-d2167561.htm €266,32
RAM: https://www.alza.sk/crucial-16gb-kit-dd ... 147341.htm €199,20
PSU: https://www.alza.sk/evga-supernova-750-g2-d603784.htm €119
Case: skrinku napriklad nanoxiu DS 3 http://www.tichepc.sk/Nanoxia-Deep-Sile ... l?arg1=001 74,84 €
GPU: https://www.alza.sk/evga-geforce-gtx960 ... 302562.htm €215,45
= 1294.43
Nepisal si nic o HDD.
Dalo by sa este usetrit na par veciach ale za priplatok mas paradnu zostavu na photoshop. Ked zlacneju ramky tak by som dokupil dalsich min 16GB lebo photoshop je zrut na ramku.


Ak by sa prihodit nedalo tak potom jedine I7 4790K a socket 1150 kde by to vyslo lacnejsie ale vykonovo by si bol z haswell-E inde.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zostava pre Fotografa 900E-1000E

Príspevok od používateľa mp3turbo »

wifi karta do PCI stoji 15eur, takze to ta netrapi.
Do cenoveho limitu ziadnu Quadro kartu nezmestis.

Rozhodne ber radsej 32GB RAM a slabsi ako 6jadrovy procesor, nez nabuchane 6jadro a 16GB RAM.

So zostavou hore suhlasim, az na:



a) trosku drahy zdroj, da sa kupit nieco za ~60eur cize usetrit zhruba 55-60eur.

b) prilis drahu dosku, 100eurova Z97 posluzi pokial nebudes nahanat procesor na 100.0% casu co s fotografiami proste nebudes

c) prilis drahy procesor, namiesto 419euroveho 5820k s obmedzenym poctom PCI-e liniek (tusim 20 ci 24) by som tam pichol 4790k za 365eur a silno by som uvazoval nad 4690k za 250eur (a pretocit ho samozrejme). Viem ze 4690k nema hyperthreading a teda 8 logickych jadier oproti 4790k, zober si tvoj sucasny pocitac, nechaj si grafovat vyuzitie procesora a posud ci je naozaj nutne mat 5820k (12 logickych jadier), 4790k (osem) alebo ci ti staci poctive pretaktovane stvorjadro. Tie dvojnasobne logicke jadra oproti fyzickym totiz ani zdaleka-predaleka NEMAJU DVOJNASOBNY VYKON. Neviem ti povedat kolko je narast na Photoshop operacie, ci je to 15% alebo 45%, ale proste dvojnasobok to nie je. Pozri testy na internete. Je pravda ze hajzel-e je vykonovo lepsi ako konzumerske 4jadra. Isteze. Akekolvek auto s trojlitrovym motorom je rychlejsie ako Fabia 1.2. Otazka je ci naozaj ten trojliter nutne potrebujes, ci ho musis mat.

d) trosku drahe RAMky tym ze su to DDR4ky. Klasicke DDR3ky mas v 2x 8GB usporiadani za radovo 130eur, co su DALSIE usetrene prachy.

Ked tak na to pozeram, usetril som okolo 400eur [!!!!] a minul som o 130eur navyse na 2x 16GB RAM, cize po vymene za lahsiu zostavu KTORA BY TA NEMUSELA OBMEDZOVAT VYKONOM mas usetrenych circa 250-280eur a este mas k tomu 32GB RAM namiesto 16GB. Grafika, bedna, vsetko ostatne zostava. Disk som neriesil lebo ani hore nebol rieseny.


Cakumprask, ja to vidim tak ze na fotky a Fotošop/Lájtrúm/atď absolutne rozhodne radsej 32GB RAM ako premotorovany procesor ktory nevyuzijes a zbytocne silny zaklad (doska) ktoru tiez s JEDNOU JEDINOU grafikou proste nemozes vyuzit a to cele na predrazenych pamatiach. Cele je to samozrejme velmi komplikovane, jasneze 5820k bude rychlejsi. Ale je takmer o polovicu drahsi, cize cele to stoji vyhradne na tom ci taky vykon potrebujes a ci namiesto 900eur mozes do pocitaca strcit cez 1200. Lebo to je proste rozdiel.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
chatpall
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 315
Dátum registrácie: Ne 18. Jan, 2015, 09:43
Bydlisko: Ziar nad Hronom

Re: Zostava pre Fotografa 900E-1000E

Príspevok od používateľa chatpall »

ale to vobec nie je take jednoduce ako tu mp3turbo pise... u quadro kariet sa vobec netreba pozerat na vykon a cenu.. pomer vykon/cena maju vzdy hracske karty lepsi ako profi karty na pracu. lenze tu nejde o vykon.

neviem ako je to teraz, ale nvidia nedavala do gtx podporu na win ovladace pre 30 bit farby (10 bit na jednu farbu). quadro tuto podporu mala. v linuxe mali ovladace podporu aj na 30 bit farby. ati firegl ma podporu aj pre 40/48 bit farbu. neviem vsak ako je to dneska - dlhsie uz okolo toho nechodim.

je vsak dolezite pochopit ze toto je to co odlisuje pracu na profi karte - podpora standardov (nepotrebne pre gaming segment), optimalizacia kodu vyvojarmi pre dane ucely (pre Adobe, Dessault, PTC atd.),ovela nizsie TDP. moja V3900 dostavala zabrat cele dni v kuse - NS problem a to robim FEM analyzu ako hobby! chcel by som vidiet ako vyzera hracska karta po dvoch rokoch naozaj silneho (dni v prevadzke) pouzivania, tepelne na hranici TDP.

co som chcel vlasne napisat? zostava pre fotografa 900-1000 € je taka ista ako zostava pre hocikoho ineho. dolezite je zadefinovat soft. photoshop lightroom doteraz nevyuziva GPU, photoshop CS6 ano. praca na profi karte je pre fotografa ktory ma spracovat fotky v deep color priestore nevyhnutnost a nie sa tu bavit o vykone.
Všetko o materiáloch

MB: MSI Z97 Gaming 5, CPU: i7 4970K,GPU:Nvidia gtx750ti, RAM: Kingston Hyper X Savage 1600 Mhz, Cooler: NOCTUA NH-U12P SE2, HDD: Crucial Mx100, BEDŇA: NZXT SOURCE 340 Midi-Tower, ZDROJ: Seasonic S12G, RT 80+ Gold Monitor: Dell H2214Hb, OS:Ubuntu 14.04
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zostava pre Fotografa 900E-1000E

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to je pravda !

1) nemal som dojem ze autor otazky je pan Saudek, takze superprofi super-high-end nasadenie som neriesil
2) Quadra tisicovych serii zacinaju cenovo na 800eur+ a to sa fakt do ceny nezmesti
3) v minulosti sa normalne karty dali preondit na Quadro len prepalenim BIOSu, potom uz isli ovladace. Ako je to s HW podporou 10bit+ farieb a podobne netusim.
4) seria 620 pouziva len pci-e bus verziu 2.0 co mi je prevelmi cudne na prvy pohlad, takisto typicky aj pocet a druh interfejsov je velmi limitovany (vacsinou iba dva konektory). Tusim pouzivaju cipy GK106. Otazka je ci nahodou "moderne" hracske karty nebudu na tom lepsie nielen z hladiska vykonu, ale aj vlastnosti. K620 je strasny low-end a to uz tri roky odkedy bol uvedeny.
5) clovek chce aj hrat co na grafike s TDP 35W alebo 45W - tak sa chvalia s Quadro 600 - nehrozi. Proste nehrozi.
6) je obrovsky rozdiel v TDP/spotrebe/teplote/ZIVOTNOSTI kariet ked makaju 3D hranie a ked robia 2D Photoshop, zhruba tak 200 wattov
7) keby nahodou hracska karta nevydrzala dva roky, tak je v zaruke a musia ju vymenit
8) na zivotnosti karty sa podpisuje obrovske kvantum dalsich veci, napriklad aj statisticka nahoda. A seriozne chladenie v skrinke, ktore dokaze teplotu zrazit o 30 stupnov len tak zahuci.
9) pocet bitov na grafike z hladiska farebnej hlbky je fakt fajn - a co monitor za nou ? Ked tam bude 200eurovy Dell 2413 tak naco diskutujeme. Nejako sa mi nezda ze by monitor bol Eizo a z tych najdrahsich.

atd, atd, dalo by sa pokracovat dlho. Poznam vela ludi co robia fotky na klasickych kartach bez Quadra ; otvorene priznajuc nepoznam jedneho jedineho co by mal Quadro ze "tuto robim fotografie a musim to mat". Tym nehovorim ze je to uplna zbytocnost.

Bez ohladu na vyber grafickej karty, ku ktorej som sa prilis nevyjadroval lebo nemam pozadovane skusenosti, ostatok zostavy a doporuceni stale plati. Quadro alebo nie, viac RAM, ina doska a iny procesor a lacnejsi zdroj a usetrene dukaty stale zostavaju v hre.

Strelil som capa, do cenoveho limitu sa da narvat aj Quadro karta. Nie taka ako som myslel ja, ale da sa.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
chatpall
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 315
Dátum registrácie: Ne 18. Jan, 2015, 09:43
Bydlisko: Ziar nad Hronom

Re: Zostava pre Fotografa 900E-1000E

Príspevok od používateľa chatpall »

a dostavame sa tam kde sme sa chceli :)

hdmi standard asi od 1.3 podporuje prenos 10 bit na kanal. bezne fotaky maju RAW v 10/12/14 bit na kanal... jpg stahuje farby na 8 bit na kanal (ak nie je dane inac, ale to inac nepoznam). chvilku som robil so softom s DICOM standardom (ImageJ) a poviem, ze prevod jedneho stavu obrazovej informacie do druheho stavu dokazal stratit z obrazku vsetko co nieslo nejaku infomaciu o farebnom priestore.

no ale zase co chcem povedat? :) zostava pre fotografa za 900 - 1000 € je taka ista zostava ako pre kazdeho ineho za 900 -1000 €. sam autor uvadza "graficku kartu - photoshop ju vyuziva na akceleraciu pokial viem, no neviem do akej miery vie vyuzit silnejsie grafiky". lenze lightroom - ktory sa najcastejsie pouzivana na "vyvolavanie" raw foto neponuka moznost spracovania obrazovej informacie cez GPU. takze je mu uplne jedno ci je v systeme doskova grafika HD XXXX alebo gtx XXX, tak ci tak bude mat pracu so spracovanim udajov iba CPU. takze photoshop na vyvolanie RAW foto nevie v ziadnej miere vyuzit silnejsiu grafiku. grafika je len zobrazovadlo informacie na panel monitora. ak je tam normalny 8 bit vystup na kanal, tak je jedno aka grafika, jedno aky monitor, informacia z 10/12/14 bit fotaka sa aj tak prevedie na 8 bit monitor. takze o adobe RGB sa da iba snivat :)

ci toto je alebo nie je super duper saudek pouzitie PC pre fotografa, to ja uz neposudim. proste mam pocit ze akykolvek PC splni danu ulohu a je uplne u prdele ci tam bude gtx XXX alebo doskova grafika. fotograficky dovod tam nie je.
Všetko o materiáloch

MB: MSI Z97 Gaming 5, CPU: i7 4970K,GPU:Nvidia gtx750ti, RAM: Kingston Hyper X Savage 1600 Mhz, Cooler: NOCTUA NH-U12P SE2, HDD: Crucial Mx100, BEDŇA: NZXT SOURCE 340 Midi-Tower, ZDROJ: Seasonic S12G, RT 80+ Gold Monitor: Dell H2214Hb, OS:Ubuntu 14.04
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zostava pre Fotografa 900E-1000E

Príspevok od používateľa mp3turbo »

takze sme vlastne usetrili za grafiku a pouzijeme to co je zaintegrovane v procesore :)

takto, pan moze z RAWu konvertovat do TIFFu a to sme niekde uplne inde ako JPGcka. Grafiky s pravym 10bit alebo sirsim vystupom samozrejme maju svoje opodstatnenie, akurat neviem ci aj bezne dnesne herne karty maju 10bitov alebo 12bitov alebo kolko. Uloha zadavatela temy : zistit, mne sa nechce a nerozumiem tomu do potrebnej hlbky. Ako bolo naznacene, aj tak sa vsetko rozbije na monitore. Ked nemas skutocny 10bit monitor, vsetko ostatne je passe a netreba sa o tom bavit.



Inak mimochodom postavit tu zostavu bez akejkolvek grafiky, zacat na integrovanej a potom v buducnosti dokupit ci uz taku alebo onaku tiez vobec nie je zly napad. Vyskusas si integrovane riesenie, usetris prachy, po dalsej vyplate dokupis = nebude ta to tolko boliet. To iste monitor, mozes nieco mat teraz, mozes o niecom snivat, proste netreba mat vsetko naraz v prvej sekunde ale da sa to priebezne vymienat a vylepsovat.

Co sa tyka Photoshopu, Premiere, Lightroomu a grafiky : mnohe operacie su urychlovane cez GPU. Niektore nie, niektore ano. Sme este v plienkach, nove verzie nabeton prinesu daleko sirsiu podporu tychto operacii pretoze to urychlenie moze byt fakt fenomenalne. Treba si uvedomit ze s fotkami sa robi uzasne kvantum operacii, nielen "vyvolavanie" z RAWu. Nasledny post-processing je ukrutne vypoctovo narocnejsi a zdlhavejsi.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Nákupná poradňa"