Pure-FTPd a práva užívateľov

Všetko o programoch, problémoch...
POZOR: žiadny WAREZ
Používateľov profilový obrázok
munina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 257
Dátum registrácie: So 03. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

Pure-FTPd a práva užívateľov

Príspevok od používateľa munina »

Ahojte,

využívam Pure-FTPd ako FTP server bežiaci pod CentOS 7.
Mám vytvorených cca 100 užívateľov a stromovú štruktúru s desiatimi primárnymi adresármi s rôznymi právami na zápis resp. čítanie pre skupiny, do ktorých sú užívatelia priradený podľa požadovaných oprávnení do jednotlivých adresárov.

Môj problém vzniká, ak v jednom z primárnych adresárov, ktorým je vlastníkom napr. "nobody:ftp-dovolenky", užívateľ priradený do skupiny ftp-dovolenky vytvorí nový adresár alebo súbor, neprevezme práva nadradeného adresára a nastaví defaultné práva "uzivatel:uzivatel". Ostatní užívatelia tak nemajú do novovytvoreného adresára prístup.

Dočasne to mám vyriešené scriptom spúšťaný cronom, ktorý práva fixne, ale pomerne často sa mi stáva, že ešte skôr ako sa práva fixnú, už mi vyvolávajú, že prečo sa tam niekto nevie dostať. Viem, že script môžem spúšťať aj každých 5 minút, ale nepríde mi to ako rozumné riešenie.

Za Vaše rady vopred ďakujem :)
Hexaris

Re: Pure-FTPd a práva užívateľov

Príspevok od používateľa Hexaris »

Mas ich ako virtual userov ? Tam zadavas aj group a pri uploade sa nastavia prava na usera. Inak myslim, ze sa pouzije to co je ako parameter pri spusteni -u -g . Umask mas predpokladam dobre.
Používateľov profilový obrázok
munina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 257
Dátum registrácie: So 03. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

Re: Pure-FTPd a práva užívateľov

Príspevok od používateľa munina »

Lukas Matula napísal:Mas ich ako virtual userov ? Tam zadavas aj group a pri uploade sa nastavia prava na usera. Inak myslim, ze sa pouzije to co je ako parameter pri spusteni -u -g . Umask mas predpokladam dobre.
Pouzivam chroot uzivatelov. Nezistil som, ako virtualnych uzivatelov priradovat do skupin. Umask mam defaultny 133:022.
Hexaris

Re: Pure-FTPd a práva užívateľov

Príspevok od používateľa Hexaris »

http://download.pureftpd.org/pub/pure-f ... tual-Users tu to je dobre ukazane. Kazdeho usera si priradis kam chces. Ja to mam tak spravene u proftpd, rovnaky spodob.
Používateľov profilový obrázok
munina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 257
Dátum registrácie: So 03. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

Re: Pure-FTPd a práva užívateľov

Príspevok od používateľa munina »

Lukas Matula napísal:http://download.pureftpd.org/pub/pure-f ... tual-Users tu to je dobre ukazane. Kazdeho usera si priradis kam chces. Ja to mam tak spravene u proftpd, rovnaky spodob.
Pokial sa nemylim, tak vsetci virtualni uzivatelia su priradeni do skupiny ftpgroup, tak celkom tomu nerozumiem, ze na zaklade coho budem potom moct stanovit opravnenia pre jednotlivych uzivatelov. Vid nizsie..

Kód: Vybrať všetko

groupadd ftpgroup
useradd -g ftpgroup -d /dev/null -s /etc ftpuser
pure-pw useradd joe -u ftpuser -d /home/ftpusers/joe
Hexaris

Re: Pure-FTPd a práva užívateľov

Príspevok od používateľa Hexaris »

Tam robis pre virtual dalsi ucet, proste dvojmo ... tak ci onak, vseobecne komplexnejsie prava sa dost tazko riesia v Linuxe, snad cez SElinux by to slo, nemam skusenost. Na win je to omnoho jednoduchsie ... :rolleyes:

Návrat na "Programy a problémy s nimi"