Moj novy prave ukonceny projekt - Vodne chladenie

Všetko o vodnom chladení a riešenie problémov ...
Používateľov profilový obrázok
Gogi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Št 03. Mar, 2005, 20:00
Bydlisko: TT

Príspevok od používateľa Gogi »

ja som vo vodnom chladeni lama, ale mozem sa opytat :
[ironic]a ked date cerpadlo az za radiator tak vam cerpadlo nezohrieva trochu vodu smerujucu na CPU? to viete ked nahanate kazdy stupen celzia aj takato malickost vam moze o jeden stupen pokazit statistiky[/ironic]
viete co som chcel povedat ze? velmi sa tu navazate do niekoho a smejete sa mu, pricom moze existovat aj ina alternativa ako je ta vasa
\_AMD_x2_3800+_@2,6_/\_XFX_9600_GT @,75-1,9-2,2_/\_3G_RAM_Výrobca_=>_miš&maš_/\_Power_by_ASUSTeK_A8N_SLI_Premium_/\_2x80G_Samsung_/\_Casemod_-_hotovo,_uz_sa_mi_viac_nexce_/
A tak som si raz zmenil farbu podpisu na zelenú aby bolo jasné čo mi modrá môže
Používateľov profilový obrázok
velijura
Príspevky: 1455
Dátum registrácie: Po 26. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: BA (XXVIII)

Príspevok od používateľa velijura »

Omarko napísal:
Jefry napísal:Nejde mi dohlavy ze si mohol urobit tak strasnu somarinu ze z cerpadla ides do radiatoru a az potom do bloku :lol: Logika je dat to z pumpy na cpu blok potom vga blok expanzka a nakoniec radiator a spat do pumpy :wink:
netrep somariny ... outlet je navrchu ... najprv si over fakty pred tym ako povies nieco, tento setup je spravny. z pumpy ide to do RAD -> CPU -> GPU -> Reservoir a potom do pumpy ....
Jefry, Jefry...ono je to uplne jedno v akom poradi to mas pozapajane, rozdiel v teplotach je naozaj minimalny, ba priam aj nepostrehnutelny...jedine co je dolezite je to, aby si tam nemal vzduchove bubliny, cize expanzka by teoreticky mala byt navrchu, v praxi to zavisi od jej konstrukcie a od toho ako nou voda preteka...
CPU Intel P4 | MB Abit SD7-533 | RAM 1GB PC400 Apacer | VGA MSI GF FX 5900XT | HDD Hitachi 7k250 160GB | DVD LG GSA-4160B & Toshiba SD-R1312 | SOUND SB Audigy2 ZS | PSU Chill 510W | CONTROL MS Natural Multimedia Keyboard + MS IntelliMouse Explorer 4.0 + Steelpad QcK + MS Sidewinder 3D Pro | CASE Chenbro Gaming Bomb | COOLING Ertyho WB & IceRex S12 & SELTZ L20 | FANS 3x AC Arctic Fan Pro2L & 1x AC Arctic Fan3 & 1x TT SilentWheel + TT Hardcano12 | SCREEN Benq FP783 | PRINTER Canon PIXMA iP4200
PHOTO Panasonic Lumix DMC-FZ20 & PENTAX K100D + DA 18-55/50-200/Tamron 28-75 + Vosonic X-Drive VP3320 + Toshiba MK-8025GAS 80GB + Velbon Sherpa 750R
Používateľov profilový obrázok
Jefry
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 145
Dátum registrácie: St 16. Nov, 2005, 20:00
Bydlisko: Slovakia - sweet home. Koš

Príspevok od používateľa Jefry »

velijura napísal:
Omarko napísal:
Jefry napísal:Nejde mi dohlavy ze si mohol urobit tak strasnu somarinu ze z cerpadla ides do radiatoru a az potom do bloku :lol: Logika je dat to z pumpy na cpu blok potom vga blok expanzka a nakoniec radiator a spat do pumpy :wink:
netrep somariny ... outlet je navrchu ... najprv si over fakty pred tym ako povies nieco, tento setup je spravny. z pumpy ide to do RAD -> CPU -> GPU -> Reservoir a potom do pumpy ....
Jefry, Jefry...ono je to uplne jedno v akom poradi to mas pozapajane, rozdiel v teplotach je naozaj minimalny, ba priam aj nepostrehnutelny...jedine co je dolezite je to, aby si tam nemal vzduchove bubliny, cize expanzka by teoreticky mala byt navrchu, v praxi to zavisi od jej konstrukcie a od toho ako nou voda preteka...
velijura, velijura
Vidim ze vodne chladenie si nikdy nemal a ani nevies ako funguje.
Spomenul som to kvoli prietoku na cpu bloku. Cim lepsi prietok tym lepsia teplota.V konecnom dosledku je vysledny prietok temer rovnakyza pouzitia vykonneho a tvrdeho cerpadla typu laiing d5/d4.
Myslel som na usporiadanie pumpa radiator blok alebo pumpa blok radiator.
Ak clovek pouzije "bezne" akvaristicke cerpadlo ktore ma svoj vykon velmi nizky moze byt toto zapojenie velmi nevhodne a sposobit rapidne zvysenie teplot.
Omarko ked je to tvoje hobby a mas peniaze preco nie :wink: no predsalen 500$ je pre bezneho smrtelnika suma za ktoru je mozne uz kupit aj cely pocitac ci druhu graficku kartu do SLI crossfire.
Komp
Používateľov profilový obrázok
Omarko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 16. Máj, 2006, 02:00
Bydlisko: Sydney, AU

Príspevok od používateľa Omarko »

jedno to v kazdom pripade nie je ... niekomu par stupnov rozdiel nie je jedno ...

okrem toho, toto cerpadlo MCP655 ma mandatorne napojenie na prijem kvapaliny zo zasobnika, takze je absolutne nevyhnutne to takto zapojit. Toto cerpadlo pumpuje 1200l/p a vytvori obrovsky tlak.

co sa tyka zapojenia ostatnych komponentov, teplo sa uvolni z radiatora, takze je len logicke zapojit za nim hned CPU a GPU blok. Viem, ze som tomto sa vedu nekonecne debaty ... a rozdiel je asi 1-2C ... no pretoze ja bezim na 7V vetraky a pumpu na druhej rychlosti, 1-2C su pre mna dost.
Používateľov profilový obrázok
Jefry
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 145
Dátum registrácie: St 16. Nov, 2005, 20:00
Bydlisko: Slovakia - sweet home. Koš

Príspevok od používateľa Jefry »

Omarko napísal:jedno to v kazdom pripade nie je ... niekomu par stupnov rozdiel nie je jedno ...

okrem toho, toto cerpadlo MCP655 ma mandatorne napojenie na prijem kvapaliny zo zasobnika, takze je absolutne nevyhnutne to takto zapojit. Toto cerpadlo pumpuje 1200l/p a vytvori obrovsky tlak.

co sa tyka zapojenia ostatnych komponentov, teplo sa uvolni z radiatora, takze je len logicke zapojit za nim hned CPU a GPU blok. Viem, ze som tomto sa vedu nekonecne debaty ... a rozdiel je asi 1-2C ... no pretoze ja bezim na 7V vetraky a pumpu na druhej rychlosti, 1-2C su pre mna dost.
To cerpadlo je premenovany a patricne "predrazeny"Laing D4-Pump za 79 Eur :wink:
Omarko ak mas chut skus to zapojit tak ako to ma byt logicky zapojene teda rekapitulacia PUMPA CPU BLOKVGA BLOK EXPANZKA RADIATOR CERPADLO a zmeraj teploty :!: :wink:
Komp
Používateľov profilový obrázok
Omarko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut 16. Máj, 2006, 02:00
Bydlisko: Sydney, AU

Príspevok od používateľa Omarko »

ok, pozri sa na tento obrazok, je to priamo z manualu:

Obrázok

jasne tam pise, ze reservoir MUSI v kazdom pripade byt pred pumpou aby sa zabezpecil dostatocny prijem kvapaliny.

Co sa tyka ostatneho poradia, s tymto kitom to bolo vyskusane uplne vo vsetkych moznych kombinaciach a ta co mam ja, je najlepsia a ja tvrdim aj najlogickejsia.

kvapalina je najchladnejsia ked vyjde z radiatora, takze je len logicke hned chladit bloky nou ...
Používateľov profilový obrázok
velijura
Príspevky: 1455
Dátum registrácie: Po 26. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: BA (XXVIII)

Príspevok od používateľa velijura »

@ Jefry

Mno, nebudem sa tu s tebou hadat kto ma a ako dlho ma vodnika a co s nim vsetko uz porobil, lebo je to len ubohe vystatovanie...

Precitaj si toto http://www.overclockers.com/articles1088...
CPU Intel P4 | MB Abit SD7-533 | RAM 1GB PC400 Apacer | VGA MSI GF FX 5900XT | HDD Hitachi 7k250 160GB | DVD LG GSA-4160B & Toshiba SD-R1312 | SOUND SB Audigy2 ZS | PSU Chill 510W | CONTROL MS Natural Multimedia Keyboard + MS IntelliMouse Explorer 4.0 + Steelpad QcK + MS Sidewinder 3D Pro | CASE Chenbro Gaming Bomb | COOLING Ertyho WB & IceRex S12 & SELTZ L20 | FANS 3x AC Arctic Fan Pro2L & 1x AC Arctic Fan3 & 1x TT SilentWheel + TT Hardcano12 | SCREEN Benq FP783 | PRINTER Canon PIXMA iP4200
PHOTO Panasonic Lumix DMC-FZ20 & PENTAX K100D + DA 18-55/50-200/Tamron 28-75 + Vosonic X-Drive VP3320 + Toshiba MK-8025GAS 80GB + Velbon Sherpa 750R
Používateľov profilový obrázok
Jefry
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 145
Dátum registrácie: St 16. Nov, 2005, 20:00
Bydlisko: Slovakia - sweet home. Koš

Príspevok od používateľa Jefry »

velijura napísal:@ Jefry

Mno, nebudem sa tu s tebou hadat kto ma a ako dlho ma vodnika a co s nim vsetko uz porobil, lebo je to len ubohe vystatovanie...

Precitaj si toto http://www.overclockers.com/articles1088...
uvedeny link moje slova len potvrdzuje :P na 15W pumpe nieje sanca aby pumpa mohla nejakym sposobom vodu zohriat no z uvedeneho aj vypliva ze toto zapojenie moze znizit prietok v celom okruhu :idea: a tym padom aj zvysit teploty .... Rozdiel sa najvaci prejavi pri pouziti makkej pumpy typicky lacneho cerpadla za menej ako 800 sk s udavanym prietokom okolo 300L no realita je iba 120-100 L/h. Omarkova pumpa je vykonna az moc a u neho nieje sanca aby sa nejake rozdiely prejavili . Uz ma chapes :?: Ako som to myslel :blind:
Vacsi rozdiel ti urobia napriklad pouzite hadice a vyskovy rozdiel medzi radiatorom pumpou a blokmi.
Ja sa tu nevystatujem len sa ta snazim vyviezt z omylu :roll:
Komp
Používateľov profilový obrázok
velijura
Príspevky: 1455
Dátum registrácie: Po 26. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: BA (XXVIII)

Príspevok od používateľa velijura »

Vysvetli mi, ako ti moze zapojenie "cerpadlo-radiator-cpu-vga-cerpadlo" znizit prietok v okruhu oproti "cerpadlo-cpu-vga-radiator-cerpadlo" keD vsetky komponenty su rovnake, len to ma trosku ine poradie...voda sa ti tam bude hybat rovnako...
...cerpadlo s velkym prietokom je skor vhodnejsie pouzit napr. ak mas kaskadu, inak viac by som sa pozeral po cerpadlach, ktore si vedia udrzat tlak...je samozrejme ze nebudes pchat slabe cerpadlo do skrinky kde musis tlacit vodu dajme tomu do 1m...

Na tom linku si poriadne precitaj:
Myth: The order of components has a significant impact on temps (eg, the radiator must be before the CPU).
Reality: The order of components makes a difference of less than 0.5ºC in most watercooling systems.
a este
Myth: Water must slow down to fully absorb heat.
Reality: In a closed loop, a given water molecule actually spends the same amount of time in the radiator, no matter how fast it is moving, as long as the water is indeed moving.
CPU Intel P4 | MB Abit SD7-533 | RAM 1GB PC400 Apacer | VGA MSI GF FX 5900XT | HDD Hitachi 7k250 160GB | DVD LG GSA-4160B & Toshiba SD-R1312 | SOUND SB Audigy2 ZS | PSU Chill 510W | CONTROL MS Natural Multimedia Keyboard + MS IntelliMouse Explorer 4.0 + Steelpad QcK + MS Sidewinder 3D Pro | CASE Chenbro Gaming Bomb | COOLING Ertyho WB & IceRex S12 & SELTZ L20 | FANS 3x AC Arctic Fan Pro2L & 1x AC Arctic Fan3 & 1x TT SilentWheel + TT Hardcano12 | SCREEN Benq FP783 | PRINTER Canon PIXMA iP4200
PHOTO Panasonic Lumix DMC-FZ20 & PENTAX K100D + DA 18-55/50-200/Tamron 28-75 + Vosonic X-Drive VP3320 + Toshiba MK-8025GAS 80GB + Velbon Sherpa 750R
Používateľov profilový obrázok
Jefry
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 145
Dátum registrácie: St 16. Nov, 2005, 20:00
Bydlisko: Slovakia - sweet home. Koš

Príspevok od používateľa Jefry »

Nejdem sa stebou hadat teoria je jedna vec a prax druha :roll: Tym citovanim nic nedokazujes. Skoda ze si nikdy nemal vodne chladenie.
Komp
erik
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 862
Dátum registrácie: Po 07. Mar, 2005, 20:00

Príspevok od používateľa erik »

Jefry napísal:Skoda ze si nikdy nemal vodne chladenie.
ale ved ona ma vodne chladenie :)
Používateľov profilový obrázok
velijura
Príspevky: 1455
Dátum registrácie: Po 26. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: BA (XXVIII)

Príspevok od používateľa velijura »

Jefry napísal:Nejdem sa stebou hadat teoria je jedna vec a prax druha :roll: Tym citovanim nic nedokazujes. Skoda ze si nikdy nemal vodne chladenie.

Neodpovedal si mi...navyse necitas podpisy...
CPU Intel P4 | MB Abit SD7-533 | RAM 1GB PC400 Apacer | VGA MSI GF FX 5900XT | HDD Hitachi 7k250 160GB | DVD LG GSA-4160B & Toshiba SD-R1312 | SOUND SB Audigy2 ZS | PSU Chill 510W | CONTROL MS Natural Multimedia Keyboard + MS IntelliMouse Explorer 4.0 + Steelpad QcK + MS Sidewinder 3D Pro | CASE Chenbro Gaming Bomb | COOLING Ertyho WB & IceRex S12 & SELTZ L20 | FANS 3x AC Arctic Fan Pro2L & 1x AC Arctic Fan3 & 1x TT SilentWheel + TT Hardcano12 | SCREEN Benq FP783 | PRINTER Canon PIXMA iP4200
PHOTO Panasonic Lumix DMC-FZ20 & PENTAX K100D + DA 18-55/50-200/Tamron 28-75 + Vosonic X-Drive VP3320 + Toshiba MK-8025GAS 80GB + Velbon Sherpa 750R
Používateľov profilový obrázok
Jefry
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 145
Dátum registrácie: St 16. Nov, 2005, 20:00
Bydlisko: Slovakia - sweet home. Koš

Príspevok od používateľa Jefry »

velijura napísal:
Jefry napísal:Nejdem sa stebou hadat teoria je jedna vec a prax druha :roll: Tym citovanim nic nedokazujes. Skoda ze si nikdy nemal vodne chladenie.

Neodpovedal si mi...navyse necitas podpisy...
Prepac pouzivam 1600/1200 a tie bllchy som nerozlustil.
SELTZ L20 700l Aky mas realny prietok ? Skusal si ho niekedy odmerat ?
Komp
Používateľov profilový obrázok
velijura
Príspevky: 1455
Dátum registrácie: Po 26. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: BA (XXVIII)

Príspevok od používateľa velijura »

Netusim cim by som to v domacich podmienkach mal odmerat, mozno iba precerpavanim vody v kybloch...navyse to cerpadlo je dostatocne vykonne na to, aby mi rozhybalo vodu v okruhu a v expanzke mi bublala voda...

...stale si mi neodpovedal...
CPU Intel P4 | MB Abit SD7-533 | RAM 1GB PC400 Apacer | VGA MSI GF FX 5900XT | HDD Hitachi 7k250 160GB | DVD LG GSA-4160B & Toshiba SD-R1312 | SOUND SB Audigy2 ZS | PSU Chill 510W | CONTROL MS Natural Multimedia Keyboard + MS IntelliMouse Explorer 4.0 + Steelpad QcK + MS Sidewinder 3D Pro | CASE Chenbro Gaming Bomb | COOLING Ertyho WB & IceRex S12 & SELTZ L20 | FANS 3x AC Arctic Fan Pro2L & 1x AC Arctic Fan3 & 1x TT SilentWheel + TT Hardcano12 | SCREEN Benq FP783 | PRINTER Canon PIXMA iP4200
PHOTO Panasonic Lumix DMC-FZ20 & PENTAX K100D + DA 18-55/50-200/Tamron 28-75 + Vosonic X-Drive VP3320 + Toshiba MK-8025GAS 80GB + Velbon Sherpa 750R
Používateľov profilový obrázok
siki
Príspevky: 703
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2003, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa siki »

Jefry napísal:Nejdem sa stebou hadat teoria je jedna vec a prax druha :roll: Tym citovanim nic nedokazujes. Skoda ze si nikdy nemal vodne chladenie.
Uz by si sa mohol uvedomit, a kebyze si aspon trosku znaly miestnych pomerov tak vies ze juro mal vodne chladenie este ked ty si chodil v plienkach...
Sempron64 2800+|MSI K8n Neo 3|Giga-byte Radeon 9000pro @320/300|Seagate 30GB|WD 120GB SATA|CD-RW Lite-On|DVD-RW Lite-On|RAM 384MB Twinmos 266mhz|

Návrat na "Vodné chladenie"