Orange optika + mikrotik routerboard

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
wOne
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2548
Dátum registrácie: Št 11. Mar, 2010, 21:55
Bydlisko: Nitra

Orange optika + mikrotik routerboard

Príspevok od používateľa wOne »

potrebujem radu ohladom vynechania orange optickeho prevodnika(momentalne huawei) a ci je mozne ho nahradit Mikrotik RB2011UiAS-2HnD-IN tymto zariadenim

dakujem
RGB
Používateľov profilový obrázok
BiFino
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1803
Dátum registrácie: So 19. Jan, 2013, 18:24
Bydlisko: Bratislava

Re: Orange optika + mikrotik routerboard

Príspevok od používateľa BiFino »

Žiaľ, optický prevodník nevieš nahradiť iným zariadením.
Spoiler: ukázať
CPU: AMD RYZEN 9 5900X
MB: ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO
RAM: G.SKILL F4-4000C19D-32GTZKK @ 3800 MHz CL16
VGA: ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING 10G
SSD: Samsung 970 PRO 512 GB
SSD 2: Samsung 960 EVO 1 TB
SSD 3: HDD: 2x 4 TB Samsung 870 EVO raid0
PSU: Seasonic Prime Ultra 850 W Titanium
Case: Fractal Design Define 7 Black – TG + 6x Noiseblocker NB-eLoop Fan B14-PS Black Edition
CPU cooler: Be quiet! DARK ROCK PRO 4
Monitor: LG 34GN850
Myš: Logitech G Pro Wireless
Klávesnica: Fnatic RUSH Pro Silent, Red MX Cherry Switches
Podložka: SteelSeries QcK Edge, XL
DAC: SMSL M3
Slúchadlá: Beyerdynamic MMX-300 2. Generation
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8683
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Orange optika + mikrotik routerboard

Príspevok od používateľa shiro »

pretoze ano boh nevie aky typ optiky orange pouziva a ako je to ponastavovane....cize preto je konvertor nutny.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
BiFino
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1803
Dátum registrácie: So 19. Jan, 2013, 18:24
Bydlisko: Bratislava

Re: Orange optika + mikrotik routerboard

Príspevok od používateľa BiFino »

Shiro, je to hlavne kvôli tomu, že každý optický prevodník (jeho výrobné číslo) musí byť nastavené v Orangei, takže pripojiť tam síce môžeš niečo iné ale je ti to prd platné keďže to nebude fungovať a v Orangei ti nevedia nastaviť iné zariadenie ako je pre túto platformu ponúkané. Samozrejme už za ten optický prevodník môžeš pripojiť čokoľvek. Bežný smrteľník ani nemá dôvod niečo meniť však ten optický prevodník má gigabitové porty a keď tam pripojíš poriadny router tak máš vystarané. Môžeš požiadať nech ti nastavia L2 mód a tým vypneš routovacie funkcie toho optického prevodníka a funguje čisto ako prevodník bez zabudovaného routra.
Spoiler: ukázať
CPU: AMD RYZEN 9 5900X
MB: ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO
RAM: G.SKILL F4-4000C19D-32GTZKK @ 3800 MHz CL16
VGA: ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING 10G
SSD: Samsung 970 PRO 512 GB
SSD 2: Samsung 960 EVO 1 TB
SSD 3: HDD: 2x 4 TB Samsung 870 EVO raid0
PSU: Seasonic Prime Ultra 850 W Titanium
Case: Fractal Design Define 7 Black – TG + 6x Noiseblocker NB-eLoop Fan B14-PS Black Edition
CPU cooler: Be quiet! DARK ROCK PRO 4
Monitor: LG 34GN850
Myš: Logitech G Pro Wireless
Klávesnica: Fnatic RUSH Pro Silent, Red MX Cherry Switches
Podložka: SteelSeries QcK Edge, XL
DAC: SMSL M3
Slúchadlá: Beyerdynamic MMX-300 2. Generation
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Orange optika + mikrotik routerboard

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tak a komplexne podane.

O tom L2 som nevedel - sa mi zdalo ze routrik za optickym prevodnikom ma na sebe capnutu verejnu adresu, takze nejaky routing okolo toho ma nenapadol. Vies dat podrobnejsie informacie o com toto je, nech tam envolam a nespravim si hanbu ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8683
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Orange optika + mikrotik routerboard

Príspevok od používateľa shiro »

a v Orangei ti nevedia nastaviť iné zariadenie ako je pre túto platformu ponúkané
prd nevedia, nechcu, hovada :-)
aby mohli vyberat neopodstatnenych 2e/mes za prenajom ich skatule.
Mam od nich fibernet este so starym konvertorom s 100MB portami (ten biely CIG-E25) a ked som s nimi riesil po asi 6r, ci neskusim ten rychlejsi 250MB net, tak nie, nie, bez toho prenajmu sa neda a neda...mali uplne v prdeli ze som vyse 6r ich zakaznik, proste ignore.

6r neplatim ziadny prenajom a teraz sa idu poondit kvoli 2e/mes, co je 24e/rok len za to, ze ta skatula u mna doma svieti a je mi na dve veci. Na routovanie a wifinu mam Mikrotik RB951-2HnD, ktory by som pripadne vymenil za daco s SFP portom pre optiku. Vyfakoval som ich a ostal som na 100Mbit fiberi, co som mal doteraz a staci mi. Ked mi konvertor umre, kupim dalsi z bazosa alebo skade, popripade nahlasim nove SN dakde na helplinke a ficim dalej. Hadam nebudu tak blbi, ze sa ani toto "nebude dat".

Tolko k tomu, ze naco vobec nejaky ich konvertor. Som myslel ze tam maju toho ponastavovaneho ovela viacej ( a mozno aj ano), pretoze normalne sa do toho nedokaze nik dostat, manazovatelne je to asi len cez optiku z druhej strany. Clovek asi musi uniest a vypocut nejakeho orange systemaka, aby sa dozvedel viac :-)

Ohlaodm toho L2 je to dobre, skade mas taketo info? Nikde som to nevidel a rozmyslal som ze ako riesia ludi co router maju, ked sa vraj samotny router ako bridge nastavit neda, som pocul.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
BiFino
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1803
Dátum registrácie: So 19. Jan, 2013, 18:24
Bydlisko: Bratislava

Re: Orange optika + mikrotik routerboard

Príspevok od používateľa BiFino »

Mp3turbo, ak máš konvertor Huawei HG8245H a chceš tam nastaviť spomínaný L2 mód tak len stačí zavolať na zákaznícku linku a požiadať o to. Ako som písal vyššie tak sa ti tým vypne funkcia routra a funguje čisto ako konvertor. Ak by s tým mali nejaký problém tak daj vedieť. :good:

Ak je nastavený tento L2 mód tak na internet slúži len 4. port (1. - 3. sú potom pre TV).

Edit: info pre Shira

Prenájom samozrejme nemusíš mať. Ak by si si zohnal iný konvertor, ktorý bol ponúkaný v Orangei tak stačí nahlásiť zmenu SN a funguješ ďalej. Pozitívna info pre teba, že ak by si ten starý vymenil za nový tak ti automaticky pôjde rýchlosť do 250 Mbit/s lebo aj teraz máš v Orange nastavený tento 250 Mbit profil ale limituje ťa ten starý konvertor. Ten L2 mód sa neponúka nejako proaktívne ale je tam táto možnosť. Ďalšou možnosťou je, že si v tom novom Huawei HG8245H nastavíš presmerovanie portov. Viem o týchto možnostiach lebo som donedávna v Orangei pracoval.
Spoiler: ukázať
CPU: AMD RYZEN 9 5900X
MB: ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO
RAM: G.SKILL F4-4000C19D-32GTZKK @ 3800 MHz CL16
VGA: ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING 10G
SSD: Samsung 970 PRO 512 GB
SSD 2: Samsung 960 EVO 1 TB
SSD 3: HDD: 2x 4 TB Samsung 870 EVO raid0
PSU: Seasonic Prime Ultra 850 W Titanium
Case: Fractal Design Define 7 Black – TG + 6x Noiseblocker NB-eLoop Fan B14-PS Black Edition
CPU cooler: Be quiet! DARK ROCK PRO 4
Monitor: LG 34GN850
Myš: Logitech G Pro Wireless
Klávesnica: Fnatic RUSH Pro Silent, Red MX Cherry Switches
Podložka: SteelSeries QcK Edge, XL
DAC: SMSL M3
Slúchadlá: Beyerdynamic MMX-300 2. Generation
Používateľov profilový obrázok
wOne
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2548
Dátum registrácie: Št 11. Mar, 2010, 21:55
Bydlisko: Nitra

Re: Orange optika + mikrotik routerboard

Príspevok od používateľa wOne »

dakujem pekne za rady ;)
RGB
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9824
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Orange optika + mikrotik routerboard

Príspevok od používateľa quicky »

ked uz je to tu rozbehnute...

ake su vyhody mat/nemat aktivovany L2 mod na convertore ? alebo sa to tyka iba zariadenia convertor/router v jednom (myslim,ze zacali nieco take ponukat)...
Používateľov profilový obrázok
BiFino
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1803
Dátum registrácie: So 19. Jan, 2013, 18:24
Bydlisko: Bratislava

Re: Orange optika + mikrotik routerboard

Príspevok od používateľa BiFino »

Quicky, má to zmysel len ak máš konvertor Huawei HG8245H. Ako si aj spomenul tak je to konvertor aj router v jednom a tým L2 módom sa vypne ten router a funguje to len ako konvertor. Je to výhodné ak si tam chceš pripojiť iný router.
Spoiler: ukázať
CPU: AMD RYZEN 9 5900X
MB: ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO
RAM: G.SKILL F4-4000C19D-32GTZKK @ 3800 MHz CL16
VGA: ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING 10G
SSD: Samsung 970 PRO 512 GB
SSD 2: Samsung 960 EVO 1 TB
SSD 3: HDD: 2x 4 TB Samsung 870 EVO raid0
PSU: Seasonic Prime Ultra 850 W Titanium
Case: Fractal Design Define 7 Black – TG + 6x Noiseblocker NB-eLoop Fan B14-PS Black Edition
CPU cooler: Be quiet! DARK ROCK PRO 4
Monitor: LG 34GN850
Myš: Logitech G Pro Wireless
Klávesnica: Fnatic RUSH Pro Silent, Red MX Cherry Switches
Podložka: SteelSeries QcK Edge, XL
DAC: SMSL M3
Slúchadlá: Beyerdynamic MMX-300 2. Generation
Používateľov profilový obrázok
Erazer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1135
Dátum registrácie: St 11. Aug, 2010, 11:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Orange optika + mikrotik routerboard

Príspevok od používateľa Erazer »

Nj tiez som nechcel platit prenajom zariadenia lebo je to imo uplne :facepalm: Planoval som kupit mikrotik CRS 125 a priamo do SFP slotu cez modul priviest opricky kabel a ked som sa na to pytal na supporte tak ma poslali do faka. Tak som s velkou davkou stastia na bazosi zohnal za 40€ Huawei HG8245H cize ak sa neposerie za 2 roky si na seba zarobi sam (orange ho ponuka za sialenych 100€ - uz sa asi poistili proti tym co nechcu platit prenajom)
PC: Ryzen7 7800X3D, ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI, G.SKILL 32GB DDR5 6000MHz CL30 Trident Z5,ASUS TUF RTX 4070, Kingston KC3000 2TB, Corsair RM850x, Jonsbo D41,Noctua NH-U12A Chromax Black, 7xNF-A12x25 black
Audio: GSP 500+GSX 1000 Notebook: Lenovo P50,Phone:GalaxyS21,
Diablo III battletag: Sorrow#2622, Star Citizen Handle: Erazer1
Vytvorte si účet v Star Citizen pomocou tohto ref. linku a získajte 5,000 in game kreditov zdarma
>>> STAR-K3QT-JHMS<<<
Hexaris

Re: Orange optika + mikrotik routerboard

Príspevok od používateľa Hexaris »

Tak ono pri gpone ani moc na vyber nie je, hnujvej ma asi najsirsiu ponuku takze aspon je zaruka, ze pri vymene portu v olt alebo celej olt to bude mozno fungovat. Minimalne si mozes dat DMZ ... Modul gpon sfp je, lenze je tu velke ale, kompatibilita, administracia zo strany mikrotiku, ziadny ISP nedovoli sa v tom hrabat atd. .

ak nevadi eng: http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=88041

Návrat na "Siete"