Gallium miesto CLU?

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
Byah
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 323
Dátum registrácie: Pi 02. Máj, 2014, 15:42
Bydlisko: Malacky

Gallium miesto CLU?

Príspevok od používateľa Byah »

Zdravím,
Našiel som toto na amazone za docela slušnú cenu: http://www.amazon.com/gp/product/B00C7U ... ial&sr=1-1 Síce nieje tam shipping na slovensko ale to by som nevidel až taký velký problém takže. :-) No a teraz konečne k veci otázka znie: dalo by sa to použiť miesto CLU lebo CLU je tiež z Gallia zložené + nejaké iné prísady ak sa nemýlim.
Pozeral som aj tepelnú vodivosť Gallia na wiki: https://sk.wikipedia.org/wiki/G%C3%A1lium a tá by mala byť 40,6 W/mK pričom CLU má vodivosť 38.4W/mK.
Ďakujem vopred všetkým za postrehy a odpovede. :)
Používateľov profilový obrázok
PROMETHEUS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2067
Dátum registrácie: Ne 23. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Gallium miesto CLU?

Príspevok od používateľa PROMETHEUS »

som videl na youtube video ako galium rozlozi hlinikovy chladic. neviem ci by som chcel take nieco mat v pocitaci :D
MB: MSI X570 Tomahawk CPU: Ryzen 5900X RAM: BL2K8G36C16U4BL 4x8GB 3733MHz 16-18-18-35 GPU: Gigabyte RTX 3080 Gaming OC Waterforce Monitor: LG Ultragear 27GL83A-B SSD: WD Black SN850 1TB, SN750 500GB, 4x1TB Samsung EVO CASE: Lian Li O11 Dynamic XL PSU: EVGA 850W G2 Klavesnica, mys: Logitech G915 TKL + Logitech G903 Chladenie: CPU block: EK Quantum Velocity D-RGB Rads: EK SE360mm + EK XE360mm Fans: 9x Noctua NF-A12x25 PWM Pump: EK QUANTUM KINETIC TBE 200 D5 PWM D-RGB
Používateľov profilový obrázok
Famous
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1490
Dátum registrácie: Ut 14. Sep, 2010, 20:24
Bydlisko: HC

Re: Gallium miesto CLU?

Príspevok od používateľa Famous »

Nie som chcemik, ale vyzera to, ze by sa pri izbovej teplote pravdepodobne roztopila na kvapalinu a utiekla ti z CPU.
CPU: R9-5900X Cooler: Kraken X62 MB: x570 TUF PRO (Wi-Fi) GPU: RTX 3080 Ti Suprim X
RAM: GSkill 64GB 3600CL16 SSD OS: Corsair MP600 PRO XT 2TB
SSD: Micron 7400 PRO 3840BG, PNY CS3040 2TB, Kingston KC600 1TB PSU: Corsair HX1000 CASE: Fractal Torrent
Používateľov profilový obrázok
Byah
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 323
Dátum registrácie: Pi 02. Máj, 2014, 15:42
Bydlisko: Malacky

Re: Gallium miesto CLU?

Príspevok od používateľa Byah »

PROMETHEUS napísal:som videl na youtube video ako galium rozlozi hlinikovy chladic. neviem ci by som chcel take nieco mat v pocitaci :D
Tak CLU=Coollaboratory Liquid Ultra je zložená z Gallia a ANO aj CLU rozkladá hliník(lepšie povedané leptá). Takže preto treba mať buď medený alebo poniklovaný ako mám ja. (Desc. zostavy ktorý mám v popise je starý nakoľko sa mi to nechce prepisovať) :)
Famous napísal:pravdepodobne roztopila na kvapalinu a utiekla ti z CPU.
No hej na to som došiel až pri googlení :facepalm: :facepalm: ,keď som to už sem postol. Resp. téma čakala na schválenie.
Link na tému: http://www.overclock.net/t/1276943/tung ... um-cooling
Citujem kus postu z toho fóra:
it would eventually drip out and spill all over your motherboard and PCI cards. Do you really want a liquid metal spilling and hardening up all over your motherboard?
For this to be usable at all, it needs to be in some form of gel suspension or an alloy with another solid metal (which would destroy it's ability to be used as TIM in the first place)
Takže ďakujem za odpovede. :D
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Gallium miesto CLU?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

z tej istej amazonackej stranky :


Gallium is a chemical element with symbol Ga and atomic number 31.
The Melting point is 29.7 °C.


Gallium Precautions & Tips

---Don't be fooled by the youtube videos:---

*Although considered non-toxic, according to the MSDS (Material Safety Data Sheet), gallium is a skin irritant and glove protection should be worn.
*Gloves should be worn for another reason - when solid, it disperses into very fine particles that will ingrain themselves in your skin, discolouring it grey, and the stain is difficult to remove. (easy enough though with a bit of Cif)
*Handle in on a disposable surface - Even the slightest speck of gallium will cause a large grey smudge on a surface.
*Gallium is very sticky, and as such, moving it the way you desire becomes a challenge. It slides more easily off plastic, but it'll even stick to that. When you try and pour gallium, the last dregs will solidify due to cooling, making full transfer a painstaking process requiring heat and inventive thinking.
*You will not do well by 'scraping off' gallium as some of the youtube videos recommend. It will either stick to whatever you are scraping it off with, or it will turn into a fine grey powder which makes it more difficult to work with.
*Unfortunately, gallium is not magnetic, so it cannot be picked up or transferred that way.
*Don't let gallium touch other metals, unless of course, you plan to cause corrosion
*Don't mold a key with gallium and use it in the keyhole - it has an excellent chance of snapping (it's brittle like glass) or, even worse, melting whilst in there.




ja by som sa na to vyjekakal zvysoka. Co si od toho slubujes... 20 stupnov dole z teploty cpu ? Ain't gonna happen. Dva stupne ? Naco ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
chatpall
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 315
Dátum registrácie: Ne 18. Jan, 2015, 09:43
Bydlisko: Ziar nad Hronom

Re: Gallium miesto CLU?

Príspevok od používateľa chatpall »

ak by si dokazal udrzat teplotu na medzivrstve medzi chladicom a procakom po 29, tak to my zmysel, z dovodu vyssej vodivosti. v skutocnosti to ale zmysel nema pre dovody ktore boli spomenute. CLU ako take ma v materialovom liste urcenych tolko moznych prvkov ktore "pridavaju" ze to nie je ani binarna a ani ternarna zlucenina. v skutocnosti podla chemickych analyz, ktore som vykonal na viacerych CLU ktore sa mi dostali do ruky, sa chemicke zlozenia dost lisia, niekedy je tam pritomne Bi niekedy nie, niekedy vacsie mnozstvo Zn, niekedy vacsie mnozstvo In. nejake oxidy atd. vyzera to tak ze dodavaju akurat do co maju po ruke v ramci nejakej ich stanovenej normy. vyzera to tak ze ani tie vodivosti nie su vzdy take ako deklaruju. co sa tyka Ga a reaktivity s povrchom Al, staci slaba vrstva Al2O3, ktore je na chladicoch vzdy a Ga nereaguje, kym nedojde k mechanickemu poskodeniu, k comu ale v praktickych podmienkach dojde vzdy, montaz sa nedeje v laboratoriu.
Všetko o materiáloch

MB: MSI Z97 Gaming 5, CPU: i7 4970K,GPU:Nvidia gtx750ti, RAM: Kingston Hyper X Savage 1600 Mhz, Cooler: NOCTUA NH-U12P SE2, HDD: Crucial Mx100, BEDŇA: NZXT SOURCE 340 Midi-Tower, ZDROJ: Seasonic S12G, RT 80+ Gold Monitor: Dell H2214Hb, OS:Ubuntu 14.04
Používateľov profilový obrázok
Byah
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 323
Dátum registrácie: Pi 02. Máj, 2014, 15:42
Bydlisko: Malacky

Re: Gallium miesto CLU?

Príspevok od používateľa Byah »

Byah napísal:
Famous napísal:pravdepodobne roztopila na kvapalinu a utiekla ti z CPU.
No hej na to som došiel až pri googlení :facepalm: :facepalm: ,keď som to už sem postol. Resp. téma čakala na schválenie.
Už len z toho dôvodu som ten nápad zamietol takže...
Dal som link na tú tému lebo som ten nápad zamietol aby som tu nemusel vypisovať prečo.
Takže poposím LOCK témy nech to tu už neriešime zbytočne.
Používateľov profilový obrázok
Byah
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 323
Dátum registrácie: Pi 02. Máj, 2014, 15:42
Bydlisko: Malacky

Re: Gallium miesto CLU?

Príspevok od používateľa Byah »

chatpall napísal:ak by si dokazal udrzat teplotu na medzivrstve medzi chladicom a procakom po 29, tak to my zmysel, z dovodu vyssej vodivosti. v skutocnosti to ale zmysel nema pre dovody ktore boli spomenute. CLU ako take ma v materialovom liste urcenych tolko moznych prvkov ktore "pridavaju" ze to nie je ani binarna a ani ternarna zlucenina. v skutocnosti podla chemickych analyz, ktore som vykonal na viacerych CLU ktore sa mi dostali do ruky, sa chemicke zlozenia dost lisia, niekedy je tam pritomne Bi niekedy nie, niekedy vacsie mnozstvo Zn, niekedy vacsie mnozstvo In. nejake oxidy atd. vyzera to tak ze dodavaju akurat do co maju po ruke v ramci nejakej ich stanovenej normy. vyzera to tak ze ani tie vodivosti nie su vzdy take ako deklaruju. co sa tyka Ga a reaktivity s povrchom Al, staci slaba vrstva Al2O3, ktore je na chladicoch vzdy a Ga nereaguje, kym nedojde k mechanickemu poskodeniu, k comu ale v praktickych podmienkach dojde vzdy, montaz sa nedeje v laboratoriu.
Fakt pekne vysvetlené ďakujem. :)
Používateľov profilový obrázok
tridem
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 191
Dátum registrácie: Št 25. Nov, 2010, 16:37
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Gallium miesto CLU?

Príspevok od používateľa tridem »

chatpall napísal:ak by si dokazal udrzat teplotu na medzivrstve medzi chladicom a procakom po 29, tak to my zmysel, z dovodu vyssej vodivosti. v skutocnosti to ale zmysel nema pre dovody ktore boli spomenute. CLU ako take ma v materialovom liste urcenych tolko moznych prvkov ktore "pridavaju" ze to nie je ani binarna a ani ternarna zlucenina. v skutocnosti podla chemickych analyz, ktore som vykonal na viacerych CLU ktore sa mi dostali do ruky, sa chemicke zlozenia dost lisia, niekedy je tam pritomne Bi niekedy nie, niekedy vacsie mnozstvo Zn, niekedy vacsie mnozstvo In. nejake oxidy atd. vyzera to tak ze dodavaju akurat do co maju po ruke v ramci nejakej ich stanovenej normy. vyzera to tak ze ani tie vodivosti nie su vzdy take ako deklaruju. co sa tyka Ga a reaktivity s povrchom Al, staci slaba vrstva Al2O3, ktore je na chladicoch vzdy a Ga nereaguje, kym nedojde k mechanickemu poskodeniu, k comu ale v praktickych podmienkach dojde vzdy, montaz sa nedeje v laboratoriu.
Je to obdobné ako pri zliatinách Al napríklad pre automobilový priemysel.
Pojem dosť líšia berem tak akú mám prax s Al, čiže si robil merania na vzorkách, ktoré ale boly odobraté z malého množstva, čiže balenie CLU?
My máme interné predpisy na chémiu prvokov na tisíciny percenta, napríklad Sr podla zliatiny od 0,015 do 0,018 a v tomto rozmedzí legujeme. Je pravda, že pec má kapacitu napríklad 900kg no zákaznícka špecifikácia nie je taká prísna, tam je od 0,008 do 0,024 :)
Ide o to, že aj CLU je chystaná vo veľkom a homogenita "kovu" je pri dávkovaní či odoberaní ovplyvňovaná aj časom tohto procesu a preto ani samotný výrobca neudáva presné množstvo a pomer prvkov v produkte iba "približné" zloženie a špecifikácie, proste je iba vyrobená z kvapalných zliatin kovu, ktoré sa správajú tak ako sa správať podľa výrobcu majú a robia presne to čo píše/vraví a aj upozorňuje na nebezpečenstvá.
Proste je to úplne normálne, že si vždy nameral niečo iné. Už len samotná jedna tuba má pri každej dávke iné parametre a časom duplom.
...sa chemicke zlozenia dost lisia, niekedy je tam pritomne Bi niekedy nie, niekedy vacsie mnozstvo Zn, niekedy vacsie mnozstvo In. nejake oxidy atd... dodavaju akurat do co maju po ruke ...
tuno by som chcel vedieť ako by si vyrobil a nachystal/nadávkoval, také malé množstvá, ktoré predávajú a aby boli chemicky porovnateľné bez večších odchýlok ??? aj keď navaríš guláš, tak porcie z plného kotlíka sú chuťovo inde (aj obsahovo) ako tie so spodu :D

:bye:
Naposledy upravil/-a tridem v St 06. Jan, 2016, 21:30, upravené celkom 2 krát.
PC:CPU:delid i5 3470@3,9/4,1GHz+2×CLU+Gelid Tranq. rev.2, MB:Asrock Z77Pro3, VGA:Gainward GTX750Ti GS2@1,4/6,7GHz+CLU+AC AcceleroMonoPlus , RAM:4×4GB 1,3@1,8GHz/cl9, PSU:Seasonic M12II-520, CASE:Zalman Z1+3×AC F12/400ot, SSD:Crucial BX100/250GB, HDD:S.Bar 7200.12 1TB, WiFi:TendaW302P(pci), LCD:19"Philips 190C(1440×900), OS:Win10, DVD/RW:lg
Book1:Asus A9Rp:Core2DuoT5300(2×1,73GHz-0,975V),2×1GB,60GB ata 5400ot,WiFi Edimax,WinXPh
Book2:Acer Aspire E1-410white:ADATA Premier Pro SP600 128GB+4GB ram,Win7
Používateľov profilový obrázok
tridem
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 191
Dátum registrácie: Št 25. Nov, 2010, 16:37
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Gallium miesto CLU?

Príspevok od používateľa tridem »

tridem napísal:
chatpall napísal:ak by si dokazal udrzat teplotu na medzivrstve medzi chladicom a procakom po 29, tak to my zmysel, z dovodu vyssej vodivosti. v skutocnosti to ale zmysel nema pre dovody ktore boli spomenute. CLU ako take ma v materialovom liste urcenych tolko moznych prvkov ktore "pridavaju" ze to nie je ani binarna a ani ternarna zlucenina. v skutocnosti podla chemickych analyz, ktore som vykonal na viacerych CLU ktore sa mi dostali do ruky, sa chemicke zlozenia dost lisia, niekedy je tam pritomne Bi niekedy nie, niekedy vacsie mnozstvo Zn, niekedy vacsie mnozstvo In. nejake oxidy atd. vyzera to tak ze dodavaju akurat do co maju po ruke v ramci nejakej ich stanovenej normy. vyzera to tak ze ani tie vodivosti nie su vzdy take ako deklaruju. co sa tyka Ga a reaktivity s povrchom Al, staci slaba vrstva Al2O3, ktore je na chladicoch vzdy a Ga nereaguje, kym nedojde k mechanickemu poskodeniu, k comu ale v praktickych podmienkach dojde vzdy, montaz sa nedeje v laboratoriu.
Je to obdobné ako pri zliatinách Al napríklad pre automobilový priemysel.
Pojem dosť líšia berem tak akú mám prax s Al, čiže si robil merania na vzorkách, ktoré ale boly odobraté z malého množstva, čiže balenie CLU?
My máme interné predpisy na chémiu prvokov na tisíciny percenta, napríklad Sr podla zliatiny od 0,015 do 0,018 a v tomto rozmedzí legujeme. Je pravda, že pec má kapacitu napríklad 900kg no zákaznícka špecifikácia nie je taká prísna, tam je od 0,008 do 0,024 :)
Ide o to, že aj CLU je chystaná vo veľkom a homogenita "kovu" je pri dávkovaní či odoberaní ovplyvňovaná aj časom tohto procesu a preto ani samotný výrobca neudáva presné množstvo a pomer prvkov v produkte iba "približné" zloženie a špecifikácie, proste je iba vyrobená z kvapalných zliatin kovu, ktoré sa správajú tak ako sa správať podľa výrobcu majú a robia presne to čo píše/vraví a aj upozorňuje na nebezpečenstvá ...
Proste je to úplne normálne, že si vždy nameral niečo iné. Už len samotná jedna tuba má pri každej dávke iné parametre a časom duplom.
...sa chemicke zlozenia dost lisia, niekedy je tam pritomne Bi niekedy nie, niekedy vacsie mnozstvo Zn, niekedy vacsie mnozstvo In. nejake oxidy atd... dodavaju akurat do co maju po ruke ...
tuno by som chcel vedieť ako by si vyrobil a na predaj nadávkoval, také malé množstvá, ktoré predávajú a aby boli chemicky porovnateľné bez večších odchýlok ??? aj keď navaríš guláš, tak porcie z plného kotlíka sú chuťovo inde (aj obsahovo) ako tie so spodu :D

:bye:
PC:CPU:delid i5 3470@3,9/4,1GHz+2×CLU+Gelid Tranq. rev.2, MB:Asrock Z77Pro3, VGA:Gainward GTX750Ti GS2@1,4/6,7GHz+CLU+AC AcceleroMonoPlus , RAM:4×4GB 1,3@1,8GHz/cl9, PSU:Seasonic M12II-520, CASE:Zalman Z1+3×AC F12/400ot, SSD:Crucial BX100/250GB, HDD:S.Bar 7200.12 1TB, WiFi:TendaW302P(pci), LCD:19"Philips 190C(1440×900), OS:Win10, DVD/RW:lg
Book1:Asus A9Rp:Core2DuoT5300(2×1,73GHz-0,975V),2×1GB,60GB ata 5400ot,WiFi Edimax,WinXPh
Book2:Acer Aspire E1-410white:ADATA Premier Pro SP600 128GB+4GB ram,Win7
chatpall
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 315
Dátum registrácie: Ne 18. Jan, 2015, 09:43
Bydlisko: Ziar nad Hronom

Re: Gallium miesto CLU?

Príspevok od používateľa chatpall »

zdravim ZH :)

nuz vsetko co pises je pravda, predpokladam ze pouzivate "vyiskrovacku" - spektralnu emisiu. ja som ale nerobil kvantitativnu analyzu (nezaujimali ma mnozstva prvkov, na to treba mat porobene kalibracie, co je v tomto pripade VELMI problematicke). zaujimali ma iba kvalitativne parametre, ake prvky sa v zliatine nachadzaju. kedze som pouzil sekundarne rtg tak v ramci merania mi vyhodilo intenzity signalu a na zaklade toho sa da odhadnut ci je v ziatine niecoho viacej ako niecoho ineho. odber vzorky pri hlinikovych odliatkoch je iny ako pri mikrogramovych vzorockach a u kovov z nizkou teplotou tavenia je to uz uplne ine. jednucho sa vzorka zoberie a strci do zariadenia a meria sa :) caka sa co vypadne. (samozrejme to je povedane s nadsazkou)
Všetko o materiáloch

MB: MSI Z97 Gaming 5, CPU: i7 4970K,GPU:Nvidia gtx750ti, RAM: Kingston Hyper X Savage 1600 Mhz, Cooler: NOCTUA NH-U12P SE2, HDD: Crucial Mx100, BEDŇA: NZXT SOURCE 340 Midi-Tower, ZDROJ: Seasonic S12G, RT 80+ Gold Monitor: Dell H2214Hb, OS:Ubuntu 14.04
Používateľov profilový obrázok
tridem
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 191
Dátum registrácie: Št 25. Nov, 2010, 16:37
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Gallium miesto CLU?

Príspevok od používateľa tridem »

ahoj

poznám všetky druhy odberu vzoriek a zisťovanie "približného" zloženia no v prípade CLU výrobca proste neklame a všetko hrá ... a podstatné pre nás zákazníkov je, že plní svoj účel na výbornú.
PC:CPU:delid i5 3470@3,9/4,1GHz+2×CLU+Gelid Tranq. rev.2, MB:Asrock Z77Pro3, VGA:Gainward GTX750Ti GS2@1,4/6,7GHz+CLU+AC AcceleroMonoPlus , RAM:4×4GB 1,3@1,8GHz/cl9, PSU:Seasonic M12II-520, CASE:Zalman Z1+3×AC F12/400ot, SSD:Crucial BX100/250GB, HDD:S.Bar 7200.12 1TB, WiFi:TendaW302P(pci), LCD:19"Philips 190C(1440×900), OS:Win10, DVD/RW:lg
Book1:Asus A9Rp:Core2DuoT5300(2×1,73GHz-0,975V),2×1GB,60GB ata 5400ot,WiFi Edimax,WinXPh
Book2:Acer Aspire E1-410white:ADATA Premier Pro SP600 128GB+4GB ram,Win7

Návrat na "Nákupná poradňa"