domáca sieť - dom - WIFI

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

domáca sieť - dom - WIFI

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Ahoj, potreboval by som poradiť s riešením siete v dome. Jedná sa o 2 poschodový dom, router je umiestnený na hornom poschodí, v malej technickej miestnosti ( viď ďalej obrázky, označené červenou farbou ).

Horné poschodie:
Obrázok
Prízemie:
Obrázok

Router je teraz TP Link 1042ND ( ten od Telekomu ).

V dome sú naťahané 'husie krky', v každej miestnosti sú 2 zásuvky RJ45.

A o čo ide:
WIFI - dobrý signál v celom dome, ideálne aj blízke okolie domu - neskôr sa bude robiť terasa
LAN - v byte je dokopy 5 dvojitých zásuviek, každá aby bola aktívna.

Nemám s týmto ešte veľa skúsenosti a nechcel by som niečo pokaziť, preto by som si veľmi rád nechal poradiť. Napadlo ma takéto riešenie:

Kúpiť nejaký switch, ktorý pripojím za router, z neho pripojiť zásuvky. Na horné poschodie dať jedno APčko, na prízemie druhé.

Čo mi nie je jasné:
1) bude na toto stačiť ako router ten TPlink? 1042ND
2) aký switch kúpiť? Bude stačiť niečo takéto? https://www.alza.cz/tp-link-tl-sf1024m-d3020331.htm?catid=18854017 Je to síce len 100mbit switch, ale je tam záruka na 3 roky, neskôr ak by nestačilo, čo ale pochybujem, by sa vymenilo za gigabitový
3) Aké APčka kúpiť? ( nazývam to vôbec správne? ide mi o WIFI vysielače)

Ide mi o to, aby to fungovalo, avšak nemám ani predstavu, že koľko môže stáť takéto riešenie, niečo extra profi nepotrebujú.

Ďakujem vopred.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12478
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: domáca sieť - dom - WIFI

Príspevok od používateľa HellAngel »

napis aj rozlohu baraku, to je dost podstatne
ten TP link ti isto nebude stacit, teda ak chces kvalite pokrytie. Jednemu kvalitemu APcku sa nevyhnes na spodnom poschodi
nieco taketo:
https://www.alza.sk/ubiquiti-unifem-ap- ... d=18853413
Podla potreby doplnis. Tieto ubiquity AP ak ich mas viacej, mozes nakonfigurovat ako jednu siet
siroka skala nastaveni, doporucujem pozriet nejake video.

switch, zober Gigovy. Celu siet si uz ries gigovo. Casom das mozno nas, budes odtial streamovat filmy, spravis z toho ulozisko pre kamery atd.
Mam par nahodenych tychto switchov a zatial funguju dobre (KLOP KLOP):
https://www.alza.sk/zyxel-gs1100-16-d32 ... 2923#popis
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2250
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: domáca sieť - dom - WIFI

Príspevok od používateľa mirjak »

...riesim nieco podobne, akurat na prizemi mam vzajomne prehodenu tu miestnost 1.05 a kuchynu. WIFI ma az tak zatial netrapi, aktualne spekulujem, aku zabudovat kabelaz, Cat5e, Cat6 ci Cat6a? Zatial mi staci 1Gb, trasy su tak do 15m, ale bohvie co bude neskor... ci dat trubky/chranicky a o 10r. nataham optiku? :D
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12478
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: domáca sieť - dom - WIFI

Príspevok od používateľa HellAngel »

ak mas moznost, urcite si natahaj trbku, koli buducnosti. Dnes si sprav 1GB, to ti isto na niekolko rokov pre domace ucely postaci. a ked to bude raz malo, tak do trubiek potiahnes optik a hotovo
NB: Asus ROG Strix G16

Návrat na "Siete"