Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa felipe25 »

turbo, ja beriem tvoje rady vsetkymi desiatimi, avsak, ta krabicka co pises 4portova nestala 20eur, ale stala 50eur, a rozpocet na nu bol 35€! Ked som si dovolil kupit o 15e drahsiu, este som mal problem.
To, ze na vratnici je funkcna siet neries, ta je natahana LANkou z bodu cislo 1 a nepada. /to som napisal len na margo toho, ze si napisal, ze LAN po burke odpali zariadenia../.

vzdialenost vratnica bod 1 je cca 250m, samozrejme to ide cez aktivne prvky. ale len LAN kabel je pouzity na prepojenie
vzdialenost bod1 bod2 ma prakticky obdobnu trasu ako vratnica bod1 ale potom pokracuje dalej, cca dokopy ma 300m.
kedze ale chcem oddelit kazdeho a kazdemu dat jeho externu IP /ti, co si napojeny na vratnici maju vlastnu "siet" a IP konciacu na 173, ti co budu v bode 2 budu mat koncovu IP 172... Proste, cez vratnicu nebudem napajat bod 1.

Chcem ho napojit z hlavneho zariadenia - prvy opticky prevodnik od poskytovatela. A kedze uz napojeny je, ale pada, nemam ako zistit, co je zle. Ak sa natiahne novy kabel, a bude to opat padat - ano, viem, ze to moze byt router. Lenze, tu ti neschvalia 500eur aby si vymenil vsetko, tu sa da max po castiach, a ked to nepomoze tak ist dalej. Uz roky sa tu stazuju ludia ze im net seka,nejde /vecer, ked je plny "barak". Cez den ide vsetko ako ma, a aj za bodom2 uplne na poslednom PC podla vzdialenosti nameras kludne rychlost 70Mbps...

Lenze vecer, ked sa na bod1 a jeho dalsie routre na poschodiach ponapajaja desiatky userov, to zacne spomalovat - siet ale nepadne...

Pada iba ta cast, ktora je pod bodom 2. Na zaklade toho si myslim, ze za to router nemoze, lebo keby bol zly, padne aj jeho podsiet nie?
V tom routri jedinom je momentalne napojena cela budova vpravo cez prvy port a dalej switche, routre, a v druhom porte je napojeny opticky pravodnik. A vzdy padne len "cast" s optikou, prva nie. ak padne router, tak padne cela siet, ci len cast?

Preto si logicky myslim, ze je nieco zle s tou optikou.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa felipe25 »

Chris, no proste padne spojenie /nielen IP/. myslel som to tak, ze ked PC co mal pridelenu IP zrazu svieti vykricnikom, a proste nema spojenie dalej ako za bod2. Proste, nejde to.


Vidis, a preto sa chcem vydrbat na tu staru siet, a prakticky dat natahat nieco NOVE, co proste budem mat istotu, ze to s tou starou sietou nema nic spolocne. Tu to za "anteny" co si dala jedna firma na strechu natahali zdarma v rokoch cca 1990, a tak to aj vyzera. Uz odisli pomaly vsetky aktivne prvky znacky Alied, ktore tu vtedy podavali (/inac sranda, lebo v roku 2014 odisli postupne 5 z 8mich..). Tie opticke prevodniky su prakticky posledne aktivne zariadenia, ktore sa este nevymenili.


Teoreticky, :
1. ak by som dal urobit nove koncovky na UZ existujuci kabel, a kupia sa nove prevodniky na ten kabel - a NEPOMOZE to, tak
2. uz budu kupene prevodniky z kroku 1, dam natiahnut novy kabel, niekto pride nazvarat koncovky, ale prevodniky uz budu kupene a pouzitelne nie? da sa na ten zlty kabel dat taka koncovka, aby v pripade neuspechu sa dala dat aj na novy opticky kabel a teda kupene prevodniky z bodu 1 budu pouzitelne?
3. A ak nepomoze ani toto, tak sa kupi nejaky lepsi router.
sucasny router v budove napravo spravuje ovela viac pripojeni, ako v budove nalavo.. a prava vzdy ide, takze preto pochybujem, ze chyba je v routri
Proste, tu mozem hladat chybu iba postupne. Nepomoze bod 1, idem bod 2.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5216
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa Chris »

skor ako planovat, skus radsej napr. nainstalovat niekde observium, nagios etc a cez SNMP napojit najprv tie prevodniky, switche a routre a sleduj co sa vyhuluje a preco pada.

Sry ale mne to pride take amaterske :-) , takisto ako blbne nieco na windowse a hned automaticke riesenie je reinstall. Hoci sa to da fixnus aj inak. :-)

Skus najprv fakt vyzistit co je zle a az potom kupovat, to co fakt treba. Mozno je fakt kable zly, alebo mozno prevodnik, alebo to robi len nejaky client, ktory vyhuli a zahlti router a to padne.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa felipe25 »

porovnavas neporovnatelne :D
ked ti niekto donesie pc s problem, a windows na nom nebol preinstalovany 3-4roky, nebudes hladat hodiny chybu, ale preinstalujes ten pc, a vyriesis aj rychlost /novy windows je vzdy uplne inde rychlostou/, aj tu chybu.

bohuzial, to co pises nemam ponatia ako urobit. a po dalsie nemam na to cas, mam x inych veci na starosti. nemam cas sadnut k tomu, a daco sledovat. ved, toto keby ta spolocnost chcela od dakoho ineho, tak ten by si za daco take nauctoval stovky eur, ved tu ide o cas, a sledovanie.. ta siet je aj tak stara, takze sa na to vyskaslem, napisem nejakej firme nech vypracuje cenovu ponuku na sfunkcnenie novonatahaneho optickeho kabla, dam to riaditelovi, a ked to neschvali, kaslem na to.

aky opticky kabel by ste odporucili? a tahat ho v trubkach, alebo??
date mi pls linky na prevodniky co bude najlepsie kupit? (aj 1gbps). koncovky tam asi da ta firma, co to bude na konci davat dokopy?

proste, napiste aky kabel vybrat, a ake 2ks prevodnikov kupis. tu ciernu skrinku co rozvetvuje kabel na 2 netreba?
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Hexaris

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa Hexaris »

Len tak ... https://www.youtube.com/watch?v=wiXi_C7ToBs ... si to sprav sam :) myslim, ze nebudes ani potrebovat meranie
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5216
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa Chris »

kedze sa bavime o mini Enterpsie, tak som myslel Windows server, kedze pri clientoch nema ako Image zmysel.

Nemas cas na RCA, ale mas cas vybera a montovat zariadenia... zaujimave. :facepalm:
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Hexaris

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa Hexaris »

Ten patch box v podstate moze ostat, mozno staci vymenit prevodnik a ten prepojovaci patch kabel. Inak neviem ci to hore niekto spomenul (sry ak ano) byva dobrym zvykom, ze eth. rozhranie je down ak to po vlakne nie je spojene. Ak by si za tym mal nejake rozumne zariadenie tak si mozes v logu pozriet ci to pada priamo na vlakne. To je odo mna asi vsetko ... mp3 vacsinu veci uz povedal.

Inak co pisal Chris, ak by mali zariadenia pristup na net, tak niekoho skus poziadat o externe monitorovanie, napr. cez snmp trap a mozes si to sledovat.

btw: tie prevodniky maju vacsinou stavove led, ked to padne je na nich nejaka zmena ?
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa felipe25 »

Ja montovat zariadenia a tahat kabel nebudem, na to dam poziadavku a urobia to ludia co tam pracuju. Ja akurat poviem, co urobit maju.
Sam by som sa do toho nepustal, ani vdaka videu, pretoze ak daco poseriem, tak bude problem.

A instalacia dvoch potencionalne novych prevodnikov, do ktorych pichnem uz urobeny kabel je praca na 5minut :)
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa mp3turbo »

este by som zlahka podotkol :


a) najprv by som vymenil zdroje (adaptery) ktore krmia sucasne opticke prevodniky. Budu to 5V, 9V alebo 12V, takych mas doma kopec. Pozor na ampere. Na skusku. Zadarmo. Pada ti to kazde dva dni, takze velmi rychlo uvidis.

b) potom by som vymenil komplet cely ten bazmeg co mas v skrinke s dvomi ethernet kablami za nejaky NORMALNY switch co aj volaco vydrzi. Zase aspon na tyzden nieco pozicat, ved sakra kazdy mame nieco doma a kazdy mame nejakych kamaratov. Pripadne vo firme ked sa cokolvek vala.


podla mna bude koniec problemom. Ano, jasne, neriesi to prerabku siete, otazka je ci ju naozaj potrebujes - mozno by ti stacilo toto, plus rozsirenie siete a za zostavajucich 200eur sa ozrat velakrat s direktorom :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa felipe25 »

no, druhu stranu (tam kde je bod 2) nechodim resetovat NIKDY:. tam to proste bezi bez resetu. reset je nutny iba tam, kde je bod 1. cize to opat zuzi problem na router, prevodnik na tej strane....
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5216
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa Chris »

tak nabuduce ked sa to kusne, tak skus najprv router resetnut, ci to pomoze, alebo ak nie, tak je na vine prevodnik...
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa mp3turbo »

dovolim si dve malinke poznamky :

1) mozno by sa to rozbehlo aj keby sa resetla druha strana. Bolo to testovane ? Mas tam niekoho koho mozes vyhnat ?

2) bol som to aj ja (nielen ja) ktory na prvej strane povedal ze resetnut router namiesto prevodnika - a aj som zdovodnil preco. Teraz pouzijem rovnake zdovodnenie a logiku (teda "pri vypadku optiky prevodnik automaticky [!] zhodi aj ethernet plus moznoze naopak, pri vypadku ethernetu prevodnik zhodi aj optiku") na to, aby som spochybnil moje vlastne slova a teda presne to co Chris napisal nadomnou :

ked vypnes ethernetovy Airlive ci TPLink, zhodis prevodniku ethernet, cim on okamzite zhadzuje optiku. Je mozne ze len tato aktivita samotna by stacila na to aby sa to cele rozbehlo. Neviem.



Doporucenia zhora zostavaju :


a) vymenit zdroje na prevodnikoch, OBIDVOCH. Mozes jeden za druhym, ak to pomoze aspon budes vediet ktory to bol. Mozes vymenit aj zdroj na ethernetovom zariadeni. Stava sa to obcas.

b) ked budes nabuduce resetovat, vypni a zapni z napajania ethernetovy router. NIE PREVODNIK ! Uvidis ci pomoze. Moznoze ten prevodnik nie je vinny ani trochu.

c) vymenit ethernetovy routrik za cokolvek ine. AKYKOLVEK jednoduchy sprosty switch postaci. Pevne dufam ze v tvojom okoli jeden zbytocny najdes. NEDAVAJ TAM ZIADNY ROUTER ANI WIFINU, daj tam uplne najsprostejsi najjednoduchsi Layer2 switch ktory najdes (8port v obchode za 21eur vratane dph). Ide o odskusanie ci tvoje problemy nesposobuje ten nepriestrelny AIrlive ci TPLink ci co tam mas. Je to velmi velmi velmi pravdepodobne.


medzi tie povodne dve doporucenia som vsunul terajsie B) pretoze je zadarmo a je uplne jednoduche.


Co som na prvej strane spominal ze sa mi rozsvietilo ze si tu uz jednu rovnaku temu mal, pre pripomenutie tu je :
http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... 2&t=102807


PS: to ze sa ti ludia ROKY STAZUJU na prieser s internetom vo vecernych hodinach - mam dojem ze mas GIGABITOVU PRIPOJKU lebo nieco v tom zmysle si pisal ze ked prevodniky tak gigabit - to absolutne rozhodne nie je vina prevodnikov. To je na 99.9% prieser sposobeny nevhodnou nedostatocnou infrastruktorou na strane METALICKYCH routrov. Ako som ti napisal, pre 100 PC by ma nenapadlo snivat o Airlive alebo TPLinku.

PS2: z tej stovky ludi co mas na toto obesenych... nenajde sa jediny kto by mohol prilozit ruku k dielu ? Ze by bol znaly sieti... ze by mal na izbe zbytocny Cisco switch ktory proste vymaze konfiguraciu a len tak nahodi ako layer2 ethernet switch bez nicoho na dva-tri dni na zapozicanie ? Ze by dokazal pingat a traceroutovat nieco na sieti pocas dna aby si mal casove zobrazenie kedy sa ti dodrbavaju veci ?

PS3 : vies aky mas traffic na linke vecer, ked je situacia najhorsia ? Mas nejake grafy, pocty paketov, pasmo v megabitoch ? Ak nemas, vedel by si mat = mas zariadenia ktore su schopne nieco grafovat ? Velmi velmi by ta to priblizilo vyrieseniu problemu namiesto strielania naslepo a to je vlastne to co Chris hovoril.

PS4: az teraz, po X dnoch, si prezradil ze opticky prevodnik B si nikdy neresetoval. Co som doriti pisal na prvej strane ze musis DETAILNE popisat svoju situaciu, problem ? Co som pisal ze to z teba lezie - a to extremne nahodne - ako z chlpatej deky ? Nahodou sme sa medzi riadkami dozvedeli ze mas vratnicu na vzdialenom bode kde ti internet chodi furt a bez vypadku a ze tam mas optiku dotiahnutu i ked staru. Chlape ved mas minimalne 25 rokov podla prezyvky, uz by si mal byt schopny popisat veci od A do Z.

Drzime palce a daj vediet.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5216
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa Chris »

TE-ME-RAF! :D
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa felipe25 »

turbo - cely tento thread som urobil v zmysle, ze urobim novu siet, nebudem riesit staru... je to casovo narocne, komplikovane, a nedostanem za to nic zaplatene. toto riesenie co popisujes je super, lenze ja nemam den dva tri na to, aby som riesil druhu stranu, simuloval vypadky a pod.

este raz:
co s tym ma router na vratnici:::

detailne:
v bode 1 je opticky prevodnik, ktory prevadza privadzanu 1Gbit linku od poskytovatela netu na klasicky RJ45 kabel. Ma 8portov, jeden je vyhradeny, cize 7.
Cize, viem pouzit 7samostatnych externych IPciek.

Lenze, samotna infrastruktura je v budove, ktora ma 15poschodi napravo robena tak zle ze:

v tom bode 1 napajam z jedneho portu optickeho prevodnika WAN port jedneho routra TP1043ND. Z tohto routra ide dalej kabel do switchu, odkial idu uz samotne kabel napr:
z portu 1 z 24 ide kabel na 9 poschodie. Avsak, kedze ked sa to tahalo (+-1995), neuvazovalo sa, ze net bude aj na inych poschodiach. Takze, 10. aj 8. poschodie je napojene s 9teho poschodia, a to vratane routrov na 8mom, ktore su 3 a su wifi.

Cize, jeden kabel z 15.steho ide na 9.te, a z 9teho kde je router ide jeden kabel z prveho portu routra na 10te, kde napaja WAN routra na 10. Dalej ide dalsi kabel z druheho portu routra na 9tom na 8me, kde ide do routra, avsak, tento router napaja dalsie 3! APcka. Cize, jeden kabel z 11steho napaja dokopy 5-6routrov, 3APcka, teda, odhadom, vecer, +-100klientov /booky, tablety, mobily, ak nie viac./.

Dalej, z toho switchu na 15stom ide z portu 2 kabel na prizemie /stale sa bavime o budove VPRAVO - teraz popisujem infrastrukturu budovy vpravo/, kde je dalsi switch, a napr. z neho je napajany router na vratnici, ale aj dalsich +-25PC na prizemi. Teda, to som este nevymenoval ani 1/3 celej siete, a uz mame, ze router tplink 1043nd riesi min 150klientov.

Ked vsak padne net nalavo, budova vpravo aj vratnica funguju - ziadny problem nemaju. Preto nechapem, ze by to robil router. Ak by padala cela siet, tak proste chapem.

Ale skusim nabuduce resetnut IBA router. Nic ine.

Kazdopadne, treba si raz a navzdy uvedomit, turbo!! ze rozpocet je taky aky je, lepsi nebude. Keby som ja nemal zaujem tam pomoct, tak na to zvysok kasle. To nieje firma, as., sro. cka co tlaci peniaze. Je to sice statne, ale na okraji zaujmu, a kazdu jednu blbost musia schvalit este aj v BA. /aj kabel za 1euro.../! Ked mi na to schvalia 250e, budem dakovat a ti co tam ziju taktiez.

Celu infrastrukturu sietovu tam treba vymenit, je tam sice 1Gbps privod, ale uz prvy switch je len 100vkovy. Vsetky dalsie zariadenia okrem routre su 100vkove. Na 1Gbit switche niesu peniaze. Preto som aj tu planoval, ze sa urobi kabel LANkovy zatial, a v pripade buducnosti /plan presunut opticky privod napr. na prizemie budovy vpravo/ sa otoci ten kabel, ze bude napajat zdola hore, a nie zhora dole.. Proste, toto je len zaciatok, pretoze neexistuje, aby 1kabel LAN riesil 150klientov. Na kazde poschodie by som ja urcite dal potahat 2-3 LAN kabel do kazdeho APcka zvlast, hore priradil jednu externu IP 2-3om poschodiam, a mal to poriesene tak, aby to nesekalo. /na to sekanie sa stazuju ludia byvajuci V PRAVEJ BUDOVE poobede - nie ti, co su na optike - lenze to kvoli infrastruktrure chapem preco/
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5216
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa Chris »

Daj vypoved :).

Alebo si pozicaj z alzy na 14 dni, nejaky managed switch, nieco ako toto: https://geizhals.at/hp-1910-8-jg536a-a1 ... de&hloc=pl

Skus nahradit ten TPlink, basic configuraciu zvladnes a uvidis ci to pomoze.

Lb 1043 v zivote nebola konstruovana na 150 userov, a uz vobec nie so seriovym firmwarom. Mozno dd-wrt/openwrt ale aj tak je to overkill..
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs

Návrat na "Siete"