Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa mp3turbo »

.
.
v principe a plnej miere akceptujem mieru tvojej zaangazovanosti. A ked je to zadarmo, este lepsie - klobucik dole.





>> toto riesenie co popisujes je super, lenze ja nemam den dva tri na to, aby som riesil druhu stranu, simuloval vypadky a pod.

netreba nic simulovat, treba len vypinat inak ako doteraz. Vsetko ostatne ti logicky vyplynie z vysledku. Teraz nevies ci mas problem s prevodnikmi alebo routrikom. Potom by si vedel takze nebudes naslepo kupovat za 90eur nove prevodniky ked treba vymenit jeden switchik za 25eur. A to este k tomu bude gigabitovy.




>> Keby som ja nemal zaujem tam pomoct, tak na to zvysok kasle. To nieje firma, as., sro. cka co tlaci peniaze.

ludia ktori tam sedia by zrejme radi mali nieco kvalitnejsie. Zorganizuj ich. Kazdemu vylep na dvere papier "ak darujete dve eura do spolocneho rozpoctu na dobru vec, vyriesime padanie internetu lebo Turbo s Chrisom povedali". Bacha na to ze radiovu infrastrukturu co tam mas nezmenis a teda tym ludom pripojenym na radijka to VZDY bude chodit nahovno, proste sa zaplni to malinke pasmo co tam dokazes a koniec. Aspon skontroluj tie radia ci nie su vsetky nastavene na rovnaky kanal a ci sa nerusia navzajom...





>> Celu infrastrukturu sietovu tam treba vymenit, je tam sice 1Gbps privod, ale uz prvy switch je len 100vkovy.

cudujem sa ze sa na tomto Chris nerehotal.





>> Vsetky dalsie zariadenia okrem routre su 100vkove. Na 1Gbit switche niesu peniaze.

ani netreba. Na 100 šmatlákov netreba gigabit do kazdej bunky. Staci ti jeden jediny gigabit switch (skor by som povedal zariadenie) do ktoreho napichas zopar tychto stovkovych podriadenych routrikov. Dosiahnes tym to, ze sa nebudu vsetci kompletne bit o jeden jediny stovkovy priechod von. Obrovsky relief, nevies si predstavit co by to spravilo v celkovom meritku. Cena riesenia ? 8port gigabit switch mame 25 eur vratane DPH. Chapem ze toto ti nikto peniaze neda, fakt by som zorganizoval tych ludi co su tam - ked len desiati prispeju dve eura, mate to hotove. Je tam sto bytov, buniek, intrakovych izieb, to je jedno coho, proste to obehat a kazdemu na dvere nalepit vytlaceny papier A4 (tlacis u nich, na ich naklady, dufam ze maju toner na vytlacenie sto stran) je robota na 30 minut okrem toho tlacenia. A jednu lepiacu pasku ktoru tiez nikto nezaplati takze to zostane na tebe zatiahnut. Noznicky snad nejake maju na vratnici aby si tu lepiacu pasku nemusel trhat zubami.





>> Proste, toto je len zaciatok, pretoze neexistuje, aby 1kabel LAN riesil 150klientov.

ale jasna vec ze existuje - ja mam na jedinom kabli obesenych 15x viac klientov ako si ty napisal a strasne malo z nich chodi cez radia - vacsina to bombuje po kabli kde dosahuje ukrutne vacsie cisla priepustnosti. Ked sa uz bavime o kabli, tak podmorske kable medzi kontinentami maju vacsinou dva alebo styri PARY, to je cele. Takze neboj, jeden kabel to zvladne a ani si nevsimne aj keby si tam tlacil 890Mbit co teraz nedosiahnes ani stovku kedze mas uz prvy router stovkovy.





>> Na kazde poschodie by som ja urcite dal potahat 2-3 LAN kabel do kazdeho APcka zvlast, hore priradil jednu externu IP 2-3om poschodiam

netreba. Velke plany, ziadna realizacia, ziadne peniaze. Uplne by stacilo kazde tri poschodia pripojit jednym kablom do nadradeneho switchu, teda kazde tri poschodia by boli limitovane na 100Mbit kedze mas len stovkovu strukturu (keby si mal gigabit, tak je uplne zbytocne rozpravat o "limitovani"). A uz ani nahodou nepotrebujes externu IPcku na kazde poschodie alebo kazdych X poschodi. To je zbytocne.


Ked sme uz pri tych IPckach :

>> v bode 1 je opticky prevodnik, ktory prevadza privadzanu 1Gbit linku od poskytovatela netu na klasicky RJ45 kabel. Ma 8portov,
>> jeden je vyhradeny, cize 7. Cize, viem pouzit 7samostatnych externych IPciek.

toto absolutne nie je pravda. Na jednom porte switchu mozes uplne kludne pouzit 3828224434562 externych IPciek. Tvoje rozmyslanie je nespravne. Opticky prevodnik sa vobec nestara o IPcky,on funguje na vrstve "pod IPckami". Mozes to lahko vyskusat - ked mas akekolvek zariadenie dostatocne mudre na to aby si na nom nakonfiguroval nielen jednu, ale VIACERE IPcky, uplne kludne si nadefinuj druhu a tretiu verejnu IP (samozrejme nikde inde nepouzitu aby nenastal konflikt) a bude to fungovat.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa mp3turbo »

mimochodom, moja prakticka skusenost v takychto dukatmi limitovanych pripadoch mi hovori, ze male veci neprejdu a vsade je problem ked maju dat 30 eur, ale ked tam dojdes s pekne napisanym projektom komplexnej prerabky siete tak schvalia 4500eur na vymenu access pointov za najnovsie 802.11ac a gigabit manageable routre k tomu.


edit : verejne IPcky by som na routriky na poschodiach nedaval. To mi pride ako dost velka blbost, vystavovat infrastrukturu utokom z internetu naverimboha.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5216
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa Chris »

ak das ako hlavny "switch" (router) to moje linkovane HP a natiahnes kabel na kazde poschodie, potom tam mozes dat na kazde poschodie
8 port verzie https://geizhals.at/cisco-300-series-sg ... de&hloc=pl

prip ine.

S netgearami mam doma super skusenosti, hp v praci, tie maju dozivotnu zaruku (to je argument, co vyhral u nas a teda asi vo vacsine firiem oproti cisoc napr.)

vies si potom porobit VLAN pre kazde podlazie atd.

Ale ako som pisal a aj mp3turbo, vymen ten T-link za manazovatelny switch, ktory si vypozicias na test z alzy sukromne a uvidis :) .

https://www.alza.sk/hp-1920-8g-d4017190 ... d=18853681
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa felipe25 »

toto absolutne nie je pravda. Na jednom porte switchu mozes uplne kludne pouzit 3828224434562 externych IPciek. Tvoje rozmyslanie je nespravne. Opticky prevodnik sa vobec nestara o IPcky,on funguje na vrstve "pod IPckami". Mozes to lahko vyskusat - ked mas akekolvek zariadenie dostatocne mudre na to aby si na nom nakonfiguroval nielen jednu, ale VIACERE IPcky, uplne kludne si nadefinuj druhu a tretiu verejnu IP (samozrejme nikde inde nepouzitu aby nenastal konflikt) a bude to fungovat.



Dobre, tak som sa zle vyjadril. Poskytovatel nam dovolil dat si 7Ipciek externych, takze, teoreticky tam mozem mat 7routrov, a 7oddelenych podsieti. Takze, na kazdy port = jedna IP. Osma je obsadena poskytovatelom.
Ty stale riesit switche, ale ci mi priradi IPcky?
Ved, opticky prevodnik je len switch, a prve zariadenie MUSI mat zadanu externu IPcku od poskytovatela. Teda, nielen IP, ale aj masku, gateway, DNSka atd.
A, ak tam nebude router, co nam zariadi, aby mal kazdy klient pridelenu IP? Tam neprichadza to uvahy manualne nastavovanie IP, pretoze tam niesu zdatni ludia.
Samotny switch nam ako pomoze? Ten vie priradovat IPcky?

Tahat nove kable na kazde poschodie chcem preto, lebo tam je problem este aj s kabelazou. priklad: Kabel sa taha z 15p na 10te, dalsi na 8me, a realita je taka, ze na 10tom ide net 70Mbps /cez speedtest/, a na 8mom ide ledva 5Mbps (zeby seknuty kabel, alebo stara verzia, alebo neviem..). Uz to ma +20rokov, a pri tahani som nebol, nemam ani sajnu, ako to bolo robene.

Poskusam co ste popisali, snad pridem na chybu :/
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5216
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa Chris »

ja som nikde nepisal , ze na 1 port potrebujes 1 ip, ani nic podobne. :)

mnou linkovane switche su L3 (nie klasicke hlupe L2, to si mylis) a tie su kvazi "routre".

Priradeni IP si zapnes DHCP server na switchi, vualaaa

1 port si nastavis ako WAN a ostane ako LAN a si pekne vytvorit VLANy, ktore otaggujes na prislusne porty. Mozno to znie komplikovane ale je to uplne jednoduche.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Ved, opticky prevodnik je len switch, a prve zariadenie MUSI mat zadanu externu IPcku od poskytovatela. Teda, nielen IP, ale aj masku, gateway, DNSka atd.

opticky prevodnik nie je switch. Prve ani druhe ani Xte zariadenie NEMUSI mat IPcky od poskytovatela, kludne to moze byt desiate zariadenie v hierarchii u teba v sieti.





>> Tahat nove kable na kazde poschodie chcem preto, lebo tam je problem este aj s kabelazou. priklad: Kabel sa taha z
>> 15p na 10te, dalsi na 8me, a realita je taka, ze na 10tom ide net 70Mbps /cez speedtest/, a na 8mom ide ledzisva 5Mbps

speedtest nie je preukazny : rozumiem ti ale chybu musis zase hladat inak. Aby si sa dostal na speedtest, prejdes plejadou vseliakych sieti po ceste nad ktorymi nemas kontrolu... musis si spravit testovanie u teba v baraku napriklad DOCASNYM umiestnenim notebooku a idealne aj jeho presuvanim po ceste (najprv na 15te poschodie, ide plnou rychlostou ? Nejde, potom na 10te poschodie, ide plnou ? Nejde a v akom porte nejde ? Odpojim nachvilu - ved su na to zvyknuti - tuto siet a necham tam len seba a testovaci notebook)... A mozno nakoniec ajtak jednoducho zistis ze cele osme poschodie mas pripojene cez radio pretoze niekto zapichol ten kabel do APcka namiesto do switchu, akoze 5Mbps mi proste takto pride. Alebo zistis ze konkretny port v ktorom je zapojeny je proste chyteny, takze obycajnym prepichnutim do ineho portu to bude chodit naplno - videl som uz aj take, mozem zopar takych switchov poslat.

Ano, chapem ze to robis zadarmo, ciastocne zadarmo, takmer zadarmo alebo za lacno. A viaceri z nas ti drzime palce v tvojej vojne, vojak. Ale veci treba robit systematicky, zadarmo nezadarmo, inak sa budes tocit za vlastnym chvostom donekonecna. Najst dovod preco ti ide siet na osmom poschodi pomaly nemoze zabrat viac ako 15 minut. Ano, moze to byt aj seknuty kabel.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prepojenie dvoch budov v komplexe - vzdialenost cca 300m

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Poskytovatel nam dovolil dat si 7Ipciek externych, takze, teoreticky tam mozem mat 7routrov, a 7oddelenych podsieti.
>> Takze, na kazdy port = jedna IP. Osma je obsadena poskytovatelom.


to by ma tak zaujimalo ako toto subnetovali, teda aku mas masku a gateway pri tvojich IPckach :) lebo zrovna osem pouzitelnych IPciek je take neokruhle cislo z hladiska sietovania. Mne to jednoducho prislo tak ze od providera mate nejaky rozsah a ty z nich dokazes pouzit len osem pretoze mas osem portov, co sme si vysvetlili ze nie je realny limit.

Zase si dovolim malinku korekciu a neber to ako vrtanie : mozes mat tritisic oddelenych podsieti, o to sa provider nestara. Privatnych sieti si mozes urobit kolkolen chces, na vystupe von ich zamaskujes za nejaku verejnu IP adresu a provider o nich ani nemusi vediet, ani ho to nezaujima a ani to nie je pre neho podstatne. Terminy s tymto spojene su NAT respektive masquerade.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Siete"