Aktivny "power switch"

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
munina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 257
Dátum registrácie: So 03. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

Aktivny "power switch"

Príspevok od používateľa munina »

Caute, potreboval by som poradit. Vymyslel som si asi dostatocne velku kravinu, kedze ani google mi nepomohol, alebo som hladal zle. Chcel by som hlavny router s jednym napajanim napajat z dvoch vetvi el. energie, aby som eliminoval poruchu zalozaku alebo distributora el. energie. Existuje nieco ako "power switch" s kondikom, aby pocas preklopenia vetiev nedoslo k vypadku? Ak by to bolo DC, zapojim to paralelne s diodami, nech to nepreraza do trafa, ale ako toto riesit pri 230V AC?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aktivny "power switch"

Príspevok od používateľa mp3turbo »

cele zle.

Mas nejake superkriticke nasadenie a spekulujes ako ojetrtkabatit potencialne zlyhanie UPSky (kolkokrat sa ti stalo ze odfajcena UPSka zlozila dole chranene zariadenie ? Mne raz v zivote a to som uz teda natocil hodin a hodin).

Cize nahanas chymeru v podobe extremne raritneho zlyhania UPSky, pritom vsak neriesis :


a) jeden jediny zdroj v routriku, ktore statisticky zlyhavaju milionkrat castejsie ako UPSky
b) nahradu tohoto routrika v pripade zlyhania cohokolvek


Keby si mal vyrieseny bod B) nemusel by si spekulovat. V zavislosti od konkretnej situacie by mohol pomoct druhy routrik a premostenie s prvym v podobe VRRP pripadne inych protokolov ktore na toto sluzia. Isteze, aj VRRP ma svoje drobnosti napriklad to ze nie je session-aware... ako vravim, zavisi od konkretnej situacie co by sa dalo spravit, aku mas zataz a podobne. Najlacnejsia vec ktora zvlada VRRP a prietok okolo 1Gbit/s ma napadaju zariadenia Mikrotik ; uplne zadarmo by si to mal keby si vlastnymi silami nasadil nejaky Linux a nad nim VRRP implementaciu (samozrejme ze "uplne zadarmo" neznamena ze prevadzkove naklady nebudu, energie, administracia, mozno sa bude treba bavit aj o cene fyzickeho fleku co riesenie zaberie atd).


Podla mna na to ides z nespravnej strany.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2235
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Aktivny "power switch"

Príspevok od používateľa mirjak »

existuje, napr. tento: http://www.dtw.sk/catalog/rozvod-napaja ... sar-sts-16

EDIT: mp3 ja som mu nepisal, ze to ma kupit, ale take veci proste komercne existuju... ked mam v racku jednozdrojove zariadenie a chcem ho mat pripojene dva privody napajania tak ako vsetko ostatne, tak je taka moznost. A tu je dalsia alternativa: http://www.swsd.sk/apc-ap7721-rack-ats- ... 88325.html
Naposledy upravil/-a mirjak v Ne 22. Máj, 2016, 20:41, upravené celkom 1 krát.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aktivny "power switch"

Príspevok od používateľa mp3turbo »

6ms doba prepnutia - to je sialene vela, UPSky pisu 2ms alebo 4ms
nema ziadne vnutorne kondenzatory co autor temy requestoval
bohvieako bude fungovat "vnutorna redundancia" ked k tomu dojde - co ked sa tento pristroj pokazi ?
Nebude to rovnake ako ked sa pokazi UPS comu sa chce autor temy vyhnut ?
541eur, GOOD JOKE, VERY GOOD ONE - za tu cenu si kupim tri dalsie UPSky a napajkujem ich na jeden diodovy most
stale si nevyriesil fundamentalne problemy ktore som popisal hore, ani trosicku - FURT MAS V INFRASTRUKTURE SPoF


cele zle, uplne zle


SPoF je single point of failure. Je nepodstatne ci ti umrie UPSka alebo zdroj na switchi alebo switch samotny, proste furt ti vsetko moze zhasnut kvoli poruche jedneho jedineho bodu a je totalne nepodstatne kvoli ktoremu. Riesenie problemu autora otazky VOBEC NESPOCIVA v premostovani UPSky alebo podobnych zverinach.


PS: ani dodavatelov energii nemas dvoch. Co ked vypadne elektrina a baterky v UPSke samozrejme nikto nikdy netestoval [pretoze vidim ze nemate ponatie co Datacenter Operations v realite obnasa] ? Bude to bezat 12 sekund alebo 2 minuty alebo ocakavanu pol hodinu ? Okrem ineho, ked vypadne elektrina a snazime sa nejako divne riesit premostenie nejakej divnej UPS pre nejaky router/switch, co dofrasa s ostatnou infrastrukturou ked nejde elektrina a nemame fundamentalne spolahnutie na UPS a furt mame len jednu jedinu posranu cestu pre tu elektriku ?

Radsej sa ani nepytam co v pripade ze sa to divne premostenie pokaka. Bud ti padne jedna jedina UPSka alebo... mas nejaky JEDEN napajkovy bazmeg-ancikrist do ktoreho mas zapojenu elektriku zo steny a vedla toho UPSku. Co ked ti tento cirkus vypadne ? UPS v pohode, zasuvka na stene v pohode a tebe nevydrzal cin ktory si tam napajkoval ? To by bola pitchovina, co ?

Chalani idete na to UPLNE ZLE, totalne uplne zle. Idete si kupit Vase Rodinne Turbo Skodu Fabiu 1.0i Kombi a chcete na tom vozit velkoobchod solarne panely v radoch tisicov mesacne. Idete si kupit Opel Korza a potom s nim vozit tehlicky na stavbu panelaku. Potrebujete minimalne Tatrovku alebo este lepsie tahac s navesom a nie Vase Rodinne Turbo. Rozumiete ?

V neposlednom rade STATISTICKA poruchovost switchov je ukrutne vacsia ako poruchovost UPSiek !!!!!
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Aktivny "power switch"

Príspevok od používateľa Snake »

Pokial je toto pre teba nutnost riesit, asi budes mat router s dvoma zdrojmi ktore mozes zapojit do dvoch UPSiek ktore bezia paralelne. Ak taky router nemas, mutis vodu a nahanas riesenie ktore je uplne napikachu, lebo fungovat nebude. To co ty robis je ako postavit cluster ktoreho storage bezi na RAID 0. Doslova.





.
Používateľov profilový obrázok
sakul
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 106
Dátum registrácie: Ut 17. Aug, 2010, 15:07
Bydlisko: Trnava

Re: Aktivny "power switch"

Príspevok od používateľa sakul »

Ja napríklad v clustry s RAID0 nevidím problém, ale keď už tak radšej s JBOD :-)
Nie je inak najrozumnejšie riešenie vymeniť router za niečo s redundantnými zdrojmi?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aktivny "power switch"

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tipnem si : nie su prachy. PS: Autor temy je kde ?

este predtym ako spustim sedemstranovu plejadu na temu "sakul nevidi problem s Raid0 v clustri", skus mi nacrtnut co, ako, kde a v akych konkretnych podmienkach by si takto pouzil. Rozpis pripady samostatne pre Raid0 a pre JBOD.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Aktivny "power switch"

Príspevok od používateľa Snake »

nuz, niekto nevidi v RAID 0 problem, JBOD ani nehovorim, cim viac takychto ludi bude :) tym viac roboty budem mat :) keep up the "good" work! :)





.
Hexaris

Re: Aktivny "power switch"

Príspevok od používateľa Hexaris »

cmon ... ono to neni vazne problem ak viete kde to pouzijete (:

Na otazku, asi takto, ak to bude galvanicky oddelene, obe strany, tak vystup klasika paralel., lenze nie kazda upska ma cistu sinusovku, proste hrable vs klasika zo siete. A dalej ako chces synchronizovat frekvenciu ? (:

p.s. sanca na pokazenie APC vyssej triedy je taka, nulova ...
Používateľov profilový obrázok
sakul
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 106
Dátum registrácie: Ut 17. Aug, 2010, 15:07
Bydlisko: Trnava

Re: Aktivny "power switch"

Príspevok od používateľa sakul »

mp3turbo napísal:este predtym ako spustim sedemstranovu plejadu na temu "sakul nevidi problem s Raid0 v clustri", skus mi nacrtnut co, ako, kde a v akych konkretnych podmienkach by si takto pouzil. Rozpis pripady samostatne pre Raid0 a pre JBOD.
Som si musel rýpnuť, keď tu stále RAID0 a Jbod nikto nemá rád...
Pre Hadoop clustery, respektíve veci postavené nad HDFS je odporúčaný JBOD. Vzhľadom na to že bloky/chunks sa replikujú na úrovni serverov/nodov. Čim väčší počet nodov a replikačný faktor, tým vyšší výkon + mám ďalšiu zálohu dát, tak nejaký mŕtvy disk človeka netrápi.
Keďže nad dátami sa pri práci robí full scan tak je pre niektoré use case výhodnejší RAID0.
Samozrejme občas sa tam potuluje aj nejaký obľúbenejší RAID1 na boot disk ak je miesto.

A Snake je znova bez práce :bye:
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Aktivny "power switch"

Príspevok od používateľa Snake »

nastastie na tieto veci mam Azure :D





.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aktivny "power switch"

Príspevok od používateľa mp3turbo »

som zvedavy ako mojim uzasnym 250Mbit internetom mozem pracovat s 19TB dat co mam ulozene niekde v riti cez polku Europy. Taketo offline vzdialene uloziska su vhodne na mrtve data ktore nepotrebujem, vsetko ostatne zive bude ukrutne rychlejsie doma pod stolom.

Raid na Hadoope : vedel som ze tento argument pride. Nezabudnut odcitovat nejakeho papundekla ktory v roku 2009 povedal ze Raid je napikachu a nema pouzitie pre Hadoop, potom sa pozriet do kalendara. Raid ma obrovsky vyznam aj pre Hadoop. Dokazes znizit replication factor, cim usetris na hardware a zvysis vykon tym ze netreba robit tri repliky ale len dve pretoze su proste spolahlive (ach ano, to dosiahnes Raidom i ked pravdaze nie nulou). S replikaciami nad 3 je to boooooooooombovo cenovo efektivne, akurat by si to platit nechcel z vlastnej penazenky.

Raid a HDFS su velmi rozlicne veci, hodiace sa na rozlicne ucely. Raid na 99% veci na tomto svete, HDFS na ten zvysok.

Zdoraznime ze argument Raid0 pre cluster je nezmysel tak ako bolo povedane, navyse Hadoop clustrov je trosicku malo v porovnani s klasickymi clustrami lebo su to vysokospecializovane hracicky.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Hexaris

Re: Aktivny "power switch"

Príspevok od používateľa Hexaris »

Ak by som siel na 3 a viac, tak ceph, pripadne separatne osdcka na zvlast hostoch, ale to lezie mozno aj zbytocne do €€€ ... moznosti je mnoho :) a teraz by sme sa mohli vratit k tomu napajaniu ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Aktivny "power switch"

Príspevok od používateľa mp3turbo »

autor temy to uz vzdal, mam taky ciťák
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
munina
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 257
Dátum registrácie: So 03. Dec, 2005, 20:00
Bydlisko: Trnava

Re: Aktivny "power switch"

Príspevok od používateľa munina »

Ospravedlnujem sa ze som vas tu nechal samych, nejako som na tuto temu pozabudol. Kazdopadne celkom zaujimave citanicko :)
Docasne som tento problem vyriesil uplne jednoducho. Z mikrotiku som vybrakoval napajaci zdroj (v principe bezna nabijacka na ntb prisrobovana k plechu) a 12V vystupy z dvoch novych zdrojov som zapojil paralelne a oddelil ich diodami. Je to riesenie typu "cele zle" ale funguje a ja mozem pokojne spavat :) ..a samozrejme setrit na normalny router, resp. server

Návrat na "Debata o všetkom"