ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7988
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa CageJ »

No pozor! Ta nizsia cena je len vtedy ak tych 5€ uz neuplatnujes pri pausale.. Viem, otec nedavno predlzoval...
DioN
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 37
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2016, 20:53

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa DioN »

Kaper napísal:
DioN napísal:Dobrý deň,mám ADSL internet od orangeu 5MBPS už približne 3 roky...No chcem sa opýtať ako to naozaj je s dostupnosťou vyššej rýchlosti... Keď mi končila viazanosť,bol som v orangei požiadať o zvýšenie rýchlosti na 10MBPS,lenže pán mi odpovedal,že to nie je na mojej adrese možné...No keď sa pozerám do nastavení routera,tak píše,že maximálna priepustnosť linky je cca 10/1Mbps(prikladám screen). Takže sa vás viac skúsenych chcem opýtať ako to je,a od čoho záleží možnosť zvýšenia rýchlosti..Tak isto mi príde čudné,že baráky okolo majú dostupnú 10MBPS..no tu vraj nie(bývam v bytovke ak by na tom zaležalo-baraky su vzdialene 10m).Takže chcem vedieť,či je to reálne,že to dostupné nie je,alebo je to nejaký podvrh zo strany Orangeu. Čo sa týka internetu,tak žiadny problém nebol..za 3 roky vypadol 2x aj to na pár minút... Taktiež by ma zaujímalo ako to zvládate s FUP a či to je možné zrušiť.

Vopreď ďakujem za odpoveď
Ahoj, hodnoty linky máš veľmi podobné ako ja. Kde bývaš, koľko km cca od ústredne? Typujem do 5km.
Podľa mna ti maximálne pustia download na 6-7Mbit, viac určite nie, máš 46dB útlm, čo je veľa. SNR 10dB už je teraz na hrane fakt stabilnej linky. Upload si myslím, ak nepotrebuješ, tak nechaj na 0,5Mbit, na 1Mbit by to imho padalo.. teraz som požiadal o 1Mbit upload, ale mam male SNRko a chybuje mi linka a padá mi. Nato, čo ti ukazujú teoretické rýchlosti na adrese cez internet na orange stránke sa nespoliehaj, nikdy to nesedí. Trvaj nato, aby prišiel technik a premeral na stĺpe max up/down.


Bývam od ústredne cca 3,3km... Stačilo by aj 6-7mbps,stále lepšie...stačí ísť do predajne a požiadať o 6-7mbps? Lebo v ponuke majú len 10mbps.
DioN
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 37
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2016, 20:53

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa DioN »

CageJ napísal:10Mbps by šlo ale otázna je stabilita... je linka a linka... niekde by to šlo a niekde ne...

Ja ale nerozumiem,o čo im ide...Každá dedina okolo má už pomaly VDSL alebo minimum 10MBPS. A sem nie sú schopní dostať tých 10MBPS (čo už tiež nie je dnes veľa ). Už asi len počkám do konca zmluvy a prejdem na 5G pripojenie,ktoré nie je ani zďaleka tak stabilné,ale aspoň mi poskytne vyššie prenosové rýchlosti a bez FUP..pretože už vážne strácam trpezlivosť....
matuskorv
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 258
Dátum registrácie: Po 16. Júl, 2012, 17:19
Bydlisko: Rožňava

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa matuskorv »

ahojte, ako to vidíte s rýchlovaním dsl internetu? Myslíte si, že ho zrýchlia každému? Navýšenie linky o cca 6 - 7 mbit neviem či nevyvolá problémy pri 10 mbit internete...
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7988
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa CageJ »

no profil bude tak 16000 - 17000... tazko povedat
Sugyi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 481
Dátum registrácie: Št 24. Nov, 2011, 15:17

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa Sugyi »

DioN napísal: Ja ale nerozumiem,o čo im ide...Každá dedina okolo má už pomaly VDSL alebo minimum 10MBPS. A sem nie sú schopní dostať tých 10MBPS (čo už tiež nie je dnes veľa ). Už asi len počkám do konca zmluvy a prejdem na 5G pripojenie,ktoré nie je ani zďaleka tak stabilné,ale aspoň mi poskytne vyššie prenosové rýchlosti a bez FUP..pretože už vážne strácam trpezlivosť....
Teraz ti linka ide stabilne a nepaci sa ti rychlost. Myslis, ze pri nestabilnej linke nebudes nadavat viac? Co je lepsie ked linka ide alebo nejde? Vtedy nemas ani rychlost.
Neviem co myslis pod 5G, asi myslis pevne LTE. S tym nemam skusenosti ale ponuka to Slovanet a SWAN a obaja maju FUP. SWAN ma 50gb na tyzden co si natom horsie ako s DSL kde mas 300gb na mesiac oproti 220gb na mesiac.
Byvam od ustredne do 2km a 10MBit mi nejde naplno, museli mi upravovat linku na cca. 9.5MBit aby mi isla stabilne a nemala neustale vypadky (potom sa neda hrat, streamovat, nic poriadne). VDSL mame aj my v dedine a ide ti to tak 200-300m od ustredne vacsinou, takze pokrytie nemozes brat ako kazdu dedinu a takisto 10MBit nema kazda dedina. Niesi na tom horsie ako inde.
5MBit sa zda malo pritom co ponukaju v mestach ale nemame moc na vyber.
Ja by som ti odporucal ostat pri DSL, ale tak ked sa odhodlas skusit to pevne LTE potom budeme radi ked sa podelis so skusenostami. Ale naozaj, lebo som uz pocul, ze tam kus tie rychlosti lietaju. Asi aj budu hlavne ked tam zacnu naberat vela ludi. Teoreticky mozes skusit este WiFi, kde to niektori robia poctivo a maju to stabilne od inych zase radsej utekat. Pripadne ked si chces priplatit dat si najlacnejsie DSL 5Mbit a najlacnejsie Wifi a spojit si to. Vypadne jeden ide druhy a da sa nastavit, ze si ani nevsimnes vypadok.
DioN
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 37
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2016, 20:53

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa DioN »

Tým 5G som myslel WiFi,kamarát býva cca 15m odo mňa,využíva WiFi od lokálneho poskytovateľa s najnižším programom 8/2,ping v hrách má lepší ako ja okolo 15ms a čo sa týka sťahovania tak cez deň mu to fachčí 1mb/s a cez noc dokonca 2mb/s a to všetko bez FUP. No na dedine je určite najlepšie a najstabilnejšie pripojenie adsl.. Pri WiFi je známe,že akonáhle začne pršať/snežiť tak už kvalita pripojenia ide dole. (neviem o koľko). Každopádne, aktuálne čakám na to zrýchľovanie Adsl,ktoré má prísť v septembri a som zvedavý,či mi to vôbec zvýšia. S 8MBPS by som bol relatívne spokojný.
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7988
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa CageJ »

Neviem ci nezacali s upravou liniek..

Mam novu (znizenu) sync speed:

Data Rate
:16573 799 kbps
Max Rate
:21964 1352 kbps
dadik08
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 440
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 19:51
Bydlisko: KE/VT

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa dadik08 »

Caute,

Ako je potrebne nakonfigurovat vlastny adsl router? Stacia prihlasovacie udaje z sms, alebo musim este nieco upravit?

Edit: Ide o router ASUS DSL-N14U

Dakujem
Spoiler: ukázať
PC1: AMD Ryzen R9 3900x | Gigabyte X570 Aorus Elite | Corsair Vengance LPX 64 GB 3200 MHz | Sapphire RX 7700XT | Samsung 850 EVO 250 GB | Seasonic S12II 620 W FDB | Noctua NH-D15S | Fractal Design R4
Loxjie D30 -> HifiMan HE-4xx (Brainwavz sheepskin pads), Audio-Technica ATH M30x (Brainwavz hybrid pads)
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7988
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa CageJ »

malo by stacit
Používateľov profilový obrázok
Andrew007
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Ne 28. Dec, 2008, 20:14
Bydlisko: Senec

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa Andrew007 »

V prvom rade si updatni firmware na 1.1.1.2 !! Je tam aktualizacia aj pre telekom, mne odvtedy sa znizil ping a neskace rychlost ako u ADB .

Pod wan si skontroluj : Rezim prenosu VDSL WAN, Vlan ID 2510 MTU size 1492 . Auto IP auto DNS . Ja pouzivam DNS google klasika 4 a 8 ..

Daj si menu sprava nalavo dole / nastaveni DSL a nastav napevno :

Modulace DSL VDSL2
Režim dodatku ANNEX AIJLM ...
Dynamic Line Adjustment (DLA) povolit

Nastavení stability (VDSL) Tu si mozes boostovat dB...pomaha to hlavne v spicke cez tyzden vecer ked vsetci kukaju pecko alebo stahuju (vychadzam zo seba ) . Vela stastia
5800X3D - ROG strix B550-A gaming - 4090 GS - Corsair 32/3600 - 970 evo 1TB - Corsair RM850 - Dell 2716DG 2K/144 / Dell Gaming G3223Q 4K/120
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7988
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa CageJ »

on ma ale aDSL router..
dadik08
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 440
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 19:51
Bydlisko: KE/VT

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa dadik08 »

Presne tak, je to adsl. Po zadani prihlasovacich udajov to nefunguje. Zyxel od orange-u funguje bez problemov. Moze to byt tym firmware-om?
Spoiler: ukázať
PC1: AMD Ryzen R9 3900x | Gigabyte X570 Aorus Elite | Corsair Vengance LPX 64 GB 3200 MHz | Sapphire RX 7700XT | Samsung 850 EVO 250 GB | Seasonic S12II 620 W FDB | Noctua NH-D15S | Fractal Design R4
Loxjie D30 -> HifiMan HE-4xx (Brainwavz sheepskin pads), Audio-Technica ATH M30x (Brainwavz hybrid pads)
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7988
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa CageJ »

VPI/VCI 1/32

Ano skus FW.
dadik08
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 440
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 19:51
Bydlisko: KE/VT

Re: ORANGE DSL - skúsenosti, rady atď.

Príspevok od používateľa dadik08 »

S najnovsim firmware-om to aj tak nefungovalo. Tak som router zobral vyskusat doma na Telekom pripojke. Nastavil som ho takto (zo stranky telekomu):

Kód: Vybrať všetko

VPI 	1
VCI 	32
Protokol 	PPPoE
Zapúzdrenie 	LLC alebo LLC/SNAP
Modulácia ADSL2+ 	Multimode
Modulácia ADSL 	G.DMT alebo ITU
Service category 	UBR
Šírka pásma 	Annex B
MTU 	1492
VLAN ID pre pripojenie na siet VDSL 	2510
Chvilu mi sice trvalo kym som prisiel na to, ze Modulacia ADSL nema byt G.DMT ale ITU a ze ITU sa v routri vola ADSL+. :) Ale nakoniec som to rozbehal.

Potom som to vyskusal u kamarata s rovnakou konfiguraciou. Zmenil som samozrejme prihlasovacie udaje. A tam ani tuk.

Je nutna este nejaka konfiguracia pre IPv6? Dakujem
Spoiler: ukázať
PC1: AMD Ryzen R9 3900x | Gigabyte X570 Aorus Elite | Corsair Vengance LPX 64 GB 3200 MHz | Sapphire RX 7700XT | Samsung 850 EVO 250 GB | Seasonic S12II 620 W FDB | Noctua NH-D15S | Fractal Design R4
Loxjie D30 -> HifiMan HE-4xx (Brainwavz sheepskin pads), Audio-Technica ATH M30x (Brainwavz hybrid pads)

Návrat na "Siete"