Zdielany "datovy" priestor pre viac PC - externy HDD s LAN - ochrana?

Všetko o sieťach, nastaveniach, problémoch ...
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Zdielany "datovy" priestor pre viac PC - externy HDD s LAN - ochrana?

Príspevok od používateľa felipe25 »

Zdravim.

Potreboval by som vyriesit jednu vec.

Par PC potrebuje mat pristup na nejaky zdielany adresar v sieti. Najlacnejsie riesenie sami javi nieco take:
http://www.focus.sk/wd-my-cloud-2tb-per ... -port-dlna

Otazka vsak je: potrebujem, aby program A mal pristup na svoju "databazu", ktora by bola ulozena v tom disku. Proste, otvorim program, a on ihned otvori subor ABC.DB zo sietovej jednotky dajme tomu Z:\.

Problem ktory je je - ako to zaheslovat tak, aby mali k danemu priecinku pristup iba ludia, alebo PC, do ktorych sa zada heslo?
Musi to byt nejako automaticky riesene, nesmie to byt tak, ze sietovu jednotku otvori PC len po zadani hesla. Alebo sa pytam, ci sa to da nastavit.

Riesenie cez zdielane priecinky windowsu neberiem - zo skusenosti to raz ide, raz nie, o nutnosti mat zapnuty PC kde je zdielany adresar nehovorim.

Da sa to nejako nastavit "s ulozenim" hesla, ze iba PC1, kde zadam heslo k sietovemu disku (a to heslo bude ulozene, a program po otvoreni hned otvori subor zo Z: napr./ bude vediet otvarat zdielany subor abc.db, a ak to skusi iny PC bez hesla, neuvidi ani subory co tam su?
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zdielany "datovy" priestor pre viac PC - externy HDD s LAN - ochrana?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Riesenie cez zdielane priecinky windowsu neberiem - zo skusenosti to raz ide, raz nie

hahahahahahaha
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Zdielany "datovy" priestor pre viac PC - externy HDD s LAN - ochrana?

Príspevok od používateľa felipe25 »

dobre, ber ako dovod to, ze je nutne, aby to slo ak ked je "PC" vypnute.. externy disk z LAN zapnuty byt moze
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zdielany "datovy" priestor pre viac PC - externy HDD s LAN - ochrana?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pri tom WD Klaude davaj pozor na to, aby to dokazalo robit rozlicne pristupove urovne, aby dokazalo rozlisovat medzi uzivatelmi, aby tam spravne fungovala autorizacia atd. Proste aby tam islo presne to co ty potrebujes a presne tym sposobom ako to ty chces. Lebo co som zbezne prebehol ten popis, nejako som z toho nebol uplne stastny.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Zdielany "datovy" priestor pre viac PC - externy HDD s LAN - ochrana?

Príspevok od používateľa Snake »

Pustat databázu z hentoho? Uz len kvôli tomu neporadim, lebo je to úplná sprostosť.





.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Zdielany "datovy" priestor pre viac PC - externy HDD s LAN - ochrana?

Príspevok od používateľa felipe25 »

takze podla Vas je lepsie mat 2x PC s W10 a jeden v role "servera" so zdielanym adresarom?
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zdielany "datovy" priestor pre viac PC - externy HDD s LAN - ochrana?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja ti nerozumiem, clovece. Naco chces mat 2x PC z coho jeden postavis do role servera aby si z neho mohol tahat data a ten druhy postavis do role klienta ktory bude tahat data ? Preco to nespravis na jednej masine a hotovo ? [nejdem radsej o tych zlych skusenostiach s takymto podobnym riesenim a uz vobec nie o W10 a databazach].

Autorizacia pristupu na urovni adresarov a suborov v suvislosti s uzivatelskymi uctami je tu s nami na tejto okienkovej platforme uz od roku 1992 kedy vybehol na trh Windows NT 3.1. Absolutne nechapem co riesis. Viem ze to je este len stvrt storocia...

Nepises absolutne nic o velkosti databazy, sposobe pouzitia atd, ja ti proste navrhujem pichnut niekde dve SSDcka do mirroru (raid1) aby to bolo aspon akotak odolne, zalohovat kazdy den niekam doriti mimo toho a smitec. Da sa doporucit nejake minimikro riesenie, nejaky HP Mikroserver, nejake NanoPC, nejaky Intel MUC alebo nieco s integrovanym procesorom (prosim nezacnite nikto s vykonom), sto inych sposobov riesenia, ale s tymi informaciami co mame je aj vestecka gula nepouzitelna. Klasicke PC/server pouzijes aj inym sposobom ako len na tuto databazu, ale to je zase o chybajucich informaciach ktore nemame. Moze robit kamerovy zaznamovy system, moze robit dochadzku, moze robit kopec inych veci... len ty si v popise zadania tajomnejsi ako detektiv Oriesok a vzdycky vyprdnes len tu najmensiu cast bez poskytnutia The Big Picture.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5216
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Zdielany "datovy" priestor pre viac PC - externy HDD s LAN - ochrana?

Príspevok od používateľa Chris »

RAID1 z 2x SSD mu bude naprd, ked na DB sa bude pripajat remotne cez 1Gbit, mozno len 100Mbit :D.
Podla mna nemyslis nejaku DB, ale daku SQLite alebo inu mini blbost.

To ze ti shary raz funguju a raz nie, je tvoja chyba, ze to nevies nastavit. Zober jeden PC prdni tam 2012r2 Standard, instalni File server rolu a 90 dni (+90dni) skusaj, ak bude fungovat, potom si ju kupte. Ale pokusy s win10 share-mi :D :D radsej vynechaj
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5780
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Zdielany "datovy" priestor pre viac PC - externy HDD s LAN - ochrana?

Príspevok od používateľa felipe25 »

prepanaja... snad si nemyslite, ze keby slo o nejaky brutalny "databazory" subor, zeby som ho planoval dat na 100e externy disk z LAN?

ide o 50mb subor /mozno mensi/, na ktory bude minimalny pristup. Ide skor o to, aby bol, z kazdeho PC v sieti mozny ten pristup.


Nejake ssdcka domirroru, mikroserver - rozpocet je cca 100-120€, to je STROP. takze tak.

neriesime databazu do firmy, ktora investuje 1000e do rychlosti, a ochrany. proste potrebujem to co najlacnejsie (ak sa da, aj zadarmo..).


turbo: ano nepisem o co ide- to je uplne jedno, ale keby som chcel nieco spolahlive, nebudem to planovat davat na 100eckove "riesenie".
v podstate by stacil 200MB zdielany HDD... ide len o pristup a o tie hesla. dajte riesenie do 100e+- a budem spoko. dik
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5216
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Zdielany "datovy" priestor pre viac PC - externy HDD s LAN - ochrana?

Príspevok od používateľa Chris »

Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Kaper

Re: Zdielany "datovy" priestor pre viac PC - externy HDD s LAN - ochrana?

Príspevok od používateľa Kaper »

A keby si to spravil cez nejaký "rozumnejší" router s OpenWRT napríklad? Blbosť? Router + USB Flash disk a máš to vybavené. Ale možno na tvoje požiadavky kravina, ale len som to skúsil.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zdielany "datovy" priestor pre viac PC - externy HDD s LAN - ochrana?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nie preboha. Tu je treba normalne nastavit pristupove prava na zasrany adresar a/alebo dokonca mozno aj jeden subor. Hociake PC co mas poruke, hocico z bazosu za 30eur ked uz ziadne PC nie je k dispozicii (by som sa cudoval kedze nieco niekto chce nejako zdielat, tak tam kurnik nieco musi byt k dispozicii).

Podla mna hardware nepotrebujes ziadny. 50MB sa ti vojde vzdy a vsade, budes to mat v cache v pamati, bude to superrychle.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12259
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zdielany "datovy" priestor pre viac PC - externy HDD s LAN - ochrana?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Jedno upozornenie : az teraz, Filip, pri tvojej poznamke "ide o 50mb subor /mozno mensi/, na ktory bude minimalny pristup. Ide skor o to, aby bol, z kazdeho PC v sieti mozny ten pristup" mi to vychadza nejak tak ze mozno chces pristupovat k JEDNEMU A TOMU ISTEMU databazovemu suboru z viacerych strojov naraz. Tak to je trosku problem, pretoze prvy co sa k nemu dostane si ho moze exkluzivne zalockovat, pokial teda nemas rozumnu aplikaciu ktora je pripravena na multi-user vyuzitie od uplneho prirodzenia.


To je v prudkom rozpore s povodne napisanym "Par PC potrebuje mat pristup na nejaky zdielany adresar v sieti. ... Otazka vsak je: potrebujem, aby program A mal pristup na svoju "databazu", ktora by bola ulozena v tom disku.". Tu vyslovene hovoris ze program ma mat pristup na SVOJU databazu, z coho mi nejako automaticky vyslo ze sa jedna o specifikum daneho programu a ze mu do toho nikto iny nebude chciet sahat. Ze proste kazdy program/PC bude mat nieco svoje.


Tie dve veci su diametralne odlisne a ziadna forma sharingu na sieti nedokaze vyriesit vec v bode cislo 1 pokial mas tupu aplikaciu.

Napisal som a zopakujem : ty si v popise zadania tajomnejsi ako detektiv Oriesok a vzdycky vyprdnes len tu najmensiu cast bez poskytnutia The Big Picture.

V pohode, este dva mesiace podebatujeme a potom to ajtak domrvis vlastnym sposobom bez toho aby sme sa dozvedeli. Bud potrebujes poradit alebo nepotrebujes. Je tak strasne vela veci ktore si nepovedal... a nas fakt moze ale aj nemusi bavit odhalovat neodhalene.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Hexaris

Re: Zdielany "datovy" priestor pre viac PC - externy HDD s LAN - ochrana?

Príspevok od používateľa Hexaris »

Ak by si hodil kacenam tak kludne toto https://www.alza.sk/asrock-j3160tm-itx- ... #fotovideo + xpenology, pripadne z bazosu nejake synology (qnap, zyxel). Dlhodobo osvedcene, synology mam ako samba master, dalsie syno je priradene v AD a nikdy nebol problem.

Návrat na "Siete"