Polarna ziara?

Všetko o digitálnych fotoaparátoch, fotkách, problémoch s nimi ...
Používateľov profilový obrázok
Marek
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 740
Dátum registrácie: So 16. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Chorvátsky Grob

Polarna ziara?

Príspevok od používateľa Marek »

Dnes o 17:30 sa mi podarilo zachytit toto :o Nebol to ziaden oblak, aj ked sa mi to spociatku zdalo, pretoze v tom istom case to videli ludia aj v Nitre smerom na zapad, ja som fotil v PB tiez smerom na zapad. Myslite ze by to mohlo byt nieco podobne ako polarna ziara? Videl to este ktosi?
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2539
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Polarna ziara?

Príspevok od používateľa RP »

Marek napísal:Dnes o 17:30 sa mi podarilo zachytit toto :o Nebol to ziaden oblak, aj ked sa mi to spociatku zdalo, pretoze v tom istom case to videli ludia aj v Nitre smerom na zapad, ja som fotil v PB tiez smerom na zapad. Myslite ze by to mohlo byt nieco podobne ako polarna ziara? Videl to este ktosi?
Tazko povedat co to je. Ale polarna ziara to nie je.

Pretoze :

1. magneticke pole je dnes narusene len velmi mierne, a na to aby bolo vidiet polarnu ziaru na nasej zemepisnej sirke je potrebne extremne silne narusenie geomagnetickeho pola

2. myslim ze to co si videl bol "staticky" jav, kedze z kontextu toho co hovoris vyplyva ze to bolo na oblohe nejaku chvilu, polarna ziara je okamihovy menlivy jav, nepodobny oblaku
Používateľov profilový obrázok
SurrendeR
VIP
VIP
Príspevky: 2722
Dátum registrácie: Ut 28. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Stará Turá - BA

Príspevok od používateľa SurrendeR »

mno polarna ziara... asi teraz este nie. Ale kedze sa v tomto storoci prepolovava magneticke pole zeme, tak casom budu polarne ziary bezne skoro kazdu noc. Ale teraz je este skoro aby to bolo vidno tu. Ale mozne to je.

Pre upresnenie: aj sa to nejak hybalo? alebo to bolo staticke? ako dlho to tam bolo?
Spoiler: ukázať
PC:Asus x99A-USB 3.1 || Intel i7 5820k 4.1GHz || Asus ROG Strux GTX 1080 8GB || 4x16 GB RAM 3200MHz CL14 G.SKILL || NVMe - 1000GB Samsung EVO 970 || RAID0 - 2x3TB WD RED || Cooler Master Centurion Silencio 452 || Seasonic Prime Ultra 750W Gold || 24" EIZO EV2436WFS3-BK EcoView ||
FOTO: Canon EOS 5D MKII || Canon 50mm F1.8II || Tamron 24-70/F2.8 VC || Canon 70-200/F4L IS || Canon EX580 MKII
Mobil: Samsung Galaxy S7
Car: BMW E36 328i Tour
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2539
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Príspevok od používateľa RP »

SurrendeR napísal:mno polarna ziara... asi teraz este nie. Ale kedze sa v tomto storoci prepolovava magneticke pole zeme, tak casom budu polarne ziary bezne skoro kazdu noc. Ale teraz je este skoro aby to bolo vidno tu. Ale mozne to je.

Pre upresnenie: aj sa to nejak hybalo? alebo to bolo staticke? ako dlho to tam bolo?
Magneticke pole sa v tomto storoci nepropolovava :wink: Prepoluje sa priblizne raz za 500 - 800 tisic rokov a cely proces trva tisice rokov.

http://en.wikipedia.org/wiki/Geomagnetic_reversal

Posledne tisicrocia sa geomagneticke pole globalne oslabuje, a pravdepodobne spejeme k dalsiemu prepolovaniu, no zas tak skoro to nebude.
Používateľov profilový obrázok
Marek
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 740
Dátum registrácie: So 16. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Chorvátsky Grob

Príspevok od používateľa Marek »

Je mi jasne ze polarna ziara to asi nie je, aj ked uznajte ze to tak vyzera. Naozaj som si myslel ze to je oblak, ale kedze vecer som sa dozvedel ze to bolo o tom istom case vidno o 150km dalej tak ma to zacalo zaujimat co to vlastne naozaj bolo.

@SurrendeR: V podstate to bolo na tom istom mieste, ale behom par minut sa to zvacsilo, no v podstate ta farebna cast ostala ale dalej nalavo to vyzeralo ako rozfukany biely oblak. Ja som to nejak dlhsie nesledoval, len som to nafotil a putoval som dalej.
Používateľov profilový obrázok
Marek
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 740
Dátum registrácie: So 16. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Chorvátsky Grob

Príspevok od používateľa Marek »

V piatok som to znova videl, bolo to na tom istom mieste o tom istom case. :o
Používateľov profilový obrázok
bmw_case
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 592
Dátum registrácie: Po 09. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava 5trzalca

Príspevok od používateľa bmw_case »

Asgartske materske lode... Obrázok
PC1: TOSHIBA QOSMIO F50 10M (8400,4gbDDR2,9600GT 512MB DDR3,500GB,15,4",1440x900)
PC2:CPU: Core2Duo E6750 / Gemini II+2*120mm fan / MB: Gigabyte P35 DS4 / RAM: 2x1024MB Geil Ultra 800Mhz CL4 / GPU:NVIDIA QUADRO FX1500 /
HDD: WD 500GB AAKS / Mechanika: LG GSA-H30N,SATA / Audio: GEMINi sound woofer 7.1 / Case: Gigabyte Aurora3D / Zdroj: Enermax Infinity 720W

Repro:Logitech Z-5500 digital / Logitech MX Revolution / Logitech MOMO racing / Logitech Alto / Logitech LX7
Používateľov profilový obrázok
guess2k6
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Št 28. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Prešov (23)

Re: Polarna ziara?

Príspevok od používateľa guess2k6 »

RP napísal:
Marek napísal:Dnes o 17:30 sa mi podarilo zachytit toto :o Nebol to ziaden oblak, aj ked sa mi to spociatku zdalo, pretoze v tom istom case to videli ludia aj v Nitre smerom na zapad, ja som fotil v PB tiez smerom na zapad. Myslite ze by to mohlo byt nieco podobne ako polarna ziara? Videl to este ktosi?
Tazko povedat co to je. Ale polarna ziara to nie je.

Pretoze :

1. magneticke pole je dnes narusene len velmi mierne, a na to aby bolo vidiet polarnu ziaru na nasej zemepisnej sirke je potrebne extremne silne narusenie geomagnetickeho pola

2. myslim ze to co si videl bol "staticky" jav, kedze z kontextu toho co hovoris vyplyva ze to bolo na oblohe nejaku chvilu, polarna ziara je okamihovy menlivy jav, nepodobny oblaku

s tym prvym bodom si dovolim nesuhlasit....lebo magneticke pole je naruse ovela viac ako si myslis....nasvedcuje tomu aj tento clanok.....(ale aj mnoho dalsich)

Magneticke pole Zemì - pøepólovani se blizi
Vìdcùm je znamo jiz dlouhou dobu, ze magneticke póly Zemì nezùstavaji stale na stejnem mistì, na rozdil od pólù geografickych. V roce 1831 se poprve pokusil pøesnì urcit polohu severniho magnetickeho pólu znamy polarni badatel James Clark Ross. Jeho poloha vsak nesouhlasila se severnim geografickym pólem. Magneticky pól se nachazel na severu Kanady pobliz zapadni casti poloostrova Boothia na 70. rovnobìzce (70° 05,3 N, 96° 46 W).

Satelity na nizke obìzne draze kolem Zemì, ktere se pohybuji v prostoru nad Jizni Afrikou, vykazuji znaky radiacniho poskozeni. Za poslednich 150 let geomagneticke pole zeslablo o 10 az 15 procent. Podle vìdcù je to neklamne znameni bliziciho se zvratu v orientaci magnetosfery. Bylo zjistìno, ze severni magneticky pól se posouva stale k severu, pøicemz se jeho pohyb castecnì odklani na zapad. Zpocatku cinila rychlost pohybu pólu asi 10 km za jeden rok, v posledni dobì se pohyb zrychlil pøibliznì na 40 km za rok. Za poslednich 100 let se severni magneticky pól posunul asi o 1 100 km.

Dr. Pieter Kotze, sef geomagneticke skupiny pøi Hermanus Geomagnetic Observatory, soudi, ze nikde jinde nejsou projevy bezprostøedni hrozby obraceni pólù tak zjevne, jako pravì nad Jizni Afrikou. Satelity na nizke obìzne draze jsou poskozovany radiaci v dùsledku zeslabeni zemskeho magnetickeho pole nad touto casti planety.

Magneticke pole Zemì ma dipólovy charakter. cas od casu dochazi k zamìnì severniho a jizniho magnetickeho pólu. Tyto zmìny jsou pomìrnì dobøe zdokumentovany za poslednich 330 miliónù rokù. Bìhem tohoto obdobi doslo k "pøepólovani" zemskeho magnetickeho pole vice nez 400krat, tzn. ze k takove udalosti dochazi v prùmìru jednou za 700 000 let. Naposled se tak stalo pøibliznì pøed 780 000 roky. Bohuzel casove intervaly mezi "normalnim" a "reverznim" magnetickym polem nejsou konstantni a kolisaji v rozsahu 100 tisic az 10 miliónù rokù. Pravdìpodobnost dalsiho "pøepólovani" zemskeho magnetickeho pole je pomìrnì velka.

V soucasne dobì neni nikdo schopen øici, jak dlouho takova zmìna magnetickych pólù potrva - jak dlouho bude mit magneticke pole Zemì "nulovou" intenzitu. Podle jedne varianty takova situace trva nìkolik tisic let, bìhem nichz neni Zemì chranìna magnetickym polem pøed nebezpecnym slunecnim a kosmickym zaøenim. Podle druhe teorie zamìna magnetickych pólù probiha pouze nìkolik tydnù.

Rozklad zemskeho magnetickeho pole se stava stale zjevnìjsi a projevuje se tzv. "Jihoatlantickou anomalii", obrovskou odchylkou v zemskem magnetickem poli, ktera byla objevena za spoluucasti Hermanus Magnetic Observatory. Anomalie uz v soucasne dobì zasahuje rozsahly prostor od Jizni Afriky az po jihoamericky kontinent.

Evropska kosmicka agentura (European Space Agency, ESA) schvalila mnohamiliónovy rozpocet na projekt, ktery by se mìl studiem zmìn geomagneticke pole Zemì zabyvat. Vìdci z ESA doufaji, ze jim vyzkum geomagneticke anomalie poskytnì klicove udaje k pøesnìjsi pøedpovìdi procesu pøepólovani magnetickeho pole, ktere ma jiz 250 tisic let zpozdìni.

Observatoø rovnìz v prùbìhu poslednich deseti let zaznamenala posun severniho magnetickeho pólu, jez se stale rychleji vzdaluje od pólu zemìpisneho. Celkovì vzato, existujici stav ukazuje na bezprostøedni zvrat zemske magneticke soustavy. Vyskyt geomagneticke anomalie nad Jizni Afrikou se shoduje s pocitacovou simulaci ESA, podle niz jde o pravdìpodobny pocatek pøepólovani. Kotze se domniva, ze vsechno nasvìdcuje tomu, ze se nachazime v podobne situaci, jaka bezprostøednì pøedchazela posledni inverzi pøed 780 tisici lety. To znamena, ze k dalsimu "pøesmyku" dojde brzy, mùze pøijit prakticky kdykoli.
Desktop:MB: MSI K7n2 Delta, CPU: Athlon XP 2600+@3400+ + AC Copper Silent, Ram: PQI 2x512mb 400mhz, Gk: Inno3d GeForce 6600GT 500/1000@540/1120 + Zalman VF700AlCu, Zdroj: Delux 420W, DVD-RW: LG 4166B, HDD: Maxtor 80GB 7200ot., 19" LCD LG L194WT-SF
Laptop: Apple MacBook 13,3 Unibody Cpu: Intel Core2Duo 2Ghz, 2Gb DDR3, 160Gb 5400ot., GeForce 9400M
Používateľov profilový obrázok
SurrendeR
VIP
VIP
Príspevky: 2722
Dátum registrácie: Ut 28. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Stará Turá - BA

Príspevok od používateľa SurrendeR »

najlepsie ked si pozrete dokument "Magneticka burka" na spectrume to tusim bolo... tam otom rozpravali a aj znazornovali ako sa semtam vyskytol severny pol na juznej pologuli... a taktiez ukazovali ako asi bude prebiehat prepolovanie...
Spoiler: ukázať
PC:Asus x99A-USB 3.1 || Intel i7 5820k 4.1GHz || Asus ROG Strux GTX 1080 8GB || 4x16 GB RAM 3200MHz CL14 G.SKILL || NVMe - 1000GB Samsung EVO 970 || RAID0 - 2x3TB WD RED || Cooler Master Centurion Silencio 452 || Seasonic Prime Ultra 750W Gold || 24" EIZO EV2436WFS3-BK EcoView ||
FOTO: Canon EOS 5D MKII || Canon 50mm F1.8II || Tamron 24-70/F2.8 VC || Canon 70-200/F4L IS || Canon EX580 MKII
Mobil: Samsung Galaxy S7
Car: BMW E36 328i Tour
Používateľov profilový obrázok
guess2k6
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Št 28. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Prešov (23)

Príspevok od používateľa guess2k6 »

jj ten dokument som videl .... dost zaujimave :)
Desktop:MB: MSI K7n2 Delta, CPU: Athlon XP 2600+@3400+ + AC Copper Silent, Ram: PQI 2x512mb 400mhz, Gk: Inno3d GeForce 6600GT 500/1000@540/1120 + Zalman VF700AlCu, Zdroj: Delux 420W, DVD-RW: LG 4166B, HDD: Maxtor 80GB 7200ot., 19" LCD LG L194WT-SF
Laptop: Apple MacBook 13,3 Unibody Cpu: Intel Core2Duo 2Ghz, 2Gb DDR3, 160Gb 5400ot., GeForce 9400M
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4582
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Príspevok od používateľa killswitch »

tento jav bol viditelny aj v Cechach a dokonca je tusim aj foto v podobnej sekcii ako je tato aj na PCTuningu...

EDIT: http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php? ... &start=380
Používateľov profilový obrázok
Kaktus11
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 217
Dátum registrácie: Ut 17. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: P!3s†any

Príspevok od používateľa Kaktus11 »

kedze si to videl vten isty cas ja mam pre to len jedno vysvetlenie bolo to asi rano alebo vecer a je to blby odraz slnecneho svetla na oblak ine vysvetlenie nemam :red:

Návrat na "Digitálna Fotografia"