37-40 v kľude, pri benchnmarku viac ako 53°C nemal.
S akým programom ho najviac zaťažím ?
Novy M.2 NVMe SSD do notebooku
-
- Používateľ
- Príspevky: 1931
- Dátum registrácie: So 05. Jan, 2008, 14:00
- Bydlisko: Veselé pri Pieš
Re: Novy M.2 NVMe SSD do notebooku
Spoiler: ukázať
Re: Novy M.2 NVMe SSD do notebooku
Fuu jaky si butthurt , mudrovat nebudem nemam preco datasheety nandov a ich operating temp (0-70) si vie najst aj idiot (doslova), ale povedat ze niecomu teplo prospieva a zalozene iba na nejakom YT videu tak to je iny levelloleqboleq napísal: ↑Ne 19. Máj, 2019, 18:07 GN, jedna z Ask GN epizód, https://www.youtube.com/watch?v=KzSIfxHppPY&t=1202s . Ak chceš začať mudrovať, založ si blog, kde nikto nebude chodiť.
.
- dexterav
- Sponzor fóra gold
- Príspevky: 22037
- Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
- Bydlisko: Sered´
- mino_85
- Pokročilý používateľ
- Príspevky: 6312
- Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
- Bydlisko: Prešov
Re: Novy M.2 NVMe SSD do notebooku
Nechcem tu byť OT, ale... celé toto od GN je úplne mimo, odkazuje na pcper ktorému verí, ale interpretuje info ktorú dostal úplne zle. Nezdalo sa mi to od začiatku, dosť času som strávil googlením o tom, ale žiadny taký záver som nikde nenašiel. Mimo možno tohto, ale to je celkom iná téma a zjavne do dnes nerealizovateľná /to by sme boli so životnosťou NAND flash za vodou/ https://arstechnica.com/science/2012/11 ... es-longer/loleqboleq napísal: ↑Ne 19. Máj, 2019, 18:07 GN, jedna z Ask GN epizód, https://www.youtube.com/watch?v=KzSIfxHppPY&t=1202s
Čo som ale zistil je, že to má to veľa aspektov. V prvom rade sú štúdie, ktoré skúmajú tieto veci na úrovni archivácie, čiže na pamätiach mimo napájania a zoberá sa teplotou okolia a životnosťou dát v takom prostredí. Tam je úplne jasný trend a aj to GN spomína, že s vyššou teplotou prostredia dochádza skôr k strate dát, bez diskusie. Porovnaj si v tabuľke schopnosť bunky udržať info na konci jej životnosti medzi povedzme 40 a 70°C http://www.ni.com/product-documentation/54864/en/
A teraz si polož otázku prečo by tomu u SSD v systéme malo byť inak? Samozrejme nie je, vyššia teplota prostredia znižuje schopnosť bunky udržať info, PC benňa nie je iná dimenzia v ktorej platia iné fyzikálne zákony. V systéme je ale čip pod dozorom radiča, ktorý má na starosti správu disku a má zabezpečíť aby toto nebol reálny problém.
https://people.inf.ethz.ch/omutlu/pub/h ... 8_talk.pdf Je to na dlhšie čítanie, ale v princípe tu je bod ktorý GN interpretuje úplne mylne. Vyššia teplota pri zápise je prospešná, ale NEJEDNÁ SA O TEPLOTU PROSTREDIA pri zápise, ale o teplotu krátkodobo vyvolanú napätím pri zápise do samotnej bunky, teda kontrolovanú teplotu vnútri SSD /čo má znovu na starosti radič/. Teda tá mikrosekunda kedy sa zapisuje. To nemá nič spoločné s tým aká je teplota prostredia. Stále platí, že pamäťový čip v teplejšom prostredí skôr "vypúšťa" info, v tom linku je to jasne rozlíšené, viď str. 9, 17 a18
Ak to celé chápem správne, tu skôr ide o to ako programovať radič aby využíval čo najefektívnejšie napätie /teplotu/ pri zápise, čo má priamy vplyv na "kvalitu zápisu" a udržateľnosť infa v bunke a v náväznosti na to upravil interval prepisu buniek, t.j. priamo predlžoval ich životnosť tým, že udrží prepis na nuntom minime. Toto celé určite znovu radič analyzuje aj s ohľadom na ambientú teplotu čipov, čiže pokiaľ je navrhnutý dobre, zabezpečí proste najvyššiu možnú životnosť a zároveň spoľahlivosť uložených dát bez zbytočných prepisov.
V princípe ale platí, že dnes sú všetky tieto veci dostatočne dobre ošetrené a teda pri bežnom použití netreba panikáriť, že disk nejako rýchlo skape. Každopádne Stevov záver, že treba pamäťové čipy v PC zahrievať je kompletne mimo, je to kontraproduktívne.
edit: Vidím, že si zaBANoval, tak dakedy nabudúce.
Spoiler: ukázať
- dexterav
- Sponzor fóra gold
- Príspevky: 22037
- Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
- Bydlisko: Sered´
Re: Novy M.2 NVMe SSD do notebooku
Staci pozrieť pracovne teploty
Nikde nevidim 200st
Nikde nevidim 200st
Spoiler: ukázať
- loleqboleq
- Pokročilý používateľ
- Príspevky: 13017
- Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
- Bydlisko: Košice
Re: Novy M.2 NVMe SSD do notebooku
Jop, taký krátky, dva mesiace, asi som vyhecoval nemenovaného Hada, ktorý by ma mohol školiť na tému OT (ty chceš A, dovoliť si môžeš A-D a on príde a povie, že jedine E, lebo entrprájs diktuje, že len toto je jediná správna cesta, že inak to je ako zasunúť do polovice, ako nedopiť polku piva a tak..), no bohužiaľ "Administrátorov a moderátorov nemôžete pridať medzi ignorovaných.".
Oke, lite verzia posťažovania sa do Bravíčka za mnou (mal som pripravenú slohovú prácu ale na čo...nemá to absolútne žiaden zmysel), a späť k starej téme...
Možno som to video vnímal inak ale mne to neprišlo scestné, ako stále:
- ak sa fleška nepoužíva, tak skladovacia teplota by mala byť čo najnižšia
- ak sa fleška používa, tak vyššia teplota nevadí, práve naopak, tam nechceme mať príliš nízku teplotu (ja to beriem tak, že túto teplotu chceme, aj keď je to "pod prúdom" ale je to idle), kedže to znižuje vodivosť kremíka, v tomto (ak si dobre vybavujem, tak ten obrázok sa objavil aj v GN videju) si stále vybavím
https://www.anandtech.com/show/9248/the ... -retention
https://images.anandtech.com/doci/9248/3_575px.PNG
toď. bod pôvodného príspevku (ktorý sa za to dostal do HoS...like really? )
- radič sa má chladiť, aby nedochádzalo k throttleniu - to je ale jedna z úloh FW, aby sa tomu predišlo, obe tieto premenné rokmi dospievajú a výrobcovia tlačia von lepšie vyladené produkty (HW a FW).
Suma somárom ostáva rovnaká - čo sa väčšinou stane pri SSD chladičoch (pokiaľ nehovoríme o volovine ako o tom EK vodnom bloku) je to, že radič sa značne uchladí a pamäte naopak sa väčšinou nikde nepohnú a ak, tak ešte naberú pár stupňov.
Ale už nie sme v dobe, kedy je nutný, teda ak nejde o niečo ako tie véééľmi high-speed Intelkáče a podobné typy už priamo natívne v PCI-e slote.
Aspoň ja si aktuálne nie som vedomý žiadneho škandálu - to bolo naposledy pred...3 rokmi alebo tak nejako? A to si nie som istý, či ešte aj Ťamťung nerobil FW mitigácie (marí sa mi to alebo to bolo v čase 960 EVO/Pro?).
Bože, je dobré byť späť. Musím si to ešte užiť predtým ako dostanem permanentku.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: ♡ LG 48" C11 OLED ♡ Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
- mohamed
- Pokročilý používateľ
- Príspevky: 3365
- Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
- Bydlisko: BA/PE
Re: Novy M.2 NVMe SSD do notebooku
https://www.alza.sk/corsair-force-serie ... 11.htm?o=1 za 81e (kupon -5e tochcem) by som nevahal +5 rocna zaruka
Spoiler: ukázať
- Kyselinka
- Pokročilý používateľ
- Príspevky: 7265
- Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
- Bydlisko: SC
Re: Novy M.2 NVMe SSD do notebooku
Nakoniec uz davnejsie kupeny samsung 970 evo 1TB. Vdaka za rady
Teploty obidvoch diskov mam v idle cca 35°C a v loade do 57°C
Teploty obidvoch diskov mam v idle cca 35°C a v loade do 57°C