PC na prehravanie 4k videa

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
sasko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 61
Dátum registrácie: So 14. Feb, 2009, 13:03
Bydlisko: sidlisko Sever,Galanta

PC na prehravanie 4k videa

Príspevok od používateľa sasko »

Ahojte, potrebujem poradit, chcel by som upgradovat pc, mam i3 cpu, neviem presne aky ale stary aj 6 rokov. Grafika integrovana, 4gb ram, nejake ssd 120gb.
Tocim video 4k/50fps, tento pc to nestiha ani pri 8 bit farbach, ked tocim do 10 bit tak sa na to neda pozerat, hdmi ma vystup iba do 30p.
Cize potrebujem nejaku dosku s hdmi aspon 2.0, opticky vystup zvuku, a navrhnut nejaky cpu co by to zvladal.
Video je vo formate h264, hardwarova podpora je len do 30p myslim takze to chce hruby vypoctovy vykon cpu.
CPU doporucte nejaky s dobrym pomerom cena/vykon/spotreba koly chladeniu a tichym rezimom,dakujem pekne.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: PC na prehravanie 4k videa

Príspevok od používateľa faugusztin »

Nuz, je otazkou ze ci naozaj potrebujes nove PC. Bohate by ti totiz stacilo mat nejaku novsiu grafiku s dekoderom H264 na grafike. Avsak 4k50 ci 4k60 v H.264 je naozaj nestastne riesenie, pre 4k je urcene H.265. H.264 ma pri danom rozliseni hlavne extremnu narocnost na datovej stranke; pri 4k60 sa bavime o 80-100Mbps a viac.
Taka GTX 1650 Super by ti mala byt schopna dekodovat aj enkodovat H.264 aj H.265, ak tebou vybrana aplikacia ma podporu pre GPU akceleraciu prehravania videa.
sasko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 61
Dátum registrácie: So 14. Feb, 2009, 13:03
Bydlisko: sidlisko Sever,Galanta

Re: PC na prehravanie 4k videa

Príspevok od používateľa sasko »

Ano, video ma 150Mbps, ale ja som si ten nevhodny format nevybral, mam Panasonic G9 a ten nataca do tohto formatu tak ako aj ine fotoaparaty, je moznost aj mp4 HEVC 72Mbps 25p 420 10 bit ale skusal som prehrat na pc a tiez sa nechyta, a ani na tv LG to neprehralo uplne korektne.Aspon 8bit 4k prehralo na tv korektne.
PC ma taky mini case ze som rad ze som tam natrepal 2xssd disk a nie to este grafiku, takze preto radsej novy pc,tento by som predal a zvazujem aj MB plneho formatu miesto miniatx ako mam teraz.
Nevyznam sa v terajsich CPU, preto pisem na forum aby som nekupil hlupost, grafiku riesit nechcem hry nehrajem a dalsi hlucny ventilator do skrine.
PC by malo mat aj vykonovu rezervu aby to zase bolo aj do buducnosti dostacujuce, vraj AMD CPU su vraj velmi slusne ak nie lepsie v niektorych aplikaciach a v yom sa neorientujem,nejako to vsetko nestiham sledovat,dakujem.
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15054
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: PC na prehravanie 4k videa

Príspevok od používateľa faugusztin »

Nuz, bez grafiky mas problem.
Na strane Intelu si musis vybrat nieco s integrovanou grafikou, teda CPU, ktore nemaju na konci pismenko F. Ale na druhej strane Intel momentalne zere hodne, co je problem pre tichy chod.
Na strane AMD je problem, ze najnovsie Ryzeny s IGP su iba pre OEM dodavatelov, teda nie su bezne na trhu dostupne. A starsie APU su iba 4-jadra.

Potom teda musis ist do niecoho s grafikou, ako napriklad Ryzen 5 3600, ASUS B550 TUF doska, aspon 2x8GB (alebo 2x16GB) DDR4-3600, aspon GTX1650 Super (alebo vyssie), 500W a lepsi zdroj, k tomu nejaky dobry chladic (napriklad Scythe Mugen 5 Rev. B ?) plus skrinka podla vyberu a rozpoctu.

Idealne je, ak by si niekde nahral ukazku videa, povedal v akom programe to prehravas (ak je to volne dostupne, o to lepsie), a ludia s roznymi konfiguraciami by to mohli vyskusat, ze ci ide dane video prehrat.
sasko
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 61
Dátum registrácie: So 14. Feb, 2009, 13:03
Bydlisko: sidlisko Sever,Galanta

Re: PC na prehravanie 4k videa

Príspevok od používateľa sasko »

Sorry za dlhsiu odmlku, podarilo sa mi kupit pc v konfiguracii CPU - Intel Core i5-9400F a GPU - NVIDIA GF GT1030 , 8GB ram....je to HP comp za cca 260e tak som ho za tu cenu zobral, kedze je novy.Len cpu stoji 140€...
Samozrejme som pred kupu mohol vyskusat videa a idu velmi dobre max 50% vytazenie CPU, grafika 20% pri soft. dekodovani.
Pravdepodobne mi to bude stacit na dlhsiu dobu, vykonova rezerva v pohode, hry nehrajem.

Dakujem za pomoc a cas.

Návrat na "Nákupná poradňa"