Jednoduché zabezpečenie bytu

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12955
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Jednoduché zabezpečenie bytu

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Onedlho pôjdem do prenájmu a ako pravý panic, ktorý nikdy nebol na intráku/zdieľanom nájme/v base, som paranoidný a chcel by som minimálne pre pokoj v duši vytvoriť nejaký systém.

Predstavujem si niečo takéto:
1. zámok - keďže aj keby som menil zámok, tak kópiu kľúča musím dať majiteľovi, tak potrebujem také 2FAčko - predstavujem si "deadlock" smart zámok (alebo aj v rámci hlavného zámku) na čip (+ backup kľúč pre prípad dlhodobého výpadku elektriny, ktorý by bol len jeden a mal by som ho niekde uložený niekde inde), ktorý by mal samozrejme ID, aby som si to u seba vedel evidovať, že komu to prislúcha
2. IP kamery - aspoň 1080p, pohybový senzor a ideálne aj IR režim/filter/whatever pre noc a keby som mal pocit, že sa u mňa dejú nejaké paranormálne aktivity - šlo by určite o jednu a prípadne ešte jednu do miestnosti, kde by som mal cennosti alebo "cennosti"
3. LTE router + SIM s neobmedzenými dátami alebo LTE internet - káblové sa pripoja cez switch, bezdrátové (predpokladám, že zámok) cez vajfaj - tu by som kupoval asi ASUS 4G-AC53U
4. UPS, ktorá by to všetko backovala - smart, aby to malo ACL/NCL a vypínalo to podľa plánu (to už sú detaily, ktoré by som si doriešil + najprv by som si nameral spotrebu všetkých zariadení, aby som si vybral správnu kapacitu - min. 2-4h všetko a po vypnutí NCL (najprv kamery, potom router) aspoň 12h a ideálne 24+h pre zámok) - tu by som kúpil podľa potreby, buď Cyberpower PR radu alebo APC Smart-UPS - to už uvidím podľa toho, čo mi sadne v danej kapacite/cene lepšie
5. ???
Samozrejme to potrebujem nejako všetko spojiť do jednotného riešenia - pozeral som pár videí napríklad, keď pán LTT inštaloval svoje veci a omieľal problémy s cloudovými riešeniami a dlhodobou podporou ale tak nechce sa mi veriť, že nie je tam aj niečo dobré. Chcel by som mať appku, upozornenia, keby som potreboval, tak live feed apod..

Tu moje znalosti o daných systémoch končia. Nechcem alarmy, chcem mať takto systém, aby som mal info - ak by mi napríklad majiteľ šiel bez dohody (v zmluve by to bolo, že neplánované návštevy len po súhlase oboch strán (napr. nejaká havarijná situácia )) do bytu, tak aby som to vedel, kto si otvoril a mal to aj na videu - nepotrebujem zásahovku na rýchlom vytáčaní.

Viem si niečo také zriadiť? Na čo sa pozerať? Značky? Modely? Na čo si dávať pozor? O akých peniazoch sa asi bavíme (okrem routera a UPS, tam to vidím na cca 400€ za obe)? Nemám naozaj predstavu, koľko to môže stať ale tak mohol by bod 1,2 a 5 stáť do 500€? AK by to stálo viac, tak nevadí ale muselo by to už potom byť niečo, čo by som si vzal so sebou aj ďalej (prenájom vidím na 2-3 roky, pokiaľ by majiteľ(ka) nebol(a) dick(vžajna), tak ideálne by som ani nemenil ale tak neviem ako to funguje).

Ešte k značkám...ak to je možné a nebol by preto silný protiargument, tak sa vyhnime Xiaomi, pre lacné telefóny fajn ale ja chcem niečo, na čo sa môžem viac spoľahnúť a kde nemusím lupou skúmať akékoľvek malé písmo privacy policy, že čo môže/chce/bude predávať o mne daná firma (nie, nečakám, že budú predávať záznam toho ako by som sa mohol premávať po chodbe na Adama, za to by nikto neplatil).
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Jednoduché zabezpečenie bytu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Vole, neexistuje vec co by si nedokazal skomplikovat


Moj nazor je ze ti tam staci 2x reolink indoor kamera, do nich strc pamatovku, nechaj nahravat iba pri pohybe, zapoj ich do internetu a dobre bude... A su na 12V cize ani nemusis riesit upsku, len ich pripojis na baterku(samozrejme pouzijes trafo ktore ma svorky na 12V bateriu)

Hotové riesen
ie za 150€


Paranormlne javy budes mat pokryte, vies nastavit upozornenie ked to rozpozna cloveka, vies to ovládat z dialky cez mobil


Bude to znier shirovsky, ale vsetko naviac mi pride zbytocne
Používateľov profilový obrázok
Danix64
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1119
Dátum registrácie: Po 12. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice (04011)

Re: Jednoduché zabezpečenie bytu

Príspevok od používateľa Danix64 »

Software: Home Assistant, tam vies vsetko urobit, bude to moct byt aj offline, ziadne cloudy. Ale ponastavovat to vsetko podla poziadavok bude zlozite
Spoiler: ukázať
fanless PC: Ryzen 5 5600G, 32GB RAM, 2x2TB SSD (17-19W idle)
fanless i3 server: i3-13100, 64GB RAM, Asus Pro H610T D4-CSM, 1x2TB SSD (<5W idle)
fanless secondary miniPC: Intel N6005, 16GB RAM, 2TB SSD (<6W idle)
fanless small home server: Odroid H3 (Unraid) (<5W idle), Raspberry Pi 4 (Debian/DietPi)
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12955
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Jednoduché zabezpečenie bytu

Príspevok od používateľa loleqboleq »

SKiLEX napísal: So 07. Aug, 2021, 23:11 Vole, neexistuje vec co by si nedokazal skomplikovat


Moj nazor je ze ti tam staci 2x reolink indoor kamera, do nich strc pamatovku, nechaj nahravat iba pri pohybe, zapoj ich do internetu a dobre bude... A su na 12V cize ani nemusis riesit upsku, len ich pripojis na baterku(samozrejme pouzijes trafo ktore ma svorky na 12V bateriu)

Hotové riesen
ie za 150€


Paranormlne javy budes mat pokryte, vies nastavit upozornenie ked to rozpozna cloveka, vies to ovládat z dialky cez mobil


Bude to znier shirovsky, ale vsetko naviac mi pride zbytocne
Ja budem ako nevďačný parchant ale...mať niekde nejakú 12V holú batériu s visiacimi drotmi z terminálov napojenú na nejaké trafo dakde, všetko s prepáčením jeb*uté do rohu botníka, aby to bolo preč z očí, preč z rozumu je...jednoduché riešenie? Mne sa to "komplikované" riešenie páči viac a ja do toho aj dám nejaký peniaz.

Opýtam sa ale na kamery, odporúčaš tie Reolink kamery? Je to značka lepšieho kalibru ako Ubiquiti?
Danix64 napísal: Ne 08. Aug, 2021, 08:59 Software: Home Assistant, tam vies vsetko urobit, bude to moct byt aj offline, ziadne cloudy. Ale ponastavovat to vsetko podla poziadavok bude zlozite
Tak ono asi keby daná vec mala podporu pre HA, tak by to mohlo byť fajn, či aké nastavovanie myslíš?


Inak ešte k veci, jednu vec, ktorú som si takto ale uvedomil, že mením plán, tie kamery by šli cez PoE, síce podľa skillexa ešte viac komplikujem ale mne to príde, že jeden kábel do zariadenia pre dáta aj napájanie je jednoduchšie (aspoň to nebude bezdrátové a rušiť sa). Plus samozrejme potom PoE switch ale s tým by nemusel byť problém.

A čo ten zámok? Či to je už príliš hardcore? Ani neviem, čo hľadať, tie kamery je nájsť ľahké ale tak tie zámky už nie tak.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
JacobSteven
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 464
Dátum registrácie: Ut 30. Mar, 2021, 20:49
Bydlisko: Trenčín

Re: Jednoduché zabezpečenie bytu

Príspevok od používateľa JacobSteven »

Ten zámok to je hardcore podľa mňa. Zbytočne to určite bude drahé, zároveň bohvie či by si nemusel upravovať aj tie vchodové dvere aby ti to tam pasovalo, a bohvie či by ti to majiteľ bytu ešte aj dovolil takú úpravu. Podľa mňa kovanie R1 a bezpečnostná vložka nejaká lepšia bude dostačujúca. Ako píšeš nie je ľahké nájsť ani tie digitálne a keď aj nájdeš určite cenovka bude veľká, lebo bežne to nikto na Slovensku nevyhľadáva.

Kamera kvôli paranormálnym aktivitám? To počujem prvýkrát, že by si niekto dával :D mne už kamery v byte prídu ako zbytočnosť a vyhodenie peňazí. Ale asi každého vec, ako narába s peniazmi, ale asi mi to príde divné lebo nepoznám nikoho kto by také niečo mal doma.

Inak akosi nechápem čo na všetkom čo chceš je jenoduché zabezpečenie bytu ako je popis témy :D si reálne neviem predstaviť ako by si zabezpečoval si dom v tvojom prípade :D
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12327
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Jednoduché zabezpečenie bytu

Príspevok od používateľa HellAngel »

Pozri Dahua. Ja viem Cina, ale v podstate ponukaju vsetko co pozadujes a je to all in one. Ovladas cez jednu aplikaciu. Teraz som si neni isty, ale neviem ci ta riadiaca jednotka nema aj slot na SIM. UPS urcite pri niecom takomto doporucujem. BTW, este pre pokoj nadusi, by som tam supol pohybove cidla. Funguju inak ako cidla na kamerach. Kamera reaguje na zmenu obrazu, PIR reaguje na pohyb
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Jednoduché zabezpečenie bytu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Dahua su lepsie ako reolink, asi najtrvacnejsienkamery ske existuju

Ako jediné vedeli prezit Otrasy na linkách/ chemikálie/ mazivá/ výpary z HCl/ niektoré prežili aj odtrhnutie žeriavom

Vonku namontovanu som nevidle pokazemu snad ani jednu
Všetky ostatne znacky pokapali


Ale na doma to je jedno a reolink su lacnejsie, hlavne z nemecka
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12327
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Jednoduché zabezpečenie bytu

Príspevok od používateľa HellAngel »

s dahua kamerami mam docinenia uz par rokov a kvalita je naozaj dobra. Predtym Hikvision, ale musim povedat ze s Dahua som momentalne spokojnejsi. Hlavne maju strasne sirike portfolio a vies si prasim smart security home uplne bezproblemy, nakolko ponukaju snad vsetko co k tomu treba a rovnako ich SW sa mi paci viac, ci uz aplikacia pre PC alebo mobily

Reolink su v pohode kamery, ale neviem ci ponukaju tak siroky zaber zabezpecenia, aby si vedel mat od jednej znacky vsetko od smart zamku, vratnika, kamery, PIR cidla, ustredna.... Ono to co chce nebude stat 100€, mozno aj 2000€ a ak nebude chciet riesit znacny ako Dahua alebo Reolink,ale nieco z USA, tak aj dvojnasobok
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Jednoduché zabezpečenie bytu

Príspevok od používateľa dendroid »

Asi to bude off topic teraz, ale naco toto preboha riesis ? Tipujem, ze ides byvat sam z popisu. Tak si v prvom rade treba prenajat byt od normalneho cloveka, to je asi zaklad. Nielen kvoli tomu, aby ta neokradol, ale aby ta nevyhodil zo dna na den. Aby ti prisiel opravit veci, co sa pokazia, pripadne ti to aspon preplatil. Idealne byt od niekoho znameho. Potom ti bohate staci vymenit zamok, ako si spominal a kluce bude mat akurat majitel a ty. Aka je sanca, ze ak si prenajmes byt od slusneho cloveka (pricom kluce budes mat ty a on), ze ti tam pride lupit v tvojej nepritomnosti ? S takou logikou potom aby si si kupil rovno jetpack, ked budes prechadzat cez cestu. Neviem sice, ake poklady si nahanobil, ale tipujem, ze to az taky zazrak nebude, ked ides do podnajmu. Nikto sudny riskovat basu kvoli par tisic euram nebude. A clovek, co prenajima byt na to urcite odkazany nebude. Plus ak ma aspon IQ 90, tak mu dojde, ze ak by ta aj olupil, tak co s tymi vecami narobi ? Kde ich preda ? Alebo si ich necha a pridu fizli k nemu a on pojde do basy ? Lupit a kradnut nie je len tak, vacsinou to tiez robia organizovane skupiny alebo tupela. A predas vec za zlomok ceny aj tak. Minule take tupela chytili, ked povykradali domy - novostavby, kde sa ludia stahovali a lup si uskladnili na chodbe v bytovom dome. Pracky, televizory, chladnicky v pocte niekolko kusov. Behom par dni im zavreli kram. Nezijeme v Rio de Janeiro, je tu takmer nulova kriminalita. Aspon jedna vec na SVK, v ktorej vynikame (pozitivne).
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5492
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Jednoduché zabezpečenie bytu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Jo a ked pride profik tak uvidis akurat tak typka v kukle co ti otvoril dvere a do 3minut bol prec
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10031
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Jednoduché zabezpečenie bytu

Príspevok od používateľa stiv »

Ale z kazdeho uhlu :D
.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12955
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Jednoduché zabezpečenie bytu

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Rozumiem, tak ja si nechám očko pootvorené, keby som náhodou našiel aj to nejaké zámkové riešenie ale inak potom aj tie kamery sú v pohode. Pozriem na tie modely, poštudujem privacy policy, ideálne možno nájdem aj nejaké recenzie na tie kamery, nech nekúpim nejaký obrazový hnůjček. PoE + switch + UPS a ešte uvidím, či pôjdem do toho LTE routra.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Muhyng
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 868
Dátum registrácie: Pi 01. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Poprad

Re: Jednoduché zabezpečenie bytu

Príspevok od používateľa Muhyng »

Podla mna kazdy kto byt prenajima je len rad, ked do neho nemusi ani pachnut. Staci ked mu cinknu peniaze na ucte. Naco by sa tam inak trepal? Pokial sa susedia nebudu stazovat na rusenie nocneho kludu alebo take nieco... ;)
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4542
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Jednoduché zabezpečenie bytu

Príspevok od používateľa scream »

No vacsinou byt prenajima vlastnik, kde sa da predpokladat, ze ked vlastni byt v KE, tak to nebude uplna socka, ktora ti pride lupit do bytu. Ja by som urcite nedovolil menit zamky najomnikom vo svojom byte, su tam bezpecnostne dvere asi by to nebolo lahke ani lacne.
Treba si skor nachystat obojstranne vyhodnu zmluvu, kde su vsetky prava a povinnosti zadefinovane a ak je clovek paranoidny, tak kamera na vchodove dvere s motion detection a fotky rovno odosiela na email/cloud/whatever.
Ked som bol v najme, tak som nemal na byte tak hodnotne veci aby som sa o ne musel strachovat ( nieco pri lupezi snad kryje aj poistka), bolo by mi ale neprijemne ak by mi tam niekto mohol vstupit kym som tam (napriklad by som rusil nocny klud). Na to sluzil ten inside lock na bezpecnostnych dverach a tak to maju aktualne teraz aj moji najomnici.
A prenajimatel bude ozaj rad ak budes platit na cas, neznicis mu byt a nebude o tebe vediet od susedov...
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X

Návrat na "Nákupná poradňa"