
Oproti súčasnému stavu, kedy 14nm procesory Rocket Lake pokrývajú desktop a 10nm čipy Tiger Lake segment prenosných počítačov, bude rodina a architektúra Alder Lake univerzálna. Intel ňou teda zastreší obidva spomínané spotrebiteľské segmenty a zahŕňať preto bude modely s TDP od 9 do 125 wattov.

Takéto škálovanie výkonu vzhľadom na energetické nároky je možné vďaka modulárnej koncepcii, kedy celý čip pripomína akúsi stavebnicu. Koncept sa pritom dotkne aj samotných procesorových jadier, ktoré budú navyše rozdelené na výkonné (P-Core) a úsporné (E-Core).

Maximom v prípade najvýkonnejších modelov generácie Alder Lake pritom bude prítomnosť ôsmich výkonných a ôsmich úsporných jadier. HyperThreading, teda zdvojenie vlákien, pritom podporujú len P-Cores. Najvýkonnejšie čipy sa preto budú systému javiť ako 16-jadrové, no s 24 logickými vláknami. Veľkosť vyrovnávacej pamäte bude dosahovať maximálne 30 MB.
Okrem toho budú možné aj ďalšie konfigurácie s menším počtom výkonných i úsporných jadier či nižšou kapacitou cache.

Vzhľadom na kombináciu dvoch typov jadier zapracoval Intel aj samotný proces prideľovania úloh na hardvérovej úrovni. Ten teda zrejme prevezme časť funkcionality „task schedulera“, ktorý je súčasťou operačného systému. Intel toto svoje riešenie pomenoval Thread Director. Nepôjde však o úplnú náhradu systémového plánovača úloh, ale obidve vrstvy budú spolu nejakým spôsobom komunikovať a spolupracovať.
Intelu sa s generáciou Rocket Lake oproti Skylake podarilo navýšiť výkon na takt (IPC) o 19 %. Toto číslo sa mu zrejme zapáčilo a rovnaké zlepšenie teraz uvádza aj pri Alder Lake, ktoré si o túto hodnotu majú polepšiť práve v porovnaní so súčasnými desktopovými čipmi Rocket Lake (11. generácie Core).
Ďalším stavebným blokom skladačky menom Alder Lake bude grafické jadro, ktoré má integrovať maximálne 96 výpočtových jednotiek (Execution Units), teda rovnako ako súčasné Tiger Lake v segmente prenosných počítačov.
Výbavu ďalej dopĺňa pamäťový subsytém. Generácia Alder Lake pritom nebude nútiť k prechodu na operačné pamäte nového štandardu DDR5, ktoré budú minimálne spočiatku pomerne drahé. Čipy si zachovajú aj kompatibilitu so súčasnými DDR4. Oficiálne by pritom mali byť podporované DDR5 moduly s frekvenciou 4 800 MHz. V prípade DDR4 Intel oficiálne počíta s frekvenciou 3 200 MHz

Ďalšou novinkou má byť 16 liniek rýchleho rozhrania PCI Express novej generácie 5.0, ktorá oproti súčasnému štandardu prinesie dvojnásobnú dátovú priepustnosť. Rýchlejší štandard využijú grafické karty i SSD úložiská novej generácie. K tomu sa pridajú aj štyri linky PCI Expess 4.0.


Nedávno to vypadalo na októbrové uvedení, aktuálně však platí nový termín. A to až 19.11.2021. Zda to bude ostrý start, tedy včetně procesorů a nutných nových Z690 desek v obchodech, nebo jen oficiální odhalení je otázka. Nicméně v zákulisí je živo, základní desky jsou hotové a připravené k testování, DDR5 paměti jsou také na cestě. A tedy vše stojí a padá s dostupností Intel Core 12000 procesorů.
V každém případě očekávejte letos jen Core i9-12900K a Core i7-12700K. Možná ještě Core i5-12600K. Všechny ostatní modely a také levnější desky (včetně DDR4 variant), dorazí až v průběhu Q1 2022 a dál.
