Klima, alebo iny ochladzovac bytu

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
m82
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 464
Dátum registrácie: Ne 04. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Klima, alebo iny ochladzovac bytu

Príspevok od používateľa m82 »

Zdravim

Opat som si prisiel po radu.
Kedze je vonku pekne teplucko zacal som premyslat nad nejakym ochladzovacom do bytu. Nebudem to ale riesit toto leto, az na jar alebo po novom roku.

Ale otazka je co je najvhodnejsie do bytu o rozlohe 70m2. Klima bude aj najlepsie riesenie, aj ked velmi nemam rad suchy vzduch. Pokial viam dnesne klimy vedia vzduch uz aj filtrovat od prachu ze? A s wifi by tiez nemal byt problem.
Cize ak klima aky vyrobca je podla vas pomer cena kvalita najvyhodnejsi.
1 alebo 2 vnutorne jednotky? https://ibb.co/94tQYh8

Alebo aky iny system by bol podla vasich skusenosti najvhodnejsi??

Je to zatial len predbezne info tak dakujem za rady a pomoc 🙂
CPU: Q8400 2.66 @ 3.00 CPU Cooler: Noctua MB: Gigabyte EP35-DS3 v2.1RAM: ADATA Extreme 2x2GB 800 MHz DDR2 VGA: Sapphire Ati 4850 512Mb HDD: Intel X-25M 80GB SSD; 2x Western Digital 320GB 16MB RAID 0 Zdroj: Forton BSII 500W Case: Coler Master Elite 330 Monitor: Samsung 2693HM

Macbook Air 13.3" CPU: Intel Core 2 Duo 1860 MHz SSD Disk: 128 GB VGA: GeForce 320M
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7687
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: Klima, alebo iny ochladzovac bytu

Príspevok od používateľa newmi »

ja mam byt cca 75m2 a mam jednu jednotku v obyvacke a chladim tym vlastne cely byt okrem kupelne a chodby. Ako da sa ale napr miestnosti v ktorych ta jednotka nie je sa samozrejme az tak dobre nevychladia. Kolko izbovy mas byt a usporiadanie izieb?
K znacke, ja mam cca 4roky Airwell s wifi modulom a zatial pohoda.

P.S.: dufam, ze nad mobilnou klimou asi ani len nerozmyslal. Lebo to je sprostost.
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
m82
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 464
Dátum registrácie: Ne 04. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Klima, alebo iny ochladzovac bytu

Príspevok od používateľa m82 »

newmi napísal: Št 30. Jún, 2022, 11:54 ja mam byt cca 75m2 a mam jednu jednotku v obyvacke a chladim tym vlastne cely byt okrem kupelne a chodby. Ako da sa ale napr miestnosti v ktorych ta jednotka nie je sa samozrejme az tak dobre nevychladia. Kolko izbovy mas byt a usporiadanie izieb?
K znacke, ja mam cca 4roky Airwell s wifi modulom a zatial pohoda.

P.S.: dufam, ze nad mobilnou klimou asi ani len nerozmyslal. Lebo to je sprostost.

Prilozil som link s obrazkom kde som nakreslil rozmiestnenie izieb. Mobilnu klimu nechcem. Skor ma napadlo stropne chladenie( vhodne asi do novostavby alebo keby sa prerabal komplet byt. Alebo nejaky system rekuperacie. Alebo nejake ine novsie technologie. Ale ak nechcem platit velke tisice € tak asi ostavam pri klasickej klime 😂
CPU: Q8400 2.66 @ 3.00 CPU Cooler: Noctua MB: Gigabyte EP35-DS3 v2.1RAM: ADATA Extreme 2x2GB 800 MHz DDR2 VGA: Sapphire Ati 4850 512Mb HDD: Intel X-25M 80GB SSD; 2x Western Digital 320GB 16MB RAID 0 Zdroj: Forton BSII 500W Case: Coler Master Elite 330 Monitor: Samsung 2693HM

Macbook Air 13.3" CPU: Intel Core 2 Duo 1860 MHz SSD Disk: 128 GB VGA: GeForce 320M
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Klima, alebo iny ochladzovac bytu

Príspevok od používateľa SKiLEX »

S tymi jednotkami. Pocitaj tak ze kde klima priamo nedofukne, tam bude horuco. Ak sa budes spoliehat na to ze napr. Jednotka v obyvacke vychladi aj susednu kuchynu, tak v praxi to bude vyzerat tak ze v obyvacke bude klima vybombena na maximum, a v kuchyni sa ti bude chlad akurat tak plazit do 30cm od zeme a bude furt horuco :D
Môj Premiér, môj premiér, drž sa. Milujeme ťa. Celé Slovensko ti drží prsty a drž sa. Tento súboj musíš zvíťaziť pre našu krajinu, pre nás všetkých. Držíme ti prsty. Sme s tebou. Milujeme ťa. Môj Premiér, máme ťa radi a nech sa uzdravíš. Si náš najväčší politik akého sme kedy mali. Môj premiér, drž sa. Zvládni to pre nás.
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7687
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: Klima, alebo iny ochladzovac bytu

Príspevok od používateľa newmi »

To zas nie je celkom tak. Mam jednotku v obyvacke a v spalni co je izba vedla je tak o 2 stupne teplejsie. Zalezi aj od umiestnenia klimy. Ale m82 podla toho nakresu sa bez 2 jednotiek nezaobide.
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5647
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Klima, alebo iny ochladzovac bytu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Inak vies usetrit balkon a zavesit to na neho zvonku, ak by si chcel zachovat priestor. Mame to tak my.

Cisto na chladenie klima jasne vyhrava, teoreticky vies uvazovat o podstropnej instalacii aktivnej reku s chladenim, bude to drahsie a ma to vela.vyhod ale prave chladit to viac ako klima nebude. Plus 10 az 20 cm zo stropu si vezmes.

Imho pre teba standardnu split do dvoch izieb a mas vystarane.
Používateľov profilový obrázok
fallenblue
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 181
Dátum registrácie: Po 20. Sep, 2021, 10:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Klima, alebo iny ochladzovac bytu

Príspevok od používateľa fallenblue »

Jednoduska napísal: Pi 01. Júl, 2022, 07:25 Inak vies usetrit balkon a zavesit to na neho zvonku, ak by si chcel zachovat priestor. Mame to tak my.
To ale neplatí vždy, v novostavbách ti to na 99% (chvalabohu) neprejde. Podľa nákresu dispozície ale predpokladám, že to nie je úplná novostavba, ale starší byt.
CPU: i9-9900K + Arctic II 360 + 3×NF-A12x25 chromax MB: MSI MPG Z390M RAM: 4×8GB HyperX 3200 MHz Predator RGB GPU: Asus TUF RTX 3080 SSD: 2×Samsung 980 1TB + CLR-M2 ALU PSU: Corsair RM850x(2018) CASE: Asus AP201 Black + 4×NF-A12x25 chromax LCD: 27GP850 + P2421D Repro: PreSonus Eris E3.5 Mouse: Logitech G502 Lightspeed + Logitech MX Master 3S Keyboard: Logitech MX Mechanical Headset: Logitech G Pro X Wireless MB: MacBook Pro 13 2020 | i5-8257U | 16GB | 256GB Apple: iPhone 15 Pro Black 256GB + Airpods Pro + Apple Watch 4 Grey 44mm + iPad mini 6 Grey Cell Gaming: PS5
Používateľov profilový obrázok
m82
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 464
Dátum registrácie: Ne 04. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Klima, alebo iny ochladzovac bytu

Príspevok od používateľa m82 »

Byt je starsi, nie novostavba. Samozrejme ide mi o chladenie spalne a obyvacej izby. Kuchyna - chodba ma az tak “nezaujima”.

Cize jedna jednotka ak by bola priklad v spalni nedokaze vychladit obyvaciu izbu ze?
CPU: Q8400 2.66 @ 3.00 CPU Cooler: Noctua MB: Gigabyte EP35-DS3 v2.1RAM: ADATA Extreme 2x2GB 800 MHz DDR2 VGA: Sapphire Ati 4850 512Mb HDD: Intel X-25M 80GB SSD; 2x Western Digital 320GB 16MB RAID 0 Zdroj: Forton BSII 500W Case: Coler Master Elite 330 Monitor: Samsung 2693HM

Macbook Air 13.3" CPU: Intel Core 2 Duo 1860 MHz SSD Disk: 128 GB VGA: GeForce 320M
Používateľov profilový obrázok
tosR
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 392
Dátum registrácie: Ne 17. Máj, 2009, 12:03
Bydlisko: Nitra

Re: Klima, alebo iny ochladzovac bytu

Príspevok od používateľa tosR »

V zmysle niečo to pomôže aj druhej izbe ale plnohodnotne určite nie. Daj normálne multisplit, 1 vonkajšia 2 vnútorné, dispozične to nemáš zle, lišta ti pôjde len v 1 izbe, cena cca 2000€.

Značka.. Každá klíma je dobrá kým funguje, to či je tá klíma dobrá zistíš až keď nepôjde. Od dostupnosti a ceny náhradného dielu. Čiže choď do značiek, ktoré sú na našom trhu a sú overené. Nepozeraj sa na +/- 100-200€, pretože sa ti ľahko môže stať, že vo finále budeš ľutovať. Daj si spraviť 2-3 cenové ponuky a porovnávaj porovnateľné.
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Klima, alebo iny ochladzovac bytu

Príspevok od používateľa dendroid »

Tiez som uvazoval nad klimou, postacila by mi do spalne. Nepotrebujem vyraznejsie znizovat teplotu, stacilo by mi zhodit to z terajsich 28 - 29 stupnov tak na 25 ... Ak klimu necham dlhodobo pocas horucav (niekolko dni/tyzdnov) cely den chladit miestnost na 25 stupnov, udrzi sa tato teplota ako tak aj v noci ? Alebo bude znova spalna po par hodinach vyhriata ? Neviem totiz ci je velmi zdrave spat pri pustenej klime ...
Používateľov profilový obrázok
Mr.Devil
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 563
Dátum registrácie: So 13. Apr, 2013, 16:15
Bydlisko: Michalovce

Re: Klima, alebo iny ochladzovac bytu

Príspevok od používateľa Mr.Devil »

Dendroid @ pokial je vonku rozumné počasie (do 25°C) tak vtedy stačí klimu pustiť a povedzme po hodine vypnut a chlad sa udrží.

Bohuzial v tychto extremoch ti izbu schladi rýchlo, ale treba to udržiavať pretože po vypnutí si do par minut znova na púšti... Steny su uz príliš rozohriate.
Asus ROG STRIX X670E-A , AMD Ryzen 7 7800X3D + ROG STRIX RYUJIN II 360 argb , Gainward RTX 4090 Phantom, 32GB DDR5 6000MHz CL36 , Super Flower 1KW , Fractal R6 , LG OLED42C2 ,
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Klima, alebo iny ochladzovac bytu

Príspevok od používateľa dendroid »

No pocasie je silene, len co je pravda. Ked si pozriem grafy na shmu tak 30.6. to bola v KE topka - 16:00 - 35,2 stupna a 18 percentna vlhkost, uplny brutal. Death valley.

Co sa tyka tych nahriatych stien, atd., prave preto som uvazoval, ze tu klimu nechat pustenu od zaciatku horucav, kym je este v izbe 25 stupnov, nonstop, cez den. Aby sa steny tak nerozohriali aspon zvnutra, nabytok detto. V noci to potom vypnut, ked neprazi slnko atd. a je chladnejsie. Nikto to nepouziva podobnym sposobom ? Nejake realne skusenosti by sa hodili. Lebo nechat si to namontovat za 1300 eur a viac a nakoniec zistit, ze mam problem pri tom spat, ked to je zapnute ...
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3428
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Klima, alebo iny ochladzovac bytu

Príspevok od používateľa stanomx »

Tak bud nevies spat kvoli teplu a potrebujes klimu alebo sa nato vykasli.
RAMMSTEIN
Richard_12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 293
Dátum registrácie: Ut 11. Aug, 2009, 22:29

Re: Klima, alebo iny ochladzovac bytu

Príspevok od používateľa Richard_12 »

Stačí počkať pár dní. Už nebude tak horúco.
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Klima, alebo iny ochladzovac bytu

Príspevok od používateľa dendroid »

stanomx napísal: Po 04. Júl, 2022, 14:14 Tak bud nevies spat kvoli teplu a potrebujes klimu alebo sa nato vykasli.
Alebo sa opytaj ludi na ich realne skusenosti, o tom toto forum je si myslim. Mam problem spat pri zapnutej klime(skusenosti z hotelov atd.) a rovnako mam problem spat aj v horucavach. Preto som chcel vediet, ci ma niekto podobny problem ako ja a pripadne skusenosti a riesenie. Sorry, ale uplne zbytocny prispevok z tvojej strany.

Richard, pockat bude treba tak dva mesiace, skor ci neskor pride dalsia vlna horucav a bezne trvaju aj dva tyzdne. A bude este horsie.

Návrat na "Nákupná poradňa"