NAS na doma

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1985
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

NAS na doma

Príspevok od používateľa Gumkac »

Ahojte, potreboval by som trochu poradit, co vybrat ako domace NAS. Zvazoval som Synology 420+, 920+, Qnap TS-453D alebo si stavat nieco custom (asi TrueNAS scale).

Pouzitie by malo byt na odkladanie dat (PC / mobil / ntb,...), zaloha, surveillance station (IP kamery), docker / VMs (nejake sluzby, ktore budem potrebovat k home automation, minimalne elastic search s kibanou na data/logy z loxone a pod). NAS bude asi pripojene na switch zo zaciatku 1gbit, v buducnosti je mozne ze 2.5 / 5 / 10gbit. V sieti taktiez budu rozne VLAN pre zariadenia (home automation, kamery, bezna siet a pod). Nebude z NAS pravdepodobne ziadny video stream(max pristup ku kameram), asi ani ziadne caste pristupy k datam, skor sa bude viac vyuzivat virtualizacia (docker, VMs, ...)

disky som zvazoval:
1x 1TB SSD (pri synology by musel byt SATA disk, pri qnap sa da m.2 pouzit ako storage) - VMs, docker, eventy pre kamery ...
1x 8TB WD purple pro pre surveillance station (bezny zapis)
2-3x 4TB / 6TB WD red plus pre data (bud raid1 alebo raid5)

kazde riesenie ma pre mna nejake proti a neviem ze co vybrat, pripadne ci existuju nejake lepsie alternativy za primeranu cenu?

minusy o ktorych viem:
synology - cena, 1gbit eth, vlans, m.2 sdd len ako cache, vykon, licencie surveillance station (k NAS len 2), ram
qnap - vykon?, nutnost dokupit pcie m.2 kartu od qnap
trueNAS (custom nas) - vacsie, absencia surveillance station


Vopred diki za pripomienky ci rady
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 32GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 980 pro 1TB + 970 evo plus 1TB | NZXT H7 flow | 5x 140mm arctic
LG UltraGear 27GP850-B / Dell U3417W | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile | Lenovo T490
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6793
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa molnart »

ked ches nejake hotove nas tak nieco taketo by som povazoval za rozumne minimum https://www.alza.sk/qnap-ts-473a-8g-d6542773.htm + doplnit ram na aspon 16GB. tie tebou linkovane nasky s celeronom jedine v pripade ze by si to chcel pouzivat fakt len ako ulozisko bez ziadnych dockerov a VMiek apod.
z tvojich variant by som isiel do custom PC s aspon i3 a 16GB RAM ako uplne nevyhnutne minimum, alebo by som sa pozrel za ake peniaze sa za zohnat HPE Microserver Gen10Plus
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja by som staval samodomo riesenie : za rovnaku cenu dostanes ukrutne lepsi hardware co ta asi bude zaujimat pre virtualizaciu a v buducnosti budes robit veci o ktorych dnes nevies. Nebudes limitovany vselijakymi Celeron srandami, nutnostou pouzit "originalne" pamate za 4nasobnu cenu oproti trhu lebo ECC. Uz tento 4diskovy stoji mrťu, fakt ze mrťu. Za 1000eur som tento rok postavil intel12700, 128GB RAM [!!!], 2TB SSD, cely pocitac bez grafiky a tu je hovienko AMD integrated 8GB RAM za 770.

Navyse, 5+ diskove riesenia od Qnapu/Synology stoja fakt slusny ranec, tie male su este akotak zvladnutelne ked clovek zohladni ze mas tam farebny software a nechces sa s tym babrat...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1985
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa Gumkac »

No len pri custom PC ide hore aj ta spotreba, kedy dost vela casu bude NAS idle. (okrem nejakych vykonovo nenarocnych docker instancii). a hlavne, musim nejak poriesit potom kamery inak.
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 32GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 980 pro 1TB + 970 evo plus 1TB | NZXT H7 flow | 5x 140mm arctic
LG UltraGear 27GP850-B / Dell U3417W | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile | Lenovo T490
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6793
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa molnart »

na kamery urcite najdes nieco do dockeru, s velkou sancou nieco lepsie ako to co ma synology. s vykonom ide spotreba hore, to je pravda. u mna server + switch + router zerie cca. 135W v kuse a je to bezkonkurencne najvacsi spotrebic v baraku. tak ale na stole mas tiez nejaky komp a nechodis na web cez raspberry alebo nieco. turbo ma pravdu ze ked okusis VMka tak budes chciet skusat dalsie veci a zistis velmi rychlo ze ten vykon ti dochadza
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 10048
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa stiv »

Po vsetkych problemoch by som na pnaq pozeral len ak by bol zadarmo.
.
Používateľov profilový obrázok
Pepeb007xx
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 2983
Dátum registrácie: St 16. Mar, 2011, 18:22
Bydlisko: NM

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa Pepeb007xx »

tie licencie na synology su tak drahe, ze sa viac oplati kupit NVR a vykaslat sa im na to, vyslovene pytat taku palku za kazdu pridanu "kameru" na smiech..
MB Asus B550-F CPU AMD Ryzen 7 5800X3D @4,4GHz CPU AIO Fracal Desing Lumen S36 GPU Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XTX Vapor-X 24G RAM Patriot 64GB DDR4 SSD Samsung 990 PRO 2 TB PSU Corsair RM850x Case Fractal Design North Chalk White TG Clear Monitor Samsung 32''U32H850 OS Win 11PRO64SK Repro Edifier S880DB
NAS Synology DS218play Noctua 20TB WD Red Surveillance Reolink RLN16-410 8TB UPS EATON Ellipse ECO800
Router Mikrotik hAP ac³ MESH 2×Asus RT-AX55 TV Philips 65OLED806 SoundBar Samsung HW-Q950A 11.1.4
Retro handheld Anbernic RG556 + Samsung PRO Ultimate 512GB GamePad Xbox wireless controller

#grammarnazi #parfumslover Steam Pepeb007xx #DotA2 pretaktovanie klan: PC.SK Battle.net pepeb007xx#2925 #diablo4
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2762
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa Jerry »

Ak sa nemýlim, tak qnap dáva dve kamery free, nie?
Mám qnap a som max spokojný, robí všetko čo od neho potrebujem, vrátane 2 kamier. Skúšal som aj VMko - super, ale ten výkon tam proste chýba. Ako píše turbo, za tie prachy sa dá poskladať hw úplne niečo iné, otázka ale je, že akú to bude mať spotrebu. Teraz už sa aj na to pozerá, keďže energie pôjdu len smerom na hor.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ved uz neblbnite s tou spotrebou - toto je realny server, duplovane zdroje, datacentrum, dva fyzicke sockety a dva procesory teda dva voltage regulatory a podobne ansáble s ich neefektivitou a jalovou spotrebou. 2x 18 fyzickych jadier plus dvojnasobok hore kvoli HyperThreadingu. 1TB RAM (64GB x 16 modulov), diskov tiez zopar a to ze su ine "dišťeky" nez tuto SSDcko so spotrebou 1.643W. Raidove radice dva, plus dva fiber-channel adaptery co tiez nieco spapa.

https://postimg.cc/PNMV5ZhY
https://i.postimg.cc/T2DSy53r/server02.png
https://i.postimg.cc/qMnzZwMz/server03.png

Mam na tom obesenych 32 virtualnych masin, z toho zopar multiterabajtovych databaz ktore to mlatia horedole bez kompromisu v nedelu o tretej rano. Alokovanych 150 virtualnych jadier, nic mi nehovorte ktori tomu rozumiete ; right-sizing so zakaznikom je "dakedy" silny boj (takmer 5:1 vCPU:pCPU pomer).

Ked sa tie virtualky zastavia, nekupis si listok na vlak v Nemecku. Vytazenie CPUcka za posledny tyzden vidime tiez (*lava polovicka grafu je prazdna lebo na serveri nic nebezalo, bol zaradeny do prevadzky len poslednych par dni dozadu, nema tyzden uptime*). Kukaj kolko ta masinka zerie.

Vies mi vyratat rozdiel keby si spotreboval 39W a 75W na cely rok ? Daj to na peniaze. A potom sa zamysli.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5533
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Otazka znie, koho to zaujima?
Gumkac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1985
Dátum registrácie: Pi 10. Feb, 2012, 17:01
Bydlisko: bratislava - DL

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa Gumkac »

qnap dava 8 kamier pri qvr pro, synology dava 2 tusim.

skusim sa pozriet este na ten custom build a ci viem zohnat nahrady ku vsetkemu co by som vyuzil od syno / qnap. hlavne tie kamery ma asi trapia, plus nejaky sync tool a pod.

druha vec je, ze to nie je take jednoduche ako to vyzera. :D
- skrinka. akakolvek skrinka pre itx / matx bude vacsia ako tieto male nas. plus tie co su fajn, nejake itx s 4x+ 3.5" disky su tak 120e+
- doska. vacsina itx ma 4 sata porty (to beriem asi ako minimum pre moje pouzitie), aj vela matx pre socket 1700 ma 4 sata porty z tych lacnejsich. Plus len jeden pcie port, takze keby bolo treba dalsie sata, pripadne nejaky lepsi raid radic a naraz aj pripadne nejaku lepsiu sietovku (dosku by som riesil asi rovno s 2.5gbit, ale keby buducnost chcela 5+, pripadne keby som potreboval oddelit nejake siete v dome (neviem ako dobre pojde nakonfigurovat vlany na nejakych free nas OS rieseniach. v qnap to tusim ide vcelku ok, cez virtualny switch (v truenas a pod, asi cez bridge))), tak uz narazim na limit kvoli 1x pcie

k spotrebe: 75w vs 39w mas cca tusim 44e rocne. pre niekoho nic, pre niekoho vela.

edit: cesta by bola este nejaka starsia doska s 1200, tie maju aj v nizsej cenovke 6xsata, takze by to vedelo byt lacnejsie potom o par rokov ked budu nejake ucinnejsie cpu (ine ako 14nm++++) tak prejst na novu dosku + cpu
Intel i5 13600K + Noctua NH-D14 | ASUS TUF Z690 | ASUS TUF RTX 3070 Ti O8G | 32GB 3600Mhz Kingston | Corsair HX750i | Samsung 980 pro 1TB + 970 evo plus 1TB | NZXT H7 flow | 5x 140mm arctic
LG UltraGear 27GP850-B / Dell U3417W | Logitech G700s + Devis Control | Logitech G915 Tactile | Lenovo T490
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1648
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa werwest »

qnap: ak mas zalubu v zasifrovanych datach, potom je to zaujimava volba. inak, kvoli ich mizernemu sw, by som sa skor priklonil na samodomo nez qnap. ale so samodomo je mrte roboty, cize by som ine ako syno neriesil (osobne)
disky: osobne nevidim potrebu pre osobitne ssd. zbytocne to zaplni slot, VM to prilis nevyuziju kedze cpu su slabe, a v jednoduchsich dockeroch je rozdiel zanedbatelny. Cache vidim ako lepsie riesenie, co potrebuje zrychlit bude zrychlene, netreba zbytocne vyhadzovat prachy za velky disk. momentalne mam z cache zabratych 30gb. to tam budu iba dockery co bezia. 1tb ssd by bolo zbytocne "vyhodene"
k vykonu: imo nepotrebujes nieco ultra silne, a nieco s takym celeronom ako 920+ by bohato stacilo. ja som si tiez myslel ako budem virtualizovat jak divy, a nakoniec mi bezi vsetko v dockeri. 32gb ram prakticky nezaplnenych, cpu sa nenamaka (a to som kupoval DS3018xs, bo mi bolo nieco ako 920+ "malo")
Kludne zober nieco ako 920ka, ked zistis ze nestaci, tak si zlozis nieco male so silnejsim cpu na virtu, o storage sa stale bude starat NAS (VM pobezia na iSCSI LUNkach napr.). Nevidim uplne dovod mat prilis silne zariadenie ked bude vacsinu casu idlovat, tiez to takto riesim. Jedinu nevyhodu vidim 2x1Gbit na 920ke, ale zase, kedy budes riesit 10gbit? rok? tak potom treba na to mysliet. 4,5? tak potom to ma cas, kupis rovno aj novu nasku. Ja mam doma 10gbit kartu do naska aj 2.5 gbit v pc. ale nevidim to tak zeby som sa v blizkej dobe dokopaval to riesit. netreba.
licencie: kolko kamier? mne sa surveillance station hodne paci. 2 su free. jedno nasko je u rodicov, cez surveillance cms som ho prepojil s mojim, a teraz mam 4 licencie. 50 euro za licenciu zase neni az taka bomba, kedze su dozivotne.

btw, ak sa ti chce pohrajkat s konzolou, da sa aj nvme moutnut ako volume. ale zbytocne
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Otazka znie, koho to zaujima?

toho kto sa pytal na spotrebu a nema v hlave nasrane. Asi v tomto NASe nebude 36 jadier, asi nebude 1TB RAM, asi nebudu dva zdroje a asi asi asi... tym autor chcel povedat, ze ked rozmyslam o kupovani kameroveho systemu, 800+ euroveho NASu a podobne, asi ma nebude trapit posledny fenig na spotrebe.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
scream
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4586
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa scream »

Ako ulozisko dat bude synology nas OK, na nejake vykonovo nenarocne rutiny a sluzby tiez OK. Ale ked tu spominas elastic stack, VMs a do toho este nejake dockerizovane sluzby, obavam sa, ze narazis na CPU -RAM limit.

Ale tak nepisal si co chces na tom dockeri a VMs pustat. Ci ti tam bude bezat dajaky cronjob s alpine, co pusti za den 3 skripty na cleanup alebo ti tam bude bezat databaza s replikaciou a dalsimi sluzbami.
Aj ked ono je to take
Ryzen5 7600, 32GB DDR5 6000 Corsair, MSI PRO B650-P WIFI, Fortis 5, XFX RX 6700 10g, 2x2TB samsung 980 pro, 2TB SATA, EVGA SuperNOVA 550 GT @ 31,5" iiyama G-Master GB3271QSU-B1
XBOX series X
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12349
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: NAS na doma

Príspevok od používateľa HellAngel »

Ale zaujima, dobre pise. Ak bude sluzit to NAS naukladanie a citanie dat, tak Qnap/Synology postacia. Wste aj to spojenie s kamerami je v pohode. No ak ides robit virtualky a potrebujes vykon, tak to zavrhni. Radsej skladacku, vykon neporovnatelny a ta spotreba nie je tak hrozna, hlavne ak to porovname s vykonom tych zariadeni
NB: Asus ROG Strix G16

Návrat na "Nákupná poradňa"