NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Tom4
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Št 14. Okt, 2004, 14:00

NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa Tom4 »

Pekný deň prajem,

Potrebujem si do domácnosti kúpiť vhodné dátové úložisko. Moje požiadavky sú celková kapacita aspoň 64TB, RAIM 1 kvôli zálohovaniu, zálohovanie osobných údajov, filmov, serialov, nahravanie videa z bez. kamery, spustenych aplikaci na pozadi ako stahovanie/zdielanie a podobne. Dolezite je non-stop prevadzka bez padania, glicov alebo zasekávania.

Doteraz som mal QNAP, s ktorým som bol maximálne spokojný, nemôžem mu nic vytknut.
Avšak teraz sa rozhodujem nad:

Synology DS920+ - dobre hodnotenia na internete
QNAP TS-453D-4G - pride mi to ako velmi vhodna volba pre to co potrebujem

Pripadne ale to len rozmýšľam nad tymito:

QNAP TS-462-2G
Asustor Nimbustor 4-AS5304T


Uprimne netusim ake je pracovne pozadie systému Synology alebo Asustor. Avsak to moze ponukat nieco co ja nepoznam a moze to ovplyvniť moje rozhodovanie.

Budem vdacny za Vas akykovlek nazor. Dakujem a prajem pekny den.
http://www.lockon.webzdarma.cz
MSI K8 Neo4Ultra PlatinumAMD Athlon 64 3200 s9391024MB Kingston 566Mhz
Gainward Nvidia 7800GT 512MBFortron 400WRealtek AC/97
Saitek X-52SeaGate Barracuda 240GB SATA NCQMaxtor 160GB SATAThermaltake WaterCooling CPU/VGA
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5470
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Qnap by som skrtol kvoli bezpecnosti, nie jeden uzivatel si nasiel akurat tak zasifrovane data
Asustor by som skrtol kvoli tomu ze je to asustor

Cize ostava synology


Zachvilu tu určite dojde niekto kto ta bude presviedcat na home made nasko, ale nenechaj sa oklamat, tie zabite dni konfiguraciou za to nestoja.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8586
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa shiro »

Tiez som za synology.
Ich system je postaveny na Debian Linuxe tusim. Vyladeny pre pouzitie v NAS.

DIY NAS
-nieje zla vec, ovsem ako uz bolo povedane, ak sa ti s tym chce babrat.
Vyhodou je nizsia cena a ak mas doma nejaky zbytocny PC, tak ta to stoji len cas a disky.

Mal som kedysi take, bezal na tom OMV system (open media vault). Existuje viacero podobnych systemov s roznymi narokmi. Napr. trueNAS vyzaduje 16GB RAM kvoli pouzitemu filesystemu. Co moze byt zbytocny overkill ak tvoje veci co chces na NAS prevadzkovat nepotrebuju tolko RAM. Spominany OMV mi bezal paradne rychlo na Athlon 5350 a 2GB RAM. Pouzival som to na sharing, torrenty, SMB.

Nevyhoda je, ze pokym to aspon zakladne rozbehnes, tj. instal OS, nastavenie IP, atd. tak potrebujes k tomu pripajat monitor a klavesnicu. Co moze byt dost opruz v zavislosti od umiestnenia v domacnosti. U mna to mam v racku na skrini a stat tam na stolicke...nic moc :-)
Akonahle to uz mas na sieti a vies sa tam dostat cez prehliadac, chova sa to ako akekolvek ine NAS. Dalsimi nevyhodami je mozny vacsi hluk a spotreba.


Kupenske NAS
- tieto nevyhody nemaju, su to specializovane zariadenia. Zinstalujes to komplet po LAN cez prehliadac, system si to stiahne same, je to tiche, malo to zerie.

Tebou navrhovane DS920+ je myslim na dane ulohy v pohode, akurat by som rozsiril RAM na 8GB. Ma to vstavane appky na torrenty/emule, vies na tom rozbehnut ekvivalent google drivu. Ak potrebujes nieco, na co neexistuje priamo appka, vies tam rozbehnut docker.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Tom4
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Št 14. Okt, 2004, 14:00

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa Tom4 »

SKiLEX napísal: So 05. Nov, 2022, 12:24 Qnap by som skrtol kvoli bezpecnosti, nie jeden uzivatel si nasiel akurat tak zasifrovane data
Asustor by som skrtol kvoli tomu ze je to asustor

Cize ostava synology


Zachvilu tu určite dojde niekto kto ta bude presviedcat na home made nasko, ale nenechaj sa oklamat, tie zabite dni konfiguraciou za to nestoja.
V prvom rade dakujem dakujem za odpoved.

Co sa tyka Qnapu, ako si myslel ze si uzivatelia nasli akurat zasifrovane data? Datove ulozisko padlo a neboli uz schopny obnovit svoje data, respektive ani zo zapojenia RAID1?

Asustor pravdepodobne skrtam, nenasiel som dostatocne mnostvo kladnych hodnoteni.
http://www.lockon.webzdarma.cz
MSI K8 Neo4Ultra PlatinumAMD Athlon 64 3200 s9391024MB Kingston 566Mhz
Gainward Nvidia 7800GT 512MBFortron 400WRealtek AC/97
Saitek X-52SeaGate Barracuda 240GB SATA NCQMaxtor 160GB SATAThermaltake WaterCooling CPU/VGA
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa werwest »

S 920 chvilku pockaj, ochvilku je tu 923+
https://youtu.be/_D2igd5z_kQ

Zasifrovane data su zasifrovane data, nic s raidom. Ale maju bezpecnostne diery v systeme, cez ktore potom dobri ludia zasifruju data.
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Tom4
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Št 14. Okt, 2004, 14:00

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa Tom4 »

shiro napísal: So 05. Nov, 2022, 13:23 Tiez som za synology.
Ich system je postaveny na Debian Linuxe tusim. Vyladeny pre pouzitie v NAS.

DIY NAS
-nieje zla vec, ovsem ako uz bolo povedane, ak sa ti s tym chce babrat.
Vyhodou je nizsia cena a ak mas doma nejaky zbytocny PC, tak ta to stoji len cas a disky.

Mal som kedysi take, bezal na tom OMV system (open media vault). Existuje viacero podobnych systemov s roznymi narokmi. Napr. trueNAS vyzaduje 16GB RAM kvoli pouzitemu filesystemu. Co moze byt zbytocny overkill ak tvoje veci co chces na NAS prevadzkovat nepotrebuju tolko RAM. Spominany OMV mi bezal paradne rychlo na Athlon 5350 a 2GB RAM. Pouzival som to na sharing, torrenty, SMB.

Nevyhoda je, ze pokym to aspon zakladne rozbehnes, tj. instal OS, nastavenie IP, atd. tak potrebujes k tomu pripajat monitor a klavesnicu. Co moze byt dost opruz v zavislosti od umiestnenia v domacnosti. U mna to mam v racku na skrini a stat tam na stolicke...nic moc :-)
Akonahle to uz mas na sieti a vies sa tam dostat cez prehliadac, chova sa to ako akekolvek ine NAS. Dalsimi nevyhodami je mozny vacsi hluk a spotreba.


Kupenske NAS
- tieto nevyhody nemaju, su to specializovane zariadenia. Zinstalujes to komplet po LAN cez prehliadac, system si to stiahne same, je to tiche, malo to zerie.

Tebou navrhovane DS920+ je myslim na dane ulohy v pohode, akurat by som rozsiril RAM na 8GB. Ma to vstavane appky na torrenty/emule, vies na tom rozbehnut ekvivalent google drivu. Ak potrebujes nieco, na co neexistuje priamo appka, vies tam rozbehnut docker.
Taktiez dakujem za odpoved. Domace NAS urcite v mohom pripade nie. Potrebujem jednoduchost a stabilitu.

Co sa tyka synology, je tam moznost vozit nVme ssd , je to vyhoda?
Zase QNAP ma 2.5 gb port
http://www.lockon.webzdarma.cz
MSI K8 Neo4Ultra PlatinumAMD Athlon 64 3200 s9391024MB Kingston 566Mhz
Gainward Nvidia 7800GT 512MBFortron 400WRealtek AC/97
Saitek X-52SeaGate Barracuda 240GB SATA NCQMaxtor 160GB SATAThermaltake WaterCooling CPU/VGA
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Zachvilu tu určite dojde niekto kto ta bude presviedcat na home made nasko, ale nenechaj sa oklamat, tie zabite dni konfiguraciou za to nestoja.

ten niekto som ja - ale uz som zmudrel a s absolutnou vaznostou tvrdim, ze 4 diskove off-the-shelf NAS so slabuckym Celerončekom procesorčekom a 4GB pamäťkou za hodne premrstenu cenovku je absolutne to najlepsie co ta moze stretnut na ceste za 64+TB storage. STYRI disky na >64TB, tiez najlepsi napad.

Takze hor sa, kupuj a neobzeraj ani dolava ani doprava. Jasne, vsetci uzivatelia stravia mesiace (kdeze dni !!) konfiguraciou akehokolvek operacneho systemu, nedajboze este storage k tomu a vsetkym majitelom sa zjavi NAS hore obesene na stolicke styri metre vo vyske nad povrchom - nikdy nepride po zemi, nikto ho nikdy nedonesie v rukach a vzdy je to nepredstavitelny problem zapojit na klavesnicu a monitor aby sa nakonfigurovalo pretoze najst klavesnicu a monitor v domacnosti je nepredstavitelna namaha.

Hajde ! Nenechaj sa oklamat, zviest zo spravnej cesty, naviest na satanisticke chodníčky...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2753
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa Jerry »

Takže, pridám nejaké skúsenosti aj ja. Samozrejme, že budem obhajovať Qnap. Mal som Qnap a aj mám teraz ďalší model. Inovoval som pred cca 2 mesiacmi.
Mal som 2 diskové nasko TS251A, teraz mám 3 diskové, plus 2x nvme. Konkrétne model TS364 ...
Mám tam pole raid1 na dáta, jeden disk na somarinky a nvme disky mám jeden pripnuty ku raid1 na vrstvenie/zrýchlenie systému a často používaných súborov.
Výsledok - som ohromený výkonom
Mimo všetkých služieb čo potrebujem, mi tam beží 3x Minecraft Java server v kontajneroch, plus jeden virtual win 10. Všetko ako po masle, rozšíril som ram na 16 gb. Za mňa výborná naska, samozrejme že som chcel model 464 ale ten je zatiaľ nedostupný a cenovka okolo 700e ...
Zašifrované dáta - áno stáva sa to menej zdatným užívateľom, ktorý nechajú nasku priamo na verejke na štandardných portoch. Chyba bola opravená, išlo cez nejakú aplikáciu čo má na starosť fotky.
Synology - me tento systém moc nevonia, slabý hw a za všetko tam musíš zaplatiť viac. Nehovorím, že to nie je dobré zariadenie, ale mne viac pasuje Qnap.
Home made nas - za mňa tiež nie, preferujem čarovnú krabičku ktorá všetko vie a má relatívne nízku spotrebu.
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa werwest »

Tych chyb bolo viac, a neverim ze sa nenajdu dalsie, posledna vec co by som chcel je riskovat s mojimi datami, alebo mat doma nasko no nemat ho pripojene k internetu lebo sa vyskytla nova chyba..
Ryzen v 923 bude vykonnejsi ako celeron v 346

Inak syno ma skoro vsetko zadarmo, jedine co predavaju su extra licencie na kamerovy system (qnap robi afaik to iste) a mail plus (free je tusim 15 licencii? To na doma tiez staci)
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12300
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa HellAngel »

Ak tie data a Nas-ko nebude vytrcene von a bude sluzit na ukladanie dat, nevidim problem v qnap.
Ak bude pozivany aj smerom von, je potrebne dbat na zabezpecene pripojenie a venovat tomu cas.
Home NAS vs kupene NAS. Je to hlavne o vykone. Kupene-hotove NAS ako Synology/Qnap, budu vykonovo podstatne slabsie, ako doma poskladane NAS. Mozno si povies naco mi je vykon, ved budem len ukladat len data, ale v pripade, ze sa pokazi jeden disk a budes potrebovat replikovat data, tak drzim palce pri replikacii 64TB. Obnova bude mozno trvat tyzdne. A ak tam budes mat dolezite data, tak budes trpnut aby sa replikacia podarila a nepadla pocas procesu. Taku kapacitu by som rozlozil na viacej ako 4 disky urcite a radsej raid 10 ako 1
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2753
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa Jerry »

Ja som ale nepovedal, že nemám nasku dostupnú z vonka ;)
Je to presne ako píše @HellAngel , je to zabezpečení a koľko času tomu venuješ. 2FA je samozrejmosť, admin konto deaktivovane atd. ...

Mimo toho testujem teraz vpnku WireGuard, čo ponúka mikrotik v 7 verzii a v podstate som odkiaľkoľvek v domácej sieti a nemusím mať obavu o dáta. Prečo práve tento druh vpnky? Je to jednoduché, Telekom štandardné porty VPN blokuje a chce za to peniažky naviac. WireGuard si nastavíš na akom chceš porte a všetko funguje na jedničku.

Čo sa týka výkonu, mám Celeron n5105, ktorý bostuje na 2.9 GHz čo samozrejme je cítiť a tento výkonný CPU dávajú len na model 364 a 464 - (nové modely) dnu je veľký chladič, ktorý prekvapil veľkosťou aj mňa, ale zasa dobre chladí a zariadenie je veľmi tiché.

Mimochodom počet pripojených kamier je 8 v rámci licencie.
Aplikácia je dobre prepracovaná a funguje podľa mojich predstáv, bez problémov zvláda aj 4k kamery. (Používam)

Samozrejme je to vždy o preferenciách čo komu vyhovuje, niekto je za Qnap, niekto Synology, niekto home made :)

PS: pri migrácii mi naska napísala, že jeden disk je vadny a je nutné ho vymeniť. Replikacia bola nasledovná: za jazdy som vytiahol akože vadny disk, praskol som miesto toho druhý a všetko sa urobilo samo za asi 5h ... Disk sa mi nakoniec podarilo opraviť a teraz je s5 v naske a zapisujem naň teraz kamery... 1800 dní natočené a pokračuje ďalej :rep:
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa werwest »

Preto je/bol ten problem s qnapom taky velky deal, lebo sa jednalo o dieru, cize 2fa, deaktivovany admin, mega komplikovane heslo atd. nepomoze.
Cize potrebujes este viac levelovat bezpecnost, a pravdepodobne fix nasli, ale horka chut v ustach ostane, a riskovat ci sa nenajde dalsia diera, neviem. Ja by som do toho nesiel.

Vsak ano, ryzen by mal podat vyssi vykon ako ten celeron. Ale nie som si isty aky je cenovy rozdiel medzi tymi naskami. Ak qnap stoji polovicu, tak mozno stoji za to o nom uvazovat.

Ale je pravda ze tych 64tb by chcelo rozdelit medzi viac diskov ako 4
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12300
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa HellAngel »

Bezpecnost sa da vzdy poriesit. Ak ide o citlive data a o dolezite data, vzdy si dam zalezat na zabezpeceni. Nic nie je 100% zabezpecene. A dalsia dolezita vec ohladne zabezpecenia, je tieto data zalohovat este na nieco ine.
64tb prevadzkovat na 4 diskoch a Raid 1 to je nezmysel. Bavime sa o 4 diskoch s s kapqcitou 32tb kazdy jeden. Akoze pripadna replikacia dat aj na vykonnom zariadeni bude o nervy a na pripadnom Celerone/ryzene s par gb Ram to bude Sado Maso. Taku kapacitu na takom zariadeni je aj skoda davat do raidu
NB: Asus ROG Strix G16
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Bavime sa o 4 diskoch s s kapqcitou 32tb kazdy jeden

aaaaa take sa daju kupit ? Poprosim sest kusov 32TB alebo 40TB diskov.

Ja si dovolim zopar postrehov :
Prva myslienka : Raid nie je ZALOHOVANIE. Ziadny Raid nie je zalohovanie, nikdy nebolo a nikdy nebude.

Druha myslienka : 14-16TB disky stoja ~450,- eur KUS, a my ideme take bomby namontovat do 300 eurovej mydlovej krabicky so 4GB RAM ? Poznamka : filesystem co vytvorite na takychto diskoch, ten nezere z pamate vobec nic ? Mali ste niekto v ruke 64TB ?

Tretia myslienka : BER niekomu nieco hovori ? TLER ? Nemozete pouzit najlacnejsie "kamerove" disky na taketo políčko lebo to sa proste rozpadne, musite pouzit nieco co tak trochu vydrzi (pozrite si ratingy od vyrobcov, vacsina diskov je stavanych na 150TB trafficu ROCNE). Takze disky by som navrhol nejake vyssie levely, idealne SAS rozhranie (kto umí, ten umí a zná proč). Aku hodnotu maju data na 64+TB políčku ?

Stvrta myslienka : jo ozaj, ako budeme tie data zalohovat ? Cez USB port ? Lebo ked zaplnim vsetky pozicie na 4slotovom najuzasnejsom NASe ostrymi diskami... co potom ?

Piata myslienka : vieme ake vibracie vytvoria taketo vysokokapacitne disky co maju v sebe velavela platni a pre istotu 7200rpm ? Vieme co znamena tato veta, tato konstrukcia ? Lebo 99.99% nema ani najmensi sajn, rovnako ako ja nemam najmensi sajn co znamena stavat 100posch. mrakodrap.

Siesta myslienka : chladenie. To je len pre vedcov, najlepsich z najlepsich, s tym sa netrapte.
.
.
Nemozete namontovat 8.3i V10 SRT motor do Favorita s deravou podlahou a cakat ze vyhrate LeMans. Teda... samozrejme mozete.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
hubula
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 159
Dátum registrácie: Pi 10. Okt, 2014, 10:14

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa hubula »

Jerry napísal: So 05. Nov, 2022, 15:01 Telekom štandardné porty VPN blokuje a chce za to peniažky naviac.
Tak o tomto by som rad pocul viac. Pride mi to ako dobra blbost.
Moja posledna skusenost s Telekom netom je uz skoro 4 roky stara, ale samozrejme nikdy ziadne porty neblokovali. Teda v pripade, ze mas verejnu IP.

Návrat na "Nákupná poradňa"