NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa mp3turbo »

hluk urcite nie, to "moje" sprznene samodomodielo nepocujes. Ked sa da postavit tiche NAS ktore fyzikalne nema danosti v tejto oblasti (prietok vzduchu, priestornost bedne atd), da sa postavit aj tiche samodomodielo. Spotreba to same, zerem mozno o 5 wattov viac nez nejake NAS co je v celorocnom vyjadreni jedno euro dvadsat tympadom debatovat na tu temu nemienim.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Diy nasko is the new gmc savana
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8597
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa shiro »

werwest napísal: Št 10. Nov, 2022, 10:16 Ja som mal chvilu 920 a 16gb ramku v tom. Ale pocul som ze par ludom kvoli tomu crashol raid, lebo cpu oficialne podporuje 8gb. Neviem ci existuje vobec nejake logicke vysvetlenie preco 64 bitovy procesor je tak ombedezny, ale to pravdepodobne vie zodpovedat iba intel.

Ma 1522 lock iba na syno disky? Myslel som si ze to plati iba pre enterprise zariadenia cize xs a vyssie
Ono je to cele divne, ludia maju veselo aj 20GB RAM a DSM sa tvari, ze ju normalne vyuziva. Na webe intelu je max support 8GB. Nikde neviem zistit, ci sa ta RAM nad 8GB fakt pouziva, alebo je to len tak zobrazene a v skutocnosti vsetko nad 8GB ide napr. do swapu.

Cital som ze typek kupil 2422+ a vendor lock tam bol. Ano, zatial je to hlavne na enterprise modeloch, ale hocikedy to mozu rozsirit aj na nizsie rady.
https://www.reddit.com/r/synology/comme ... g_to_plus/
mp3turbo napísal: Št 10. Nov, 2022, 16:45 aha, takze nainstalovat strasne komplikovany OS za 15 minut s desiatimi klikmi je problem, ale desifrovat Reeddddit a preberat ktore RAM podla PN a SN a TN a DN su vhodne do 8GB max. procesorčeka je uz uplne najvacsia lahoda.
mp3turbo napísal: Št 10. Nov, 2022, 20:37 sa opustam ze budete tri dni riesit najlepsi vyber a potom dvakrat vracat pamate ktore nepojdu ale stvrt hodina na instalaciu systemu je strasne fuj fuj
Nic nemusis preberat, je tam kopa hotovych vysledkov, presne vies, ktore PN RAMiek funguje a ides na istotu. Ano, riziko je tu vzdy, ale ked raz jedna RAMka funguje 5000 ludom po svete na danom NAS, tak riziko, ze zrovna tebe nebude, je velmi male.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to je pravda.


>> Nikde neviem zistit, ci sa ta RAM nad 8GB fakt pouziva, alebo je to len tak zobrazene a v skutocnosti vsetko nad 8GB ide napr. do swapu.

mala by sa pouzivat. Inak vidis, u mna je to jeden jediny command na nula cela tri sekundy a viem co sa deje, v najlepsom Synology NASe si nepozres. Tak jo. Kazdemu co jeho jest.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa SKiLEX »

nikto ti nebrani zadavat commandy na synology
Obrázok

Zlta cast baru je cache... V gui ukazuje zatazenie 51%, cize to ukazuje len "realne" zabratu pamat.


hlavne je hejtovat, netreba o tom nic vediet...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to nevrav mne - to povedz chalanom ktori nevedia ze toto na Synology ide, ja som nebol prvy co to spochybnoval
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8597
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa shiro »

mp3turbo napísal: Pi 11. Nov, 2022, 09:59 Inak vidis, u mna je to jeden jediny command na nula cela tri sekundy a viem co sa deje, v najlepsom Synology NASe si nepozres. Tak jo. Kazdemu co jeho jest.
Do Syno OS sa vies dostat aj cez Putty a robit tam co len chces.

Pre odvaznejsich je navod, ako urobit DSM spokojne s akymkolvek diskom. Typek to skusal na DS36xx :
https://www.reddit.com/r/synology/comme ... ge_review/

Kód: Vybrať všetko

I have a DS3615xs and a new DS3621xs+. I ssh’d into both.
Took the disk compatibility list from the 3615 as is and copied it to the 3621. Edited the last line on the file identifying the Synology model and saved.
Now I don’t have “Critical” warnings and the volume accepts every drive I’ve had so far.

From root - var/lib/disk-compatibility
On the 3615, you’ll see lists for a number of Synology devices. If you’re on DSM v7 then you’re looking for ds3615xs_host_v7.db

Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 32" Samsung ViewFinity S60UA | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa SKiLEX »

mp3turbo napísal: Pi 11. Nov, 2022, 11:49 to nevrav mne - to povedz chalanom ktori nevedia ze toto na Synology ide, ja som nebol prvy co to spochybnoval
No, ked nevedia otvorit konzolu na synology, ako asi dopadne take diy nasko...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Vcera mi prisiel novy synology server. V priebehu hodiny bolo po vsetkom, stare nasko zabalene v krabici a nove na jeho mieste.

Stary som vypol, strcil disky do noveho, stlacil "migrovat" a bolo. vsetky Docker containery sa premigrovali a automaticky zapli. Ubuntu server vo virtual machine to iste. Active backup(zaloha vsetkych PC doma) tiez. Web server na ktorom hostujem firemnu stranku tiez. Tailscale VPNka sa tiez premigrovala cela. Synology drive? to iste. Synology photos(automaticka zaloha fotiek zo vsetkych mobilov doma)? Tam som musel v mobilnej apke odkliknut novy SSL certifikat.


Jedine nastavenie ktore sa neprenieslo bolo nastavenie UPSky. Musel som odkliknut ze enable UPS support. Neviem jak vam, ale mne s takmer 0 linux skusenostami by to na diy nasku trvalo tak 2dni :D Len s dockerom by som zabil 3hodky.
Naposledy upravil/-a SKiLEX v Št 20. Apr, 2023, 13:55, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12341
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa HellAngel »

A to si robil synolovy? Disky sisi ponehal tie povodne, ak spravne chapem
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa SKiLEX »

hej, disky ostali povodne. Len som ich vytiahol a dal do noveho naska.

Ale aj keby som kupoval nove, tak by sa to premigrovalo tak isto cez apku, len by to trvalo dlhsie lebo terabajty dat a priepustnost internetu...
Používateľov profilový obrázok
yesper
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 3007
Dátum registrácie: Ut 10. Jún, 2008, 20:41
Bydlisko: VT & BA

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa yesper »

nie tak davno som menil komplet zostavu z 6600t na 13500. Prelozil som disky, flashku s unraidom a nabootoval. To bolo vsetko.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to by si musel doniest k tomu staremu nasku a nie cez internet... to na terabajty nie je.
By sa ti stalo co mne ; Orange mi obmedzil rychlost po prekroceni fupka ktore oficialne neexistuje :)


migracia okej - tie data a konfiguracie su proste na diskoch. To je urcite fajn. A toto maju krasne premakane a ano, takto to proste funguje skoro vsade. Aj na ZFS filesystemoch v linuxe, aj na TrueNASe, aj na NAS4FREE, aj na inych systemoch.

Ja som minuly vikend migroval 40TB Microsoftacke storage spaces na Windows 2022, tiez zopar VPN (beziacich na virtualnych mikrotikoch, naschval to nemam na jednom), kontajnery si dovolim postavit na uroven virtualnych masin ktore som pretiahol na tych diskoch. Nemam web server s firemnou strankou (ten by vsak bol nejaka virtualka v mojom pripade, takze by zase presiel v pohode bez zakotkodakania), zalohu fotiek videi z mobilov mam v adresaroch na storage takze tie isli nativne. Poznamka : virtualky sa mi nezapli automaticky a musel som ich naimportovat rucne - teda spustit jeden powershell skript.

Tiez som vypol stary server, prdol disky do noveho a zapol. Akurat som sa zje...padol zo stolicky lebo mala rozdruzgane operadlo na ktore som sa postavil ked som novy hardware zdvihol uplne hore pod strop :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5507
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: NAS - vhodné 64TB dátové úložisko

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Antik asi bude lepsi operator ako orange, terabajty mu nevadili :D

Obrázok

Návrat na "Nákupná poradňa"