PC na úpravu 4K 10 bit videa

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
OkiGraphics
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: So 18. Sep, 2010, 11:20
Bydlisko: Veľké Leváre

PC na úpravu 4K 10 bit videa

Príspevok od používateľa OkiGraphics »

Ahojte,

po dlhých rokoch sa chystám na skladanie PC, keďže môj 10 ročný noťas to už nedáva :D PC bude primárne na úpravu videa v DaVinci Resolve (4K 10 bit H.265 z Canon R6), úpravu fotiek a možno nejaké 3D modelovanie/renderovanie.

PC som naposledy skladal ešte na sockete LGA 775, ako-takú orientáciu v komponetoch som mal ešte za socketu LGA 1155, ale potom už nič. To len pre predstavu mojej dezorientácie v súčasnom HW :D Vôbec neviem, či ísť len do najnovšej architektúry, čo sa týka MB + CPU + GPU, alebo radšej zobrať niečo staršie bazárové za rozumnú cenu. Čo sa týka GPU, tam sa skôr prikláňam k nejakej bazárovej 1080 Ti 11 GB, ale nechám si poradiť (3060 12 gb?)
Historicky viac preferujem Intel + Nvidia, ale za tie roky sa mohlo veľa zmeniť, tu si tiež nechám poradiť vzhľadom na pomer cena/výkon v DaVinci.

Čo sa týka rozpočtu, strop za MB + CPU + GPU + RAM + PSU vidím na 1000 €, samozrejme v prípade bazárového PC/komponentov ideálne aj menej. Ak by mi niekto zbehnutý vedel dať aktuálnu aj bazárovú konfiguráciu, s nejakým porovnaním ceny a výkonu, budem veľmi vďačný. Díky :bye:
MB: ASUS P5Q SE, CPU: Q9400 2.66 GHz -> 3.60 GHz + Arctic Freezer 7 Pro, VGA: ATI sapphire 3870 MSI GTX 560 Ti Twin frozr II PSU: FORTRON Bluestorm II 500W, RAM: Corsair 2x2 GB + 2x1GB 901 MHz DDR2, CASE: Thermaltake M5
Monitor: Dell Ultrasharp U2311H 23 Notebook: HP ENVY 15-j000ec
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1956
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: PC na úpravu 4K 10 bit videa

Príspevok od používateľa Miso122 »

najlepsie, co si za 1000e vies kupit na upravu videa je mac mini.

https://www.alza.sk/mac-mini-m2-2023-d7637247.htm
ITX >>> ATX
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC na úpravu 4K 10 bit videa

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nemyslim si - poprve to nie je tisic eur ale trosicku inaksie cislo, podruhe to ma len 16GB RAM a tam je pruser s aplikaciami co pan chce pouzivat a POHLAVNÉ aplikacie ktore pan ma a uz pouziva nebezia na Macu. Tam asi diskusia moze skoncit aj keby MiniEppl bol desatkrat lepsi sfleku.

Slovíčko pohlavné si vysvetlíme ako len chceme. Nezabudnime z marketingu Eppl vyzdvihnut "velku operacnu pamat" cize 16GB :hysterical: a snad by som pridal nejaku chutovku a'la "nepredstavitelne obrovsky 512GB SSD".



Lahky problem : rozpocet nevychadza na volaco skutocne seriozne.
Riesenie : ked ho len trosku prekrocime, mohlo by z toho vypadnut nieco velmi velmi rozumne. Absolutne necakane za tu cenu.

Podla mna chces intel platformu. Preco ? https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... udio-2122/
pre zabudovanu grafiku (nesmies kupovat "F" procesory lebo tie grafiku nemaju) a preto lebo ta zabudovana grafika vie QuickSyncom urychlovat spracovanie videa.

grafika nova do ceny moc nevojde a nemal by som z toho prilis velky strach : https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... -creation/

bazarova 2080ti mi pride ako fenomenalny pomer vykon/cena, aj sa na tom este zahras a je to ukrutne lepsie ako 1080ti co si napisal. Pozeram bazos, vidim jednu v Banskej Bystrici za 300 a potom par kusov za 350-375 eur. Grafiku teda v konecnom vypocte ratam za 350 eur, som presvedceny ze za tieto prachy ju vies zohnat - mozno nie dnes, ale v priebehu dvoch-troch tyzdnov sa nejaka objavi. A mozno aj tu na fore ked das inzerat do Bazar sekcie.


Na spracovanie videa NEPOTREBUJES ddr5 pamate, absolutne krasne posluzia "stare" ddr4. Obrovsky dolezite pre teba bude KAPACITA pamate, nie jej architektura alebo rychlost : 100x radsej 64GB DDR4 nez 32GB DDR5. Nech ta ani nenapadne rozmyslat o 16GB akejkolvek RAM, to uz je zaverecna. Minulost, dinosaury. Pamate napriklad :
2x https://www.mironetcz.sk/mushkin-essent ... +dp473220/
neohrnat noštek nad CL22, pretoze tieto pamate idu na 1.2V [!!!] ; VSETKY cl18/cl16 pamate idu na 1.35V alebo 1.45V, su to proste "tovarensky" pretaktovane moduly. Nic viac. A z toho isteho dovodu sa bude aj tato pamat dat krasne pretocit.

menej dobrodruzne povahy :) si priplatia 20 eur a hotovo : 2x https://www.compy.sk/kategoria/pamate/p ... 18-2x16gb/


Zostava podla mna, vsetky ceny vratane dépéháhá :

intel z690 doska v cene okolo 190,-eur (napr. msi z690-a ... za tu cenu je to bombova doska, 4x M.2 atd, atd. mam ju doma, fičí 2x 4K monitory)
intel 13600k procesor, okolo 340,- (zakupenim 12600k mozes usetrit priblizne 70,-eur ale nerobil by som to, masinu budes mat roky rokuce)
64GB RAM DDR4 za 125,-eur
PSU : ja som sa trosku stratil, chalani v poslednej dobe radia zdroje z ktorych som mimo. Kvalitny zdroj okolo 700-750W mas ~100,-eur
grafika 2080ti bazar : 350,-eur (nenasiel som nic nove co by sa vykonom v DaVinci priblizovalo tomuto zazraku)

sumar : 190 + 340 + 125 + 100 + 350 == 1105,-eur

takze o STOVKU VIAC nez si nastavil, lenze mas BOMBOVU zostavu ktora vydrzi certa-diabla a nebude za rok zastarala.
OBROVSKA pamat ti strasidelne pomoze so spracovanim videa a modelingom.
6jadrovy 13600k bude rychlejsi na rendering nez starsia generacia 8jadroveho AMD 5800x a tym sa dostavam ku velmi kontroverznej casti : amd versus intel. Ides robit poloprofi aplikacie, to sa u mna automaticky rovna intel. Tie aplikacie boli dlhodobo vyvijane na inteloch blablabla. Urcite zaznie argument ze ked si dnes kupis AM5 platformu AMD napriklad s procesorom 7600, tak budes mat lahky upgrade do buducnosti lebo v doske vymenis procesor a hotovo - ano, toto je pravda a na Z690 chipsete intelu si skoncil, tam uz ziadny novy procesor nebude takze v buducnosti bude upgrade vyhodit celu dosku a kupit novu. Cela finta podla mna spociva v tom, ze tuto zostavu NEBUDES MUSIET upgradovat 5-6 rokov (mozno si z bazaru kupis 13700 8jadro procesor alebo 16jdro 13900) kedze dnes bezis na tom na com bezis - a po tychto rokoch bude mrtve aj AMD AM5. Take je moj nahlad na tuto problematiku.

Intel 13600k procesor v celom texte oznacujem ako 6jadro pricom v skutocnosti je to 6+8 jadro : novodoba architektura, nastuduj.


Sumar kontroverznych rozhodnuti, diktovanych MENSIM NEZ OPTIMALNYM rozpoctom :
- platofrma intel ktora je na konci zivota (nepodstatne : dokial budes upgradovat, bude mrtve aj AM5 plus stabilita a optimalizacia tvojich aplikacii)
- DDR4 pamate (Kapacita Uber Alles : LeMans nevyhrava krasne nalestene auto, ale namakana technika)
- bazarova grafika (kvoli vykonu co poskytuje, kvoli cene - pozor, je samozrejme mimo zaruky. Vsetky ostatne komponenty su NOVE)


Je mozne ze celkovu cenu 1105,- nakoniec budes mat 1065,-eur pretoze som zaratal grafiku za 350 a v inzeratoch je jedna za 300... to je usetrenych 50 eur a 1065,- je tak strasidelne blizko vysnivanej 1000,-eurovej méte cize tam diskusiu autoritativne nepripustam absolutne ziadnu.


Nemyslim si, ze by realnou alternativou bolo zakupenie stareho 12jadroveho AMD 5900x : https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... view-2369/
https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... view-2356/
https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... 7000-2383/

cenovo vyjde o volaco lacnejsie nez tu prezentovany intel, ale je to menej univerzalny vojak nez 13600vka a samozrejme NEMA QUICKSYNC GPU akceleraciu ktoru prave DaVinci vie PERFEKTNE vyuzit. Lacna doska+AMD5900 je zhruba o 100eur lacnejsia nez prezentovana vyborna Z690 doska plus 13600k CPU Intel, ale nemyslim si ze by bol dobry napad tie prachy usetrit a ist touto cestou : AM4 je mrtva platforma, takisto pouziva len ddr4 pamate takze tam diskusia pada a nema taky vykon ako 13600 intelu.

Takisto si nemyslim, ze je dobry napad kupit intelacku 12tu generaciu napr. 12600K procesor. Je o haliere (60-70 eur) lacnejsi nez prezentovana 13600vka ale pritom je 9-20% pomalsi a prave tam, kde sa ty pohybujes, prave tam su rozdiely najvacsie. Nova architektura, instructions per clock, vyssia frekvencia, lepsia optimalizovana cache a HLAVNE o styri jadra navyse (intel 12600 je 6+4 ; intel 13600 je 6+8 lepsich jadier). Proste mi to pride ako snaha o setrenie na blbom mieste ("Audi A6 bez klimatizacie").


Podme diskutovat. Moznosti je urcite viacero, kazde z nich bude mat nejake ine vlastnosti.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v Ne 14. Máj, 2023, 12:46, upravené celkom 1 krát.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Miso122
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1956
Dátum registrácie: St 27. Nov, 2019, 21:36
Bydlisko: BA

Re: PC na úpravu 4K 10 bit videa

Príspevok od používateľa Miso122 »

mp3turbo napísal: Ne 14. Máj, 2023, 12:34 nemyslim si - poprve to nie je tisic eur ale trosicku inaksie cislo, podruhe to ma len 16GB RAM a tam je pruser s aplikaciami co pan chce pouzivat a POHLAVNÉ aplikacie ktore pan ma a uz pouziva nebezia na Macu. Tam asi diskusia moze skoncit aj keby MiniEppl bol desatkrat lepsi sfleku.

Slovíčko pohlavné si vysvetlíme ako len chceme. Nezabudnime z marketingu Eppl vyzdvihnut "velku operacnu pamat" cize 16GB :hysterical: a snad by som pridal nejaku chutovku a'la "nepredstavitelne obrovsky 512GB SSD".
Ty si mysliet nemusis, spytaj sa vsetkych co sa tym profesionalne zaoberaju a za posledne 2-3 roky presli na Apple. Urcite to spravili preto, ze sa jedna o horsi produkt. Alebo aj nie...

16GB RAM u Windowsu vs 16GB ram u Apple Silicon su 2 uplne rozdielne cisla, ktore sa nedaju porovnavat. Aplikacie tam bezia vsekty, takze v tom problem urcite nebude.
Naposledy upravil/-a Miso122 v Ne 14. Máj, 2023, 12:51, upravené celkom 1 krát.
ITX >>> ATX
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC na úpravu 4K 10 bit videa

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ten vykon ani nahodou nie je rovnaky. Aplikacie... nevieme co konkretne sa pouziva (mozno sa bavime o blenderi a podobne, samozrejme ten je k dispozicii ; mozno ma pan nieco specialne co opajcol z roboty atd).

https://www.youtube.com/watch?v=_D0K3-uZMyY
PC malo v porovnani "uzasnu" nvidia3050 kartu ktora je asi tak polovicu vykonna oproti 2080ti ktoru navrhujem hore cize ten rozdiel by bol daleko dramatickejsi. Jednoducha myslienka : kedze je MiniEppl najlepsi na svete, preco ho nepouzivaju uplne vsetci.

okej, nech sa pan pozrie aj cestou Eppl - ja s tym problem nemam.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
d3Xter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1629
Dátum registrácie: Po 07. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Spišská Nová Ves/Košice

Re: PC na úpravu 4K 10 bit videa

Príspevok od používateľa d3Xter »

mini nepouzivaju vsetci preto, lebo ostatni maju mac studio
kludne moze ist do mini len je potrebne sa vyhnut zakladnej verzii a bude spokojny, viac nez spokojny ked pouziva DR, ktory ma uz nativnu podporu aj na ipade
Používateľov profilový obrázok
OkiGraphics
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: So 18. Sep, 2010, 11:20
Bydlisko: Veľké Leváre

Re: PC na úpravu 4K 10 bit videa

Príspevok od používateľa OkiGraphics »

Ďakujem vám za reakcie. Aby sme diskusiu zbytočne nerozvíjali smerom, ktorý nechcem, tak do apple určite nemám v pláne ísť. Nemám chuť sa učiť nový systém ktorý som v živote nepoužíval. Hromadia sa mi videá, ktoré v súčasnosti neviem spracovať, a samozrejme chcem PC používať aj na úplne všetko ostatné, tam som vo Windowse "doma".

mp3turbo: Ďakujem veľmi pekne za rozsiahlu a informatívnu odpoveď, v podstate sa s napísaným úplne stotožňujem. Akurát jedno mi nie je jasné: v čom je ten priepastný rozdiel medzi 1080 Ti a 2080 Ti? Výkon (aj v Davinci) sa mi nezdal hodný cenového rozdielu.
Čo sa RAM týka, tam úplne súhlasím, že radšej viac, ako rýchlejšie. V práci mám 198 GB a už nie raz som ich využil, ale tam to je o inom :D Čo sa týka Intelu sa asi veľmi nezmenilo, že čo generácia, to nový socket... ? Ale keďže naposledy som kupoval noťas pred 10 rokmi, časté upgrady PC určite nemám v pláne. Už ma nebaví sa s tým hrať/taktovať ako voľakedy, chcem to proste používať.
MB: ASUS P5Q SE, CPU: Q9400 2.66 GHz -> 3.60 GHz + Arctic Freezer 7 Pro, VGA: ATI sapphire 3870 MSI GTX 560 Ti Twin frozr II PSU: FORTRON Bluestorm II 500W, RAM: Corsair 2x2 GB + 2x1GB 901 MHz DDR2, CASE: Thermaltake M5
Monitor: Dell Ultrasharp U2311H 23 Notebook: HP ENVY 15-j000ec
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC na úpravu 4K 10 bit videa

Príspevok od používateľa mp3turbo »

taktovat sa uz ani neda, procesory ficia strasne blizko maxim - doba kedy si o 40% pretaktoval cpu skoncila vtedy, ked si sa na to prestal pozerat. Celerony300 som pretacal na 450MHz a niektore chodili aj 4.5x112 cize 504MHz... este boli velke ako cokolada :)

12ta a 13ta generacia Intelu cize intel12xxx a intel13xxx maju rovnaky socket. Dalsia generacia bude mat iny, takze LGA1700 je garantovana mrtvola.

nvidia1080 je priblizne o 120 eur lacnejsia nez 2080ti. Nie som si isty ci by som "usetril" tymto sposobom, ked 2080ti dopadla tak vyborne v linkovanych testoch u DaVinčiho. Ano, sme zlahka nad nastaveny limit ale ked tu masinu okriplíš (dame 12400 procesor namiesto 13600k, 32GB RAM namiesto 64GB, 1080 namiesto 2080ti) tak hura usetris 250 eur ale budes mat hovienko ktore nevydrzi namiesto zoptimalizovaneho pracovneho stroja (vzhladom na rozpocet).
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
OkiGraphics
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: So 18. Sep, 2010, 11:20
Bydlisko: Veľké Leváre

Re: PC na úpravu 4K 10 bit videa

Príspevok od používateľa OkiGraphics »

Ahojte, aby som to uzavrel, nakoniec som od týpka z bazošu vzal po miernej modifikácii hotovú zostavu, cena bola 1044 €:

●Procesor (CPU) : Intel Core i5 13600K
●Chladenie procesora: ARCTIC Freezer Liquid II 280MM A-RGB
●Základná doska (MB): ASUS PRIME Z690-P
●Operačná pamäť (RAM): Kingston FURY 32GB DDR5 5200Mhz - čierne
●SSD NVM Express (NVMe): Western Digital SN 770 2TB
●Grafická karta (GPU): ASUS ROG STRIX GTX 1080 Ti 11GB OC
●Skriňa (CASE): Lian Li Lancool 215
●Zdroj (PSU): Seasonic G12 GM 850W
●Operačný Systém (OS): Windows 11 PRO 64bit.

Čo sa týka grafiky, je to kompromis (resp. riziko do budúcnosti), ale zase to vyvážila tá cena. Trošku som sa pohral so zapojením a vyladením otáčok ventilátorov a jediné čo teraz počujem je slabučký zvuk od čerpadla vodného chladenia, takže za mňa spokojnosť.
MB: ASUS P5Q SE, CPU: Q9400 2.66 GHz -> 3.60 GHz + Arctic Freezer 7 Pro, VGA: ATI sapphire 3870 MSI GTX 560 Ti Twin frozr II PSU: FORTRON Bluestorm II 500W, RAM: Corsair 2x2 GB + 2x1GB 901 MHz DDR2, CASE: Thermaltake M5
Monitor: Dell Ultrasharp U2311H 23 Notebook: HP ENVY 15-j000ec
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: PC na úpravu 4K 10 bit videa

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nejdem byt zly, ale za tu cenu danu zostavu kupim novu okrem grafickej karty, ktora je pod 200 eur na bazosi. Cize s grafikou to mam za ~1200,-eur nove, zaruka a na firmu by ma to vyslo este o milimeter menej (jasne, nema kazdy firmu).

Pevne dufam ze aspon zaruku mas na vsetky komponenty samozrejme okrem grafiky. Inak zostava je to pekna, rozumne vyvazena, komponenty v poriadku - vzhladom na rozpocet absolutne fit. Ja osobne by som isiel do 64GB RAM ako som obsirne popisal, plus 13700k procesor cize doplatok by som mal ~100 eur a mal by som 13700k/64GB co mi pride lepsi deal.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Nákupná poradňa"