Vyťažovanie FVE pomocou klimatizácií

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Vyťažovanie FVE pomocou klimatizácií

Príspevok od používateľa opto »

Mám síce VB ale v keďže prebytky mám také veľké že ich pravdepodobne nespotrebujem ani v zime tak momentálne robím vyťažovanie aj tak že od 10h do 18h vychladím miestnosti v ktorých sa práve nezdržiavam na 22C.

Neexistujú náhodou ovládače klimatizácií ktoré sú Wifi prepojené s meničom FVE tak aby som nemusel robiť ručne ON-OF a zmenu teploty ?
Naposledy upravil/-a opto v Pi 14. Júl, 2023, 10:37, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2707
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: Vyťažovanie FVE pomocou klimatizácií

Príspevok od používateľa lepermessiah »

existuju, rozni vyrobcovia .. ja mam nejaky 15e shit Tuya, ktory ked sparujes s klimou (IR ovladanie) tak vies zapinat, vypinat, menit teplotu cez appku alebo nastavis scenar kedy to ma robit automaticky
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]
Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]
Lenovo Yoga X1 gen.2 / 20JES0AJ00 + Samsung 970 EVO 1TB
[LCD]
Dell U2913WM
[Peripherals]
Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]
Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]
Dell U4320Q + blink(1)
[Peripherals]
Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3303
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Vyťažovanie FVE pomocou klimatizácií

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Prepojenie priamo s FVE meničom asi nepôjde (resp. o tom neviem), ale niektoré klimatizácie majú remote on/off, čo sa dá využiť na spínanie cez relé. Ak fve systém relé nemá tak potom využiť jedine integráciu do HomeAssistant (príp. iných systémov).
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Vyťažovanie FVE pomocou klimatizácií

Príspevok od používateľa geroswen »

Ak to chces robit iba tak, ze kazdy den v danom casovom intervale zapnes klimu, tak ku niekorym klimam si vies kupit Wifi modul. My mame tak poriesenu Vivax R design klimu. Mas ku tomu mobilnu appku a vies si tam zadavat aj schedule. Tj. kedy sa ma zapnut / vypnut, na aku teplotu ma chladit/kurit a v akom rezime. Navyse spomenuty model klimy si pamata posledne nastavenia a zapamata si ich aj po vypadku napajania (tj. da sa ovladat cez rele tak, ze odpajas napajanie).

Ten sposob minania prebytkov z FV cez scheduler je ale dost nedokonaly, lebo staci, ze bude niektory den zamracene a uz ti to bude tahat zo siete.
Na optimalnu spotrebu prebytkov z FV sa preto pouzivaju taketo Wattroutre. Je to ale pomerne draha hracka. https://ecoprodukt.sk/p/77730-regulator ... pUQAvD_BwE

Ja kvoli tomu rozmyslam, ze by som si spravil DIY projekt. Napriklad Huawei ma webove API, cez ktore si vies okrem ineho tahat aj info o aktualnych prebytkoch tvojej FV. Potom ti staci nejaka malina, ktora si v urcitom casovom internale bude tahat data z API a na zaklade toho bude spinat alebo vypinat vystupy. Nie je to take dokonale ako Wattrouter, ale stale je to ovela lepsie cez spominany scheduler.

Resp. este lepsie riesenie je take, ze sa napiches priamo na zbernicu od Smart metra.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Vyťažovanie FVE pomocou klimatizácií

Príspevok od používateľa opto »

Mám 5 rôznych klimatizacií a žiadna z nich by sa vraj nemala vypínať a zapínať na tvrdo tj. cez 230V. Ak by áno tak by mi možno stačili zástrčky spínané napr. na základe intenzity vonkajšieho slnečného svitu a vonkajšej teploty kvôli prikurovaniu v zime ( Prikurovanie klimatizáciou v zime sa oplatí viac keď je vonku viac ako 7C ) .

Tie "Smart"Home riešenia zatiaľ ani náhodou neriešia poriadne Integráciu FVEs,TČs a EVs ktorá by mala byť samozrejme integrovaná aj zo stavom počasia a Distribučnej siete v danej oblasti.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Vyťažovanie FVE pomocou klimatizácií

Príspevok od používateľa maniak »

To chce home assistant. Ak je prístup k dátam zo smartmetra, tak sa dá automatizovat spotreba podľa spotrebičov, ak teda majú nejaký remote (smart) pristup.
Comu nechápem je otázka na distribucnu siet.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3303
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Vyťažovanie FVE pomocou klimatizácií

Príspevok od používateľa Diablo1st »

opto napísal: Pi 14. Júl, 2023, 07:15 Tie "Smart"Home riešenia zatiaľ ani náhodou neriešia poriadne Integráciu FVEs,TČs a EVs ktorá by mala byť samozrejme integrovaná aj zo stavom počasia a Distribučnej siete v danej oblasti.
Čo si ty pod týmto predstavuješ?

Videl som inštalácie, kde FVE, TČ a všetko ostatné len sype dáta na server odkiaľ si ho riadiaci systém (Loxon, Fibaro, HomeAssistant) berie a na základe nastavení ovláda rôzne veci. Takže integrácie celej domácnosti možná je, ako a za koľko to veru neviem.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Vyťažovanie FVE pomocou klimatizácií

Príspevok od používateľa opto »

Po pravde - neviem, ale myslím si že o rád lacnejšie a teda aj reálne použiteľné bude vyťažovanie prebytkov z FVE alebo vyťažovanie napr. batérie EV asi až vtedy keď budú existovať aj otvorené komunikačno/informačné štandardy na všetkých týchto zariadeniach .

Ospravedlňujem sa za moje fantazmagórie vrátane ukladania energie do muriva domu .
Asi naivne dúfam že povzbudia nejakých vývojárov ???
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1946
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Vyťažovanie FVE pomocou klimatizácií

Príspevok od používateľa maniak »

Ale praveze toho vela uz existuje a pre Home Assistant vela ludi vytvara integrácie, aby sa tie zariadenia dali perfektne automatizovat. Samotnu automatizaciu si však uz musis aspon čiastočne spravit sam.
Ja takmam rozbehane nabijanie auta z prebytku FVE. Nabijacka ani auto to standardne nepodporuju, ale API pristup cez vsetky urovne (invertor, smartmeter, ovladanie nabijacieho prudu v aute a kontrola napatia pre spravny vypocet vykonu) boli k dispozícii.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3303
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Vyťažovanie FVE pomocou klimatizácií

Príspevok od používateľa Diablo1st »

opto napísal: Pi 14. Júl, 2023, 12:01 Po pravde - neviem, ale myslím si že o rád lacnejšie a teda aj reálne použiteľné bude vyťažovanie prebytkov z FVE alebo vyťažovanie napr. batérie EV asi až vtedy keď budú existovať aj otvorené komunikačno/informačné štandardy na všetkých týchto zariadeniach .

Ospravedlňujem sa za moje fantazmagórie vrátane ukladania energie do muriva domu .
Asi naivne dúfam že povzbudia nejakých vývojárov ???
Skús si pozrieť TOTO a TOTO video. V prvom videu je troška vysvetlený HW a v druhom SW.

TU má zasa chalan Loxon, Studer FVE a armádu elektromerov. :D
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Vyťažovanie FVE pomocou klimatizácií

Príspevok od používateľa opto »

Tie videá som už videl. Všetko sú to ale zložité a hlavne ekonomicky neakceptovateľné riešenia podobných fanatikov.
Navyše si ale myslím že uložiť prebytky z FVE pomocou do min 3x efektívnejśieho TČ/klimatizácií a navyše do muriva domu ktoré je zadarmo je oveľa ekonomickejšie ako uložiť ich pomocou odporovej špirály do tisíc l Bojlera nehovoriac o tom že chlad sa tam asi nedá veľmi uložiť vôbec.
Výrobcovia týchto zariadení majú ešte veeeeeeľa priestoru na zlepšovanie hlavne čo sa týka kompatibility.

Ináč na princípe pretláčania ( ten zdroj ktorý je lacnejší dodá do kábla vyššie napätie a teda prúd dodáva len on do domu ale aj ostatným ? ) :

1. 230V najdrahšia energie z DS
2. 235V z batérie Auta ktorá bola dobitá bezplatne
3. 240V priamo z FV panelov cez menič
by sa dala využiť aj batéria zaparkovaného auta pre využitie v dome ?
Naposledy upravil/-a opto v So 15. Júl, 2023, 07:31, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3303
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Vyťažovanie FVE pomocou klimatizácií

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Každá sranda niečo stojí. Ak chceš mať všetko v jednom systéme, ktorý to má všetko ovládať nedá sa to spraviť za 5€. Nič iné ti neostáva len ovládať klímu manuálne.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
Kukiak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Pi 28. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyťažovanie FVE pomocou klimatizácií

Príspevok od používateľa Kukiak »

Neviem aku mas FVE, ale klimu ti isto potiahne aj ked je zamrecene, hlavne teraz v lete.. riesil by som to len casovacom. Casovac ma zabudovana asi kazda klima na ovladaci..
opto
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: St 21. Sep, 2022, 16:02

Re: Vyťažovanie FVE pomocou klimatizácií

Príspevok od používateľa opto »

Takže áno ja zatiaľ ručne alebo cez časovač priamo na klíme.

maniak,
Mal som na mysli asi to že obecne aj stav distribučnej siete ( napr. práve je tam príliš kockatý sinus takže horší menič/generátor nesmie dodávať do DS, vyhorelo trafo 22kV/380V takže vetva 380V beží len na lokálnych veterných a FVE generátoroch , .. ) by meniče mali brať do úvahy.
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3303
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: Vyťažovanie FVE pomocou klimatizácií

Príspevok od používateľa Diablo1st »

Stav distribučnej siete meniče berú do úvahy. Majú nastavené limity napätia, frekvencie a aj iné ochrany, ktoré ak nevyhovujú jednoducho sa od DS odpoja.
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie

Návrat na "Debata o všetkom"