Zakladna doska pre intel gen 12/13

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
GTXcube
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 31. Jan, 2012, 21:15

Zakladna doska pre intel gen 12/13

Príspevok od používateľa GTXcube »

Ahojte, po dost rozsiahlom niekolkodnovom googleni sa obraciam na toto forum.

Hladam dosku s podporou Intel gen 12 a 13, presnejsie i5-12500 a i5-13500. Socket samozrejme LGA 1700, format mini-itx/micro-atx. Doska by mala obsahovat podporu iSCSI bootu a Intel vPro.

Pre gen 10 a 11 mam supermicro x12-scz-f, ta podporuje vsetko spominane, no potrebujem dosku aj pre tie novsie generacie.

A ano nejake som nasiel, Mitac PH12ADI, PH14ADI alebo supermicro x13-saz-f ale ani jedna nema podporu iSCSI bootu.

Cena nie je podstatna.

Za akekolvek odporucania dakujem.
Spoiler: ukázať
OS: Windows 7 + Linux Gentoo 3.3 +
MB: MSI P67A-GD65 (B3)
CPU: Intel Core i5 2600k @ 3,3GHz
RAM: A-Data 2x4GB DDR3 1333MHz CL9
GPU: Asus nVidia GTX460 1024MB
HDD: WD 500GB + WD 250GB
PSU: Fortron 650W 80+
LCD: Samsung BX2331
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zakladna doska pre intel gen 12/13

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nasiel som tvoju otazku na stockexchange.

chces bootovat cez zabudovanu sietovku alebo cez tu HPE GL41132 (mas/chces nejaky iny HBA/CNA adapter s vlastnym biosom) ?
aky OS bootujes ?
preco je cele riesenie vymyslene takto, preco sa vlastne celkovo tlacis do takehoto riesenia bez serveru ? high-level overview.
co ste bezali doteraz (alebo je to uplne nova instalacia) ?
vpro essentials alebo enterprise ? preco ?
hladas len jednu dosku na jedno PC, alebo to bude sucast stoviek pocitacov velkej architektury ?
nemal by si lacnejsie proste kupit nejaky pouzity realny server a druhy do zasoby pre pripad pokazenia such as HP Gen8 ? Bude lacnejsi nez tieto dosky.


preco sa snazis o takuto raritnu vec s procesorom 12500 ktory mi pride "nesignifikantny" ? Mas nejake ine jednoduchsie alternativy, napr. bezat operacny system z lokalneho USB a konfiguraciu drzat centralne na dialku alebo nieco podobne ? Napr. ESX state-less caching / stateful instalacie, alebo Citrix Boot from SAN


taketo volaco by ti nepomohlo ? https://www.intel.com/content/www/us/en ... ducts.html


tvoja sietovka by mala byt QL41132, nie GL41132 ako si napisal ; nechce sa mi googlit ale aky je to presne chip - napis prosim info (Brocade 14400, Intel YZ...) Mas posledny firmware a drivre na nom ? Moznoze ta pomalost je sposobena tymto, mozno konfiguraciou operacneho systemu (co si nahadzoval som sa uz pytal hore ale ako presne si customizoval ?). Samozrejme totiz neexistuje dovod preco by boot akehokolvek systemu cez 10Gbit interface mal byt pomaly.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
GTXcube
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 31. Jan, 2012, 21:15

Re: Zakladna doska pre intel gen 12/13

Príspevok od používateľa GTXcube »

Bootovat chcem cez tu QL41132, tu je na nu link, cip je marvell:
https://buy.hpe.com/us/en/options/adapt ... p21933-b21

Ked vsak doska nema nativnu podporu iSCSI bootu v UEFI prostredi, neviem na nej nastavit iSCSI boot attempt ani na externej karte. V legacy to fungovalo, no v UEFI nie.

Server tam uz je novy, nodov je 50+, je to upgrade xy rokov stareho riesenia, vPro enterprise kvoli remote managementu, kedze to bude v datacentre. Potrebujem vsak customer grade dosky, nie enterprise hw. Virtualizacia je jedna vec ale v tomto pripade to musi byt realny hardware.

Intel bootutil sme skusali uz davno asi na desiatich roznych kartach ale cez iSCSI UEFI jednoducho nebootnes aj po flashnuti imagu.

Problemom je instalacia OS na iSCSI target, pri intel kartach to vypli ak to nie su enterprise servrove adaptery.
Ta QL41132 je zatial prva pomocou ktorej sa mi podarilo vidiet iSCSI target aj pocas instalacie windowsu.
Chcem na tom spojazdnit win 7 / 8 / 10 / 11.

Boot ako taky pomaly nie je, v podstate je zhodny ako pri HW, spomalenie celeho procesu je vsak sposobene inicializaciou PXE a nasledny download iPXE scriptu, tam aj tych 20 sekund navyse je neprijatelny cas. Pri tej gen 10/11 doske sa to zapne a v priebehu velmi kratkej chvilky zacne boot.
Spoiler: ukázať
OS: Windows 7 + Linux Gentoo 3.3 +
MB: MSI P67A-GD65 (B3)
CPU: Intel Core i5 2600k @ 3,3GHz
RAM: A-Data 2x4GB DDR3 1333MHz CL9
GPU: Asus nVidia GTX460 1024MB
HDD: WD 500GB + WD 250GB
PSU: Fortron 650W 80+
LCD: Samsung BX2331
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zakladna doska pre intel gen 12/13

Príspevok od používateľa mp3turbo »

win7/8 na iscsi a bootovat z toho ? Ty mas tusim malo problemov v datacentre, co...

ano, intel sa trosku vykakal na konzumerske karty. Uplne klasicky obchodny model. Stranku ktore serverove modely s tym chodia vidis, bud sa podla toho mozes zariadit alebo nie, bohuzial to je cele. Moderne h660/z690/z790 dosky pouzivaju tusim i221 a i225 adaptery, tie nie su v zozname :

https://www.intel.com/content/www/us/en ... ivers.html?
hlavne ze starucke 210, 211, 215 tam su. Nezabudnut na to, ze strasne vela konzumerskych dosiek pouziva proste Realtek sietovky.




>> spomalenie celeho procesu je vsak sposobene inicializaciou PXE a nasledny download iPXE scriptu, tam aj tych 20 sekund navyse je neprijatelny cas.

casovu neprijatelnost musis riesit inak. S tym nespravis nic.
Remote Management zrejme tiez, HW problemov a nastavovaciek nepredpokladam ze mas tisic kazdy den.




>> Ta QL41132 je zatial prva pomocou ktorej sa mi podarilo vidiet iSCSI target aj pocas instalacie windowsu.

bacha na drivre zabudovane v instalacnom prostredi Windowsu. Vidis len tie "disky" ktore adaptery pozna. Tu sa vratim k otazke ako to bezalo doteraz (mas 50x QL41132 na starej 10/11gen platforme alebo nejak inak ?) a pridam otazku ci mozes tie adaptery vymenit za cojaviem Intel x520 riesenia alebo hocico zo zoznamu hore. Aby som bol uprimny, marvelovky nikdy neboli moje oblubene.

Ktore ine karty si skusal, ked toto je prva ?





>> Ked vsak doska nema nativnu podporu iSCSI bootu v UEFI prostredi, neviem na nej nastavit iSCSI boot attempt ani na externej karte.
>> V legacy to fungovalo, no v UEFI nie.

ano, v legacy sa to riesilo inak, ROM na karte = odovzdam boot process karte podla nastaveni v biose, dovi.

V UEFI sa musia dohodnut s biosom blablabla. Skontroluj ci mas posledne firmware na tych HP kartach, kedze pises windows tak ti davam windows linky :
https://support.hpe.com/connect/s/softw ... 8ca0d112ce
tieto karty som nikdy nemal v ruke, ale vidim ze sa tam menil prave boot code teda MFW. Ci to pomoze na problem ktory mas netusim. Nemas vsak co prehrať takze hor' sa.

aby ta ani nenapadlo programovat na driveroch starsich nez toto : https://support.hpe.com/connect/s/softw ... 97bf1ac314
takze najprv update driveru, potom update firmware.


Nejako sa mi nepaci cele toto riesenie. Preco nemozes mat Win7/8/10/11 alebo kludne aj 12 jednoducho bootovany z lokalneho disku (29,-eur 512GB SSD) tak ako je to bezne ? Spravu a remote management poriesis na urovni domenovych nastaveni. Zda sa mi ze je to nejaka zbytocna motanica, chapes nevidim tu Keep It Simple, Stupid ; prave naopak.

Neda mi neopytat sa - preco nemozes virtualizovat ? Mas tam nieco strasne kriticke, strasne citlive a ides do takejto zrudy. Ako to mas cele ochranene voci zlyhaniu ? Kolko tam mas SPoF (single point of failure), kolko online synchro replikovanych storidžov s tymi iSCSI targetmi ? Nebootuje nahodou virtualka uzasne rychlejsie nez serverova doska Supermicro ? No samozrejme ze bootuje. Virtualku mozes pustit aj v FT (fault tolerant) rezime cojaviem na VMware kde sucasne bezi na dvoch fyzickych serveroch, ak jeden z nich zhasne vobec nic sa nedeje a cele to bezi bez bliknutia bez rebootu bez vypadku dalej...

... neprisiel nahodou cas na rearchitecture celeho toho riesenia namiesto vymeny gen10 dosiek za gen12 ?
O vykone to zrejme nebude, pretoze chces 12500 intel co je prakticky absolutny spodok ponuky.

Ak mozes, prezrad viac co tam mas.

edit : vobec neriesime security na Win7. vobec neriesime ako budu tieto karty behat na win7, to nevidelo driver na tu architekturu.
edit : podla tohoto https://www.hpe.com/psnow/doc/a00073559 ... p-psnow-qs je uefi iscsi boot podporovany na tvojej karte odjakziva.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
GTXcube
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Ut 31. Jan, 2012, 21:15

Re: Zakladna doska pre intel gen 12/13

Príspevok od používateľa GTXcube »

Ahoj vsetci,

co sa tyka driverov, tie v instalacke windowsu su na nic, ale oficialne problem vyriesili a na target sa da normalne instalovat.

Pozor vsak na to, ze novsie verzie windows 10 ti pocas instalacneho procesu hodia BSOD, tam sa to riesi mazanim registrov z install.wim. Na webe je k tomu plno zdrojov, u win 11 nie je problem.

Je fajn, ze napriek absencii iSCSI bootu na tej novsej doske sa target pocas postu loadne, takze sa da system nainstalovat na target a ten boot vyriesit pomocou iPXE.
Spoiler: ukázať
OS: Windows 7 + Linux Gentoo 3.3 +
MB: MSI P67A-GD65 (B3)
CPU: Intel Core i5 2600k @ 3,3GHz
RAM: A-Data 2x4GB DDR3 1333MHz CL9
GPU: Asus nVidia GTX460 1024MB
HDD: WD 500GB + WD 250GB
PSU: Fortron 650W 80+
LCD: Samsung BX2331
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Zakladna doska pre intel gen 12/13

Príspevok od používateľa mp3turbo »

poprve ti tu moc ludi ajtak nerozumie ako vidis, podruhe vypovedna hodnota nahovno. Nepises ake dosky si si nakoniec vybral, mohol si veselo linkovat aj tie artikle ktore riesia win10 co spominas, iscsi boot asi teda nemas (akurat vidis iscsi target), na moje zvedave otazky ani ciarka ["prezrad co tam mas ak mozes" v zmysle ake aplikacie, netreba ziadne nazvy uplne staci "soft na riadenie vyrobnej linky"]...

BSOD pri instalacii sa casto staval kvoli starym ovladacom v instalacnom image - no ved kto by aktualizoval taketo veci kazdy polrok ze. Velky cirkus to bol hlavne pri rebrandovanych Mellanox a Broadcom adapteroch a nielen sietovych, ale aj CNA (converged network adapter teda s fiber-channelom kde su targety / LUNy absolutne nativne) a veselo aj pri rozlicnych RAIDoch.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Nákupná poradňa"