Kupa noveho krbu (Intel/Nvidia)

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Invalidus
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2018, 14:54
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Kupa noveho krbu (Intel/Nvidia)

Príspevok od používateľa Invalidus »

Zdravim vospolok,

cas plynie a hardware starne do vysluzneho veku a co vcera slusne krmilo zavislosti na 1440p a editacny softwar, dnes nepusti noveho Alan Wake nad 20fps a Lightroom/PS mrzne.

S prichodom novych Intelov som zo zvedavosti zacal prehrabavat ponuky komponentov a skusam co je vyskladatelne za primerane bolestivu cenu.

Prijemnych niekolko rokov mi dobre, az na par malych problemov, sluzil Omen X 17 (i7-7820hk, gtx1080, 32GB) a stale dobre sluzi ale myslim, ze uz s nim dosahujem limity.
Povodne som zamyslal, ze ho nahradim inym z rady Lenovo Legion ale ked zvazim moznosti modernizacie bedne v buducnosti, selektivny vyber HW, vykonove rozdiely a dalsie faktory, ta cena vo vysledku neni omnoho vyssia.

Vzdy som sa priklanal kombinacii Intel/Nvidia, neriesil spotrebu ani moc hlucnost ale nestarne len HW ale aj moj mozog a co mi kedysi neprekazalo ma dnes irituje (hluk vetrakov, hrkotanie bedne, led dioda, rgb cirkus apod.) no a preto sa po rokoch zase raz obracam na toto neumierajuce forum :rep: :help:

Nemam vysoke naroky ale kupu zamyslam s ohladom na buducnost a mam ako kazdy, svoje prednosti. Krb sa bude vyuzivat v 1440p rozliseni
-bez taktovania
-potrpim si na gpu od Nvidie
-bez rgb osvetlenia
-bez priehladnej bocnice (limitujem zbytocne svetlo v izbe)
-tichy chod
-prijatelna spotreba
-maticna s Wifi a USB-C, mATX + mini tower (uprednostnujem co najmensiu moznu bednu)
- zdroj s rezervou na vymenu gpu v buducnosti
- 1tb SSD

Cely krb bude komplementovat uz spominani Omen ktory si necham ako zalozny/nudzovy a vyuzijem ho aj na zalohu.
Vzdy som preferoval Intel a nikdy som AMD nevlastnil ale necham sa presvedcit ak by bol Ryzen znacne lepsia volba do finalnej zostavy.
Cenovy strop som mal 1300 eur ale s ohladom na vsetko spomenute som niekde na 1500 eurach.
Nakupujem v zahranicnom obchode digitec.ch (snad neni zahranicny obchod proti pravidlam) preto som limitovany len na vyber dostupnych komponentov.
Kazdopadne ceny mi doposial vychadzaju lepsie ako pri nakupe z Alzy.

Momentalne vyzera zostava nasledovne ale som otvoreny zmenam ak to pomoze zlepsit pomer ceny a vykonu, vopred vdaka za ucast na teme.

MB - ASUS TUF GAMING B760M-PLUS WIFI D4
CPU - i5-14600KF Bottleneck?
GPU - Gigabyte RTX 4070 WINDFORCE OC 12G
RAM - G.skill Aegis 32GB alebo Kingston Fury
SSD - Kingston KC 3000
PSU - Seasonic Focus GX 750W
Chladic - Noctua NH-U12A
Bedna - Fractal Pop Mini Silent
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kupa noveho krbu (Intel/Nvidia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

moje rychle poznamky :

- v tejto cenovej kategorii by som rozhodne nesiel do "najmensieho" procesoru : 14700k je len o stovku drahsia nez vybrana 14600k a pritom ma dve plnohodnotne vykonne jadra navyse cize +33% (osem namiesto sest) a styri 'economy' jadra co je 50% (12 namiesto 8). Podla mojho nazoru s ohladom na buducnosti je to prakticky povinna volba.

- 1TB SSD je tiez tak trochu blbina ; 2TB verzie stoja o 50-60eur navyse. V linkovanom obchode je rovnaky model KC3000 drahsi o 50eur (2TB) nez 1TB

- 4070tka Nvidia mi pride ako velmi rozumna volba s ohladom na stanovenu cenovu realitu. Samozrejme su vykonnejsie karty blablabla ale napriklad 4070TI uz stoji okolo 833,- (cize takmer 50% navyse) a neposkytne o tolko vacsi vykon. Takze tuto davam fajku hore, velmi dobra volba.

- na AMD ta nejdem tlacit lebo Adobe aplikacie odjakziva mali radsej Intel nez AMD (holt mozno aj preto lebo 20 rokov su na nich vyvijane a optimalizovane a blablabla).

- ROZHODNE CHCES INTEL PROCESOR SO ZABUDOVANOU GRAFIKOU TEDA "K" MODELY. ==NESMIES VYBERAT KF== pretoze nemaju vstavanu grafiku. iGPU obsahuje QuickSync obvody ktore pomahaju s niektorymi grafickymi efektami, kodovanim a dekodovanim videa a podobne. K stoji nejakych 25eur navyse oproti negrafickym KF cipom takze to je absolutna nutnost bez debaty.

- pamate... trosku by som dnes uz spekuloval nad kupou DDR4 pamati s ohladom na buducnost. Vsetky buduce chipsety budu len DDR5. Samozrejme nie je problem v buducnosti DDR4 predat a kupit DDR5, to uz budu nejake 7600-8000 MT modely za prijatelnu cenu a spicka bude snad volakde >9000.

- peniaze navyse ktore "utratime" na vacsom SSD urcite mozes usetrit na chladici. Namiesto 110 frankovej Noctuy s chladnym ksichtom doporucim Endorfy Fortis 5 : chladi na stupen rovnako ako Noctua [!!], je strasidelne tichucky aj v maximalnej zatazi (pozri recenzie) a pritom stoji len 50 frankov. Takze tu mame 60 frankov usetrenych ktore rozhodne lepsie padnu na vacsie SSD.

- neviem sa detailne vyjadrit k doske, su to slusne chipsety, TUF Gaming je stredna trieda od vyrobcu == necakam ziadne problemy. Je to Intel, nie AMD kde sa kazdy mesiac vydavaju nove mikrokody v BIOSoch ktore riesia kompati[de]bilitu pamati, stabilitu platformy, neprepalovanie procesorov atd. Ma krasne chladenie napajacich kaskad, styri sloty na pamate (32GB nebude dost naveky vekov, 64GB je lepsich pre spracovanie grafiky), u mna dobre.

- zdroj : mozno vies kuknut jednym ockom na ADATA Core Reactor, 850W verzie sa u nas daju zohnat za ~105,-eur. Seasonic Focus GX nepoznam, ale podla recenzii vyzera byt veeeelmi slusny zdroj takze vobec netreba nasilu spekulovat. Kludne kup. 750W bude dost na tuto zostavu, procesor zerie v maximach okolo 250W, grafika 4070 tesne cez 200 W zase v spickach, pre srandu som pozrel 4080tky (350w) takze 750W zdroj ma dostatocnu rezervu aj pre buduci upgrade ktory sa mozno vysplha na 600-650W total max.

- trosku mam bobky z tej malinkatej bednicky : teplo z CPU aj grafiky sa nejako musi riesit. Ticha bedna znamena maly prievan, mala bedna znamena nazhromazdene teplo, a mala ticha bedna byva casto hotovy pruser. Idem friško pozriet recenzie, nepoznam ju.


.

executive summary : velmi dobre poskladana zostava, citlivo, s ohladom na rozpocet v pohode. Chcel by som K procesor kvoli zabudovanej grafike i ked Adobe bude renderovat na Nvidii (ale proste doplatok je prd cela nula nič), rozhodne by som chcel 14700k namiesto 14600k lebo stoji len stovku navyse a ma to zmysel v takto drahej zostave. Drahsie vacsie vykonnejsie SSD vynahradi lacnejsi ale rovnako dobry a uzasne tichy chladic takze tam je rozdiel cista nula.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5837
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Kupa noveho krbu (Intel/Nvidia)

Príspevok od používateľa wingo »

Len zopár mojich postrehov:
14600KF dobrý CPU na zvažovaný účel. Otázka ale, píšeš prípadné modernizácie do budúcna - Intel zostavu už neupgradneš (na hry a PS nepotrebuješ milión jadier takže i9 je zbytočné), a už vôbec nie s DDR4. Do AM5 pôjde minimálne jedna ďalšia generácia, pravdepodobne viac. Potrebuješ kúpiť teraz? Do pol roka je tu Zen5 čo bude ďalší nezanedbateľný skok vo výkone.
DDR4 by som dnes už nebral. Iba ak by to bolo primárne na prácu s aplikáciami kde potrebuješ veľkú RAM, limituje ťa rozpočet a hry ťa nezaujímajú. Ale dal si si do zostavy len 32GB takže by som nad DDR4 neuvažoval.
Myslím že mp3turbo spomínal nejaké limity B-čkových chipsetov aj ak nechceš taktovať CPU, neviem či sa to netýkalo rýchlostí RAM - technicky rýchle RAM podporujú aj B chipsety, ale aby to behalo na vysokých frekvenciách stabilne treba dvihnúť SOC voltage a to na B chipsete nemôžeš, potrebuješ Z chipset.

Edit: Turbo ma o minútu predbehol
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13794
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Kupa noveho krbu (Intel/Nvidia)

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Ked uz chces, 4070 pockal by som na 16GB verziu.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kupa noveho krbu (Intel/Nvidia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

hej, zurivy boj s Wingom o desatiny sekundy vitazstva :) otazka je, kolko bude ta 16GB verzia stat lebo Nvidia zrovna nie je znama cenovo citlivym pristupom k zakaznikovi, ze nie ?


pozeral som tu bednu : https://www.tomshardware.com/reviews/fr ... pop-silent
podla ocakavania ==STRASIDELNE ZLE TEPLOTY== vsade : aj na procesore, aj na grafike. 15 az 20 stupnov vyssie nez bezne bedne. Pripomenieme si, ze s vynikajucim vodnym chladenim vo vynikajucej bedni vedia Intel procesory atakovat 100 stupnov, takze v takejto ZLEJ bedni budu vykonovo obmedzene v zatazovych operaciach kedze budu kvoli teplote "throttlovat" teda znizovat pracovnu frekvenciu teda vykon.

VZDY plati ze ticho vyvážiš vyssimi teplotami ; jednoduche ako astrofyzika.

Kazda bedna moze byt ticha - ked znizis otacky ventilatorov, ja mam bednu ze "23 palcove Porsche koleso" a je uplne ticha, nepocutelna cez den. Intel 12700, Fera chladic (menej vykonna lacnejsia seria nez Fortis doporuceny hore), pridavny ventilator na ssd/ram/chipset, vsetko bastardy, ziadne superznacky. Cim viacej nastrkas utlmujuceho materialu do bedne, tym horsie v nej budes dosahovat prietok vzduchu ; cim tichsie chces mat ventilatory tym horsie pre teploty a dokolecka dokola.

Asi by som sa pozrel po nejakej inej bedni. Ja osobne v poslednej dobe s ohladom na ticho som v pozicii "vela ventilatorov na malych otackach" cim vynahradzam brutalnu silu a hluk jedneho/dvoch ventilatorov.

Co by som doporucil zo svajciarskeho Digitecu ? Hmmmm zrejme Montech Air 100 Lite (55 frankov za "švarc" verziu, 59 "wajs"). V kazdom pripade bednu ktora je perforovana spredu aj zozadu a to prave kvoli prietoku vzduchu - cim mensie odpory musia ventilatory prekonavat, tym mensie otacky mozu mat na dosiahnutie nejakeho prievanu a tym tichsie budu.

Poznamka : aj priesvitna bedna vie byt samozrejme bez svetielok. Proste nekupim svetielkujuce RAM, chladic na CPU, grafiku, SSD blablabla a - divne - ale ked v bedni nic nesvieti tak nevadi ze je priesvitna. V mojej bedni svieti zelena dioda ze "LAN kabel" a tu viem bez problemu prelepit lepiacou paskou.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kupa noveho krbu (Intel/Nvidia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Do pol roka je tu Zen5 čo bude ďalší nezanedbateľný skok vo výkone.

uvidime aka bude cenovka. AMD tiez nehraje so zakaznikmi ziadnu milosrdnu hru a za Ryzeny7000 si strasne sebavedome vypytalo v dobe uvedenia.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Invalidus
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2018, 14:54
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: Kupa noveho krbu (Intel/Nvidia)

Príspevok od používateľa Invalidus »

Spotil som sa z toho co ste mi tu nalozili za co sa samozrejme klanam, teraz k odpovedi:
mp3turbo napísal: Št 09. Nov, 2023, 16:04 v tejto cenovej kategorii by som rozhodne nesiel do "najmensieho" procesoru...
Cakal som, ze to bude vycitka sam som bol nerozhodny ale ako pise wingo na zvazovany ucel by stacil i5 ale zase o niekolko rokov znacne ocenim ak by bola osadena i7, rozmyslim sa ale myslim, ze ju tam prihodim
mp3turbo napísal: Št 09. Nov, 2023, 16:041TB SSD je tiez tak trochu blbina...
Nie uplne suhlasim, doska ponuka viac ako jeden M2 slot a v buducnosti mozem dokupit spomenuty 2tb a 1tb si nechat ako systemovy, este pouvazujem
mp3turbo napísal: Št 09. Nov, 2023, 16:04ROZHODNE CHCES INTEL PROCESOR SO ZABUDOVANOU GRAFIKOU
Prislo mi to vzdy ako zbyocnost, jediny cas kedy som naozaj vyuzil iGPU bolo ked externa bola na reklamacii a fungoval som na tu dobu na integrovanej alebo kedy sa pri jednoduchych procesoch prepinal system na internu ale ten QuickSync je pre mna novinka, dam na teba
mp3turbo napísal: Št 09. Nov, 2023, 16:04trosku by som dnes uz spekuloval nad kupou DDR4 pamati s ohladom na buducnost
v takom pripade by som musel vymenit aj maticnu, tato ma podporu len ddr4, ak vieme najst cenovo vhodnu nahradu maticnej a pamatiam tak som za
mp3turbo napísal: Št 09. Nov, 2023, 16:04Namiesto 110 frankovej Noctuy s chladnym ksichtom doporucim Endorfy Fortis 5
Suhlasim ale okrem Fortis 5 ma este zaujal Deepcool ak500, mas nejaku skusenost pre ich porovnanie?
mp3turbo napísal: Št 09. Nov, 2023, 16:04neviem sa detailne vyjadrit k doske
Tu som stravil casu najmenej, je to kvazi na kopu vsetko to iste hladal som kompromis ktory by mi ponukol aj externe usb-c a nic lepsie mi v tej cene do oci nepadlo, aj to usb-c je pre mna otazne, mam ho na Omene a nikdy som ho nevyuzil takze mozno aj zbytocnost?
mp3turbo napísal: Št 09. Nov, 2023, 16:04Je to Intel, nie AMD kde sa kazdy mesiac vydavaju nove mikrokody v BIOSoch ktore riesia kompati[de]bilitu pamati
:hysterical:
mp3turbo napísal: Št 09. Nov, 2023, 16:04zdroj : mozno vies kuknut jednym ockom na ADATA Core Reactor
Ano poznam chcel som ho tam prihodit ale je znacne drahsi a aj ked mam moznost nakupit u nas bez dph pre reklamacne dovody sa mi viacej oplati zohnat si vsetko na mieste ako potom riesit na dialku problemy s HW
mp3turbo napísal: Št 09. Nov, 2023, 16:04podla ocakavania ==STRASIDELNE ZLE TEPLOTY==
No je to tak, musim od nej uplne upustit ale vo Fractal zbrojnici maju este v ponuke Define 7 mini, Meshify 2 Mini a Pop Air Mini ktora ma ale rgb vetraky ktore by som musel zahodit takze franky navyse, okrem fractal sa mi pozdava aj ASUS AP201, vsetky az na Asusku znacne pridavaju do rozpoctu, tej Montech sa trochu bojim.. pokial ide o bocnicu samozrejme dam prednost lepsej celkovej kvalite bedne ako rozhodovat kvoli bocnici
wingo napísal: Št 09. Nov, 2023, 13:54 Len zopár mojich postrehov:
14600KF dobrý CPU na zvažovaný účel. Otázka ale, píšeš prípadné modernizácie do budúcna...
DDR4 by som dnes už nebral. Iba ak by to bolo primárne na prácu s aplikáciami kde potrebuješ veľkú RAM, limituje ťa rozpočet a hry ťa nezaujímajú. Ale dal si si do zostavy len 32GB takže by som nad DDR4 neuvažoval.
Myslím že mp3turbo spomínal nejaké limity B-čkových chipsetov aj ak nechceš taktovať CPU, neviem či sa to netýkalo rýchlostí RAM - technicky rýchle RAM podporujú aj B chipsety, ale aby to behalo na vysokých frekvenciách stabilne treba dvihnúť SOC voltage a to na B chipsete nemôžeš, potrebuješ Z chipset.
Chcem sa taktovaniu uplne vyhnut vratane akykolvek zasahov do ram alebo gpu, jednoducho staci mi kompatibilita a spolahlivy chod. Ako som spominal, pre DDR5 musim siahnut po inej maticnej ale pokial vieme najst dobru cenovu nahradu kludne ich vymenim :mrcool:

Cakat na dalsiu generaciu ci uz cpu alebo gpu sa mi nechce, kupa mi neponahla urcite prejde zopat tyzdnov kym to dam dohromady ale cakat mesiace na potencionalne lepsie generacie, dokazem byt spokojny aj s tym co je aj teraz v ponuke
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kupa noveho krbu (Intel/Nvidia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

rozhodne to nie je vycitka, je to len dobre mienena rada. Tento priplatok sa fakt oplati, ebensodurch s prihliadnutim na pouzitie pre grafiku. Keby si chcel len kancelarske pouzitie (dokumenty, internet, office, uctovnictvo) tam je uplne jedno co mas ale na grafiku a na hry to nie je uplne jedno a akekolvek paralelne spracovanie (LR na pozadi triedi obrazky, ja na popredi mastím Fotošop) je to podstatny rozdiel.

Viac slotov na doske pre SSD mas, ale na 1TB ti zostane 130GB volneho miesta a uz tam nenainstalujes 150GB hru atd, atd. Stale plati ze 2x 1TB v ziadnom pripade nie je to iste ako jeden 2TB kus. Ja by som uz nebral <2TB SSD, navyse platis bez DPH takze ta vyjde o nejakych 40-45 frankov viac nez 1TB. Fakt mi pride ako blbina 1TB pre grafiku a hry. Naposledy vcera som kupil 2TB SSD za 86,- bez dane, ponuky 1TB za 49,- bez dane ma nechavaju uplne chladnym. MYSLIENKA : to SSD budem mat v notebooku vela vela rokov, tri-styri roky a na Vianoce si uz nespomeniem ze som za neho zaplatil takyto malinky prd navyse.

Deepcool AK500 je vyborny chladic, bez problemu palec hore. Recenzie su velmi dobre. Nieco brblali o komplikovanej montazi, necital som presne co ale raz namontujem, roky pouzivam = netrapi ma to.

USB-C na doske podla mna je dobra vec, je to proste buducnost. Zachvilu budeme nadavat ze mame len jedno. Da sa zit bez toho, USB-C zariadenie pripojim v pohode na klasicky USB-A konektor ale ked mozem mat nativne USB-C na doske a nebude ma to obmedzovat vo vybere, tak preco nie. DDR5 dosku ... zeby Asus Tuf Gaming B760-M Plus cize uplne presne co si si vybral teraz akurat bez dodatku D4 teda bez DDR4 pamati ? Je o desat frankov drahsia nez doterajsi vyber takze pohoda. Pamate k tomu chces nejake 6000 alebo 6200, idealne s latenciami 34, 32 alebo 30 cize CL30, CL32, CL34. Tie ale stoja okolo 120 eur u nas takze cakam okolo 130 frankov u teba v Helvétskej Konfederácii.

Zdroj : naozaj netreba nasilu menit. Nepozeral som aku ma cenu Core Reactor na tom svajciarskom Digitec shope.

Bohuzial tie ostatne bednicky nepoznam, kukni recenzie po weboch. Ja osobne som generalne proti takymto prskátkam, ja mam rad BIIIIG towery ale fakt ze big. Kde sa nestrci desat diskov - idealne sestnast - to neni pre mna :)

Taktovanie uplne vyhnut : v pohode, v principe dnes ani nemozes taktovat tie spickove procesory takmer vobec. Ked dosiahnes 200MHz navyse tak si king a to za cenu strasnych teplot, hluku, spotreby == uplne zbytocne. Či 14700K ide na 5.7GHz alebo na 5.9GHz, to je uplne jedno. Taktovanie pamati to iste.

edit : inak prave naopak, ze taktovanie... Intelacke platformy su dnes vybombovane do nepricetna. Minuly mesiac som kamaratovi skladal 2x 13700k a PODtaktoval som ju o 200MHz. Mozem ten procesor pustit na podstatne mensej voltazi, dosahuje podstatne mensie teploty [!] a tympadom aj hluk [!!!!] a na praktickom vykone sa to neprejavi ani prd. Voltaz som ubral zo standartnych myslim 1.3V na 1.2V (1.28V alebo tak v zatazi na 1.18V, cisla si nepamatam absolutne presne), namiesto 99 stupnov ma zlahka nad 80 v maximalnej zatazi (toto si pamatam uplne presne, AVX instrukcie), namiesto 85 stupnov v beznej zatazi ma pod 60, chladic prakticky nepocutelny v priebehu dna. Rozdiel 3 fps v hrach, slovom tri.

Pri programovani si to nema sancu vsimnut, pri akejkolvek beznej cinnosti kde procesor nejde 100.0% aspon hodinu v kuse si to nema sancu vsimnut tak sme si povedali preco nie. A toto podvoltovanie (specialne Intelov !) sa doporucuje mnohokrat vsade na webe.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Invalidus
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2018, 14:54
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: Kupa noveho krbu (Intel/Nvidia)

Príspevok od používateľa Invalidus »

mp3turbo napísal: Št 09. Nov, 2023, 20:47 rozhodne to nie je vycitka, je to len dobre mienena rada...
Ano tak som to samozrejme myslel, koneckoncom som aj dufal, ze ma niekto za tu i5 minimalne vysmeje a vratim do kosika naspat tu i7 s ktorou som aj povodne zacinal.

Moj vkus je zase mala kompaktna bedna, nemam rad velke krabice takze za kazdu cenu tam chcem vopchat nejaku mini tower aj za cenu ze budem musiet prihodit peniaz, ja mam proste uchylku na tie fractal bedne.

Da sa este s voltazou manipulovat cez intel extreme utility? Ja som podtaktoval aj moj Omen o 0.120 inak by sa neuchladil a throtlil.

Ok ked dam na vas aj s tymi DDR5 ta cena vysplechne daleko vyssie az na 1563 bez bedne, ale zratal som si to keby sa maximalne ukratim a uberem aj z dosky, aj z cpu a vsadim na minimum v kombinacii 14600KF a 4070 usetrim nanajvys vratene bedni okolo 330 frankov, co neni malo ale uplne to meni zostavu a moznosti zmien v buducnosti, ked navyssim rozpocet tak by to vyzeralo takto:

MB - ASUS TUF GAMING B760M-PLUS
CPU - i7-14700K
GPU - Gigabyte RTX 4070 WINDFORCE OC 12G
RAM - G.skill
SSD - Kingston KC 3000 2TB
PSU - Seasonic Focus GX 750W
Chladic - Deepcool AK500

Pockam si do vianoc ako mi to bude financne vyhovovat a ak mi do toho nic do Januara necakane neprileti zlozim ju v tejto formacii
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Kupa noveho krbu (Intel/Nvidia)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

K skrinke, ja by som vsetkymi 10 bral asus ap201


Tieto "nizke" verzie nefunguju ak nemaju ventilatory na podlahe pod GPU. Tie predne nedofuknu pod grafiku, hromadi sa tam teplo...

V ap201 das ventilátory pekne pod grafiku a tie teploty budu niekde uplne inde.


Na recenzie z webu kaslat. Aj tak ich kazdy testuje len s tovarenskymi ventilatormi. Popritom podstatne je ako chladi ked obsadis vsetky fan pozicie, nie?
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Kupa noveho krbu (Intel/Nvidia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ak dobre pozeram, AP201 nema pozicie vpredu pre ventilatory. Grafiku moznoze ofuknes zospodu, ale co s tym teplom ktore sa nahromadi nad nou (horne plechy na grafikach su horuce jak slak) a bude sa zhromazdovat rovno na cpu ktore bude chladene vzduchom ? Mam taky [vo]dojem, ze AP201 bola designovana na vodne chladenie : ak mas vodu na grafiku aj na CPU, a do tejto bedne sa daju namontovat dva vodniky, tak potom sa problem ktory som popisal hore vobec netrapi. Pride mi to ako super-specializovana super-uzko zamerana skrina pre takuto cielovu skupinu. Ťuťuňuňučačaná mojkačka, na bezne pouzitie so vzduchom tiez okej, ale ked tomu prilozis volaco narocnejsie, aby nebol prieser.


>> Da sa este s voltazou manipulovat cez intel extreme utility?

nielen s voltazou ale aj s frekvenciami, sposobom ako ma procesor boostovat atd. Ja tieto veci ale radsej robim v BIOSe, ja som stara skola. Viac verim tomu BIOSu nez "nejakemu programu" - nechcem aby doska nejako startovala a potom sa nieco diametralne zmenilo. Nemam to rad. XTU som pouzil jedine ked som sa s nim hral, do mojho Windowsu nechcem taketo low-level srandy.

Ak nutne potrebujes usetrit peniaze, vobec nespravis chybu ani s DDR4 pamatami a povodnou doskou. Je ale dolezite si povedat, ze intelacky chipset do ktoreho ides skoncil (to neznamena ze je zly alebo ze ho nikto nekupi) a to iste plati o ddr4 pamatiach.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Invalidus
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2018, 14:54
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: Kupa noveho krbu (Intel/Nvidia)

Príspevok od používateľa Invalidus »

prave absencia prednych vetrakov ma odradza od tej asusky, mam dost casu rozmyslet sa do ktorej pojdem, z fractal je na vyber pop mini air, define 7 mini, meshify 2 mini a stara define mini c, uvidim podla recenzii musi jedna z nich stacit a tu zostavu uchladit neosadzam tam trisku z F-35
mp3turbo napísal: radsej robim v BIOSe, ja som stara skola...
Pamatam si casy ked som v biose taktoval svoju 2500k :D
mp3turbo napísal:Ak nutne potrebujes usetrit peniaze, vobec nespravis chybu ani s DDR4 pamatami a povodnou doskou...
Ten prechod na DDR5 je 76 frankov cenovy rozdiel, faktor rozdielu je ked sa spravi viac priplatkov ako v pripade CPU, vacsie SSD, lepsie vetrana bedna a uz je to 330+, nevadi takto si zostavu ulozim a pockam do Januara co je za rohom, medzitym mozem sledovat ceny na trhu a ak bude nieco v zlave mozem kupit zvlast a usetrit jako napriklad teraz tie pamate...zeby uz teraz? :rolleyes: :-D
Naposledy upravil/-a Invalidus v Pi 10. Nov, 2023, 09:19, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
SKiLEX
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5409
Dátum registrácie: Po 09. Mar, 2015, 16:13
Bydlisko: KE

Re: Kupa noveho krbu (Intel/Nvidia)

Príspevok od používateľa SKiLEX »

Ved vetraky dole su ovela lepsie ako vetraky z predu ktore ti nedofuknu ani pod grafiku, ani nad nu.


Pekne zo spodu tahas studeny vzduch, hore tlacis von teply. Ako v komine. Keby bolo malo, mozes dat nasavaci fan dozadu a pekne bude tlacit studeny vzduch rovno k CPU chladicu nad GPU. Cpu chladic by potom fukal odzadu dopredu.

Obrázok


Ked to poskladas ako na fotke(3x140mm fan na spodku), jedina fractalka ktora tomu dokaze konkurovat bude torrent...


Vravím to ako niekto kto ma pod stolom meshify 2 compact
PC: Ryzen 5600x, Gigabyte B450i aorus pro wifi, Crucial Ballistix 2x8GB 3200mHz, Asus dual 6700xt, Corsair RM750x, FD meshify 2 compact lite, AOC Q3279VWFD8
Zvuk: Panasonic SC-PMX80, ATH M50x
NTB: Thinkpad X270, Probook 440 G7
Invalidus
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 158
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2018, 14:54
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: Kupa noveho krbu (Intel/Nvidia)

Príspevok od používateľa Invalidus »

Zo zvedavosti som to nahadzal do kosika na alze bez bedne a vymenil chladic za AK 620(AK 500 nemaju), rozdiel v cene? V Alze 135 eur drahsie :D Niektore veci maju lacnejsie -dph a predpokladam, ze by som mohol usetrit a kupit lepsi komponent (adata 850w?) uvidim ako sa budu pohybovat ceny
SKiLEX napísal: Pi 10. Nov, 2023, 09:16...
Vyzera to efektivne, pozrem sa na nu v recenziach
Naposledy upravil/-a Invalidus v Pi 10. Nov, 2023, 10:49, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5837
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Kupa noveho krbu (Intel/Nvidia)

Príspevok od používateľa wingo »

Tá AP201 má hlavne výhodu oproti 99% skriniam v mesh bočnici takže teplý vzduch od GPU nie je fúkaný do skla/kovu bočnice, ale priamo von zo skrinky.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB

Návrat na "Nákupná poradňa"