Bezpecnostna kamera na chatu + internet

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Bezpecnostna kamera na chatu + internet

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Ahoj,

Riesim dilemu s kamerou a internetom na chatu. Predstava je asi nasledujuca:
Kamera:
1) aby mohla byt napajana solarnym panelom
2) pripojena idealne na Wifi
3) Ak by sa dalo na nu pripojit na dialku, bola by to idealka ( existuje nieco cloudove? Alebo riesit cez VPNku? )
4) Chcel by som tak 2-3 kusy idealne
5) Detekcia pohybu? Pozemok je ohraniceny + oznaceny
6) budget urceny nemam, idealne nieco dobre v pomere cena/vykon
Existuje nieco take vobec?

Net:
Na chate sice elektrika je, avsak vypina sa v nasej nepritomnosti (velke solarne panely). Predpokladam, ze keby som router napojil na autobateriu + vlastny solarny panel, stacilo by to? Z toho setu si viem nabit napr. telefon. Druha varianta je ta, zeby sa bateria pravidelne dobijala cez autonabijacku - (to berme ale ako najhorsiu variantu),
Predstava je asi taka, ze by som dal na chatu nejaky Wifi router, do toho sim kartu / nasiel nejakeho miestneho Wifinara. To by bolo napojene na danu autobateriu.
Je to velka blbost alebo je to realizovatelne?
Dakujem vopred,

Brko
lopo1
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 1585
Dátum registrácie: Pi 09. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Žilina

Re: Bezpecnostna kamera na chatu + internet

Príspevok od používateľa lopo1 »

ku kamerám je samostatná téma. Čo sa týka napajania otázka je ako často chodíte na chatu lebo také kamery majú spotrebu okolo 10W (s wifi asi este aj viac) samotný router je psotrebou +- rovnako cize všehovšudy mas spotrebu okolo 40Wh ak pouzijes obycajný 100Ah akmulátor tak zistis ze to vystačí tak cca 30hod prevádzky (ak zle rátam opravte ma)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Bezpecnostna kamera na chatu + internet

Príspevok od používateľa mp3turbo »

je to realizovatelne, vela ludi to tak ma. Router vie zrat 3 watty... mikrotik. Perfektny router. Perfektna wifi.

solarom moze byt napajane prakticky vsetko - ved si zo solarneho panelu sprav 240V alebo 12V podla toho co potrebujes, vies vyuzit v celej chate atd. Neriesil by som kameru so solarom, pretoze tie solariky na kamerkach su strasidelne male a nic nezmozu (zober si, ze v zime mas 16 hodin garantovanu tmu a vyrobu nula, od stvrtej poobede do osmej rana). Kedze tam uz solare mas, asi by som zacal popisom toho co tam uz mas, rozmyslal nad moznostou dokupit jeden 500-550Wp panel pretoze stoja stovku a zda sa, ze s peniazmi obrovsky problem nemas a mal by si to celkovo lepsie. Nielen pre kameru, ale celej chate by si s energiou pomohol, atd.

pripojenie na wifi by som neriesil na kamere, tu by som nekompromisne strcil kablom cim sa ti strasne zjednodusi napriklad aj napajanie (PoE)

Lopov vypocet vydrze je v poriadku. 12V x 100Ah = okolo 1200Wh energie, pri spotrebe 40Wh to mame radovo 30 hodin prevadzky bez dobijania. A prave tu sa hodi spomenuty 500Wp panel, pretoze... ten negeneruje v ziadnom pripade 500 wattov stale, ze ano. Silno by som rozmyslal nad dvomi, mozno aj tromi a to nielen kvoli kamere.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Bezpecnostna kamera na chatu + internet

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Chata je napajana solarom, je tam tusim 6 panelov, ked boli zapojene 3, tak to na jesen davalo v peaku cca 800-900W. Bateria je aktualne 5kW, bude dokopy 10kW. Ide o to, ze ked tam nie sme, tak to otec cele vypina, pretoze zasuvky su spravene aj mimo chaty a nechce to tam nechat len tak bezat...
Okrem toho mame jeden prenosny panel, neviem presne kolko W vie vyprodukovat, ale pouzivali sme ho bezne tak, ze bol napojeny na autobateriu a zaroven si clovek vedel nabit telefon ( nepamamatam si presne, ci je tam spravena zasuvka ako do auta alebo normal ). Preto ma napadlo ten router napajat z toho druheho solaru.
Skusim este zistit presny dovod, ze preco to vypina.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Bezpecnostna kamera na chatu + internet

Príspevok od používateľa mp3turbo »

a ci by sa nedali vypinat len zasuvky mimo chatu nech uz to znamena cokolvek - ja napriklad nemam zasuvky pri horskom prameni :)

predpokladam ze nemate vsetko na jeden istic, takze mozno by riesenim bolo vypinat konkretne istice ktore vedu mimo chatu.
kamera so svojim vlastnym solarnym panelom nedokaze prilis vela, to je cely problem. Na taketo riesenie sa nespoliehaj.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4069
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: Bezpecnostna kamera na chatu + internet

Príspevok od používateľa pepkopav »

ono,500wp solár dá cca 100 wattov,pri priamom slnečnom svite v lete,pri slabšom svite alebo v zime je výkon podstatne nižší...účinnosť tých panelov ak to niesú nejaké stariny je cca 20%...takže aby si mal istotu,je vhodné mať aspoň 200wp panel a 100vku baterku na uspokojenie spotreby kamery a routra...ak jen kamier viac,treba silnejší panel...na úplnú istotu,tam môže kľudne ísť 500wp panel,lebo aj ten v zime dá len nejakých 40w...píšem o bežnom plochom monokryštalickom kolektore,nie o vákuovom...
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Bezpecnostna kamera na chatu + internet

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> 500wp solár dá cca 100 wattov,pri priamom slnečnom svite v lete

na toto si ako prisiel ?

Aha uz vidim : mas to pomylene s tou ucinnostou. Ona je sice okolo 20% ako pises, ale vykon ktory sa udava na paneloch je uz realny vykon to znamena "po zohladneni ucinnosti". 500Wp "watt peak" teda "maximalne mozne watty" panel naozaj je schopny vytlacit 470-480 wattov. Realnych.

Nesmies to ratat ze 500Wp panel x 20% ucinnost = 100 wattov realnych. Toto je nespravne. Ked mas na streche 20 panelov kazdy 500Wp cize dohromady 10.000 Wp, takato zostava realne vie vyrabat 9600 az 9800 wattov. U nas na Slovensku.

.
.

>> na úplnú istotu,tam môže kľudne ísť 500wp panel,lebo aj ten v zime dá len nejakých 40w...

toto je pravda - ale nie z titulu ucinnosti, ale z toho uplne najprostejsieho dovodu : v zime je proste nahouby svetlo. Strasne menej intenzivne nez v lete, aj ked sa to nasim ociam nemusi tak zdat. Ked je niekto fotograf, staci uplne obycajny luxmeter...
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4069
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: Bezpecnostna kamera na chatu + internet

Príspevok od používateľa pepkopav »

hm,tak som za somára,ktorý má na chate,kopu výkonu navyše...mne to povedal pán,ktorý mi tie panely montoval...ale fajn,som rád a ďakujem za vysvetlenie,nebudem sa musieť vôbec obmedzovať ako som to robil doteraz....
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro
Bono83
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Ne 04. Sep, 2011, 08:12

Re: Bezpecnostna kamera na chatu + internet

Príspevok od používateľa Bono83 »

Ja na kamery a ine periferie- AP, Router pouzivam toto
https://www.wireless-tek.com/product_show.php?id=133
Pripojis na to bateriu, panel zdroj. Ma to nastavitrlne PoE 48-24V.
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3691
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Bezpecnostna kamera na chatu + internet

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Ahoj, tak znovu otvaram tuto temu. Nastalo par zmien:
1) internet od miestneho Wifinara
2) elektrika ostane zapnuta, takze nemusime riesit solar / autobateriu atd
3) Na zaciatok sa planuju cca 2-3 kamery ( zalezi od ceny atd )
Hladam teda kompletne riesenie na pokrytie Wifi + kamier na chatu.
Co by ste mi odporucili?
Pozeral som DreamMachine SE + k tomu napr. 3x G5 Bullet ( APcka do toho neratam, tie mam 1-2ks volne), sme na cca 1000 EUR.
Poziadavky:
1) moznost sa pripojit na dialku a sledovat priamy prenos
2) mat detekciu pohybu ( idealne tak, aby to v pripade snimania poslalo napr. email / sms / notifikaciu/nieco )
3) Idealne asi aby to zvladalo aj horsie pocasie? ( v pripade velkeho rozdielu ceny vieme teoreticky uvazovat, ze sa kamery umiestna za okno, aj ked preferujeme asi outdoorove )

Existuje nejake lacnejsie riesenie?
Co poviete napr. na toto? https://www.alza.sk/hilook-by-hikvision ... tm#reviews

Dik!

Návrat na "Nákupná poradňa"