Novy telefon pre otca 200€

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
super.talent
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 113
Dátum registrácie: Pi 29. Dec, 2017, 20:31
Bydlisko: Zilina

Novy telefon pre otca 200€

Príspevok od používateľa super.talent »

Ahojte, chcem kupit okolo 200€, cely zivot pouzival tlacidlove telefony, ale chcem nieco, aby zvladol video hovor a aby bolo prostredie svizne a jednoduche na ovladanie. Otec ma 66rokov. Nejake tipy? Vdaka.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12328
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Novy telefon pre otca 200€

Príspevok od používateľa HellAngel »

motorola moto g72, hodil by som mu tam detske konto, spravujes cez family link (od google) a budes mat prehlad co sa na telefone robi, kde sa nachadza, ake apky sa v nom nachadzaju, vies zablokovat, ze sam si tam nic nenainstaluje, iba co mu povolis.
Cize mu ho nastavis, v podstate uzamknes a on ho bude pouzivat v tom stave ako mu ho das do ruky. Nebude mat ziadne obmedzenia co sa tyka videohovorov cez nejaku apku, akurat ty tu apku musis schvalit aby sa nainstalovala
NB: Asus ROG Strix G16
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2136
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Novy telefon pre otca 200€

Príspevok od používateľa zoom »

Za 200,- korun by som kupil bazarovy telefon. Za mna nieco s Androidom, OLED displejom, dobrym fotakom, odladenym systemom = Samsung. V tejto cene vies kupit A53, A52s, S21+ a asi takto by som ich popisal:
A53 - je najnovsi (2022) a najhorsi z tychto, co znie velmi negativne, ale je trosku horsi no.
A52s - hoci je trochu starsi (9/2021), tak je trosku vykonnejsi nez A53 (dajme tomu +30-40%) a fotak foti trosku lepsie pri dobrom svetle a trochu horsie pri zlom svetle (recenzovane kusy, za tie roky ale vyslo mnoho updatov na kamery, tak ktovie ako je to presne teraz).
S21+ - je najstarsi (1/2021) ale flagship, takze najlepsi HW (cca 2x vykon) a aj foti lepsie. Z inych veci ma oproti A-serii navyse ultrazvukovu citacku prstov pod sklom (na rozdiel od optickej), bezdrotove nabijanie, lepsie telo s hlinikom na bokoch a sklom vzadu namiesto plastu, rychlejsie USB, by default 8GB RAM.

Vsetky tieto telefony maju aspon 3 generacie Android updatov, takze v tomto okamihu maju najnovsi Android 14 a One UI 6.0. A53 tusim dostane este jeden velky upgrade (Android 15). Vsetky budu este aspon 1-2 roky dostavat security updaty, takze po softwarovej stranke mas vsetko najnovsie.

Pokial by otcovi bolo zatazko ovladat smartfon, vies mu na Samsungu zapnut Easy mode, ktory zjednodusi hlavnu obrazovku (vacsie ikony, vacsie medzery medzi nimi, uprace bordel, kontakty tusim vies pridat na plochu a nejake dalsie zjednodusenia pre starych ludi).

Edit: Motorola je moja oblubena znacka a aj otcovi som kupoval Motorolu Edge 30 Neo, ale stale by som volil Samsung. Myslim si, ze ma citelne lepsie graficke rozhranie a taky fajn pocit z odladeneho fonu. Pozeram teraz tu G72 a vykonovo je to take ako A53 (nieco lepsie, nieco horsie) a fotak foti cez den lepsie nez A53/A52s, vecer zase horsie nez obidva. S21 potom strci do vrecka vsetky tieto telefony. Ta Edge 30 Neo ma neskutocne vytaca debilnymi notifikaciami, co vsetko sa da spravit v systeme. Furt nieco. A viete o tom, ze mozete zapnut funkciu X? A viete, ze mozete zapnut funkciu Y? Videli sme, ze ste spustili XYZ, mozete to aj takto. Naozaj nechcete dostavat tieto notifikacie? A co tak tieto skvele smart gesta, nechcete si o nich nieco precitat? Vieme, ze ste odklikli "uz nezobrazovat" toto, ale rucne ste skontrolovali updaty, tak skutocne to chcete nezobrazovat, alebo to zapneme? Aaaaargh :E
Používateľov profilový obrázok
pepkopav
Notebook expert
Notebook expert
Príspevky: 4071
Dátum registrácie: Ne 19. Feb, 2012, 19:05
Bydlisko: Lovinobaňa LC

Re: Novy telefon pre otca 200€

Príspevok od používateľa pepkopav »

@zoom mám motorolu edge 30 neo a žiadne notifikácie ma nevytáčajú,stačí to nastaviť...je to super mobil za tie peniaze...ale k téme.. susede som poradil motorola g 54 5g power edition,je od 182€ a za tú cenu je to fajn mobil s čistým androidom,12gb ram,256gb rom,6000kou baterkou,rýchly,neotravuje,slušne fotí... je antitalent na chytré zariadenia ale s týmto mobilom,po všetkých samsungoch a xiaomi,pri ktorých v kuse nerváčila,konečne nemá problémy...má cez 70 rokov..
Dell XPS 15 9500 i5 10300H,16Gb RAM,1,5Tb SSD,GTX 1650Ti,IPS 1920X1200,Win 11 Pro
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2136
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Novy telefon pre otca 200€

Príspevok od používateľa zoom »

Neboj, ono to je nastavene, ale furt sa nieco objavi obcas a zo zaciatku to funguje tak, ako je to teraz moderne. Cize nezobrazi sa nejaky setup, kde si nastavis veci, ale aby zakaznik nebol zahlteny otazkami, tak sa to tam dava postupne. Nastavis par veci na zaciatku a o hodinu cosi, potom cosi, na dalsi den cosi. Postupne to takto odklikavas a vypinas, az je tych notifikacii menej a menej, ale je to otravne. A akokolvek preferujem Android, tak cisty Android mi je proste proti srsti. Hoci pri slovnom spojeni "nadstavba nad Android" sa mi otvara nozik vo vrecku z cias starych HTC, ked to vzdy bola nejaka spomalena katastrofa, tak Samsungacke One UI imho patri medzi to najlepsie, co sa da dostat. Rychle, funkcne, farebne.

Co sa tyka Samsungu, tak si myslim, ze su to jedny z naj telefonov teraz a skusenosti z mojho okolia su podobne. Ked som niekde dal niekomu Samsung (aj starsim ludom v rodine), tak zrazu pokoj, klud, vsetko funguje. Nikdy sa nestalo, ze sa zacne spomalovat, sekat a take blbosti. A to su v pouzivani naozaj 5+ rocne Samsungy, nie ze si vesiam vavriny okolo krku, lebo telefon bez problemov funguje uz pol roka. Ako myslim si, ze obidve znacky budu okej, toboz pre cloveka, co to nikdy nedrzal v ruke.
Xiaomi je mimo, tam je furt nieco a castokrat som zachranil prave cloveka s Xiaomi, ked presiel na Samsung.

Spoiler: ukázať
8ha6ta.jpg
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Novy telefon pre otca 200€

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Chlapi ten easy mode majú aj iné značky či nedumať a kúpiť Samsung?

Dôchodkyňa ktorá má tlačítkový godzila telefón sa rozhodla že chce videohovory tak jej idem niečo kúpiť...

kupovať budem nové, a čo najlacnejšie. A25 299 eur, A15 229 eur Alza, rozdiel vidím v 4GB vs 6GB RAM, dealbreaker? čiu niečo iné?

len pripomeniem že paní nemá laťku vysoko, obojstranná strata sluchu a nové strojčeky do ucha sa vedia cez BT spojiť zo smartfónom (brutal doba heh, teta bude mať BT slúchadlá) tak to je tiež dôvod prechodu na smartphone...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2136
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Novy telefon pre otca 200€

Príspevok od používateľa zoom »

V nejakej miere to asi pojde na hocijakom normalnom telefone. V zaklade to zvacsi elementy v UI a font a to by mohli zvladnut aj ine znacky, ci alternativny launcher. Na Samsungu to potom trochu upravi aj long-click odozvu, lebo vsak ked ma stary clovek klikat na cokolvek, tak tam drzi prst 2 sekundy.

Pokial je dany clovek uplne mimo, mozno mozes skusit takyto duchodcovsky launcher.
V podstate chces vacsi text a vacsie aspon ikony (ked uz nie cele elementy v UI) - to by mohla zvladnut kazda normalna znacka, ale overil by som pred kupou. Dalej moznost mat cisty home screen, cize nie take tie jablckarske kraviny ako "nemame app/start menu a vsetky aplikacie drbeme rad radom na home screen". To je ekvivalent nemat start menu vo Windowse s tym, ze kazda jedna nainstalovana aplikacia bude mat ikonu na Desktope. Blbost ako voda v prutenom kosi. Viem, ze Xiaomi to svojho casu kopirovalo, tento uzasny napad... ale dnes neviem, aka je situacia. Opat, aj toto by sa dalo poriesit alternativnym launcherom.

Chcem tymto celym povedat, ze ten Easy mode na Samsungu nemusi byt uplne ten najvacsi dovod ist do Samsungu (v zmysle, ze oni su jedini, kde sa take nieco da dosiahnut). Skor ta odladenost HW/SW/fotaku a dlhodoba podpora vyrobcu.

Edit: A25 ma navyse 120 Hz displej oproti 90 Hz (obidva su AMOLED), stereo repro (na landscape mod), a vykonovo je tak +30-40% (CPU) a snad +80% GPU oproti A15. Stara A53 je vykono medzi tymito dvomi, plus ma oproti nim navyse veci ako vodotesnost (IP67), Gorilla Glass, fingerprint scanner pod displejom. Co sa tyka fotaku, tak A53 je MASIVNE lepsia nez A25. A15 netusim, ale bude este horsia alebo max. taka ista.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5685
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Novy telefon pre otca 200€

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Dikicko. Pozriem A53 ci je, beriem na firmu tak chcem s blockom nieco.

Nebudem vymyslat samsungu verim.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2136
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Novy telefon pre otca 200€

Príspevok od používateľa zoom »

Len na margo tej Motoroly... bol som vcera pozriet otca, tak mu vzdy tradicne popozeram a aktualizujem veci na telefone. Pridem tam, chytim ho do ruky a co vidim? Zase hore v liste notifikacia - uz ani neviem aka... ci by som naaaahodou nechcel nieco nejako volaco neviemco. Kliknem na nu, idem do ozubeneho kolieska, kukam... push notifikacie v danej featurke vypnute. Skvele. Cize to nie je o tom, ze treba nieco nastavit. Uplne sa mi tymto zhnusila moja oblubena Motorola.

Akurat som mu tam daval aktualizaciu na Anbdroid 14, tak budem pozorovat, ci sa zlepsili v tomto.

Návrat na "Nákupná poradňa"